R jak rewelacyjny. OnePlus Watch 2R – recenzja

OnePlus Watch 2R powstał poniekąd jako lżejsza i nieco tańsza alternatywa dla OnePlusa Watch 2. Nietrudno doszukać się drobnych różnic pomiędzy tymi zegarkami, co omawiam na początku artykułu, ale jako że jest to recenzja modelu z dopiskiem R, to właśnie na niego padnie całe światło. W takim razie, co potrafi OnePlus Watch 2R? Czy warto postawić akurat na tę wersję?

OnePlus Watch 2R to zegarek dla osób aktywnych fizycznie, które dbają lub chcą zadbać o zdrowie – ma mnóstwo trybów treningowych i funkcji monitorowania.

Jeśli szukasz bardzo dobrego smartwatcha w okolicach 1000 zł, OnePlus Watch 2R jest zdecydowanie wart swojej ceny ze względu na funkcje, które oferuje.

Zegarek nie jest dostępny w wersji z LTE oraz nie obsługuje funkcji śledzenia cyklu u kobiet.

OnePlus Watch 2R vs OnePlus Watch 2 – czyli o różnicach słów kilka

Recenzję OnePlusa Watch 2R rozpocznę od krótkiego porównania go z OnePlusem Watch 2. Różnice nie są kolosalne, ale być może niektórzy zastanawiają się, który model wybrać. Ułatwi Wam to poniższa tabelka, w której zebrałem to, co najważniejsze.

OnePlus Watch 2R vs OnePlus Watch 2
OnePlus Watch 2R One Plus Watch 2
Wykonanie koperty aluminium stal nierdzewna
Waga (z paskiem) 59 g 80 g
Szkło ekranu 2D szafirowy kryształ 2,5D
Standard militarny brak MIL-STD-810H

Oprócz tych różnic specyfikacyjnych obydwa zegarki różnią się też odrobinę budową i wersjami kolorystycznymi.

A teraz koniec porównań i skupiamy się już na OnePlusie Watch 2R.

Zawartość opakowania

Prawilne rozpoczęcie recenzji to takie, w którym prezentuje się zawartość pudełka ze sprzętem. To też czynię, a w zestawie znalazłem:

  • korpus zegarka z paskiem,
  • bazę ładującą,
  • kabel USB-A -> USB-C,
  • instrukcje, przewodniki i inne papierki.
oneplus watch 2r opakowanie

OnePlus Watch 2R – wygląd i jakość wykonania

Wiem, że o gustach się nie dyskutuje, ale skoro jest to recenzja, kilka słów o wyglądzie się należy. Designersko Watcha 2R określam jako stonowany zegarek sportowy. Bo widać, że jest tu sportowe zacięcie, ale też daleko do G-Schocka. Dzięki temu można to urządzenie nosić na co dzień, bo skomponuje się z każdym codziennym ubiorem.   

A teraz fakty. Ramki okrągłej koperty wykonane są z aluminium i dość szybko zrobiłem tam małą ryskę. Do testów dostałem wersję z silikonowym paskiem, który w razie potrzeby łatwo wymienić. Dolna część obudowy z czujnikami jest zaś plastikowa. Waga urządzenia to 59 g z paskiem i dość szybko się do tego przyzwyczaiłem, mimo że na co dzień noszę Garmina Venu Sq 2, który jest lżejszy o nieco ponad 20 g. OnePlus oferuje jeden rozmiar zegarka i ma on pasować na nadgarstek o obwodzie 140-210 mm.

oneplus watch 2r na nadgarstku

OnePlus Watch 2R wyposażony jest w dwa przyciski: górny pozwala wrócić do ekranu głównego lub otwiera kafelki z aplikacjami; dolny jest wielofunkcyjny i da się go zaprogramować. Ponadto, w przypadku obydwu przycisków, możliwe jest ustawienie, co uruchomi się po przytrzymaniu lub podwójnym naciśnięciu. To jeszcze bardziej zwiększa ich funkcjonalność.

Urządzenie działa w architekturze Dual-Engine, a więc z dwoma procesorami – Snapdragonem W5 i BES 2700. Takie rozwiązanie ma jednocześnie zapewnić wydajność i zwiększyć żywotność baterii. I trzeba przyznać, że jest całkiem dobrze pod jednym i drugim względem. Ale szerzej pochyliłem się nad tym w częściach dotyczących interfejsu i baterii.

Uzupełnieniem tego, co pod maską, są 32 GB pamięci na muzykę i aplikacje oraz 2 GB pamięci RAM. Wystarczająco, jak na smartwatcha.

Zegarek jest wodoszczelny na poziomie IP68, a także ma stopień ochrony 5 ATM. To oznacza, że sprawdzi się na basenie, ale odradzam nurkowanie czy zanurzanie go w wodzie morskiej.

Ekran i interfejs zegarka

Ekran to 1,43-calowy AMOLED z 60-hercowym odświeżaniem i trybem wysokiej jasności na poziomie 1000 nitów. Jego rozdzielczość to 466 x 466 px, a zagęszczenie pikseli to 326 ppi. Panel chroniony jest szkłem 2D i odrobinkę chowa się w ramkach, a dzięki temu nieco trudniej będzie go porysować. Wyświetlacz dobrze reaguje na dotyk, ale maksymalna jasność mogłaby być większa, bo w słoneczne dni zdarzało mi się przysłaniać zegarek ręką, by móc odczytać to, co się wyświetla.

oneplus watch 2r ekran

W ustawieniach ekranu możemy zdecydować, czy ma się podświetlać od unoszenia lub dotknięcia. Zmienić da się czas automatycznego przyciemnienia czy rozmiar tekstu. Nie zabrakło też funkcji always-on.

W OHealth – dedykowanej aplikacji dla zegarka, o której później – dostępnych jest mnóstwo dodatkowych tarcz. Możemy wybierać od tych bardziej sportowych, przez klasyczne, aż po nieco bardziej minimalistyczne. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Interfejs z Wear OS

I w tym miejscu możemy przejść już do samego interfejsu. Działa na systemie Wear OS 4.0 i nie jest „ulepszony” żadnymi nakładkami producenta. Dlatego jest to świetna opcja dla kogoś, kto chce mieć zegarek na czystym oprogramowaniu od Google’a. Ale jest to kwestia, którą trzeba nieco rozszerzyć, o czym pisałem wcześniej przy okazji wzmianki o dwóch procesorach.

Standardowo Watch 2R działa w trybie inteligentnym. Podczas interakcji oferuje wszystkie opcje, jakie ma Wear OS – aplikacje i tarcze. Korzysta też wtedy ze Snapdragona. Ale w momencie, kiedy system działa poniekąd w tle i tylko zbiera dane (np. tętno, sen) przełącza się na drugi procesor o niskim poborze energii i tym samym pozwala wydłużyć czas działania na jednym ładowaniu. I jest to całkiem dobre rozwiązanie.

W samym interfejsie jest natomiast więcej ustawień, niż w aplikacji. Dlatego warto pobawić się trochę tym zegarkiem na początku, by dostosować wszystko według własnego uznania. Zresztą możecie rzucić na to okiem na poniższym wideo:

Wspomnę jeszcze o aktualizacji softu zegarka – otrzymałem ją dość szybko, ale by chciała się zainstalować, stan baterii musi wynosić ponad 90%, a urządzenie trzeba na ten czas odłożyć na ładowarkę.

Aplikacja OHealth – prosta apka z potencjałem

Dedykowaną aplikacją dla zegarków OnePlusa jest OHealth. I już na pierwszy rzut oka widać, że jest to oprogramowanie, które może nie tyle co raczkuje, ale stawia swoje pierwsze, chwiejne kroki. Klasyczne: „kilka niedociągnięć jest”. W niektórych miejscach dane nakładają się na grafiki, tłumaczenie czasem wygląda jak z translatora, a samo pokazywanie danych w niektórych miejscach wymaga kilku poprawek. Wizualnie OHealth prezentuje się jak najzwyklejsza, prosta aplikacja. Nie jest to akurat jakaś ujma, ale można to delikatnie podrasować w przyszłości.

Trochę ponarzekałem, ale mimo wszystko daleko jest mi do stwierdzenia, że jest źle. Byłoby to kłamstwem, bo apka jest tak naprawdę w pełni funkcjonalna. Nie ma problemu, by zajrzeć do tego, co w ostatnim czasie zebrał Watch 2R, czy też inny smartwatch OnePlusa.

OHealth podzielone jest na trzy sekcje: zdrowie, aktywność fizyczna i urządzenie. I to akurat, według mnie, najlepszy podział, jaki można zrobić w zegarkowej aplikacji. Nie ma tu jakichś dodatków typu – społeczność, plany treningowe, plakietki z sukcesami, czyli takich zapychaczy, przez które człowiek po prostu gubi się w interfejsie. W tym wypadku jest to, co potrzeba. Chcę sprawdzić, jak spałem – korzystam z zakładki zdrowie. Chcę podejrzeć jazdę na rowerze – przechodzę do zakładki aktywność fizyczna. Potrzebuję zmienić coś w ustawieniach aplikacji/zegarka – klikam w zakładkę urządzenie.

Tak to powinno wyglądać i mam nadzieję, że OnePlus tego w przyszłości nie zmieni, a ewentualnie dorzuci kilka poprawek.

OnePlus Watch 2R – funkcje zdrowotne, sportowe i smart

OnePlus Watch 2R jest zegarkiem, który ma w sobie niemal wszystkie najważniejsze funkcje mogące przydać się do monitorowania zdrowia. Jest też ponad 100 trybów sportowych, a oprócz tego Wear OS na pokładzie oferuje sporo funkcji smart.

Monitorowanie zdrowia

OnePlus najwięcej poświęcił monitorowaniu snu. Po wejściu w kafelek związany ze snem pojawia się sporo informacji o tym, jak spaliśmy. Jest oś czasu z podziałem na fazy snu, ocena snu czy ryzyko wystąpienia problemów z oddychaniem podczas snu (obliczane na podstawie SpO2 oraz chrapania). Co prawda monitor chrapania trzeba włączać ręcznie przed snem, a przynajmniej tak zrozumiałem działanie tego ficzera w aplikacji. Watch 2R liczy też częstotliwość oddechów czy zakres tętna w nocy.

 

Dalej jest monitor tętna, który może wysyłać alerty, kiedy liczba uderzeń serca w spoczynku jest zbyt niska lub wysoka. Zegarek mierzy też poziom stresu, a także wspomniane już natlenienie krwi. Wszystkie zebrane informacje da się podejrzeć na wykresach.

Do codziennej aktywności ma zaś motywować wyświetlane na samej górze: liczba kroków, spalonych kalorii i treningów.

Ostatnia zakładka to relaks – z poziomu zegarka możemy wykonać ćwiczenia oddechowe, które mają pomóc w odprężeniu lub zasypianiu. Warto wypróbować na sobie, ale wierzcie mi, że oddechem można zdziałać cuda.

Czego zabrakło? Nie znalazłem opcji śledzenia cyklu dla kobiet, choć, z wiadomych powodów, nie jest to coś, czego potrzebuję.

Tryby sportowe

OnePlus Watch 2R to zdecydowanie sprzęt dla tych, którzy lubią aktywnie spędzać czas. Trybów sportowych, jak już pisałem, jest ponad 100, a to daje duże pole manewru pod kątem tego, jaką kto dyscyplinę uprawia. Sporty zespołowe, wodne oraz zimowe, treningi siłowe, bieganie, joga, taniec czy kolarstwo – wszystko da się tu znaleźć.

W zależności, jaką dyscyplinę włączycie, takie dane będzie zbierać zegarek. Na przykładzie jazdy na rowerze są to między innymi: czas trwania, odległość, średnia prędkość, najwyższa prędkość, kalorie, tętno i przewyższenie. W ustawieniach da się też zmieniać układ ekranu danych, który wyświetla się na zegarku podczas treningu.

Funkcje smart

W tym wypadku zacznę od tego, czego nie ma – wersji zegarka z LTE. Dlatego rozmowy telefoniczne czy odpowiadanie na wiadomości możliwe są tylko przy połączeniu smartwatcha ze smartfonem. Ale da się, bo urządzenie wyposażone jest w głośnik i mikrofon. Podobno są tacy, którzy rozmawiają przez zegarek. Częściej korzysta się raczej z szybkich odpowiedzi na wiadomości, a Watch 2R obsługuje chociażby WhatsAppa.

A poza tym jest tu wszystko, co może się przydać zwykłemu zjadaczowi chleba – płatności zbliżeniowe, mapy z nawigacją, możliwość połączenia zegarka ze słuchawkami, sterowanie muzyką i sporo aplikacji w Sklepie Google, które zwiększają funkcjonalność Watcha 2R.

Bateria w OnePlus Watch 2R

Czas działania baterii na jednym ładowaniu jest dobry i na pewno będzie odpowiadać tym, którzy chcą przez kilka dni zapomnieć o podłączaniu ładowarki. Watch 2R ma dwa tryby: inteligentny i energooszczędny. Niemal przez cały czas trwania testów korzystałem z tego pierwszego. Przy aktywnych wszystkich opcjach pomiarowych, niemal codziennie jednym godzinnym treningu, bez always-on display, przy automatycznej jasności ekranu oraz włączonych powiadomieniach czas pracy baterii oscylował w okolicach 4-5 dni. Tak to powinno wyglądać.

Ładowanie jest zaś szybkie, bo energię da się uzupełnić w niecałą godzinę.

Podsumowanie – OnePlus trzyma formę

OnePlus Watch 2R to jedno z tych urządzeń, które trzeba polubić. W zasadzie jest tu wszystko, czego potrzebują osoby aktywne czy dbające o zdrowie. I trzeba też zaznaczyć, że OnePlus utrzymuje formę, bo to kolejne urządzenie tego producenta, które warto polecić.

A więc od początku – są dobrze działające funkcje monitorowania zdrowia, jest ponad 100 trybów treningowych i nie zabrakło istotnych opcji smart, jak płatności zbliżeniowe, rozmowy telefoniczne, mapy i nawigacja, wiadomości czy powiadomienia. Bateria wytrzymuje średnio 4-5 dni co jest bardzo dobrym czasem, a kiedy już przyjdzie potrzeba, szybko da się ją naładować z dołączoną do zestawu ładowarką.

Ekran działa sprawnie, ale mógłby mieć nieco wyższą jasność. Może się to dawać we znaki w słoneczne dni. Mam za to bardzo dobre odczucia po zabawie z interfejsem zegarka na Wear OS. Działa płynnie i umożliwia zainstalowanie wielu aplikacji czy tarcz.  

Wygląd może się podobać, a konstrukcja jest solidna, choć i tak nie ustrzegłem się ryski. Z Watchem 2R śmiało wybierzecie się na basen, bo jego wodoszczelność wystarczy na pływanie.

Minusy, które wymieniłem w poniższym podsumowaniu, nie mają wysokiej wagi, ale trzeba o nich wspomnieć – to brak wersji z LTE oraz brak funkcji śledzenia cyklu dla kobiet. Choć nie wszyscy muszą za tymi możliwościami tęsknić.

OnePlus kolejny raz pokazał się z dobrej strony. Był niezwykle udany smartfon OnePlus 12, potem zegarek OnePlus Watch 2, a teraz Watch 2R, który po prostu polecam. Czy 2024 rok należy do tego producenta? Wiele na to wskazuje.

Minusy

  • maksymalna jasność ekranu mogłaby być wyższa
  • brak wersji z LTE
  • brak funkcji śledzenia cyklu menstruacyjnego

Plusy

  • monitorowanie zdrowia
  • ponad 100 trybów sportowych
  • funkcje smart (np. płatności zbliżeniowe, rozmowy telefoniczne)
  • wytrzymała bateria
  • szybkie ładowanie
  • solidna konstrukcja i casualowy design
  • duży i płynnie działający ekran
  • świetnie działający system Wear OS
  • tryb inteligentny
  • 32 GB pamięci na muzykę czy aplikacje
  • odporność IP68 / 5 ATM

Ocena

9/10
PL - Rekomendacja