Recenzja Apple Watch SE – czy warto go kupić?

20% polaków używa inteligentnych zegarków, a ponad 60% zastanawia się nad zakupem. Wybierając smartwatcha, warto sięgnąć po model najlepiej działający z posiadanym smartfonem. Wśród użytkowników Apple największą popularnością cieszy się Apple Watch. Do testu otrzymałem najnowszy Apple Watch SE. Sprawdź recenzję, aby dowiedzieć się więcej o tym modelu i uzyskać odpowiedź na pytanie – czy warto go kupić?

Apple Watch SE — pierwsze wrażenia

Dalej, dalej ręko Gadżeta — to słynny cytat z Inspektora Gadżeta, bajki lat 80′ ubiegłego wieku. Czego główny bohater nie mógł zrobić, załatwiał to przy pomocy niezliczonej liczby gadżetów. Jednym z najpopularniejszych była ręka sięgająca wszędzie, gdzie potrzeba. Co to ma jednak wspólnego z testowanym Apple Watch SE? W największym skrócie smartwatch stanowi przedłużenie tego, co oferuje smartfon:

 • Nie chce sięgać po telefon, gdy dzwoni? Odbieram połączenie na zegarku.
 • Zatrzymuję się w sklepie i zapominam zabrać z samochodu telefonu i portfela? Płacę Apple Pay, które mam w zegarku.
 • Lubię słuchać muzyki na treningu? Puszczam ją z zegarka, który mam połączony ze słuchawkami.

Powyższe to tylko kilka przykładów tego, co mogę, korzystając z Apple Watch. Istotne — ten inteligentny zegarek może być idealnym zakupem, pod warunkiem, że na co dzień korzystasz z iPhone’a. W moim przypadku sprawdzam go z iPhone Xs.

prognoza pgody apple watch

Specyfikacja — Apple Watch SE

Poniżej specyfikacja testowanego egzemplarza:  

Unboxing — zawartość zestawu

Kupując Apple Watch SE, w prostym i minimalistycznym opakowaniu otrzymujesz:

 • Apple Watch SE.
 • Wybrany pasek, który zawsze możesz wymienić na inny.
 • Podstawowe instrukcje ułatwiające m.in. uruchomienie i konfigurację zegarka.
 • Kabel do ładowania USB A -> magnetyczna podstawka do zegarka.

Zestaw nie zawiera wtyczki do prądu, którą można zakupić oddzielnie lub korzystać z tej posiadanej od smartfona. 

Posiadanie wielu urządzeń Apple przyzwyczaiło mnie do tego, że konfiguracja jest niezwykle prosta i intuicyjna. Aby ją wykonać, niezbędne jest posiadanie smartfona, gdzie wyświetlają się kolejne instrukcje, co należy zrobić.

apple watch konfiguracja

Cały proces zajmuje zaledwie kilka minut. Oczywiście można poświęcić więcej jeśli chciałbyś skonfigurować od razu wszystkie ustawienia i powiadomienia, zajmie to więcej czasu.

Aplikacja mobilna

Jak wspomniałem — instrukcje są proste i intuicyjne, podobnie wygląda sytuacja w przypadku aplikacji działających z Apple Watch. Wszystko jest przetłumaczone w najlepszy możliwy sposób, dzięki czemu użytkownik nie ma żadnych problemów z odnalezieniem się w nich.

Aplikacja Watch pozwala m.in. wybrać wygląd tarczy, dostosować powiadomienia oraz instalować dodatkowe aplikacje na smartwatchu.

Liczba dostępnych wyglądów tarczy zegara oraz ich personalizacja jest ogromna. Każdy może znaleźć coś dla siebie — od tych prostych minimalistycznych, przez zabawne z Memoji, aż po specjalistyczne np. dla fotografów, które informują o najlepszej porze (golden hour) do robienia zdjęć.

Ze względu na liczne funkcjonalności Apple Watch współpracuje z aplikacjami tj.:

 • Watch — odpowiadająca za zarządzanie zegarkiem i powiadomieniami.
 • Zdrowie — analizująca m.in. ruch, aktywności, puls sen oraz odpoczynek.
 • Sprawność — w której odbywamy treningi, śledzimy trendy oraz zebrane nagrody / odznaki.

Aplikacje na zegarku

Do każdej zainstalowanej aplikacji mamy dostęp w smartwatchu i na telefonie. Z zależności od potrzeb — możemy skorzystać z nawigacji, stopera, odpisać na wiadomość, odczytać e-mail, lub też sprawdzić status przesyłki. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że korzystając z Apple Watch, można zrobić wszystko, co zazwyczaj robimy na telefonie.

apki na apple watch

Każda aplikacja, z której korzystałem, a starałem się używać tych najbardziej praktycznych, jest świetnie zoptymalizowana, aby w łatwy sposób nawigować w niej z poziomu zegarka. Poniżej przykładowy odtwarzacz muzyki:

sterowanie muzyką apple watch

Analiza snu Apple Watch

Jedną z największych nowości w WatchOS 7 (najnowsza wersja systemu) jest możliwość śledzenia i analizy snu. Funkcjonalność znana z wielu zegarków konkurencji, cieszy natomiast fakt, że Apple zdecydowało się rozwinąć tę funkcjonalność u siebie. Niczym jednak nie zaskakuje, a do pełnej analizy konieczne jest spanie w zegarku.

analiza snu apple watch

Trening i motywacja

Apple Watch ma ogromną liczbę trybów treningowych. Każdy z nich możemy wybrać z poziomu zegarka, a po ćwiczeniach, przeanalizować ich przebieg np. w aplikacji mobilnej.

Pomiar jest dokładny i bogaty w informacje takie jak: czas trwania, przebyty dystans, zmiana wysokości, spalone kalorie, średnie tętno (wraz z podglądem, jak ono zmieniało się minuta po minucie) oraz dokładna mapa, na której można przeanalizować intensywność treningu.

podgląd trasy po treningu

Przybliżając odcinek trasy, mogę zobaczyć, kiedy poruszałem się z największą prędkością, a kiedy byłem najwolniejszy.

Motywacja

Do codziennych aktywności — nawet tych najmniejszych, jak odrobina ruchu / rozciągnięcia raz na godzinę, czy też spacer zachęca świetny system motywacji Apple. Powiadomienia pojawiają się np. gdy zbyt długo siedzę przy biurku, lub zbliża się koniec dnia, a ja jestem daleki od osiągnięcia założonego celu.

Wspomniane cele można modyfikować i dostosowywać do swoich potrzeb. Niezwykle pomocny jest też przelicznik kalorii, który przyda się osobom dbającym o dietę.

Zamknięcie poszczególnych pierścieni tj. wykonanie celów — oznacza zdobywanie nagród, którymi są odznaki np. za każdy osiągnięty rekord.

apple watch odznaki

Rozmowy i wiadomości

Wbudowany mikrofon i głośnik umożliwiają odbieranie połączeń i prowadzenie rozmów. Są one dość dobrej jakości i nawet jadąc na rowerze, da się bez problemów dogadać z rozmówcą. Pomocne w komunikacji są np. słuchawki Apple AirPods Pro.

Poza rozmowami można też odczytywać i odpowiadać na wiadomości SMS. Jest to wygodne, aby nie sięgać non-stop po telefon, jednak takie powiadomienia potrafią też być rozpraszające np. podczas obiadu lub popołudniowej drzemki. Na szczęście gotowe funkcjonalności pozwalają wyciszyć powiadomienia np. na godzinę lub do momentu ich ponownego aktywowania.

Zasięg, na jaki możemy liczyć w przypadku Apple Watch SE od smartfona, wynosi do 10 metrów (jest to zależne np. od budynku, w którym przebywamy — grubości ścian, czy też pracy innych urządzeń mogących powodować zakłócenia).

Warto dopłacić do wersji Cellular?

Chcąc otrzymywać powiadomienia, odbierać połączenia gdy zegarek nie jest połączony ze smartfonem, trzeba wybrać wersję Cellular (czyli z modemem LTE). Do pełnego wykorzystania wszystkich funkcjonalności niezbędne jest otrzymanie od operatora karty eSIM (cyfrowy duplikat karty SIM z naszym numerem, który będzie używany przez zegarek. To rozwiązanie jest dodatkowo płatne i dostępne w wybranych sieciach). Z taką kartą zegarek będzie działać jak pełnoprawny telefon.

Wyświetlacza Apple Watch SE

Ekran Apple Watch SE to wyświetlacz OLED zajmujący ok. 60% tarczy zegara. Charakteryzuje się doskonałą czernią, dobrym kontrastem kolorów i wysokim poziomem jasności (dochodzącym do 1000 nitów). Prawdę mówiąc, w żadnych warunkach nie miałem trudności z odczytaniem godziny lub informacji z powiadomień. Poniżej przykładowe zdjęcie pokazujące, czy ekran jest czytelny w pełnym słońcu.

ekran w sloncu apple watch

Brak Always-On-Display

Pomimo zastosowania takiego samego wyświetlacza, co w ubiegłorocznym Apple Watch, model SE nie posiada funkcji: Always-On-Display. Oznacza to, że nie mamy możliwości ciągłego wyświetlania ulubionej tarczy/godziny. Wyświetli się ona tylko, gdy zajdzie taka potrzeba, czyli np. uniesiemy rękę lub obrócimy nadgarstkiem. Czas reakcji na szczęście jest bardzo szybki i zazwyczaj bezbłędny. Poniżej krótki filmik pokazujący zachowaniem ekranu, gdy unoszę lub obracam rękę.

Brak Always-On-Display z pewnością przekłada się korzystniej na maksymalną długość pracy zegarka bez ładowania.  Teoretycznie Apple mogłoby udostępnić ten tryb wraz z kolejną aktualizacją (technicznie nic nie stoi na przeszkodzie, aby Apple Watch SE mógł z tego korzystać), jednak wydaje się to być tylko marzeniem. Użytkownik chcący posiadać taką funkcjonalność, musi dołożyć do ubiegłorocznego Apple Watch Series 5 lub najnowszego Watch Series 6.

Czas pracy baterii

Mogę powiedzieć, że praktycznie pod każdym względem Apple Watch stanowi upragniony ideał zegarka. Posiada liczne funkcjonalności, proste i intuicyjne aplikacje oraz niezliczoną ilość możliwości. Smartwatch idealny? Do ideału w mojej ocenie brakuje tylko — dobrego czasu pracy na baterii.

Używając zegarka w najoszczędniejszy sposób, jaki potrafiłem, osiągnąłem niespełna 40 godzin pracy. Odbierając powiadomienia, wykonując godzinny trening — czas spadał w okolice 16-24 godzin (zależnie od liczby powiadomień, otwierania ich, czy też odbierania połączeń).

Czas ładowania akumulatora z okolic kilku procent do pełna wynosi niecałe 90 minut. W praktyce zegarek miał też informować o konieczności ładowania przed snem, aby nie rozładować się w nocy. W ponad miesięcznym korzystaniu nie otrzymałem żadnego takiego powiadomienia, ale może to też wynikać z braku dokładnych rutyn (raz potrafię zasnąć o 22, a czasami grubo po 1 nad).

Odpowiedni rozmiar, czyli Apple Watch 40 vs 44 mm

Na zakończenie zostawiłem jeszcze jedną ważną kwestię podczas zakupu. Apple Watch SE jest dostępny w dwóch wariantach: z kopertą o przekątnej 40 i 44 mm. Umówmy się, że jest to wariant mniejszy lub większy.

Poniższe dwa zdjęcia to porównanie tego mniejszego na kobiecym nadgarstku (obwód ok. 13,5 cm) oraz na męskim (obwód 18,5 cm). W pierwszym przypadku zegarek wydaje się idealnie dobrany — nie jest zbyt duży, świetnie wygląda na ręce. Na moim nadgarstku ten mniejszy wydaje się jednak zbyt mały. Choć ani razu nie odczułem dyskomfortu związanego z używaniem np. panelu dotykowego. Jednak zegarek wystający spod mankietu koszuli lub kurtki, stwarzał wrażenie zbyt małego do tak dużej ręki.

W przypadku osób z chudą ręką zdecydowanie polecałbym model 40 mm, tak w przypadku osób o większej ręce — lepiej sprawdzi się 44 mm.

Apple Watch SE — czy warto go kupić?

Według mnie od miana smartwatch’a idealnego, niezastąpionego i jedynego właściwego (dla osób używających iPhone’a) dzieli go wyłącznie długość pracy na baterii. Doba, bo na tyle możemy sobie pozwolić, używając Apple Watch SE, to punkt wprawiający mnie w zastanowienie. Patrząc na ilość czujników i pomiarów, które otrzymujemy — dla jednych będzie to wystarczające, dla innych (np. dla mnie) jest to odrobinę zbyt mało. Poza tym złego słowa o Apple Watch SE nie mogę powiedzieć. Jest lekki, działa płynnie i posiada niezliczoną ilość funkcjonalności. Każdego dnia potrafi pozytywnie zaskoczyć czymś nowym. Pod wieloma względami może zastąpić smartfona. 

wycieczka apple watch

Minusy

 • czas pracy baterii
 • brak możliwości wyświetlania Always On Display

Plusy

 • dopracowany design
 • możliwość rozmów i odpowiedzi na wiadomości
 • nieskończona liczba dostępnych funkcjonalności, każda aplikacja daje dodatkowe możliwości
 • świetny system motywacji zachęcający do aktywności
 • możliwość konfiguracji powiadomień z różnych aplikacji
 • sposób wyświetlania powiadomień oraz możliwość wglądu w szczegóły
 • niewielka waga - zegarek jest bardzo lekko

Ocena redakcji

8/10