20% polaków używa inteligentnych zegarków, a ponad 60% zastanawia się nad zakupem. Wybierając smartwatcha, warto sięgnąć po model najlepiej działający z posiadanym smartfonem. Wśród użytkowników Apple największą popularnością cieszy się Apple Watch. Do testu otrzymałem najnowszy Apple Watch SE. Sprawdź recenzję, aby dowiedzieć się więcej o tym modelu i uzyskać odpowiedź na pytanie – czy warto go kupić?
Dalej, dalej ręko Gadżeta — to słynny cytat z Inspektora Gadżeta, bajki lat 80′ ubiegłego wieku. Czego główny bohater nie mógł zrobić, załatwiał to przy pomocy niezliczonej liczby gadżetów. Jednym z najpopularniejszych była ręka sięgająca wszędzie, gdzie potrzeba. Co to ma jednak wspólnego z testowanym Apple Watch SE? W największym skrócie smartwatch stanowi przedłużenie tego, co oferuje smartfon:
Powyższe to tylko kilka przykładów tego, co mogę, korzystając z Apple Watch. Istotne — ten inteligentny zegarek może być idealnym zakupem, pod warunkiem, że na co dzień korzystasz z iPhone’a. W moim przypadku sprawdzam go z iPhone Xs.
Poniżej specyfikacja testowanego egzemplarza:
Kupując Apple Watch SE, w prostym i minimalistycznym opakowaniu otrzymujesz:
Zestaw nie zawiera wtyczki do prądu, którą można zakupić oddzielnie lub korzystać z tej posiadanej od smartfona.
Posiadanie wielu urządzeń Apple przyzwyczaiło mnie do tego, że konfiguracja jest niezwykle prosta i intuicyjna. Aby ją wykonać, niezbędne jest posiadanie smartfona, gdzie wyświetlają się kolejne instrukcje, co należy zrobić.
Cały proces zajmuje zaledwie kilka minut. Oczywiście można poświęcić więcej jeśli chciałbyś skonfigurować od razu wszystkie ustawienia i powiadomienia, zajmie to więcej czasu.
Jak wspomniałem — instrukcje są proste i intuicyjne, podobnie wygląda sytuacja w przypadku aplikacji działających z Apple Watch. Wszystko jest przetłumaczone w najlepszy możliwy sposób, dzięki czemu użytkownik nie ma żadnych problemów z odnalezieniem się w nich.
Aplikacja Watch pozwala m.in. wybrać wygląd tarczy, dostosować powiadomienia oraz instalować dodatkowe aplikacje na smartwatchu.
Liczba dostępnych wyglądów tarczy zegara oraz ich personalizacja jest ogromna. Każdy może znaleźć coś dla siebie — od tych prostych minimalistycznych, przez zabawne z Memoji, aż po specjalistyczne np. dla fotografów, które informują o najlepszej porze (golden hour) do robienia zdjęć.
Ze względu na liczne funkcjonalności Apple Watch współpracuje z aplikacjami tj.:
Do każdej zainstalowanej aplikacji mamy dostęp w smartwatchu i na telefonie. Z zależności od potrzeb — możemy skorzystać z nawigacji, stopera, odpisać na wiadomość, odczytać e-mail, lub też sprawdzić status przesyłki. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że korzystając z Apple Watch, można zrobić wszystko, co zazwyczaj robimy na telefonie.
Każda aplikacja, z której korzystałem, a starałem się używać tych najbardziej praktycznych, jest świetnie zoptymalizowana, aby w łatwy sposób nawigować w niej z poziomu zegarka. Poniżej przykładowy odtwarzacz muzyki:
Jedną z największych nowości w WatchOS 7 (najnowsza wersja systemu) jest możliwość śledzenia i analizy snu. Funkcjonalność znana z wielu zegarków konkurencji, cieszy natomiast fakt, że Apple zdecydowało się rozwinąć tę funkcjonalność u siebie. Niczym jednak nie zaskakuje, a do pełnej analizy konieczne jest spanie w zegarku.
Apple Watch ma ogromną liczbę trybów treningowych. Każdy z nich możemy wybrać z poziomu zegarka, a po ćwiczeniach, przeanalizować ich przebieg np. w aplikacji mobilnej.
Pomiar jest dokładny i bogaty w informacje takie jak: czas trwania, przebyty dystans, zmiana wysokości, spalone kalorie, średnie tętno (wraz z podglądem, jak ono zmieniało się minuta po minucie) oraz dokładna mapa, na której można przeanalizować intensywność treningu.
Przybliżając odcinek trasy, mogę zobaczyć, kiedy poruszałem się z największą prędkością, a kiedy byłem najwolniejszy.
Do codziennych aktywności — nawet tych najmniejszych, jak odrobina ruchu / rozciągnięcia raz na godzinę, czy też spacer zachęca świetny system motywacji Apple. Powiadomienia pojawiają się np. gdy zbyt długo siedzę przy biurku, lub zbliża się koniec dnia, a ja jestem daleki od osiągnięcia założonego celu.
Wspomniane cele można modyfikować i dostosowywać do swoich potrzeb. Niezwykle pomocny jest też przelicznik kalorii, który przyda się osobom dbającym o dietę.
Zamknięcie poszczególnych pierścieni tj. wykonanie celów — oznacza zdobywanie nagród, którymi są odznaki np. za każdy osiągnięty rekord.
Wbudowany mikrofon i głośnik umożliwiają odbieranie połączeń i prowadzenie rozmów. Są one dość dobrej jakości i nawet jadąc na rowerze, da się bez problemów dogadać z rozmówcą. Pomocne w komunikacji są np. słuchawki Apple AirPods Pro.
Poza rozmowami można też odczytywać i odpowiadać na wiadomości SMS. Jest to wygodne, aby nie sięgać non-stop po telefon, jednak takie powiadomienia potrafią też być rozpraszające np. podczas obiadu lub popołudniowej drzemki. Na szczęście gotowe funkcjonalności pozwalają wyciszyć powiadomienia np. na godzinę lub do momentu ich ponownego aktywowania.
Zasięg, na jaki możemy liczyć w przypadku Apple Watch SE od smartfona, wynosi do 10 metrów (jest to zależne np. od budynku, w którym przebywamy — grubości ścian, czy też pracy innych urządzeń mogących powodować zakłócenia).
Chcąc otrzymywać powiadomienia, odbierać połączenia gdy zegarek nie jest połączony ze smartfonem, trzeba wybrać wersję Cellular (czyli z modemem LTE). Do pełnego wykorzystania wszystkich funkcjonalności niezbędne jest otrzymanie od operatora karty eSIM (cyfrowy duplikat karty SIM z naszym numerem, który będzie używany przez zegarek. To rozwiązanie jest dodatkowo płatne i dostępne w wybranych sieciach). Z taką kartą zegarek będzie działać jak pełnoprawny telefon.
Ekran Apple Watch SE to wyświetlacz OLED zajmujący ok. 60% tarczy zegara. Charakteryzuje się doskonałą czernią, dobrym kontrastem kolorów i wysokim poziomem jasności (dochodzącym do 1000 nitów). Prawdę mówiąc, w żadnych warunkach nie miałem trudności z odczytaniem godziny lub informacji z powiadomień. Poniżej przykładowe zdjęcie pokazujące, czy ekran jest czytelny w pełnym słońcu.
Pomimo zastosowania takiego samego wyświetlacza, co w ubiegłorocznym Apple Watch, model SE nie posiada funkcji: Always-On-Display. Oznacza to, że nie mamy możliwości ciągłego wyświetlania ulubionej tarczy/godziny. Wyświetli się ona tylko, gdy zajdzie taka potrzeba, czyli np. uniesiemy rękę lub obrócimy nadgarstkiem. Czas reakcji na szczęście jest bardzo szybki i zazwyczaj bezbłędny. Poniżej krótki filmik pokazujący zachowaniem ekranu, gdy unoszę lub obracam rękę.
Brak Always-On-Display z pewnością przekłada się korzystniej na maksymalną długość pracy zegarka bez ładowania. Teoretycznie Apple mogłoby udostępnić ten tryb wraz z kolejną aktualizacją (technicznie nic nie stoi na przeszkodzie, aby Apple Watch SE mógł z tego korzystać), jednak wydaje się to być tylko marzeniem. Użytkownik chcący posiadać taką funkcjonalność, musi dołożyć do ubiegłorocznego Apple Watch Series 5 lub najnowszego Watch Series 6.
Mogę powiedzieć, że praktycznie pod każdym względem Apple Watch stanowi upragniony ideał zegarka. Posiada liczne funkcjonalności, proste i intuicyjne aplikacje oraz niezliczoną ilość możliwości. Smartwatch idealny? Do ideału w mojej ocenie brakuje tylko — dobrego czasu pracy na baterii.
Używając zegarka w najoszczędniejszy sposób, jaki potrafiłem, osiągnąłem niespełna 40 godzin pracy. Odbierając powiadomienia, wykonując godzinny trening — czas spadał w okolice 16-24 godzin (zależnie od liczby powiadomień, otwierania ich, czy też odbierania połączeń).
Czas ładowania akumulatora z okolic kilku procent do pełna wynosi niecałe 90 minut. W praktyce zegarek miał też informować o konieczności ładowania przed snem, aby nie rozładować się w nocy. W ponad miesięcznym korzystaniu nie otrzymałem żadnego takiego powiadomienia, ale może to też wynikać z braku dokładnych rutyn (raz potrafię zasnąć o 22, a czasami grubo po 1 nad).
Na zakończenie zostawiłem jeszcze jedną ważną kwestię podczas zakupu. Apple Watch SE jest dostępny w dwóch wariantach: z kopertą o przekątnej 40 i 44 mm. Umówmy się, że jest to wariant mniejszy lub większy.
Poniższe dwa zdjęcia to porównanie tego mniejszego na kobiecym nadgarstku (obwód ok. 13,5 cm) oraz na męskim (obwód 18,5 cm). W pierwszym przypadku zegarek wydaje się idealnie dobrany — nie jest zbyt duży, świetnie wygląda na ręce. Na moim nadgarstku ten mniejszy wydaje się jednak zbyt mały. Choć ani razu nie odczułem dyskomfortu związanego z używaniem np. panelu dotykowego. Jednak zegarek wystający spod mankietu koszuli lub kurtki, stwarzał wrażenie zbyt małego do tak dużej ręki.
W przypadku osób z chudą ręką zdecydowanie polecałbym model 40 mm, tak w przypadku osób o większej ręce — lepiej sprawdzi się 44 mm.
Według mnie od miana smartwatch’a idealnego, niezastąpionego i jedynego właściwego (dla osób używających iPhone’a) dzieli go wyłącznie długość pracy na baterii. Doba, bo na tyle możemy sobie pozwolić, używając Apple Watch SE, to punkt wprawiający mnie w zastanowienie. Patrząc na ilość czujników i pomiarów, które otrzymujemy — dla jednych będzie to wystarczające, dla innych (np. dla mnie) jest to odrobinę zbyt mało. Poza tym złego słowa o Apple Watch SE nie mogę powiedzieć. Jest lekki, działa płynnie i posiada niezliczoną ilość funkcjonalności. Każdego dnia potrafi pozytywnie zaskoczyć czymś nowym. Pod wieloma względami może zastąpić smartfona.
Konkretna recenzja! Dzięki, już wiem, co chcę na święta!
Dlatego ja zostaje przy Huawei Watch GT 2. Nie jest tak dobry, jak Apple Watch (miałem przez tydzień Watch 3 i zwróciłem przez baterie), ale bateria w nim to 10 dni.
Apple Watcha SE mam od tygodnia i jestem zachwycona jak bardzo użyteczny jest w codziennym życiu. Bateria faktycznie mogłaby być lepsza ale to nie jest dla mnie problem. Polecam
Czy ten smartwatch ma odbiornik GPS ?
Tak, model posiada GPS.
A jak wygląda płacenie nim? Mogę zrobić to bez obecności smartfona? Oczywiście bez wykorzystania esim.
Tak, jeśli nie masz eSIM, możesz wykonać 3 transakcje bez konieczności synchronizacji danych ze smartfonem. Idąc na poranne zakupy, spokojnie możesz zajrzeć do piekarni, spożywczego i kiosku 🙂
3 transakcje a potem co sie dzieje?
Potem telefon musi być blisko, żeby zrobić kolejną transakcję.
Witam
Od kilku dni jestem posiadaczka smart watacha se i mam pytanie dotyczące połączeń whats app i messenger
Dlaczego nie widzę połączeń,nie mogę ich odebrać,a wiadomości przychodzą???
Gosia, sprawdź ustawienia powiadomień dla konkretnych aplikacji.
Witam, czy można bez problemu odbierać połączenia i rozmawiać poprzez zegarek?
Dzień dobry,
Mam pytanie odnośnie odbierania połączeń na iPhone, mianowicie czy podczas odbierania połączenia na telefonie wymagane jest przełączenie „z zegarka na iPhone” ?
A czy w tym modelu przychodzą powiadomienia z whats app czy messenger? I czy można na nie odpowiadać?
W Apple Watch SE możesz odpowiadać na wiadomości wysłane przez Whatsapp i Messenger.
Witam! Jestem osobą niedosłyszącą, chciałam wiedzieć czy apple watch se ma wibracja budzik i wiadomości? Pozdrawiam Majka
Tak, model posiada wibracje w tych aplikacjach.
Witam Serdecznie 😉 wczoraj przyszedł do mnie mój wymarzony zegarek SE. Moje pytanie brzmi dlaczego nie dostaje wszystkich powiadomień na zegarek ? Wszytsko mam włączone jeśli chodzi o ustawienia powiadomień. Czasmi przychodzą a czasami nie, od czego to zależy? Może jestem za daleko? Aczkolwiek jak patrzę na zegarek pojawia mi się ikonka połączenia z telefonem. Robię nawet takie próby, biorę inny telefon do ręki odchodzę od mojego telefonu i wysłałam sobie wiadomości żeby sprawdzić czy działa, czasmi działa a czasmi nie;-( mam dola. Dzwoniłam pare razy na pomoc Apple aczkowiek oni nie potrafią mi pomoc.
Bardzo proszę o pomoc.
Powiadomienia będą przychodziły na Twój zegarek, gdy Twój iPhone będzie uśpiony. Jeśli Twój iPhone jest włączony to domyślnie tam pojawią się wszystkie powiadomienia.
Dodatkowo, jeśli zegarek jest uśpiony lub ma ustawiony tryb nie przeszkadzać to powiadomienia pojawią się na telefonie.
Dzień dobry
Nie wszyscy mają świadomość, że zegarek ma tylko rok gwarancji. Moje urządzenie przestało działać po 1,5 roku. Stało się to po aktualizacji. Serwis nie zdradził przyczyny awarii, napisał, że „nie może domniemywać”, proponuje odpłatną wymianę na nowy. Bardzo go lubiłam i jestem bardzo rozczarowana. Szkoda.
Zawsze jest jeszcze rękojmia, która wynosi w Polsce 2 lata.
Witam, często chodzę po górach, po około 10 godzin, czy przy włączeniu treningu „wędrówka” bateria będzie się trzymać cały dzień? Mogę mieć wyłączony GPS, ale, żeby pozostałe funkcje były włączone.
W trybach sportowych masz możliwość wyłączenia monitorowania tętna przez włączenie oszczędzania baterii w ustawieniach aktywności i użycie zewnętrznego monitora tętna. Jednak działanie GPS jest zależne od włączonego trybu i nie ma możliwości jego wyłączenia.
Niestety, przy tak długiej wędrówce będziesz musiała podładować zegarek, aby korzystać z wszystkich jego funkcji w czasie aktywności.
dzki wielkie nie moglem sie zdecydowac ktorego watcha wybrac 🙂
Czy zdjęcia z galerii również są wyświetlane na zegarku ?i w jakiej odlegości musi być iPhone żeby odbierać połączenie czy zobaczyc powiadomienia ?
Możesz oglądać zdjęcia na zegarku, które zostały wcześniej z nim zsynchronizowane, wystarczy wejść w galerię. Bez przeszkód i zakłóceń, zegarek powinien działać do 10 metrów od telefonu, jednak są to idealne warunki działania.
Czy na AW SE jest notatnik? Chodzi mi o to zeby zapisać coś na telefonie w notatniku a potem wyświetlić na AW.
Możesz do tego użyć osobnej aplikacji, takiej jak Quick Notes, czy Google Keep.
Czy jest szansa na jąkała klawiaturę do ściągnięcia czy tylko można Odo na wiadomości mówiąc do głośnika? ☺️
Dzień dobry, czy na tym zegarku można przybliżać zdjęcia?