Szybkość to jej drugie imię. Test i recenzja drukarki Lexmark B3442dw

Wybór odpowiedniej drukarki może sprawić nie lada problem. Zwykle jest tak, że jeśli już znajdziemy odpowiedni model, okazuje się, że brakuje mu tej jednej, potrzebnej funkcji. A gdybym powiedział, że jest drukarka, która posiada wszystko, co potrzebne w małym biurze? Sprawdźcie recenzję drukarki Lexmark B3442dw i poznajcie jej niemałe możliwości.

Pierwszy kontakt

Podobno facet patrzy tylko na wygląd i powiem wprost – Lexmark B3442dw to urządzenie, które z zewnątrz przypomina typową maszynę do pracy. Regularne kształty, brak akcentów, które w jakikolwiek sposób wprowadzają innowacje designerskie. Jest dość ciężka, ale też solidna – wygląda jakby była gotowa na duże obciążenie. O gustach się nie dyskutuje, ale na pierwszy rzut oka po prostu widać, że jest to drukarka. Ja jednak spróbuję zabić stereotyp faceta i najwięcej opowiem o wnętrzu, bo jest o czym.

Nim to zrobię, wspomnę, że do zestawu dołączony jest kabel zasilający, płyta ze sterownikami oraz karta gwarancyjna. Na zdjęciach możecie ocenić rozmiar drukarki na stoliku o powierzchni 55×55 cm. Gabaryty są dość duże i trzeba znaleźć dla niej miejsce. Zdecydowanie nie da jej się wkomponować między ozdoby.

Specyfikacja techniczna

Poniżej znajdziecie pełną specyfikację techniczną Lexmark B3442dw:

Konfiguracja drukarki – jest się czym bawić

Przygotowanie do pracy

W pierwszej kolejności musimy usunąć gąbkę, która ochrania materiał światłoczuły bębna. Załączona jest instrukcja, jak to zrobić i przyda się też w przyszłości, w razie potrzeby wymiany materiałów eksploatacyjnych. Procedura nie jest skomplikowana i zajmuje kilka minut. Choć pierwsze wyciągnięcie tonera i bębna może sprawić trochę trudności i warto poprosić o pomoc kogoś, kto już miał kiedyś styczność z drukarkami. Do momentu usunięcia gąbki, drukarka jest zablokowana i nie pozwoli nic wydrukować.


Łączenie z siecią i z urządzeniami

Drukarkę możemy połączyć z siecią Wi-Fi, jeśli chcemy korzystać z niej bezprzewodowo; za pomocą kabla USB, by podłączyć ją bezpośrednio do komputera, albo kablem LAN do routera. Kabli nie ma jednak w zestawie, trzeba się w nie zaopatrzyć osobno – cóż, podobno ideałów nie ma.

Poprzez aplikację Lexmark

Ze sklepu Google Play lub AppStore pobieramy aplikację Lexmark Mobile Assistant. Służy ona wyłącznie do połączenia drukarki z siecią za pomocą smartfona. Do drukowania potrzebna jest inna, o której piszę niżej.

Konfiguracja nie jest trudna, wszystkie kroki są jasno opisane w aplikacji. Natomiast apka wymaga jeszcze nieco dopracowania – pojawiały się błędy lub niewidoczna była domowa sieć Wi-Fi. Wtedy proces konfiguracji zaczynałem od początku. Na razie najlepszym określeniem będzie: aplikacja zmienną jest…

Poprzez Wi-Fi Direct

Jest to kolejny sposób na połączenie drukarki z urządzeniem mobilnym, jest zdecydowanie łatwiejszy, ale smartfon lub tablet musi obsługiwać Wi-Fi Direct. Na ekranie drukarki wybieramy funkcję Wi-Fi Direct i włączamy ją i przechodzimy do ustawień w telefonie. Lexmark B3442dw pojawi się w dostępnych urządzeniach, zapraszamy ją i gotowe.

Połączenie zajęło mi pół minuty i nie napotkałem żadnych przeszkód. Łatwo poszło.

Łączenie Lexmark B3442dw z WiFi Direct

Bezpośrednio z routerem

Tutaj do wyboru mamy najprostszy sposób połączenia, czyli WPS – uruchamiamy tę metodę na drukarce i klikamy przycisk WPS na routerze. Zajmuje to około 10 sekund i drukarka jest gotowa do pracy.

Drugi sposób na połączenie z routerem to ręczne dodanie sieci na ekranie drukarki. Trzeba liczyć się z tym, że najwięcej czasu zajmie wpisanie hasła, ponieważ litery i cyfry trzeba wstukać strzałkami na panelu urządzenia. Zajmuje to więcej czasu niż np. wpisanie czegokolwiek na telewizorze za pomocą pilota. Nie polecam, to skomplikowane.

Z routerem drukarkę możemy połączyć również kablem LAN. Nie wymaga to dodatkowych ustawień, Lexmark B3442dw pojawi się w dostępnych urządzeniach do drukowania.

Lexmark B3442dw panel

Z komputerem

Z desktopem lub laptopem drukarkę można połączyć kablem lub bezprzewodowo, wyszukując ją w ustawieniach Drukarki i skanery. Łączenie bezprzewodowe trwa około pół minuty i Lexmark B3422dw jest gotowy do pracy. Oczywiście, żeby drukarkę połączyć z komputerem bez kabla, najpierw musi być skonfigurowana z routerem.

Chwilę obawiałem się, że wystąpi jakiś błąd podczas połączenia. Pół minuty kręcącego się kółka, oznaczającego ładowanie, zwykle oznacza kłopoty. Ale tutaj wszystko zakończyło się tak jak powinno. Nie przejmujcie się, jeśli czasem coś trwa trochę dłużej niż zakładaliście.

Do zestawu z drukarką dołączona jest płyta, na której znajdują się sterowniki. Jako że w obecnych czasach odchodzi się od montowania napędów w laptopach, oprogramowanie można pobrać również bezpośrednio ze strony Lexmarka. Oferuje to obszerne możliwości konfiguracji drukarki, o których piszę w dalszej części.

Możliwości ustawień bez sterownika:

Ustawienia drukarki bez sterowników

Ustawienia drukarki

Lexmark B3442dw ma całkiem dużą ilość ustawień – podstawowe, jak: data i godzina, język, czas przechodzenia w tryb uśpienia czy przywracanie ustawień fabrycznych. Skupmy się na tych, które dotyczą bezpośrednio drukowania. Przyznam, że za pierwszym razem pogubiłem się w nich, ale czasami i drukarka potrafi zawrócić w głowie.

Układ strony i jakość druku

Możemy ustawić odwrotną kolejność drukowania stron, orientację (w tym obrót o 180 stopni), czy zdecydować o drukowaniu wzdłuż długiej krawędzi kartki lub krótkiej. Możliwa jest również zmiana kolejności odczytu dokumentów.

Lexmark B3442dw układ strony

Jeśli chcemy, by wydruk miał bardziej intensywną barwę, wystarczy przesunąć suwak. Zmienimy również ogólną jakość druku.

Lexmark B3442dw jakość druku

Papier i podajnik

Rozmiar papieru wybieramy z poziomu ustawień, a także ustawiamy suwakami bezpośrednio na podajniku. Możemy również ustawić typ papieru, ponieważ możliwości jest kilka – papier zwykły, gruby, etykiety czy koperty. Ważne jest również ustawienie źródła papieru, ponieważ drukarka może pobierać kartki z głównego podajnika, a także z wysuwanej tacy – do ręcznego ładowania papieru.

Szczególnie warto zerknąć do ustawień drukarki, jeśli np. w smartfonie nie da się ich zmienić. Na początku, chcąc drukować z urządzenia mobilnego, drukarka prosiła mnie o załadowanie papieru mimo tego, że podajnik był pełny. Okazało się, że ustawiony jest podajnik ręczny.

Przydatną funkcją przy drukowaniu dużej ilości dokumentów są arkusze separujące. Tutaj również możemy ustawić źródło arkusza.

Drukowanie z zatrzymaniem

Używając jednej z opcji, wydrukujemy dokumenty poufne – po wpisaniu PIN-u, albo zapiszemy zadania w drukarce, by każdy mógł mieć do nich dostęp.

Lexmark B3442dw drukowanie z zatrzymaniem

Drukowanie – co potrafi Lexmark B3442dw?

Szybkość druku

Z pewnością nie można narzekać na szybkość pracy Lexmark b3442dw. Test obejmował wydruk na standardowym papierze w formacie A4. Wydrukowanie 8 stron zajęło około 15 sekund:

Natomiast wydrukowanie również 8 stron, ale w trybie dwustronnym to czas około 30 sekund:

Czas w jakim drukarka zaczęła pracować od momentu kliknięcia przycisku Drukuj to około 5 sekund (w tym czas wyjścia z trybu uśpienia). Ale warto mieć na uwadze, że czas ten w dużym stopniu zależy od możliwości routera, a nie samej drukarki. Jak widać, test zainteresował nawet zwierzaka.

Na filmie można odnieść wrażenie, że drukarka działa dosyć głośno. W rzeczywistości nie zagłuszy grającego w tle radia i nie powinna obudzić śpiącego w tym samym pomieszczeniu dziecka.

Jakość druku

W mojej opinii Lexmark B3442dw drukuje dobrej jakości dokumenty tekstowe, które są czytelne i wyraźne. Oczy nie męczą się przy czytaniu. Jeśli chodzi o grafiki – jest podobnie, choć już trzeba się bardziej przyjrzeć, żeby dostrzec szczegóły. Ale miejmy na uwadze, że jest to drukarka monochromatyczna o rozdzielczości 600 x 600 dpi – parametry idealne do drukowania dokumentów i za to też płacimy. Tutaj chcemy drukować dużo, szybko i najmniejszym kosztem.

Poniżej znajdziecie skany wydruków z recenzowanego Lexmarka. Weźcie pod uwagę, że skany nie oddają faktycznej jakości druku.

Koszty eksploatacyjne

Koszt wydrukowania jednej strony tak naprawdę zależny jest od wydajności tonera. Bardziej pojemny to wyższy koszt zakupu, ale drukowanie jest tańsze ze względu na inną proporcję ceny do pojemności:

Do tego dochodzi wymiana bębna, który wystarcza na około 40 tysięcy zadań. Jego koszt to 199 zł, a więc nie ma to realnie wpływu na koszt jednej strony.

Drukowanie ze smartfonu lub tabletu

Wi-Fi Direct lub AirPrint

Z urządzeń mobilnych najprościej drukować poprzez Wi-Fi Direct, ponieważ nie wymaga to instalacji dodatkowego oprogramowania. Ale jak wcześniej wspomniałem – nie wszystkie posiadają tę funkcję.

Urządzenia mobilne od Apple, drukarka obsłuży dzięki funkcji AirPrint – w tym wypadku właściwie nic nie trzeba robić. Jeśli tylko drukarka i smartfon (lub tablet) połączone są z tą samą siecią, można drukować bez ustawiania i instalowania czegokolwiek. Aż sam zdziwiłem się, jakie to proste.

Lexmark Print

W innym wypadku musimy zainstalować aplikację Lexmark Print (tak, to druga apka), ale umożliwi ona tylko drukowanie z jej poziomu. Żeby wygodnie drukować np. z Google Chrome czy Worda, doinstalować trzeba jeszcze Lexmark Print Plugin. Wtedy drukarkę będziemy mogli dodać do urządzeń drukujących w ustawieniach smartfonu lub tabletu.

Jest z tym trochę zachodu, ale działa to poprawnie. Mimo wszystko, uważam, że Lexmark powinien pójść w kierunku jednej apki do wszystkiego.

Aplikację Lexmark Mobile Assistant, czyli pierwszą, do połączenia z siecią, możemy już usunąć.

Czy warto kupić Lexmarka B3442dw? Tak!

Lexmark B3442dw to urządzenie, którego miejsce jest przede wszystkim w małym biurze, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by kupić ją do domu. Świetnie radzi sobie z drukowaniem dokumentów – robi to szybko i w dobrej jakości. Łatwo można je połączyć z urządzeniami mobilnymi dzięki funkcjom Wi-Fi Direct oraz AirPrint. Wymiana materiałów eksploatacyjnych nie sprawia problemów, a ich koszt nie jest wygórowany. Drukarka obsługuje dużą ilość formatów i nośników, a więc poradzi sobie z etykietami czy kopertami.

Możliwości Lexmarka B3442dw są adekwatne do ceny i jest to odpowiednie urządzenie w miejscach, gdzie drukuje się dużą ilość dokumentów.

Minusy

  • aplikacja na urządzenia mobilne wymaga dopracowania
  • drukarka mogłaby być trochę mniejsza

Plusy

  • szybkość druku
  • dość łatwa wymiana materiałów eksploatacyjnych
  • możliwość połączenia przez Wi-Fi Direct oraz AirPrint
  • obsługa wielu formatów i nośników
  • duże możliwości konfiguracji urządzenia

Ocena

9/10