NVIDIA GeForce RTX 3090, 3080, 3070 i 3060 już po premierze! Co oferują?

Nowa generacja kart graficznych z rodziny GeForce RTX serii 30 już po swojej oficjalnej premierze. Trzeba przyznać, że NVIDIA ma prawdziwego asa w rękawie. Nowe modele są nawet do kilkudziesięciu procent wydajniejsze od swoich poprzedników, a także dostarczają zupełnie nową dawkę technologii.

GeForce RTX 3060 to nowy wymiar wydajności w grach i profesjonalnej pracy

Najnowsza karta graficzna serii 30 z pewnością stanie się jednym z tegorocznych bestsellerów. Zapewnia ona zupełnie nowy poziom wydajności podczas grania z włączonym Ray Tracingiem, a także wzniesi na nowy poziom tworzenie materiałów wideo i rozbudowanych scen 3D.

GeForce RTX 3060

Jedną z nowych technologii jest NVIDIA Reflex, która umożliwia obniżenie czasu reakcji karty graficznej dla odbioru poleceń wygenerowania grafiki w grze. Prościej mówiąc, redukuje opóźnienia systemowe i zapewnia kilka milisekund przewagi nad przeciwnikiem.

Technika DLSS

Dzięki technologii NVIDIA DLSS karta graficzna zwiększy liczbę generowanych klatek, jednocześnie zachowując maksymalną jakość grafiki. Dzieje się tak dlatego, że w układach RTX został umieszczony Tensor, czyli dedykowany procesor sztucznej inteligencji. W zależności od gry, w którą grasz, możesz wybrać jeden z trybów obrazu od „Quality” do „Ultra Performance”.

Sprawdź, jak system prezentuje się w grach:

Ray Tracing

W ostatnich latach coraz częściej mówi się o Ray Tracingu, który pozwala symulować fizykę zachowania promieni światła. NVIDIA w tej dziedzinie jest czołowym producentem. Nowe układy graficzne otrzymały dodatkowe rdzenie odpowiadające za tę technologię, dzięki czemu gracze będą mogli cieszyć się doskonałą jakością grafiki bez odczuwalnych spadków wydajności.

Karty graficzne z architekturą Ampere kilkukrotnie szybciej renderują obrazy z włączoną funkcją Ray Tracingu względem poprzednich generacji. Natomiast grono gier, które obsługują innowacyjną funkcję, systematycznie się poszerza. Aktualnie są to między innymi takie hity jak Cyberpunk 2077, Minecraft, Fortnite czy Call of Duty Black Ops: Cold War.

NVIDIA GeForce RTX Ray Tracing

Nowa architektura NVIDIA Ampere

Zgodnie z oczekiwaniami najnowsza rodzina kart graficznych od NVIDIA napędzana jest przez świeżą architekturę Ampere. W niej producent skupił się nie tylko na wzroście czystej mocy obliczeniowej, ale także na wprowadzeniu całego szeregu technologii wspierających zarówno graczy jak i twórców.

Architektura NVIDIA Ampere w kartach graficznych RTX 3000

Nowy 7-nanometrowy proces produkcyjny rdzeni kart graficznych NVIDIA z serii RTX 3000 przełożył się także na ogromny wzrost sprawności energetycznej w stosunku do poprzedniej generacji. Jak zatem prezentuje się specyfikacja RTX 3060?

Geforce RTX 3060 – specyfikacja

 • Liczba rdzeni NVIDIA CUDA: 3584
 • Fabryczna częstotliwość pracy rdzenia: 1777 MHz
 • Standardowa konfiguracja pamięci: 12 GB GDDR6
 • Szerokość magistrali pamięci: 192-bitowa
 • Pobór mocy: 170 W
 • Złącza zasilające: 1 x 8-pinowe PCIe, 1x 6-pinowe PCIe
NVIDIA GeForce RTX 3060

NVIDIA wspiera twórców

Warto zaznaczyć, że GeForce RTX 3060 nie jest przeznaczony tylko dla graczy. Z jego wydajności mogą skorzystać także twórcy rozbudowanych animacji 3D czy streamerzy. Dzięki dbałości o każdy element układu, karty graficzne od NVIDIA mogą pochwalić się dużym potencjałem podczas pracy kreatywnej.

Wszyscy użytkownicy niezależnie od tego czy tworzą kontent na YouTube lub Twitcha, obrabiają zdjęcia w Photoshopie lub renderują wideo w jakości 4K, mogą pobrać oprogramowanie NVIDIA Studio. Jest ono wynikiem współpracy inżynierów „zielonych” z deweloperami najpopularniejszych oprogramowani z branży kreatywnej. Pozwoli to zoptymalizować i przede wszystkim przyspieszyć nawet najbardziej ambitne projekty.

Oprogramowania NVIDIA Studio

Komputer G4M3R z RTX 3060 na pokładzie

Chciałbyś wskoczyć do gier lub rozpocząć pracę z nowym komputerem, który będzie wyposażony w premierowego GeForce RTX-a 3060? Zarezerwuj egzemplarz komputera G4M3R już teraz i ciesz się ultrawydajnym sprzętem już na początku marca.

Każdy desktop montowany jest przez profesjonalistów, a przed dotarciem do Twojego pokoju przechodzi szczegółowe testy obciążenia podzespołów oraz generowanych temperatur.

GRM3R GeForce RTX

GeForce RTX 3060 już w x-kom

Fenomenalny skok wydajności układów nowej generacji przysporzył im dużą popularność. Sprawdź karty graficzne GeForce RTX 3060 w sklepie x-kom.

Oczywiście nie możemy oprzeć się przetestowaniu najnowszych GPU i zobaczyć jak poradzą one sobie w grach. Sprawdź wydajność GeForce RTX 3060.

AKTUALIZACJA 4! GeForce RTX 3070 są już w x-kom

Mamy premierę nowej serii. RTX 3070 dołącza tym samym do oferty kart graficznych sklepu x-kom. 

Przeprowadziliśmy przy okazji testy, aby sprawdzić, jak nowe GPU sprawdzają się w grach i w benchmarkach. 

Zobacz GPU GeForce RTX 3070 w x-komie

AKTUALIZACJA 3! Karty graficzne RTX 3090 w sklepie x-kom i test wydajności

W sklepie x-kom pojawiła się właśnie możliwość zamówienia autorskich modeli karty graficznej RTX 3090.

Zobaczcie wszystkie karty graficzne RTX 3090

Poniżej znajdziecie również test wydajności, przeprowadzony przez Piotra „Liptona” Szymańskiego.

AKTUALIZACJA 2! Modele kart graficznych w sklepie x-kom

Poniżej znajdziecie link do poszczególnych modeli karty graficznej RTX 3080, które są już na stronie sklepu x-kom. Ich sprzedaż trwa od 17 września.

Zobaczcie wszystkie karty graficzne RTX 3080

AKTUALIZACJA 1! Są już niezależne wyniki wydajności RTX 3080

Kurtyna niewiedzy opadła i do sieci trafiły właśnie pierwsze niezależne testy wydajności najnowszego układu NVIDIA Geforce RTX 3080. Poniżej znajdziecie linki do materiałów wideo.

.

Skok w wydajności, nowe technologie i 8K

Zacznijmy więc o rzeczy najbardziej podstawowej, czyli czystej wydajności. NVIDIA w trakcie swojej prezentacji pokazała wykres porównujący wydajność karty graficznej RTX 3070 i RTX 3080 z poprzednią generacją. Pierwsze, co rzuca się w oczy to wręcz monstrualny skok wydajności. Ukazywane na grafice wyniki jak podaje producent, są uśrednionymi wartościami spośród najróżniejszych popularnych gier, odpalanych w rozdzielczości 4K.

NVIDIA RTX wydajność RTX 3070 i 3080
Źródło NVIDIA

Brak informacji o konkretnych ilościach klatek na sekundę bądź szczegółowe dane o testowanych grach i ich ustawieniach każe zachować mi spory dystans do tych bardzo ogólnikowych wartości. Na konkrety trzeba będzie poczekać do testów niezależnych portali technologicznych i YouTuberów. Jeżeli jednak pokazane przez NVIDIE wartości okażą się prawdziwe, to Ampere faktycznie zaoferuje jeden z największych wzrostów wydajności względem poprzedniej generacji, jaki mieliśmy przy okazji premiery nowych układów już od bardzo dawna.

Jak podaje producent RTX 3070 ma być nieco wydajniejszy od obecnej karty RTX 2080 Ti. RTX 3080 ma być natomiast nawet dwukrotnie wydajniejszy od poprzedniego modelu RTX 2080 Super. To ogromna różnica, przez którą wielu posiadaczy obecnej generacji kart graficznych może zacząć zastanawiać się nad zmianą.

Różnice w specyfikacji

No dobrze, zobaczmy zatem na dokładną specyfikację trzech zaprezentowanych modeli nowej serii kart graficznych. Pierwsza z kart, czyli RTX 3070 tak samo jak w poprzedniej generacji posiada 8 GB pamięci GDDR6. Taktowanie rdzenia i szerokość magistrali również jest niemal identyczne. Gigantyczną różnicę widać jednak w ilości rdzeni CUDA. Ponad dwukrotnie większa ilość w RTX 3070 (5888 rdzeni CUDA) stosunku do RTX 2070 Super (2560 rdzeni CUDA) pokazuje, jak ogromnym skokiem technologicznym jest nowa generacja.

Porównując RTX 3080 z RTX 2080 Super widać już znacznie więcej różnić. Przede wszystkim zmieniła się pamięć względem poprzedniczki. Tym razem została wykorzystana GDDR6X o pojemności 10 GB (poprzednio było 8 GB GDDR6). Zwiększyła się także jej przepustowość, z 256-bitów na 320-bitów. Ogromny skok ilościowy zaliczyły także rdzenie CUDA, z 3072 zwiększyły się aż do 8704. Takie wartości poniosły za sobą jednak znaczący wzrost zapotrzebowania na energię i teraz RTX 3080 będzie pobierać 320W w stosunku do 250W w poprzedniej generacji.

RTX 3090 jest „duchowym” następcą Titana RTX. Posiada taką samą ilość pamięci wewnętrznej (24 GB), tym razem jest to jednak GDDR6X, a nie GDDR6. Jest również ta sama przepustowość magistrali, czyli 384-bity. Zwiększyła się za to ilość rdzeni CUDA, z 4608 na monstrualne 10496. Niestety, tak jak w przypadku RTX 3080, tak i tutaj znacząco podwyższyło się także zapotrzebowanie na energię. Teraz karta pobierać będzie 350W mocy w stosunku do 280W w Titanie RTX.

NVIDIA Geforce RTX 3070

 • Liczba rdzeni NVIDIA CUDA – 5888
 • Częstotliwość pracy rdzenia – 1.73 GHz
 • Standardowa konfiguracja pamięci – 8 GB GDDR6
 • Szerokość magistrali pamięci – 256-bitowe
 • Pobór mocy – 220 W
 • Złącza zasilające – 1 x 8-pinowe PCIe
NVIDIA Geforce RTX 3070
Źródło NVIDIA

NVIDIA Geforce RTX 3080

 • Liczba rdzeni NVIDIA CUDA – 8704
 • Częstotliwość pracy rdzenia – 1.71 GHz
 • Standardowa konfiguracja pamięci – 10 GB GDDR6X
 • Szerokość magistrali pamięci – 320-bitowe
 • Pobór mocy – 320 W
 • Złącza zasilające – 2 x 8-pinowe PCIe
NVIDIA Geforce RTX 3080
Źródło NVIDIA

NVIDIA Geforce RTX 3090

 • Liczba rdzeni NVIDIA CUDA – 10496
 • Częstotliwość pracy rdzenia – 1.70 GHz
 • Standardowa konfiguracja pamięci – 24 GB GDDR6X
 • Szerokość magistrali pamięci – 384-bitowe
 • Pobór mocy – 350 W
 • Złącza zasilające – 2 x 8-pinowe PCIe
NVIDIA Geforce RTX 3090
Źródło NVIDIA

NVIDIA Reflex, OMNIVERSE MACHINIMA i 8K

Nowe karty graficzne z superwydajnością to jednak nie wszystko, co NVIDIA zaprezentowała na swoim pokazie. Jedną z nowych technologii jest NVIDIA Reflex, która polega na obniżeniu czasu reakcji karty graficznej na przesyłane do niej polecenia wygenerowania grafiki w grze. Dobrą wiadomością w jej przypadku jest to, że będzie ona działać na kartach graficznych z rodziny GTX 1000. Na jakiej zasadzie będzie odbywać się obniżenie latencji w grach? Tego producent nie podał.

NVIDIA Reflex zmniejszanie czasu reakcji

Kolejną ciekawostką jest zaciągnięcie do pracy nowych kart graficznych przy tworzeniu Machinimy. Dla niezorientowanych Machinima to technika tworzenia filmów przy użyciu materiałów dostępnych bezpośrednio w grze, czyli modeli postaci, środowisk itd. Wcześniej tworzenie takiego materiału wideo zajmowało zapaleńcom nawet kilka miesięcy, gdyż każda animacja postaci w grze musiała być ręcznie wygenerowana.

Teraz dzięki możliwościom nowej generacji kart graficznych od NVIDII możliwe będzie wykorzystanie assetów gry bezpośrednio w jej środowisku i rejestracja własnych ruchów ciała poprzez podłączona do komputera kamerę internetową, a także nagranie własnego głosu i podłożenie go pod wygenerowane animacje twarzy. A to wszystko możliwe będzie przy użyciu pojedynczego oprogramowania bez konieczności zabawy w dodatkowe zewnętrzne aplikacje do grafiki 3D. Studio motion capture we własnym pokoju? Proszę bardzo!

Ogromne wrażenie robi także wydajność karty graficznej RTX 3090. Dzięki swoim fenomenalnym osiągom pozwala ona na uruchomienie gier w rozdzielczości 8K (7680×4320) przy 60 klatkach na sekundę. Jeżeli to nie robi na was wrażenia, to co powiecie na jednoczesne rejestrowanie obrazu poprzez NVIDIA Shadowplay w tej samej, ogromnej rozdzielczości, przy 60 klatkach na sekundę i z funkcją HDR? Ja wiem,  ze do tej pory najpopularniejszymi monitorami do grania są panele FullHD, jednak dzięki takim możliwościom RTX 3090 może stać się prawdziwym świętym Graalem średnio-profesjonalnych twórców wideo.

Obsługa rozdzielczości 8K

Oczywiście to nie wszystko i nowa generacja oferować będzie znacznie więcej, między innymi niemal dwukrotny wzrost wydajności w grach z włączoną funkcją Ray Tracingu, obsługa HDMI 2.1 czy też dodatkowe narzędzia dla streamerów.

Dostępność i ceny kart graficznych z serii RTX 3000

Fenomenalny skok wydajnościowy nowej generacji kart graficznych od NVIDII to jedno, zupełnie inną sprawą są ich ceny. Oto kwoty referencyjnych modeli i ich daty dostępności:

 • RTX 3070 – 2359 zł, październik
 • RTX 3080 – 3279 zł, 17 września
 • RTX 3090 – 7029 zł, bliżej nieokreślona przyszłość
MSI Geforce RTX 3080 Gaming X Trio
MSI Geforce RTX 3080 GAMING X Trio

Trzeba przyznać, że nowa generacja jest niebywale dobrze wyceniona. Jeżeli ich wydajność potwierdzi się w testach, to RTX 3070 w kwocie nieco ponad 2000 zł oferować moc porównywalną z RTX 2080 Ti, za które trzeba przecież zapłacić blisko 6000 zł.

Pamiętajmy jednak, że są to ceny sugerowane za wersje referencyjne. Modele niereferencyjne z autorskimi chłodzeniami takich producentów, jak MSI, Palit czy Asus mogą kosztować sporo więcej, trzeba się więc uzbroić w cierpliwość i poczekać na oficjalny start sprzedaży. Warto także przyglądać się cenom poprzedniej generacji. Wciąż takie modele, jak RTX 2060 Super, 2070 Super czy 2080 to rewelacyjne karty graficzne, a przy okazji nowej generacji mogą stanieć.