Smartfony na lata. Samsung Galaxy A36 vs Galaxy A56: recenzja porównawcza

Nowe smartfony Galaxy A56 i A36 od Samsunga to subtelna ewolucja bestsellerowej serii, która od kilku lat podbija średnią półkę cenową. Co je różni? Który oferuje więcej za swoją cenę? Sprawdź szczegółową recenzję porównawczą Galaxy A36 vs A56.

Samsung Galaxy A56 vs Galaxy A36: FAQ

Galaxy A36 jest świetnym wyborem dla użytkowników, którzy szukają solidnego, niezawodnego smartfona na lata w rozsądnej cenie, przeznaczonego głównie do codziennego użytku: przeglądania internetu, komunikacji, mediów społecznościowych oraz okazjonalnego fotografowania.

Z kolei Galaxy A56 to urządzenie dla bardziej wymagających użytkowników, którym zależy na wyższej jakości wykonania, lepszej wydajności w grach, wyższych możliwościach fotograficznych i filmowych – nadal pozostając w obrębie średniej półki cenowej.

Oba smartfony są godne polecenia, zwłaszcza dzięki rekordowo długiemu wsparciu aktualizacji systemowych (aż 6 generacji Androida) i zabezpieczeń (6 lat). Jeśli cenisz nowoczesny design, solidne wykonanie oraz funkcje AI, seria Galaxy A36 i Galaxy A56 spełni Twoje oczekiwania. Galaxy A56 jest szczególnie opłacalny dla osób, które oczekują wyższej wydajności oraz lepszych aparatów, a Galaxy A36 będzie wystarczający, jeżeli zależy Ci na korzystnym stosunku jakości do ceny.

Najbardziej zauważalnym minusem zarówno Galaxy A36, jak i Galaxy A56 jest brak slotu na kartę pamięci microSD. Poza tym oba smartfony mają dość grube ramki wokół ekranu, które na tle niektórych konkurencyjnych modeli mogą wyglądać nieco przestarzale. Dodatkowo Galaxy A36 oferuje niższą wydajność graficzną i słabszy aparat ultraszerokokątny w porównaniu z Galaxy A56, który z kolei ma nieco krótszy czas pracy na baterii od swojego tańszego odpowiednika.

Samsung Galaxy A56 vs Galaxy A36: jaka jest różnica?

Samsung ponownie odświeża swoje średniopółkowe smartfony z popularnej serii Galaxy A, wypuszczając na rynek dwa czołowe modele: tańszy Galaxy A36 i droższy Galaxy A56. Tym razem koreański producent nie rewolucjonizuje swoich urządzeń, lecz konsekwentnie ulepsza sprawdzone rozwiązania. Czego możemy się spodziewać po tegorocznych modelach? Czy warto dopłacić do droższego Galaxy A56, czy może Galaxy A36 w zupełności wystarczy? Zobacz, który z tych smartfonów będzie dla Ciebie najlepszym wyborem.

Unboxing i pierwsze wrażenia

Samsung Galaxy A36 i Galaxy A56 podążają śladem poprzedniej generacji, dostarczając minimalizm już od samego momentu rozpakowania. W pudełkach smartfonów ponownie zabrakło ładowarek. Bazujący na ekologii trend, do którego koreański producent zdążył nas już przyzwyczaić, teraz jest dodatkowo uzasadniony przez przepisy Unii Europejskiej.

Zestaw zawiera więc jedynie kabel USB-C, instrukcję obsługi oraz sam smartfon. Prosto i ekologicznie, choć zapewne nie dla wszystkich praktycznie, zwłaszcza gdy ktoś nie dysponuje ładowarką z poprzednich modeli. A nawet jeśli takową ma, to nie pozwoli ona na skorzystanie z podwyższonej mocy ładowania nowych średniaków, ale o tym później.

Pierwsze wrażenia z kontaktu ze smartfonami są zdecydowanie pozytywne. Szczególnie model Galaxy A56 daje poczucie obcowania z produktem premium. Aluminiowe ramki zastosowane w droższym modelu są nie tylko przyjemne w dotyku, ale także solidniejsze i mniej podatne na zarysowania oraz wgniecenia niż w plastikowe. Już od pierwszego momentu użytkownik czuje, że Galaxy A56 celuje w segment wyższej klasy średniej. Dostrzec można też kosmetyczne poprawki wyglądu.

Design i jakość wykonania. Galaxy A56 kontra A36

Najbardziej zauważalną zmianą w designie Galaxy A36 i Galaxy A56 jest nowy wygląd wyspy aparatów. Samsung tym razem zdecydował się umieścić trzy obiektywy w jednej, dużej kapsułce. Z jednej strony sprawia to, że aparaty wizualnie wydają się większe, nadając smartfonom bardziej nowoczesnego wyglądu. Z drugiej strony jest to rozwiązanie bardziej praktyczne – znacznie łatwiej utrzymać soczewki aparatów w czystości przed rozpoczęciem zdjęć.

Galaxy A56 | Galaxy A36

Zarówno przedni, jak i tylny panel są szklane, co dodatkowo wzmacnia wrażenie premium. Oba modele pokryto tym samym, wysokiej jakości szkłem ochronnym Gorilla Glass Victus+, które zapewnia nie tylko doskonały wygląd, ale także podwyższoną odporność na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. 

Galaxy A36 i Galaxy A56 są też odporne na działanie pyłu oraz wody zgodnie ze standardem IP67, co oznacza, że poradzą sobie z przypadkowym zachlapaniem czy nawet krótkotrwałym zanurzeniem. To element, który mocno zbliża je do flagowych modeli Samsunga.

Mimo wielu cech zapożyczonych z droższych modeli Galaxy A36 i A56 nadal mają elementy zdradzające ich przynależność do średniej półki. Najbardziej widoczne są dość grube ramki wokół ekranów obu smartfonów. Jest to jednak detal, który wielu użytkownikom może zupełnie nie przeszkadzać.

Jakość obrazu na dwóch ekranach Super AMOLED

Samsung Galaxy A36 i Galaxy A56 oferują ekrany Super AMOLED o przekątnej 6,7”, rozdzielczości FHD+ (1080 × 2340 px) i częstotliwości odświeżania 120 Hz, które w najnowszej generacji zostały ulepszone do jasności 1200 nitów. W szczycie mogą jednak osiągać nawet 1900 nitów. Oznacza to bardzo dobrą widoczność w intensywnym świetle słonecznym. Tym bardziej że oba modele wyposażono w funkcję Vision Booster, która dynamicznie poprawia wyrazistość obrazu, gwarantując niesamowite wrażenia wizualne w praktycznie każdych warunkach oświetleniowych.

Chociaż parametry techniczne ekranów są niemal identyczne, w bezpośrednim porównaniu zauważalne są minimalne różnice wynikające zapewne z  różnych procesorów i tym samym układów graficznych. Galaxy A36 wyświetla obraz nieco ciemniejszy i lekko przydymiony, z delikatnie cieplejszą bielą w porównaniu do Galaxy A56. W codziennym użytkowaniu różnica ta jest jednak praktycznie niedostrzegalna i nie powinna wpływać na komfort korzystania z urządzenia.

Dźwięk i multimedia trzymają poziom

Pod względem audio Samsung Galaxy A36 i A56 oferują przyjemne dla ucha brzmienie z głośników stereo, zapewniające dobrą jakość dźwięku podczas oglądania filmów czy słuchania muzyki. Głośniki są wystarczająco głośne i klarowne, by komfortowo obsłużyć multimedia, choć nie zapewniają głębi basów czy szczegółowości dźwięku znanej z flagowych modeli marki. Wciąż jednak oba urządzenia spełniają oczekiwania użytkowników szukających solidnego smartfona do multimediów w średnim segmencie cenowym.

Wydajność Exynos 1580 vs Snapdragon 6 Gen 3

Podstawową różnicą pomiędzy modelami Galaxy A36 i Galaxy A56 są zastosowane w nich procesory. Samsung postawił na dwa różne rozwiązania, dostosowane do różnych potrzeb użytkowników.

Samsung Galaxy A56 wyposażony jest w układ Exynos 1580, wykonany w nowoczesnym 4-nanometrowym procesie technologicznym. Jego konstrukcja oparta jest o 8-rdzeniową strukturę z jednym superwydajnym rdzeniem o taktowaniu 2,9 GHz, trzema wysokowydajnymi rdzeniami 2,6 GHz oraz czterema energooszczędnymi rdzeniami 1,9 GHz.

Z kolei tańszy Galaxy A36 korzysta z układu Snapdragon 6 Gen 3, także wykonanego w procesie 4 nm, jednak z nieco odmienną konfiguracją – mamy tutaj cztery wydajne rdzenie Cortex-A78 (maksymalne taktowanie do 2,4 GHz) oraz cztery energooszczędne Cortex-A55 (maksymalnie do 1,8 GHz).

Różnice w konfiguracji procesorów mają swoje bezpośrednie odzwierciedlenie w wynikach benchmarków.

W popularnym teście Geekbench model Galaxy A56 uzyskał zauważalnie wyższe wyniki, zarówno w testach jednowątkowych (single-core: 1354 pkt. dla A56 vs 1018 pkt. dla A36 – wzrost o około 33%), jak i wielowątkowych (multi-core: 3895 pkt. dla A56 vs 2962 pkt. dla A36 – różnica na poziomie około 32%). Taka różnica oznacza, że Galaxy A56 lepiej poradzi sobie z wielozadaniowością i bardziej wymagającymi aplikacjami, szczególnie w dłuższej perspektywie użytkowania.

Jeszcze bardziej wyraźna różnica uwidacznia się w wynikach graficznych GPU, gdzie Galaxy A56 osiąga wynik 6448 pkt., natomiast Galaxy A36 – 2233 pkt. Różnica jest tutaj wręcz przepaścią (niemal 3-krotna przewaga A56), co przekłada się na znacznie lepszą wydajność graficzną droższego modelu w grach oraz aplikacjach intensywnie korzystających z GPU. Test 3DMark Wild Life również potwierdza przewagę Galaxy A56 (4963 pkt.) nad A36 (3463 pkt.) – wyraźny wzrost na poziomie ok. 43%.

Oba modele zostały wyposażone w ulepszone systemy chłodzenia. Jest to zauważalne w praktycznym użytkowaniu – nawet podczas sesji grania czy długiego korzystania z aplikacji, smartfony pozostają przyjemnie chłodne. Lepsze zarządzanie temperaturą pozwala utrzymać wyższą wydajność przez dłuższy czas, co szczególnie docenią bardziej wymagający użytkownicy.

Pamięć

Warto też przyjrzeć się bliżej zastosowanym typom pamięci w obu smartfonach. Samsung Galaxy A56 wyposażony jest w pamięć wewnętrzną w standardzie UFS 3.1, która zapewnia szybszy odczyt oraz zapis danych w porównaniu z nieco starszą pamięcią UFS 2.2 w Galaxy A36. Oba smartfony są dostępne w dwóch wariantach pamięciowych – Galaxy A56: 8 GB RAM ze 128 lub 256 GB pamięci wewnętrznej; Galaxy A36 oferuje wersję podstawową 6 GB RAM ze 128 GB oraz lepiej wyposażoną wersję z 8 GB RAM i 256 GB pamięci wewnętrznej.

Chociaż zastosowane standardy pamięci UFS 2.2 i UFS 3.1 są nadal powszechne w segmencie średniopółkowym, warto wspomnieć, że niektórzy producenci już decydują się na szybsze rozwiązania UFS 4.0. Samsung postawił jednak na sprawdzone i stabilne opcje, które nie powodują problemów w codziennym użytkowaniu, ale mogą nieco odstawać od konkurencji w przypadku przenoszenia dużych plików czy instalacji bardzo wymagających aplikacji.

Łączność

Pod względem łączności oba modele oferują obsługę DualSIM, eSIM, 5G, NFC oraz Wi-Fi 6. Co ciekawe, Galaxy A36 wyposażono w nowszy standard Bluetooth 5.4, podczas gdy Galaxy A56 posiada Bluetooth 5.3 – różnica ta jest jednak minimalna i praktycznie niezauważalna w codziennym użytkowaniu.

Niestety oba modele nie obsługują już kart pamięci microSD.

Oprogramowanie: One UI 7 w końcu z Galaxy AI na średniej półce

Samsung zdecydowanie wyróżnia się wyjątkowo długim wsparciem aktualizacji dla średniopółkowej serii. W tegorocznych modelach Galaxy A56 i A36 gwarantuje aż 6 lat zabezpieczeń oraz aktualizacje systemu przez 6 kolejnych generacji Androida. Jest to imponujący wynik nie tylko względem poprzednich generacji Galaxy A, ale również w porównaniu z konkurencją, nawet tą z wyższych półek cenowych.

Oba modele działają pod kontrolą One UI 7 opartego na systemie Android 15, który wprowadza nowości takie jak odświeżony wygląd interfejsu, personalizowane widgety z możliwością zmiany rozmiaru oraz Now Bar, czyli kapsułę powiadomień na ekranie blokady.

Samsung Galaxy A36 i Galaxy A56 oferują teraz dostęp do funkcji AI, takich jak czytanie stron internetowych na głos, inteligentne sugestie edycji zdjęć oraz usuwanie niechcianych obiektów ze zdjęć (Object Eraser). Natomiast droższy model – Galaxy A56 – wyposażono w dodatkowe opcje, takie jak automatyczne tworzenie rolek i relacji na media społecznościowe (Auto Trim) oraz opcję wyboru najlepszego ujęcia twarzy (Best Face) na zdjęciach grupowych.

W obu modelach zastosowano również platformę zabezpieczeń Samsung Knox Vault, dobrze znaną z flagowców, ale która dopiero od ubiegłego roku dostępna jest w serii Galaxy A. Knox Vault zapewnia zaawansowaną ochronę prywatnych danych oraz haseł użytkownika, co znacząco zwiększa bezpieczeństwo przechowywanych informacji.

Bateria: lepsza w Galaxy A36 czy A56?

Oba modele Samsunga wyposażono w baterię o pojemności 5000 mAh, jednak Galaxy A56 posiada mocniejszy układ Exynos 1580 SoC oraz nieco większy ekran, co wpływa na czas pracy urządzenia. W praktyce Galaxy A36, w recenzenckim trybie użytkowania, okazał się bardziej energooszczędny i wytrzymywał dłużej na jednym ładowaniu.

Należy jednak mieć na uwadze, że telefony Samsung z czasem uczą się nawyków użytkowników, optymalizując zarządzanie energią. Ponadto w razie potrzeby można w ustawieniach uruchomić tryb oszczędzania baterii lub zoptymalizować działanie smartfona, ograniczając zasobożerne procesy w sekcji „Pielęgnacja urządzenia”.

Ładowanie przyspiesza do pułapu flagowców Samsunga

Oba modele obsługują teraz szybkie ładowanie z mocą do 45 W. W praktycznych testach Galaxy A56 po 15 minutach ładowania uzyskiwał około 28%, a Galaxy A36 około 27%. W 30 minut Galaxy A56 osiąga 57%, podczas gdy Galaxy A36 około 55%. Po 44-46 minutach oba smartfony mają już około 80%. Pełne ładowanie do 100% zajmuje około 77 minut, przy czym końcowe doładowanie od 80% do 100% trwa najdłużej. Natomiast dla optymalnej kondycji baterii rekomenduje się właśnie utrzymywanie poziomu naładowania w przedziale od 20% do 80%. Taki tryb ochrony baterii znajdziesz nawet w ustawieniach.

Czas ładowania Galaxy A56 i A36

Czas ładowania

Jaka ładowarka do Samsung Galaxy A56 i A36?

Ponieważ Galaxy A56 i Galaxy A36 mogą obsługiwać ładowanie przewodowe o mocy 45 W, to aby skorzystać z przedstawionych powyżej prędkości, należy wyposażyć się w ładowarkę o mocy minimum 45 W z funkcją Power Delivery i wejściem USB-C.  Ja do testów używałam Silver Monkey GaN 200 W, świetna jeśli chcesz się zaopatrzyć w uniwersalne akcesorium do wielu urządzeń i na tyle mocne, by poradziło sobie nawet z takimi sprzętami jak laptopy. Natomiast na potrzeby Galaxy A36 i A56 wystarczą:

Aparaty Galaxy A56 vs Galaxy A36

Konfiguracja aparatów – na papierze podobnie, ale detale robią różnicę

Samsung Galaxy A36 i Galaxy A56 wyposażone są w zestawy aparatów na pierwszy rzut oka niemal identyczne. Oba smartfony oferują potrójny system aparatów z tyłu, oparty na głównym sensorze 50 Mpix z przysłoną f/1.8, rozbudowany o ultraszerokokątny obiektyw oraz dodatkowy aparat do zdjęć makro. Jednak mimo podobieństw, kilka szczegółów wyraźnie je od siebie odróżnia.

Galaxy A56 dysponuje aparatem ultraszerokokątnym o rozdzielczości 12 Mpix z sensorem 1/3.06” oraz polem widzenia 123°. Tymczasem Galaxy A36 otrzymał skromniejszy sensor ultraszerokokątny o rozdzielczości 8 Mpix, mniejszym rozmiarze 1/4.0” i takim samym kącie widzenia 123°.

Z kolei aparaty główne obu modeli mają identyczną rozdzielczość i jasność, ale różnią się subtelnymi parametrami – Galaxy A56 posiada większy sensor (1/1.56” vs 1/1.96” w A36), co skutkuje większym rozmiarem pojedynczego piksela. W praktyce przekłada się to na nieco lepsze odwzorowanie szczegółów, nieco jaśniejsze zdjęcia oraz bardziej efektywne działanie przy słabszym oświetleniu.

Jakość zdjęć – dobry poziom, choć bez spektakularnych innowacji

Samsungi Galaxy A56 i A36 oferują dobrą jakość zdjęć, choć na tle konkurencji w swojej półce cenowej nie robią spektakularnego wrażenia. Wciąż brakuje im teleobiektywów lub zestawów dwóch wysokorozdzielczych sensorów, jak w niektórych konkurencyjnych modelach. Nie znaczy to jednak, że jakość zdjęć jest słaba – wręcz przeciwnie, Samsung wyciąga maksimum ze swoich sensorów.

Aparaty główne i ich zoomy

Aparat główny dostarcza zdjęcia o dobrej ostrości, bogate w szczegóły i naturalnie odwzorowane kolory. Dynamiczny zakres stoi na solidnym poziomie, co widać szczególnie w zdjęciach wykonywanych pod światło. Pomimo braku dedykowanego obiektywu z zoomem, oba modele mają możliwość cyfrowego przybliżenia 2x. Efekty są przyzwoite, choć oczywiście dalekie od jakości optycznego zoomu. Maksymalny zoom cyfrowy w obu modelach to 10x.

Tryb portretowy

W tej kwestii minusem jest brak 2-krotnego zoomu w trybie portretowym w Galaxy A36. Tryb ten ujawnił też, że Galaxy A36 działa wybiórczo. Jest mniej pewny niż Galaxy A56. Dlatego najlepiej wykonywać kilka powtórzeń jednego ujęcia.

Tryb nocny

Tryb nocny to jeden z kluczowych elementów fotograficznych smartfonów Samsunga, a jednocześnie doskonały test dla algorytmów przetwarzania obrazu. Nowe modele Galaxy A36 i A56 utrzymują wysoki poziom fotografii nocnej, co potwierdza świetne dopracowanie oprogramowania, zwłaszcza jak na telefony ze średniej półki. Różnice jednak istnieją – lepiej wyposażony Galaxy A56 dostarcza zdjęcia zauważalnie jaśniejsze i bardziej szczegółowe niż jego tańszy odpowiednik.

Obiektywy ultraszerokokątne

Większy sensor w Galaxy A56 przekłada się na zauważalnie lepszą szczegółowość zdjęć wykonywanych w trudniejszych warunkach oświetleniowych. Szczególnie zdjęcia krajobrazów lub architektury zyskują dzięki temu na ostrości i głębi detali, a także lepiej radzą sobie z szumami.

Oczka makro

Aparaty makro w obu modelach mają rozdzielczość 5 Mpix. Jest to lepsze rozwiązanie niż popularne na tej półce 2-megapikselowe oczka. Zdjęcia makro są przyzwoite, ale ich jakość mocno zależy od warunków oświetleniowych. Warto wykonać kilka zdjęć z różnej odległości, by wybrać najlepsze ujęcie – ostrość bywa bowiem kapryśna.

Selfie – niższa rozdzielczość, ale znacznie lepsze rezultaty

Zaskoczeniem jest zmiana aparatu do selfie w Galaxy A56 z 32 Mpix na niższą rozdzielczość 12 Mpix. Jednak w praktyce okazuje się to strzałem w dziesiątkę. Nowy sensor selfie z Super HDR robi zdjęcia zauważalnie ostrzejsze, o bardziej naturalnych kolorach i szerszym zakresie dynamicznym. Warto również zauważyć, że w Galaxy A36 również zaimplementowano ten sam, ulepszony sensor selfie 12 Mpix. Mimo niższej rozdzielczości rezultaty są dobre natomiast ciężko nie zauważyć różnicy między selfie z Galaxy A56 a A36.

Nagrywanie wideo – szerokie 4K tylko w Galaxy A56

Oba smartfony oferują możliwość nagrywania filmów w 4K przy 30 fps. Galaxy A56 wyróżnia się jednak możliwością rejestracji wideo w tej rozdzielczości wszystkimi swoimi aparatami – głównym, ultraszerokokątnym oraz przednim. W Galaxy A36 nagrywanie 4K ograniczone jest do głównego aparatu i kamery selfie, co może być istotne dla osób, które intensywnie korzystają z ujęć panoramicznych, szerokokątnych.

Galaxy A56: Wideo UHD z obu kamer + zoom

Galaxy A36: nagranie UHD z aparatu głównego + zoom

Jakość nagrywanego materiału w Galaxy A56 jest naprawdę wysoka. Filmy są ostre, dobrze nasycone kolorami, z szerokim zakresem dynamiki i niskim poziomem szumów. Do tego oba urządzenia oferują stabilizację elektroniczną (EIS), dzięki której nagrywane materiały są płynne i stabilne. Po włączeniu opcji dużej stabilności uda Ci się nagrać nieporuszone filmy nawet podczas wycieczki objazdowej, a dobre mikrofony zapiszą wyraźnie głos przewodnika, co ukazują poniższe przykłady:

Duża stabilność w Galaxy A36…

…i w Galaxy A56

Nowości i funkcje AI

Samsung w najnowszej generacji Galaxy A zastosował zarówno znane, jak i nowe w tym segmencie usprawnienia oprogramowania aparatu. Modele Galaxy A56 i A36 oferują funkcje oparte na sztucznej inteligencji, jak popularny Object Eraser (usuwanie niechcianych elementów ze zdjęć) oraz zabawne filtry ze Snapchata, dostępne w specjalnym trybie rozrywki w menu aparatu. Ponadto Galaxy A56 oferuje automatyczny dobór najlepszych kadrów (Auto Trim) oraz opcję Best Face (najlepsza mina na zdjęciach grupowych).

Podsumowanie recenzji – Samsung Galaxy A36 vs Galaxy A56. Który warto kupić?

Samsung Galaxy A56 szczególnie pozytywnie wyróżnia się dzięki zastosowaniu aluminiowych ramek, które nie tylko wyglądają świetnie, ale także oferują dodatkową trwałość. Galaxy A36, choć nieco mniej imponujący pod względem materiałów, nadal prezentuje się solidnie i atrakcyjnie, spełniając oczekiwania dla urządzenia ze średniej półki.

Pod względem wydajności Galaxy A56 zauważalnie dominuje nad Galaxy A36, szczególnie jeśli chodzi o moc graficzną oraz ogólną sprawność procesora. Galaxy A36, choć mniej wydajny, wciąż jest urządzeniem sprawnym, szybkim i wystarczającym dla większości standardowych użytkowników. Oba urządzenia mają także ulepszony system chłodzenia, dzięki któremu zachowują stabilność i komfort użytkowania nawet przy większym obciążeniu.

Różnice w aparatach również przemawiają na korzyść Galaxy A56, który oferuje zauważalnie lepszą jakość zdjęć i filmów, szczególnie z aparatu ultraszerokokątnego i selfie, a także zapewnia możliwość pełnego nagrywania 4K z każdej kamery. Galaxy A36 jest bardziej ograniczony w kwestii nagrywania wideo, choć wciąż oferuje solidną jakość zdjęć i ulepszony aparat selfie. Oba modele dobrze sprawdzają się w codziennym użytkowaniu, jednak dla bardziej wymagających użytkowników Galaxy A56 będzie zdecydowanie lepszym wyborem.

Nie sposób jednak nie wspomnieć o mniej przyjemnej zmianie, jaką jest rezygnacja z obsługi kart pamięci microSD w obu modelach, co dla niektórych użytkowników może być istotnym minusem.

Natomiast w obu modelach na szczególną uwagę względem rynkowych konkurentów zasługuje imponujące wsparcie aktualizacji – aż 6 głównych wersji Androida i 6 lat regularnych aktualizacji zabezpieczeń. Jest to wynik niespotykany na tej półce cenowej, zapewniający użytkownikom długoterminową płynność, stabilność oraz bezpieczeństwo użytkowania.

Podsumowując, Galaxy A56 będzie zdecydowanie lepszym wyborem dla osób poszukujących wyższej jakości zdjęć, lepszej wydajności graficznej oraz bardziej premium wykonania. Galaxy A36 natomiast doskonale spełni oczekiwania użytkowników, którzy szukają solidnego i niezawodnego telefonu do codziennych zastosowań, w rozsądnej cenie.

Samsung Galaxy A36 i A56, choć nie wprowadzają rewolucyjnych zmian, są solidnymi, dobrze przemyślanymi smartfonami, które z pewnością spełnią oczekiwania większości użytkowników – zwłaszcza tych, którzy szukają niezawodności na lata.

Minusy Galaxy A56

  • Brak obsługi kart microSD
  • Dość przeciętny standard pamięci UFS 3.1
  • Nieco krótszy czas pracy na baterii w porównaniu do Galaxy A36 oraz poprzedniej generacji
  • Stosunkowo grube ramki wokół ekranu
  • Brak teleobiektywu
  • Brak ładowania bezprzewodowego

Plusy Galaxy A56

  • Bardzo długie wsparcie aktualizacji
  • Nowoczesny, funkcjonalny system One UI 7
  • Zaawansowane i użyteczne funkcje AI (np. Object Eraser, Auto Trim, Best Face)
  • Wzmocnione zabezpieczenia prywatności Knox Vault
  • Solidna konstrukcja IP67 z aluminiowymi ramkami
  • Elegancki design ze szklanymi pleckami
  • Wyższa wydajność
  • Dobre zarządzanie temperaturami i stabilność pracy
  • Lepszy aparat ultraszerokokątny oraz selfie
  • Nagrywanie wideo 4K ze wszystkich kamer
  • Lepsze przetwarzanie zdjęć

Ocena redakcji

8/10

Minusy Galaxy A36

  • Brak obsługi kart microSD
  • Słabsza wydajność od Galaxy A56
  • Ultraszerokokątny aparat o niższej rozdzielczości
  • Brak zoomu 2x w trybie portretowym
  • Stosunkowo grube ramki wokół ekranu

Plusy Galaxy A36

  • Bardzo długie wsparcie aktualizacji
  • Nowoczesny, funkcjonalny system One UI 7
  • Zaawansowane i użyteczne funkcje AI (np. Circle to Search, Object Eraser, Sugestie Edycji)
  • Wzmocnione zabezpieczenia prywatności Knox Vault
  • Dobra wydajność i komfortowa praca dla przeciętnego użytkownika
  • Dobre zarządzanie temperaturami
  • Solidne wykonanie z IP67
  • Elegancki wygląd ze szklanymi pleckami
  • Ulepszona kamera selfie względem poprzedniej generacji
  • Nowszy standard Bluetooth 5.4 (choć różnica minimalna)

Ocena redakcji

7/10

Podobieństwa między Samsung Galaxy A56 a Galaxy A36

Galaxy A36 vs Galaxy A56: kluczowe różnice