Nokia Noise Cancelling Earbuds BH-805 recenzja pierwszych słuchawek Nokii z ANC

Nokia BH-805 Noise Cancelling Earbuds to słuchawki, które wprowadzają fińską firmę w nową erę dźwięku słuchawek. Jako producent słuchawek ma w swoim asortymencie już parę słuchawek TWS, żadnych z ANC. To wszystko zmieniło się z modelem BH-805. Jak grają te słuchawki? Czy dobrze wyglądają? Postaram się Wam o nich opowiedzieć w tej recenzji.

Specyfikacja Nokia BH-805

Recenzję słuchawek Nokia Noise Cancelling Earbuds rozpocznę od przyjrzenia się ich danym technicznym. Do testów dotarł do mnie model w kolorze niebieskim, które Nokia nazwała Polar Sea, co ważne występują one również w wersji czarnej Charcoal. Najważniejszymi atutami technicznymi BH-805 są:

 • 5 godzin pracy z włączonym ANC (baterie po 40 mAh)
 • etui pozwalające na pracę słuchawek do 25 godzin (400 mAh)
 • 25 dB redukcji szumów ANC
 • trzy tryby pracy (ANC, Ambient, Standard)
 • 13-milimetrowe głośniki!!!
 • Bluetooth 5.0
 • wodoszczelność IPX7
 • sterowanie dotykowe
 • waga słuchawki 5 gramów


Nokia BH-805 pierwsze wrażenia

Czas na unboxing. Etui i pchełki wyglądają tak, jak na zdjęciach od Nokii. Ten minimalizm to bardzo dobry krok. Antyteza upiększania produktów przez producentów na każdym kroku. W pudełko, poza etui, znajdują się:

 • 2 pary silikonowych wkładek
 • Kabel USB-C
 • Dokumentacja

Etui i słuchawki są w tym samym kolorze. Mało tego, wykonano je z tego samego tworzywa, co dobrze świadczy o podejściu Nokii do dopracowania produktu. Etui jest twarde, co mogę potwierdzić, bo kilka dni pobytu w moim plecaku pośród sprzętu foto, kluczy i różnych akcesoriów nie zostawiło na nim ani jednej rysy.

Nokia Noise Cancelling Earbuds nie należą do najmniejszych. Ich konstrukcja opiera się na cylindrycznej komorze z głośnikiem i mikrofonem ANC, z której wystaje nóżka z elektroniką słuchawek i logo producenta. Zamontowane średnie wkładki zaliczają się do tych większych, przez co musiałem skorzystać z dołączonych wkładek w wersji S. Od tej pory trzymały się fest i nie sprawiały wrażenia, że zaraz wysuną się i wypadną.

Czy słuchawki Nokia BH-805 są wygodne?

Jak już wspomniałem, aby wygodnie korzystać z tych słuchawek, musimy odpowiednio dopasować wkładki do naszych uszu. Po tym pchełki, mimo że duże, trzymają się w uszach pewnie i nie wypadają przy nagłych ruchach. Przez swoją budowę i wystające komory głośników mogą być odczuwalne, gdy leżymy w nocy na poduszce.

Nokia BH-805 trzymają się w uszach głównie przez wkładki oraz oparcie cylindrycznej komory głośników o część małżowiny pod kanalikiem słuchowym. Przy dobrym dopasowaniu, można spokojnie wybrać się w nich na siłownię. Jednak ze względu na wagę, mogą się lekko obluzowywać przy bardziej dynamicznych sportach – crossfit.

Słuchawki wymagają od słuchacza chwilę na naukę obsługi. Sterowanie dotykowe w stopce słuchawek, wymaga zakładania słuchawek za cylinderek. Po kilku razach przestajemy to zauważać, a sterowanie nimi staje się intuicyjne.

Jak sterować BH-805?

Streszczę wam tutaj kawałek instrukcji obsługi. Sterowanie działa na dotyk. Pole reagujące na komendy jest dla wygody słuchacza lekko wgłębione i umieszczone na dole nóżki od strony palca wskazującego. Nokia BH-805 komunikują nam dotknięcia przez chwilowe (pół sekundy) wyciszenie i dźwięk kliknięcia.

Każda z pchełek odpowiada za odrębne komendy.

Prawa słuchawka:

 • pojedyncze dotknięcie pogłaśnia dźwięk;
 • podwójne dotknięcie uruchamia asystenta głosowego;
 • potrójne dotknięcie przeskakuje do następnego utworu;
 • przytrzymanie słuchawki przełącza tryb ANC.

Lewa słuchawka:

 • pojedyncze dotknięcie ścisza dźwięk;
 • podwójne dotknięcie pauzuje i wznawia odtwarzanie;
 • potrójne dotknięcie przeskakuje do poprzedniego utworu;
 • przytrzymanie słuchawki przełącza tryb ANC.

Jak działa Nokia i ANC?

Model BH-805 jest pierwszym w portfolio Nokii zestawem TWS z ANC. Pierwsze wrażenia są pozytywne, wyciszenie 25 dB zapewnia zadowalający efekt, bez zbędnego efektu odcięcia i martwej ciszy. W biurze słuchawki spisują się dobrze, w oddali słychać lekki szum klimatyzacji. Na ruchliwej drodze nie słychać jednostajnego szumu miasta, jednak szybciej poruszające się opony samochodów nie są wyciszone przez ANC. Algorytm ANC pomija szumy o średniej i wysokiej częstotliwości.

W trybie Ambient dźwięki przechodzą prawie bezpośrednio do ucha i nie słychać różnicy między wyjętą pchełką a włączonym trybem Ambient. W trybie Standard wszystkie dobrodziejstwa ANC są wyłączone, a dokanałowa konstrukcja zapewnia dobre wytłumienie pasywne w wietrzne dni.

Połączenie z wieloma urządzeniami

Słuchawki Nokia Noise Cancelling Earbuds mogą zapamiętać kilka urządzeń z którymi były sparowane, a połączenie utrzymują tylko z tym, które zostało podłączone po otwarciu etui. Do połączenia używają standardu Bluetooth 5.0 z kodekami AAC, jest to szczególnie widoczne przy podłączeniu do urządzeń Windows, które nie wspierają AAC i mają problem z reprodukcją bardzo wysokich tonów. Jednak przy podłączeniu do obecnych smartfonów, możemy cieszyć się dobrej jakości dźwiękiem.

Opóźnienie słuchawek jest standardowe, przy połączeniu ze smartfonami nie jest wyczuwalne, komputery z Windows mają zwyczajowe opóźnienie około 250 ms. Na plus jest stabilne połączenie z urządzeniami Bluetooth. Realny zasięg w silnie zanieczyszczonym Bluetooth biurze oscyluje w okolicach 8 metrów (z przeszkodami).

Jak brzmią BH-805?

Nokia ze swoim designem postarała się zapewnić słuchaczom bardzo dobrą i wyrównaną jakość dźwięku i wykończenia w przyzwoitej cenie. Pierwsze wrażenia w odsłuchu muzyki nie pozwalają jednoznacznie przypisać słuchawkom, w jakich pasmach grają najlepiej. Mała strata jakości kodowania AAC daje dźwięki, które nie są sztucznie przeprocesowane, jedynie trochę przytłumione przez dokanałową konstrukcję. Scena pozwala na swobodną separację instrumentów w utworach bigbandowych, tu brakuje szklistości dużo droższych słuchawek z zaawansowanymi kodekami dźwięku. Zupełnie odwrotnie ma się sprawa z niskimi tonami, które potrafią bardzo głęboko i ciepło mruczeć w uchu.

Nokia nie zapewnia dodatkowego oprogramowania sterującego zestawem, z jednej strony jest to duży plus, bo pchełki są zgodne z bardzo dużą ilością urządzeń, lecz z drugiej pozostaje nam korekcja dźwięku przy użyciu narzędzi wbudowanych w system.

Shokufan – Snarky Puppy

Mamy tutaj  poprawnie zrealizowaną sekcję dętą i separację pomiędzy instrumentami. Przy takiej realizacji dźwięku słuchawki potrafią reprodukować naturalne dźwięki zestawu perkusyjnego i zespołu bez zbędnego uwypuklania bębnów basowych.

Snarky Puppy Shofukan Nokia Noise Cancelling Earbuds BH-805
Źródło: Spotify

Rhapsody in Blue – George Gershwin

Tutaj Nokia BH-805 pokazują pełnię swoich możliwości. Fortepian jest bardzo dobrze zaakcentowany i ciepły, sekcja dęta jest wyrazista, jednak nie jest wciskana nachalnie w uszy. Nagłe zmiany dynamiki są czyste, a kompresja AAC i ANC nie wprowadzają zniekształceń.

George Gershwin Rhapsody in Blue Nokia Noise Cancelling Earbuds BH-805
Źródło: Spotify

Gravity – John Mayer

Ride i cykanie hi-hatów wprowadzają nas tutaj do bardzo ciepłego intra gitarowego. Każdy z instrumentów jest zaakcentowany i przyjemny w odsłuchu. John czaruje przy tym swoim głosem i zespołem żywych instrumentów, których niedoskonałości nagrania można z łatwością usłyszeć.

Gravity John Mayer Nokia Noise Cancelling Earbuds BH-805
Źródło: Spotify

Propane Nightmares – Pendulum

Przy elektronicznej realizacji dźwięku słuchawki widocznie grają dolnymi rejestrami. Subbasy potrafią utrzymać się na dobrym poziomie mimo natłoku innych dźwięków. Do pełnej satysfakcji należy wzmocnić EQ wysokich tonów dla elektroniki i mocniejszej muzyki heavy metalowej.

Podsumowując, Nokia Noise Cancelling Earbuds grają tak samo dobrze z ANC, jak i bez niego. Nie ma cyfrowego szumu wprowadzanego przez ANC, a przynajmniej nie jestem w stanie go usłyszeć. Soul, Blues i wykonania instrumentalne na żywo będą w nich brzmiały przyjemnie, ale do mocniejszego brzmienia trzeba podbić im wysokie rejestry. Niestety nie udało mi się uruchomić w nich bardziej zaawansowanych kodeków niż AAC.

Pendulum Propane Nightmares Nokia Noise Cancelling Earbuds BH-805
Źródło: Spotify

Jak długo grają BH-805?

Słuchawki i etui ładujące pozwalają na działanie do 25 godziny, jest to przyzwoity wynik, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagą, że jest to przy włączonym ANC. W realnym teście pchełki grały na ¾ głośności przez pełne 5 godzin, zanim się wyładowały do zera. Po 30 minutach ładowania w etui grają przez następne 2 godziny. Ten wynik powinien zadowolić każdego, kto spędza swój dzień w pracy w słuchawkach i przy włączonym ANC.

Nokia BH-805 sygnalizują niski poziom naładowania około 15 i 2 minuty przed wyłączeniem – poziom naładowania jest widoczny również na sparowanym smartfonie. Ze względu na pojemność etui i czas jego ładowania, najlepiej ładować je w nocy – do pełnego naładowania etui potrzebuje 3 godziny kablem USB-C.

Ocena słuchawek Nokia BH-805

Nokia BH-805 są bardzo ciekawą propozycją dla fanów Nokii, w dobie mocnego brzmienia i sztucznie zniekształconych dźwięków słuchawek. ANC z 25 dB tłumienia, z pewnością wystarczy przy pracy w biurze i spacerze po ulicach miasta. Nie będziemy mieć tutaj efektu odcięcia, a przytłumienie szumów, które przechodzą przez pasywne wyciszenie samych słuchawek. Dźwięk słuchawek jest przy tym naturalny i zbalansowany.

Z tych słuchawek najbardziej zadowoleni będą poszukiwacze zbalansowanej charakterystyki dźwięku w połączeniu z ANC i długą pracą na baterii. Ze względu na ciepłe brzmienie mikrofonu sprawdzą się dobrze w biurach. Mikrofon przy rozmowach poprawnie zbiera głos i nie cyfryzuje algorytmami odszumiającymi jego barwy. Stylistycznie słuchawki skierowane są już dla dojrzalszych słuchaczy. Dzieląc finalną ocenę na składowe, słuchawki otrzymują 5/10 za funkcjonalność, 9/10 za jakość wykonania i 7/10 za dźwięk.

Minusy

 • wycofane wysokie częstotliwości
 • brak aplikacji sterującej
 • luzują się przy dynamicznych sportach
 • brak zaawansowanych kodeków audio

Plusy

 • 5 godzin z ANC
 • ciepłe i mocne niskie rejestry
 • silny sygnał Bluetooth 5.0
 • niezniszczalność
 • tłumienie 25 dB
 • dobry mikrofon

7/10