Na ile Band 4 Pro rzeczywiście jest PRO? Test i recenzja opaski sportowej Huawei

Ostatnio, w moje ręce trafiła kolejna inteligentna opaska spod szyldu Huawei, czyli Band 4 Pro, która w teorii ma oferować więcej niż jej poprzedniczka. Według zapewnień producenta znajdziecie tutaj nowości, np. tryb pływania, oraz bardziej rozbudowane i precyzyjne sensory. Jak jednak jest w rzeczywistości? Czy za model Huawei Band 4 Pro rzeczywiście opłaca się wydać dwa razy więcej niż za wersję podstawową? Sprawdzam to dla Was z przyjemnością.

Huawei Band 4 Pro. Unboxing i reszta najważniejszych informacji

Na warsztat wzięłam model Huawei Band 4 Pro w kolorze czarnym. Na początku muszę jednak wspomnieć, że opaskę dostaniecie również w kolorze czerwonym i różowym.

Wersje kolorystyczne Huawei Band 4 Pro dostępne w sklepie x-kom


Co otrzymacie w zestawie?

Tutaj bez zaskoczeń i raczej klasycznie.

Otwierając pudełko z Band 4 Pro, Waszym oczom ukaże się książeczka z najważniejszymi informacjami i krótką instrukcją obsługi (również w języku polskim), siateczka z akcesoriami (stacją dokującą do ładowania opaski oraz kabelkiem USB 2.0, który będzie już do niej podpięty). Najważniejszą rzeczą jest jednak oczywiście nasz bohater główny, czyli akcesorium wearables – Huawei Band 4 Pro. Wszystko zapakowane jest estetycznie, bezpiecznie i w oddzielnych komorach pudełka. Dokładnie tak, jak na Huawei przystało.

Specyfikacja Band 4 Pro

  • Czujniki: Akcelerometr, Pulsometr, Żyroskop
  • GPS: Tak
  • Wodoszczelność: 5 ATM
  • Bateria: litowo-jonowa 100 mAh
  • Ekran: AMOLED 240×120 px
  • Kompatybilność: smartfony z systemem Android 4.4 lub nowszym/smartfony z systemem iOS 9.0 lub nowszym
  • Waga: 25 g
  • Łączność: Bluetooth 4.2
huawei band 4 pro unboxing geex

Ekran, budowa i wytrzymałość Band 4 Pro

Wyświetlacz AMOLED imponuje kolorami

Ekran Huawei Band 4 Pro, podobnie do podstawowej wersji opaski, wykonany jest w wielobarwnej technologii AMOLED i prezentuje sobą rozdzielczość 240×120 px. Jego przekątna to z kolei aż 0,95″, co daje już możliwość komfortowego odczytywania prezentowanych na nim danych.

W praktyce, mimo że parametry wyświetlacza w Band 4 Pro są zbliżone do Band 4, to wyświetlane barwy wydają się być bardziej intensywne i żywe. Ważną informacją jest również to, że menu zegarka daje możliwość podrasowania ustawień jasności ekranu, przez co pozostaje on czytelny również w trudnych warunkach oświetleniowych, np. w słońcu.

Huawei Band 4 Pro obsłużycie dotykowo. Na ekranie znajduje się jasno zaznaczony przycisk typu „Home”, który jest w pełni zintegrowany z wyświetlaczem. Menu wizualnie jest jasne i czytelne, a do tego wsparte kolorowymi infografikami. W moim odczuciu najważniejsze jest jednak to, że na ekranie Band 4 Pro przewijać je możecie w ekspresowym tempie.

wyświetlacz huawei band 4 pro

Przez cały okres testów nie zdarzyły mi się żadne lagi czy poważniejsze zawieszenia, które miałyby wpływ na wyświetlany obraz. Tyczy się to również nawigacji ekranem pod wodą. Pod tym kątem producentowi w mojej opinii należy się więc absolutne chapeau bas.

Budowa i jakość opaski sportowej Huawei

Huawei Band 4 Pro składa się z korpusu i wygodnego, dziurkowanego paska, zrobionego ze sztucznego tworzywa. Paski są dostępne w kilku kolorach, a ich wymiana jest niemal ekspresowa. Sama opaska jest identyczna jak w modelu Band 4, więc o jej trwałość byłam spokojna od początku, a dwa tygodnie intensywnych testów, tylko utwierdziły mnie w przekonaniu, że się nie pomyliłam.

Korpus to serce Huawei Band 4 Pro. To właśnie na nim znajduje się wspomniany wyświetlacz. Z kolei na jego wewnętrznej części umieszczono czujnik do pomiaru tętna oraz styki, odpowiadające za ładowanie urządzenia.

Band 4 Pro waży natomiast zaledwie 25g, co sprawia, że noszenie urządzenia zarówno w dzień, jak i podczas snu jest lekkie, przyjemne i niemal nieodczuwalne. Wielkim plusem w mojej opinii jest również klasyczny design opaski, który sprawia, że Band 4 Pro z powodzeniem sprawdzi się zarówno podczas wyciskania siódmych potów na siłowni, jak i z biznesowym outfitem. 

Rodzaje aktywności w Band 4 Pro

Co zmierzy Huawei Band 4 Pro?

Za pomocą Band 4 Pro od Huawei możecie śledzić następujące aktywności:

  • Bieganie (bieganie, bieganie na bieżni, bieganie przełajowe)
  • Jazdę na rowerze (jazda na rowerze na zewnątrz, jazda na rowerze stacjonarnym, jazda rowerem górskim)
  • Marsz (wewnątrz i na zewnątrz)
  • Pływanie (pływanie na basenie, pływanie na otwartym akwenie)
  • Siłownię (orbitrek, ergometr)
  • Tryb wielodyscyplinowy (inne)

Celowo zaznaczyłam opcję pływania, ponieważ to właśnie jej szczególnie brakowało mi w podstawowej wersji urządzenia – Huawei Band 4. Okazuje się jednak, że warto było czekać na pojawienie się jej w Band 4 Pro, bo nie dość, że się opaska jest w nią zaopatrzona, to jeszcze otrzymujemy ją w mega rozbudowanej wersji, która usatysfakcjonuje nawet najbardziej wymagających entuzjastów sportów wodnych. Szerzej wypowiem się jednak o niej w osobnej części recenzji.

Huawei Band 4 Pro i jego śledzenie aktywności

W tym momencie zaczyna się cała magia Huawei Band 4 Pro. Opaska posiada bowiem niezwykle rozbudowane funkcje rejestrowania różnych aktywności. Zmierzy wyniki zarówno podczas wykonywania określonych ćwiczeń, jak i normalnego funkcjonowania czy zasłużonego odpoczynku, m.in. w trakcie snu.

sen huawei band 4 pro

Co więcej, Band 4 Pro bez najmniejszych problemów wskaże spalone kalorie, tempo, tętno oraz wydajność i obciążenie organizmu w czasie rzeczywistym. Za pomocą wbudowanego modułu GPS pozwoli na określenie przebytego dystansu. Zebrane za pomocą opaski sportowej Huawei dane pozwalają z kolei na skrupulatną analizę i przygotowanie własnych założeń treningowych, a później konsekwentne dążenie do celu.

Poza wszystkimi aktywnościami, podobnie do innych smartbandów, Huawei Band 4 Pro mierzy kroki i  w formie procentowej wskazuje ich wykonanie w kontekście codziennej normy. I tutaj musze przyznać, że opcja ta działa precyzyjniej niż w innych urządzeniach, gdzie zdarzało się, że kroki były gubione. W Band 4 Pro przez cały okres testów taka sytuacja mi się nie zdarzyła. Brawo Huawei za niezwykle precyzyjny krokomierz!

Bieganie z Band 4 Pro

Funkcje biegowe w akcesorium Huawei onieśmielają i z pewnością skradną serca wszystkich, którzy stawiają na tego smartbanda głównie pod tym kątem.

Huawei Band 4 Pro zmierzy dynamikę biegu, określi jego kadencję i pozwoli na ręczne ustawienie indywidualnych celów w bieganiu. Co więcej, podsumuje spalone kalorie i czas trwania treningu, a dzięki wbudowanemu modułowi GPS wskaże również przebyty dystans.

W tym wszystkim najważniejsze jest jednak to, że czujniki w Huawei Band 4 Pro działają bardzo precyzyjnie i trudno byłoby się negatywnie odnieść do opaski w tym zakresie. Dystans wskazany przez opaskę za każdym razem, kiedy jej używałam, zgadzał się z rzeczywistymi odległościami, więc możecie jej spokojnie zaufać. Po odbytym treningu zostanie on pokazany na mapie satelitarnej w aplikacji Huawei Zdrowie – podobnie, jak ma to miejsce w przypadku popularnego wśród sportowców Endomondo.

Zaznaczam, że co prawda ja  korzystałam z opaski Band 4 Pro zaledwie przez dwa tygodnie, ale w gronie współpracowników mam osoby, które mogą odnieść się do tematu treningów z perspektywy większego doświadczenia. Jednym z nich jest Natalia, nasza specjalistka od SEO:

Po treningu sprawdzam ile kalorii spaliłam oraz jak była częstotliwość uderzeń serca. Te dwa parametry są dla mnie ważne. Dodatkowo cieszy fakt przedstawienia wyników w formie wykresów i grafik.
huawei band 4 pro tętno

Pływanie z opaską Huawei

Jak już wspomniałam, opaska Band 4 Pro jest całkowicie wodoszczelna (do 5 ATM) i posiada dedykowany tryb do pływania. Znajdziecie w nim pełną gamę informacji na temat swojego treningu – zarówno na zamkniętym basenie, jak również podczas pływania na otwartym akwenie. Band 4 Pro dokładnie określa ilość przebytych basenów, wskazując również ich długość. Zlicza również ilość wymachów podczas pływania.

Na tym jednak nie koniec. Skrupulatnie zebrane przez opaskę Huawei dane są sumowane i określają efektywność treningu, a to z kolei pozwala na ustalenie kolejnych racjonalnych celów w dążeniu do pływackiej perfekcji.

Jazda na rowerze na różne sposoby

Huawei Band 4 Pro pozwoli również na dogłębną analizę treningu na rowerze. I to na wiele sposobów. Możecie kontrolować za jego pomocą jazdę na rowerze na zewnątrz, jazdę na rowerku stacjonarnym oraz na bardziej zaawansowanym sprzęcie – rowerze górskim.

Mówiąc najprościej, Band 4 Pro zbierze podstawowe informacje na temat treningu i wskaże spersonalizowane na ich podstawie wskazówki, które pozwolą poprawić efekty rowerowych maratonów. Z kolei wbudowany GPS pokazuje, jaką trasę przebyto i umożliwia swobodne zaplanowanie kolejnych wypraw, na podstawie dotychczasowych parametrów.

Funkcje informacyjne, telefoniczne, multimedialne

Huawei Band 4 Pro i funkcje informacyjne

Testowana opaska jest wyposażona w alarm wibracyjny, który uaktywnia się np. podczas budzenia, informowania o braku ruchu oraz przy każdym innym powiadomieniu. Opaska posiada również funkcje budzika, stopera i timera, których obsługa jest dostępna z jej menu. Dodatkowo dzięki wbudowanemu modułowi GPS doskonale służy jako nawigacja.

Opcje telefoniczne w Band 4 Pro

Za pomocą smartbanda Huawei szybko znajdziecie również swój telefon. Co więcej, opaska pozwala na odczytywanie wiadomości SMS oraz poinformuje o powiadomieniach z wybranych aplikacji, np. Messengera czy poczty elektronicznej. I tutaj jasno trzeba przyznać, że dzięki przejrzystemu i wyraźnemu ekranowi AMOLED, odczytywanie komunikatów jest niezwykle komfortowe.

wiadomości huawei band 4 pro

Multimedialność w stylu PRO

Nie sposób nie wspomnieć o zupełnie nowych i niezwykle ciekawych funkcjach multimedialnych, które pojawiają się w Band 4 Pro. Okazuje się, że za pomocą opaski można sterować zarówno odtwarzaniem muzyki, jak i aparatem w połączonym poprzez Bluetooth smartfonie.

Funkcję sterowania muzyką oceniam jako fajną i przydatną, szczególnie jeśli chodzi o osoby, które lubią, gdy podczas treningu towarzyszy im ulubiona muzyka. Od teraz nie muszą zmieniać jej na telefonie – wystarczy, że wydadzą polecenie na opasce.

Jestem z kolei totalnie zauroczona możliwością robienia zdjęć podłączonym smartfonem, ale z poziomu opaski. Funkcja ta świetnie sprawdzi się, jeśli zechcecie wykorzystać ją np. przy grupowych selfie – gdy spust migawki jest za daleko, abyście mogli wcisnąć go ręcznie. Przyda się też do portretów, które zechcecie zrobić samodzielnie aparatem głównym – czyli  tym #najlepszym.

sterowanie muzyką smartband huawei

Aplikacja Huawei Zdrowie

Aplikacja współpracująca z Huawei Band 4 Pro jest prosta, przejrzysta i bogata w informacje istotne dla użytkownika. W zasadzie na tym mogłabym skończyć swój wywód, ale dodam jedynie, że znajdziecie w niej:

  • Wyniki ćwiczeń – rozbudowane informacje na temat odbytych treningów;
  • Tętno – przekrojowe i spoczynkowe + uwagi, co można zrobić, aby było prawidłowe;
  • Sen – statystyki odnośnie odpoczynku w dzień i w nocy, z podziałem na rodzaje snu, czas ich trwania oraz prawidłowość w kontekście ogólnych norm;
  • Waga;
  • Proponowane treningi – ich opisy, skuteczność, przeznaczenie;
  • Urządzenia – umożliwia personalizację opaski z poziomu smartfona (tutaj wybierzecie np. jedną z dedykowanych tarcz);
  • Ja – informacje o osobie korzystającej z opaski, dane, osiągnięcia, plany, raporty itd.

Jak TruSleep 2.0 działa w praktyce?

Trzeba przyznać, że czujnik TruSleep 2.0 w Band 4 Pro, wsparty AI, działa bardzo dobrze. Sprawdza długość snu z podziałem na 3 fazy: głęboki, płytki, REM. Co więcej, wskazuje okres czuwania oraz bada jakość oddechu podczas całego odpoczynku. Wszystkie wyniki w tym zakresie wraz z ich punktową oceną oraz ze wskazówkami, co można zrobić, aby były lepsze, znajdziecie w aplikacji Huawei Zdrowie.

sen huawei band 4 pro

Czas pracy, bateria i ładowanie

Bateria Huawei Band 4 Pro to porządne 100 mAh. W praktyce pozwoliło mi to intensywnie użytkować opaskę przez 6 dni, zanim pojawił się komunikat o słabej baterii. Myślę, że na upartego dotrwałabym bez ładowania przez 7 dni deklarowane przez producenta.

Niestety, największym i w sumie jedynym rozczarowaniem z mojej strony jest sposób ładowania Band 4 Pro. Mam tutaj na myśli niefortunną stację dokującą z kabelkiem USB 2.0. Za każdym razem, kiedy zechcecie naładować opaskę, będziecie musieli umieścić jej korpus we właśnie tak skonstruowanej ładowarce. 

Minus jest taki, że jeśli ją zgubicie to po przysłowiowych „faworkach”. Będziecie musieli samodzielnie dokupować taki gadżet, o ile to w ogóle możliwe. Biorąc pod uwagę, że w wersji Band 4 rozwiązano to o wiele lepiej (wejście USB do ładowania umieszczone jest w korpusie i stanowi nieodłączny element smartbanda) to jest to dla mnie znaczący minus, jeśli chodzi o wersję Pro. 

Podsumowanie. Czy Huawei Band 4 Pro  naprawdę jest PRO?

Odpowiadając na pytanie zawarte w tytule, muszę z całą stanowczością stwierdzić, że Huawei Band 4 Pro jest realnie sprzętem klasy PRO i warto dopłacić, aby cieszyć się dodatkowo rozbudowanymi funkcjami śledzenia aktywności, precyzyjnymi czujnikami czy zupełnie nowymi opcjami multimedialnymi.

Generalnie, jeden powyższy minus, jakim jest sposób ładowania, blednie w kontekście wszystkich wymienionych zalet najnowszego smartbanda spod szyldu Huawei. Biorąc do ręki Huawei Band 4 Pro macie do czynienia z opaską sportową klasy premium. I kropka.

 

huawei band 4 pro

Jeżeli w dalszym ciągu nie wiecie, czy Band 4 Pro spełni wszystkie Wasze wymagania, zostawiam Wam tabelkę z wadami i zaletami urządzenia, które zebrałam podczas testów:

Minusy

Plusy