Niewielki sprinter. Test i recenzja monitora dla graczy Asus ROG Strix XG249CM

Czy za rozsądną cenę można kupić monitor niewielki, ale o możliwościach gamingowego potwora? Monitor Asus ROG Strix XG249CM, czyli 23,8-calowy panel zdolny do odświeżania obrazu na poziomie 270 Hz i czasem reakcji 1-ms, udowadnia, że można. Co więcej, robi to bardzo dobrze. Sprawdź, jakie oceny zebrał w testach i jak oceniłam go w recenzji.

Jaki design oferuje Asus ROG Strix XG249CM?​

Monitor Asus ROG Strix XG249CM ma bardzo smukłą konstrukcję z ultracienkimi ramkami. Niewielka odległość między krawędzią obudowy a obszarem wyświetlania obrazu sprawia, że monitor świetnie wtapia się w otoczenie. Dzięki prostemu designowi i ergonomicznym funkcjom model Asus ROG Strix XG249CM idealnie wpisuje się w każdą przestrzeń do grania. Najważniejsze jest jednak to, że ma on do zaoferowania znacznie więcej, niż tylko smukły wygląd – to prawdziwy potwór, jeśli chodzi o rozgrywkę.

Asus ROG Strix XG249CM wygląd z przodu


Ramki wokół ekranu

23,8-calowy panel o proporcjach 16:9  jest 3-stronnie bezramkowy, z dolną ramką wewnętrzną szeroką na 2 cm oraz górną, lewą i prawą ramką wewnętrzną szeroką na 0,6 cm. Przez to monitor, mimo niewielkiej przekątnej, prezentuje się bardzo elegancko. Oprócz tego na dolnej krawędzi na środku ekranu można zauważyć logo linii ROG. Niewielka odległość między krawędzią obudowy a obszarem wyświetlania obrazu oraz minimalistyczne logo sprawiają, że monitor świetnie wtapia się w otoczenie.

Asus ROG Strix XG249CM ramki

Tylna obudowa

Panel wraz z podstawą waży 6,6 kg. Jest to dość dużo, jeśli weźmiemy pod uwagę jego przekątną. Jeśli więc zastanawiasz się nad wyborem miejsca, radzimy przemyśleć to wcześniej, ponieważ przemieszczanie się z Asus ROG Strix XG249CM nie należy do najlżejszych czynności. Najważniejszym aspektem jest jednak to, że monitor wyposażono w stopkę umożliwiającą wygodną regulację nachylenia, wysokości oraz obrotu. Ekran można ustawić w trybie portretowym (pionowym) dzięki funkcji PIVOT. Oprócz tego pod bazą uchwytu znajdują się otwory montażowe w standardzie VESA 100×100.

Projektanci panelu zadbali o minimalistyczny design całej obudowy. Nie ma tu śladu żadnego oświetlenia RGB dla graczy. Tylna obudowa monitora jest zamknięta w matowym czarnym plastiku o gładkim wykończeniu, z kilkoma elementami błyszczącymi. Z lewej strony zobaczysz natomiast przyciski oraz joystick do obsługi menu OSD.

Asus ROG Strix XG249CM wygląd z tyłu

Złącza

Monitor Asus ROG Strix XG249CM oferuje standardowy zestaw złącz, który umożliwia podłączenie monitora do urządzeń takich jak tablet, komputer czy laptop. W strefach przeznaczonych na porty producent umieścił: 

 • HDMI
 • DisplayPort
 • miniJack 3,5 mm
 • USB-C
 • USB-B
 • 2x USB-A

Uchwyt na ramię

Sam uchwyt nie ma eleganckiego i minimalistycznego wyglądu, który odzwierciedla sam ekran. Jest bardzo toporny i wizualnie przytłacza całą konstrukcję. Na szczęście ramię pozwala na dostosowanie wysokości oraz kąta nachylenia. Ogromnym plusem jest ustawienie ekranu w pionie za pomocą funkcji pivot. Jest to bardzo praktyczna funkcja, która sprawdzi się świetnie podczas czytania dokumentów PDF lub tworzenia grafiki w pionie. W dolnej części stojaka znajduje się przydatny otwór do uporządkowania kabli, chociaż samo ramię jest bardzo ciężkie i szerokie, przewody niestety trudno jest odpowiednio schować.

Asus ROG Strix XG249CM wejście na kable

Dołączone akcesoria​

Po wyciągnięciu z kartonu styropianowej formy we wgłębieniach znajdziesz instrukcję obsługi i bezpieczeństwa oraz akcesoria, które czekają na rozpieczętowanie:

 • Zasilacz
 • Kabel HDMI
 • Kabel USB-C
 • Kabel USB 3.0
Asus ROG Strix XG249CM pudełko na kable

Menu OSD

Obsługa menu

Menu ekranowe (OSD) obsłużysz w całości za pomocą 5-kierunkowego joysticka oraz przycisków funkcyjnych umieszczonych z tyłu urządzenia. Całość podzielono na kilka zakładek oraz podsekcji, dzięki czemu z łatwością odnajdziesz poszukiwane przez siebie funkcje.

Menu szybkiego wyboru

Po kliknięciu joystick wyświetlona zostanie lista szybkiego wyboru. Z tego miejsca wybierzesz jeden z dwóch programowalnych skrótów, wyświetlisz menu właściwe lub wyłączysz urządzenie.

Gry

W pierwszej sekcji dostosujesz odświeżanie z pomocą opcji przetaktowanie (jeśli ekran podpięto za pomocą DisplayPortu). Poza tym dostosujesz poziom overdrive zmniejszający opóźnienie poprzez zwiększenie napięcia, włączysz synchronizację pionową FreeSync premium lub tryb ELMB, który zmniejsza rozmycie ekranu.

Dodatkowo w podsekcji GamePlus skorzystasz z zestawu nakładek przydatnych w grach pokroju celownika ekranowego czy licznika FPS. Wybierzesz tu również preset kolorów w zakładce GameVisual.

Asus ROG Strix XG249CM menu gry

Obraz

W drugiej sekcji dostosujesz suwaki jasności, kontrastu oraz włączysz tryb HDR. Poza tym dzięki pozycji VividPixel dostosujesz suwak ostrości oraz uruchomisz tryb dynamicznego kontrastu podpisanego tu jako ASCR. Zdecydujesz również, w jakich proporcjach ma być wyświetlany obraz, ale również jak silny ma być filtr światła niebieskiego.

Asus ROG Strix XG249CM menu obraz

Kolor

Trzecia zakładka umożliwia dostosowanie temperatury kolorów za pomocą suwaków, profilów. Wybierzesz tu również punkt gamma po stronie monitora oraz dostosujesz nasycenie kolorów.

Asus ROG Strix XG249CM menu kolor

Wybór wejścia

W tej części wybierzesz aktualnie używane złącze, zdecydujesz, czy ma być ono zmieniane automatycznie.

Asus ROG Strix XG249CM wybór wejścia

MyFavorite

Przedostatnia część menu, tak jak ta wcześniejsza, również nie zawiera wielu pozycji. Udostępnia jedynie możliwość zmiany przypisanych funkcji do menu skrótów.

Asus ROG Strix XG249CM my favorite

Ustawienia systemu

Znajdziesz tu ogólne opcje, takie jak wybór języka menu, możliwość dostosowania dźwięku pochodzącego z wyświetlacza oraz skonfigurujesz porty USB.

W tej części włączysz także przełącznik KVM, dzięki któremu obsłużysz dwa komputery jednym zestawem peryferii, wybierzesz, w jakim standardzie ma pracować złącze USB-C oraz zdecydujesz, czy hub ma dostarczać zasilanie, gdy urządzenie jest w trybie uśpienia.

Poza tym wyłączysz tu diodę zasilania, zablokujesz jego przycisk lub przyciski menu OSD. Dostosujesz również okno pod względem długości wyświetlania i przezroczystości oraz włączysz funkcje DDC/CI.

Dodatkowo wybierzesz tryb DisplayPort, wyświetlisz aktualne informacje o monitorze oraz zresetujesz ustawienia do stanu fabrycznego.

Asus ROG Strix XG249CM Ustawienia systemu

Test obrazu. Jak dobry jest Asus ROG Strix XG249CM?

Specyfikacja panelu

23,8-calowy panel IPS pracuje natywnie w rozdzielczości Full HD. Asus ROG Strix XG249CM oferuje częstotliwość odświeżania na poziomie 270 Hz oraz 1-milisekundowy czas odpowiedzi matrycy, który pozwoli Ci zareagować niesamowicie szybko, ponieważ zapewni wolny od opóźnień obraz. Dodatkowo dzięki, synchronizacji pionowej FreeSync Premium, obraz będzie wolny od rwania.

Asus ROG Strix XG249CM wyglad

Jasność

Ekran w trybie SDR osiąga satysfakcjonującą jasność 377 kandeli. Dzięki temu obraz będzie czytelny przy ostrym świetle dziennym.

Testy

W testach monitor Asus ROG Strix XG249CM wypadł dobrze. Kontrast osiąga 980:1, więc oferuje głębokie czernie i wyraźne detale w ciemnych scenach. Średnia błędu delta E również wypada dobrze, wynosząc jedynie 1,79, co przekłada się na poprawnie wyświetlane się kolory bez odchyłów.

Najlepiej wypadł balans bieli. Na ustawieniach fabrycznych wynik wyniósł 6759k, gwarantując czystą biel bez przebarwień w ciepłe czy też zimne barwy.

Asus ROG Strix XG249CM testy

Przestrzenie kolorów

Gamut ekranu wypada standardowo. Pomiar pokazuje następujące wartości:

 • Pokrycie przestrzeni sRGB wynosi 99,7% przy objętości 112,6%
 • Pokrycie przestrzeni Adobe RGB wynosi 74,9% przy objętości 77,6%
 • Pokrycie przestrzeni DCI-P3 wynosi 79,4% przy objętości 79,7%

Jak widać powyżej, praktycznie pełne pokrycie przestrzeni sRGB przekłada się na żywe i nasycone kolory w grach i przy przeglądaniu sieci. Monitor nie będzie za to zbyt dobry w rękach grafików czy fanów filmowej rozrywki, oglądających produkcje w wysokiej jakości, z powodu nienajlepszego pokrycia przestrzeni Adobe RGB oraz DCI-P3.

Gamma

Punkt gamma również wypada dobrze. Pokrywa on się z rekomendowanym punktem 2.2 przy większości jasności. Odchyla się on co prawda o 0,2 punktu przy niższych jasnościach oraz na najwyższym ustawieniu, jednak nie jest to widoczne przy codziennym użytku.

Asus ROG Strix XG249CM równomierność podświetlenia

Równomierność podświetlenia

Monitor Asus ROG Strix XG249CM jest równomiernie podświetlony. Przyciąga uwagę jedynie prawy dolny róg, na którym można zaobserwować odchył w jasności. Na szczęście nie jest zauważalny przy codziennej pracy. Poza tym panel nie cierpi na wady pokroju backlight bleeding czy też clouding.

Pobór mocy

Pobór energii jest dość standardowy jak na osiąganą jasność oraz ilość zaimplementowanych funkcji. Testy przeprowadzono na ustawieniach fabrycznych, manipulując jedynie suwakiem jasności. Dokładnie wyniki wypadają następująco:

Asus ROG Strix XG249CM pobór mocy

Testy przeprowadził Mateusz Maj.

Test monitora Asus ROG Strix XG249CM w grze wideo

Monitor Asus ROG Strix XG249CM przetestowałam na komputerze stacjonarnym, na którym zagrałam w ulubiony tytuł i wykorzystałam wszystko to, co recenzowany sprzęt ma do zaoferowania.

Call of Duty Modern Warfare: Warzone Battle Royale

W grach takich jak Call of Duty Modern Warfare: Warzone Battle Royale, w których rozmycie ruchu i dokładność mają ogromne znaczenie, Asus ROG Strix XG249CM poradził sobie naprawdę świetnie. Jak wcześniej wspominałam, jego kluczową cechą jest częstotliwość odświeżania na poziomie 270 Hz i to właśnie ta cecha powinna skupiać większość zainteresowanych jego kupnem. Oprócz tego bardzo szybki czas reakcji oraz ogromna liczba klatek to duża różnica w porównaniu do standardowych paneli. Z Asus ROG Strix XG249CM masz absolutną przewagę i zdobywasz więcej trafień.

Asus ROG Strix XG249CM w grze

Ocena. Czy warto kupić monitor Asus ROG Strix XG249CM?

Asus ROG Strix XG249CM ma ciekawą konstrukcję, estetyczny wygląd i przede wszystkim bardzo dobrą specyfikację. Dzięki bezramkowej konstrukcji przyciąga oko, a dla większej wygody ekran ustawisz pionowo (pivot) i wyregulujesz jego położenie w kilku płaszczyznach. Warto wspomnieć również, że monitor ma wszechstronne ramię (mogłoby być mniej masywne). Dzięki niemu zorganizujesz przewody, tak aby na Twoim gamingowym stanowisku był zawsze porządek.

W kwestii wrażeń z gry częstotliwość odświeżania na poziomie 270 Hz wyświetla obrazy bardzo płynnie i sprawia, że klatki obrazu są częściej odświeżane w ciągu sekundy, przez co ruch jest lepiej odwzorowany, a przez to bardziej realistyczny. Jest to szczególnie korzystne, jeśli grasz w pozycje z gatunku FPS (First Person Shooter), symulacji wyścigów samochodowych, strategii czasu rzeczywistego czy gier sportowych. Dlatego ekran jest dobrą opcją do gamingu, jak i codziennego przeglądania sieci. Popiera to fakt wysokiego pokrycia przestrzeni sRGB, dzięki któremu kolory będą żywe i nasycone. Dodatkowo dzięki funkcji GamePlus spersonalizujesz obraz pod swoje preferencje oraz ulubione tytuły.

Asus ROG Strix XG249CM ramki i logo

Nie można powiedzieć o urządzeniu nic złego. Wspomnieć można co najwyżej o odchyle punktu gamma o 0.2 punktu, jednakże łatwo to poprawić z poziomu systemu. Natomiast od kontrastu na poziomie 980:1 można by było oczekiwać lepszego wyniku. Największym problemem jest tu delikatny odchył w jasności obrazu w prawym dolnym rogu ekranu.

Na pochwałę zasługuje zdecydowanie dobra kalibracja kolorów, czyli średnia błędu delta E, której niewielki wynik powoduje, że kolory widocznie nie różnią się względem profesjonalnie skalibrowanego panelu. Oprócz tego świetny jest balans bieli, którego wynik 6759k skutkuje w czystej bieli bez przebarwień w ciepłe ani zimne tony.

Jeśli chcesz, aby Twoja rozgrywka była na jeszcze lepszym poziomie, monitor Asus ROG Strix XG249CM jest z pewnością solidną propozycją dla Ciebie. To sprzęt gotowy do e-sportu, którym może cieszyć się każdy entuzjasta gier w domu.

Minusy

 • odchył punktu Gamma przy 100% jasności
 • odchył jasności w prawym dolnym rogu ekranu
 • ramię przytłacza rozmiarami…

Plusy

 • … ale jest bardzo wszechstronne
 • wysokie pokrycie przestrzeni sRGB
 • dobra kalibracja kolorów
 • wysoka jasność maksymalna
 • bogate w opcję menu OSD
 • hub USB
 • elegancki wygląd

Ocena redakcji

8/10

Monitor Asus ROG Strix XG249CM znajdziesz w sklepie x-kom.