Test i recenzja odkurzacza pionowego Roidmi X20S z elektryczną szczotką mopującą

Odkurzanie tradycyjne przeszło już do lamusa. Jak już sprzątać, to tylko w najwygodniejszy z możliwych sposobów. Czyli z odkurzaczem ręcznym bezprzewodowym. Ale nie tylko komfort się liczy. Istotna jest też duża siła ssąca zapewniająca szybkie i dokładne czyszczenie każdej powierzchni z każdego rodzaju brudu. Czy odkurzacz pionowy Roidmi X20S jest odpowiedni do domowych porządków? Czy zapewnił mi to, czego oczekiwałam? A może więcej? Przekonajcie się sami.

Słowo wstępu, czyli krótka historia ROIDMI

Firma założona w 2015 roku w Chinach u początku swej działalności produkowała akcesoria samochodowe. Dopiero później zajęła się tworzeniem odkurzaczy. Marka może się pochwalić 317 patentami oraz 6 międzynarodowymi nagrodami w dziedzinie designu. Swoje produkty sprzedaje w kilkudziesięciu krajach. Firma od początku stawia na najwyższą jakość wytwarzanych urządzeń czyszczących, by zadowolić konsumentów na całym świecie. ROIDMI jest częścią ekosystemu XIAOMI i dzięki wydajności swoich sprzętów, ich innowacyjności oraz wzornictwu jest liderem w branży odkurzaczy pionowych na chińskim rynku.


Roidmi X20S i dołączone akcesoria

Jednym z najlepszych odkurzaczy marki ROIDMI jest odkurzacz pionowy Roidmi X20S. Został mi dostarczony w smukłym, prostokątnym i niezbyt ciężkim pudle, w którym znalazłam dwa mniejsze pudła. W większym z nich znajdował się odkurzacz z dołączonymi do niego elementami. W drugim – elektryczna szczotka mopująca z dedykowanymi dla niej komponentami.

Zestaw Roidmi X20S

Omówienie całego zestawu rozpocznę od samego odkurzacza Roidmi. Silnik z obudową waży nieco poniżej 1 kg. W podstawowej wersji z rurą segmentową i główną elektroszczotką – 1,5 kg. A z elektrycznym mopem – 2,6 kg. Ogólnie urządzenie nie jest ciężkie, ale siła ciężkości odkurzacza skupiona jest właśnie w tej głównej części z silnikiem. Dlatego przy długim i intensywnym sprzątaniu, odkurzacz może nieco ciążyć.

Konstrukcja odkurzacza została zaprojektowana w taki sposób, by komfort trzymania podczas pracy był jak największy. Uchwyt został przedłużony prawie aż do pojemnika na kurz, pod kątem 270º. Dzięki temu możemy swobodnie manewrować odkurzaczem podczas sprzątania. Ergonomiczny uchwyt możemy trzymać dwoma rękoma, co bywa bardzo przydatne i wygodne.

Najbliżej pojemnika na śmieci umieszczono przełącznik zasilania. Należy go przytrzymać przez sekundę, by uruchomić urządzenie i analogicznie, gdy chcemy je wyłączyć. Wyżej znajduje się przełącznik trybów pracy. A równolegle do niego mamy wejście do zasilacza.

Odkurzacz Roidmi X20S w stacji ładującej

Zbiornik na kurz o pojemności 400 ml zamontowany pod silnikiem. Opróżnia się go bardzo łatwo i szybko. Naciskamy szary guzik, a następnie przekręcamy białą pokrywę. W białej części pojemnika znajduje się filtr HEPA.

Rura przedłużająca (segmentowa) – łącząca odkurzacz z główną elektroszczotką. Dużym plusem jest to, że wykonano ją z aluminium, a nie z plastiku. Tylko zakończenia po obu stronach są plastikowe. Rura została zrobiona z dobrej jakości materiałów. Jest lekka i odporna na uderzenia.

Naścienna stacja ładująca – umożliwia bezprzewodowe, magnetyczne ładowanie odkurzacza w pozycji stojącej. Stację można przykleić lub przykręcić do ściany. W instrukcji obsługi mamy dokładne informacje o montażu stacji.

Nakładki ścienne Roidmi X20S

Uchwyt na odkurzacz – mały, wąski uchwyt, który przyklejamy do ściany. Mocno trzyma odkurzacz. Nie łączyć z naścienną stacją ładującą.

Główna elektroszczotka (walcowa) – szczotka podłogowa z rolką nowego typu HL. Długość jej włosia to 1 mm. Dzięki temu poradzi sobie ze śmieciami znajdującymi się zarówno na panelach, kafelkach, linoleum, podłodze drewnianej, jak dywanach. Jeśli chodzi o dywany, to dokładnie zbiera brud nawet z tych o gęstym i długim włosiu. Nie ma znaczenia, z jakiego rodzaju zanieczyszczeniami ma do czynienia. Poradzi sobie z każdym, nawet z sierścią zwierząt.

Elektroszczotka do tkanin – szczotka, którą oczyścimy sofy, fotele, łóżka, legowiska zwierzaków. Dla mnie niezbędna w wyposażeniu odkurzacza pionowego.

Odkurzacz ręczny Roidmi X20

Sczczotki wielofinkcyjne 2w1

Szczotka szczelinowa (narzędzie szczelinowe) – idealna do wąskich zakamarków. Używałam jej także do łączeń w legowisku psa lub w fotelach. W wersji z rurą przedłużającej możemy odkurzyć pajęczyny zalegające w kątach sufitu albo kratkę wentylacyjną.

Szczotka czyszcząca (do kurzu) – służy do oczyszczania głównie kurzu z mebli i innych przedmiotów. Ma długie włosie, więc nie zarysuje rzeczy. Moim skromnym zdaniem włosy szczotki są trochę za długie. Przy tak długim włosiu i wysokim zakurzeniu, musimy użyć średniej lub najwyższej siły ssącej, by wciągnąć zanieczyszczenia (tak, jak jest to ukazane na poniższym filmiku). Narzędzie szczelinowe nakładamy na szczotkę szczelinową i w takiej postaci dopiero podpinamy pod odkurzacz.

Roidmi X20S ręczny ze szczotką do kurzu

Filtry HEPA – jeden w odkurzaczu, drugi dodatkowy.

Filtr HEPA

Zwykłe filtry – do zestawu dołączono dwa.

Zwykłe filtry do Roidmi X20

Szczoteczka czyszcząca – niezastąpiony czyścik do szczotek i innych elementów odkurzacza.

Szczoteczka czyszcząca

Zasilacz – możemy nim bezpośrednio ładować odkurzacz lub podpinamy go do stacji ładującej naściennej.

Roidmi X20S zasilacz

Instrukcje obsługi do Roidmi X20 i do mopa elektrycznego.

Instrukcja obsługi Roidmi X20

Pudło z innowacyjnym mopem

Sporym zaskoczeniem – bardzo pozytywnym – był dla mnie osobny, elektryczny, masywny mop z pojemnikiem na wodę (240 ml). Jest dość ciężki. Efektywną pracę mop zawdzięcza głowicy elektrycznej, która porusza się z prędkością około 200 rpm. Trzymając w ręku urządzenie, przyjemnie czuć jego siłę. Ruchy są płynne i precyzyjne. Do wyboru mamy 2 tryby ilości dozowanej wody. Na obudowie mopa widnieją znaki z jedną kroplą i z dwiema. W zależności od stopnia zabrudzenia podłogi naciskamy adekwatne oznaczenie. Jedna kropla sprawdza się przy codziennych, niezbyt wymagających zaciekach. Natomiast najwyższy stopień poboru wody idealny jest do trudnych, zaschniętych, nawet kilkudniowych plamach.

Oznaczenia stopnia dozowanej wody

Jeśli podczas wymagającego sprzątania, zapomnimy o zmianie intensywności wody, to urządzenie zrobi to za nas. Bardzo fajnym patentem jest właśnie kontrolowanie pobieranej wody przez inteligentny chip znajdujący się w elektrycznej głowicy. Dzięki takiemu rozwiązaniu podłoga szybko schnie. A my nie musimy martwić się o nadmiar zużytej wody ani o zbyt mały pobór wody, niepozwalający na domycie zanieczyszczeń.

Mop elektryczny Roidmi X20S

Stacja samoczyszcząca do mopa

Stacja samoczyszcząca – duży pojemnik na wodę i mopa, służący nie tylko do przechowywania urządzenia, ale przede wszystkim do jego czyszczenia. Gdy mop znajduje się w stacji i chcemy go wyczyścić, to musimy przed włączeniem – i oczywiście podczas pracy – trzymać Roidmi w pozycji pionowej. Dla dobra sprzętu nie odginajmy sprzętu w żadną ze stron, trzymajmy prosto. Urządzenie wykonuje najpierw tryb czyszczący szczotkę. Po skończeniu, następuje suszenie szczotki. Tak oto czysty mop jest gotowy do kolejnego zadania.

W zestawie z mopem są jeszcze:

 • 4 nakładki do mopa – między innymi dzięki nim szczotka podczas pracy gruntownie zbiera nie tylko kurz, ale i włosy, sierść zwierząt, a nawet fusy po kawie.
Nakładki do mopa
 • Miarka do wody – z niej nalewamy wodę do szczotki elektrycznej. Nie należy ona jednak do najwygodniejszych elementów, ze względu na brak wyżłobionego lejka, który znacznie ułatwiłby wlewanie wody do zbiornika. Zdarzyło mi się rozlać trochę wody podczas próby trafienia ze strumieniem wody bezpośrednio do zbiornika.
 • Czyścik – mała szczoteczka do oczyszczania elementów urządzenia.
Miarka do wody i czyścik

Doskonałe mopowanie?

Takim elektrycznym mopem to dopiero myje się podłogę. Bez wysiłku, z satysfakcją i zadowoleniem z tego, że nie trzeba nadmiernie się wysilać przy sprzątaniu. A samo mopowanie jest szybkie i nad wyraz precyzyjne. Mop poradził sobie z plamą, której zwykłym mopem nie mogłam usunąć. Dzięki Roidmi X20S obyło się bez szorowania na kolanach. Elektryczny mop gwarantuje czyste podłogi bez smug. Ruch szczotki przypomina ruch ręcznego miksera. Nawet ślady po wodzie przypominają te zrobione przez mikser w śmietanie. Nigdy wcześniej mopowanie ręczne nie było takie proste, szybkie, skuteczne i przyjemne.

Sprzątanie 2w1

Gdy nie miałam czasu ani chęci na osobne odkurzanie i mopowanie, to stosowałam te dwie czynności jednocześnie. Ale tylko w sytuacji niskiego zanieczyszczenia podłóg. Bowiem niezasadne jest stosowanie podwójnego sprzątania do wysoko zabrudzonych powierzchni ze względu na niepotrzebne, szybsze zużycie mopa. Poza tym siła ssąca – w wypadku podwójnego sprzątania – jest na najniższym poziomie i nie da się jej zwiększyć. W takim wypadku najlepiej najpierw odkurzyć w wyższym trybie, a następnie umyć posadzkę.

Jednoczesne odkurzanie i mopowanie to świetna opcja przy niedużym zakurzeniu. Mnie się przydało przynajmniej raz w tygodniu. Jest niezawodna, gdy znajomi są w pobliżu i chcą mnie odwiedzić, a ja nie ma czasu na dwa cykle sprzątania. Podłoga odkurzona i czysta za jednym podejściem. Zdecydowanie najlepszy mop z odkurzaczem pionowym, którego używałam.

Wydajność – drugie imię Roidmi X20

W odkurzaczu zastosowano 8 litowych baterii, o łącznej pojemności 2500mAH. Ich wydajność wspiera system nowej generacji BMS-X. Tak wytrzymałe i wydajne rozwiązanie zapewnia długą i skuteczną pracę urządzenia. Roidmi pracuje stabilnie i niezawodnie ze stałą mocą.

Bezszczotkowy silnik ma moc 435 W, a jego prędkość dochodzi do 120 000 rpm, zapewniając dużą siłę ssącą (25 000 Pa). Z wykorzystaniem takiej technologii nasze mieszkania szybko będą precyzyjnie czyste. Siła ssąca jest na tak duża, że bez trzymania dywaniku nie sposób go odkurzyć.

Dzięki takim patentom mogę szybko oczyścić dywany z uporczywej sierści. Odkurzacz migiem wciąga każdy rodzaj śmieci: ryż, plusz, odłamki drewna – po rozgryzionej gałęzi przez psa – i inne problematyczne odpady.

Roidmi X20S z główną szczotką

Tryby pracy odkurzacza

Odkurzać możemy z różną siłą ssącą. Wspomniany wcześniej najniższy (podstawowy, eco) tryb pracy najlepiej sprawdza się do lekko i średnio (w zależności od rodzaju brudu) zanieczyszczonych podłóg i dywanów. Możemy sprzątać z tą mocą do 65 minut. Zatem spokojnie wystarczy na oczyszczenie dużego mieszkania o powierzchni do 400 m². Codzienne odkurzanie to zadanie w sam raz dla pracy eco.

W trybie średnim (normalnym) Roidmi X20 popracuje 40 minut. Sprawdza się do wyraźnie zabrudzonej przestrzeni. Wykorzystywałam tę moc do dywanów oraz gdy odkurzałam mieszkanie co drugi, trzeci dzień.

Najwyższy tryb pracy (turbo) odkurzacza sięga 72 dB, więc nie jest zbyt głośny. Siła 25 000 Pa wciągała wszystkie śmieci, które napotkała na swej drodze. Najwyższa moc świetnie nadaje się do usuwania sporej ilości sierści z dywanów.

6-stopniowa filtracja

Odkurzacz jest właściwy dla alergików, ze względu na kilkustopniowy system filtracji. System separacji kurzu Air-X dokładnie oddziela kurz od powietrza. Filtracja jest skuteczna w 99%. Usuwa nawet najmniejsze drobinki zanieczyszczenia. Efektywna system zapewnia czyste powietrze w sprzątanym domu. A inteligentny system wykrywający brak filtra (ochrona ssania), przerwie pracę urządzenia, powiadamiając nas w ten sposób, że zapomnieliśmy zamontować którejś z części systemu filtracji. System ten chroni silnik przed uszkodzeniem, a użytkownikom zapewnia bezpieczeństwo.

Filtry w odkurzaczy Roidmi X20

Z Roidmi X20S ciemność niestraszna

Odkurzacz, a dokładniej jego głowice do zbierania zanieczyszczeń – szczotka podłogowa i mop – wyposażono w diody LED. Sensor światła jest bardzo czuły. Nawet sprzątając w dzień, ciemne kąty zostaną oświecone, by dojrzeć najmniejsze śmieci. Kiedy wjedziemy szczotką pod łóżko czy sofę, od razu włączą się diody LED i skutecznie oświetlą niechciany kurz. Uwielbiam takie rozwiązania, bo w ciemnych miejscach widzę zabrudzone fragmenty podłogi. Odkurzając wieczorem hol, nie muszę włączać światła, bo wystarczy mi poświata diod zamontowanych na szczotkach.

Odkurzacz pionowy z mopem

Odkurzacz pionowy zintegrowany z aplikacją

Szczerze zaskoczyła mnie możliwość wykorzystania aplikacji do tego typu urządzenia sprzątającego. Nie myślałam, że może mi się to przydać. Odkurzacz łączy się ze smartfonem przy pomocy Bluetooth. W aplikacji ROIDMI znajdziemy następujące funkcje:

 •  sprawdzenie napięcia baterii,
 •  przypomnienie o zapełnieniu pojemnika na śmieci,
 •  konieczności wymiany filtra,
 •  czas pracy odkurzacza,
 •  uaktualnienie oprogramowania sprzętowego urządzenia.

Miło, że producent Roidmi X20S dał sposobność sparowania z aplikacją, ale moi zdaniem nie jest to na tyle znacząca zaleta, by np. mogła zaważyć na decyzji zakupu. Fajny dodatek do odkurzacza pionowego, ale niemający istotnego zastosowania.

Odkurzacz pionowy Roidmi X20

Bardzo dobra jakość w dobrej cenie

Odkurzacz pionowy możemy kupić bez elektrycznego mopa jako po prostu Roidmi X20. Ale po teście, który wypadł bardzo dobrze, uważam, że wyposażenie z elektryczną szczotką mopującą jest zdecydowanie najlepszym wyborem. Dzięki takiemu zestawowi możemy zaoszczędzić wiele czasu i cieszyć się precyzyjnie czystą podłogą bez wysiłku. A to w obecnych czasach na wagę złota.

Zestaw Roidmi X20S

Roidmi X20S to ładny, smukły, subtelnie elegancki i w miarę lekki odkurzacz pionowy. Bardzo wygodny w użytkowaniu i prosty w obsłudze. Niebagatelna moc silnika i siła ssąca gwarantują efektywne oraz sprawne sprzątanie każdej powierzchni. A bogate wyposażenie pozwala na odkurzanie nie tylko podłóg i dywanów, ale także mebli i przedmiotów, prawie całego mieszkania. Świetnie sprawdza się również w czyszczeniu samochodu. Roidmi X20S to niezastąpiony pomocnik w codziennych porządkach.

Minusy

 • najniższa moc ssąca podczas jednoczegnego odkurzania i mopowania

Plusy

 • moc ssąca
 • wysoka skuteczność odkurzania
 • elektryczna szczotka mopująca
 • stacja samoczyszcząca
 • bardzo dobra jakość mopowania
 • główna szczotka do wszystkich rodzajów powierzchni
 • elektryczna szczotka do materacy
 • wydajność
 • szybki czas ładowania (2,5 h)

Ocena redakcji

9/10
PL - Rekomendacja PL - Innowacja