Klawiatura bezprzewodowa x-kom — recenzja

Komfort pracy ma ogromne znaczenie, jednak wiele osób wybiera do niej najtańsze akcesoria. Dla mnie dobra klawiatura jest tak samo istotna, jak wydajny niezacinający się komputer. Jako pracownik x-komu widziałem klawiaturę z logiem naszej firmy. Nie wiedziałem jednak, czego można się po niej, do końca spodziewać. Pora to sprawdzić. Zapraszam do recenzji.

Klawiatura bezprzewodowa x-kom — pierwsze wrażenia

Znasz to uczucie, kiedy nie oczekuje się niczego nadzwyczajnego, a okazuje się być zupełnie inaczej? Tak w wielkim skrócie mogę napisać o klawiaturze bezprzewodowej x-kom. Zaraz po wyjęciu z opakowania można odczuć, że jest dość ciężka (waży ponad 600 gramów), co jest zasługą solidnego wykonania. Czuć, że w dłoniach ma się produkt z górnej półki. Design jest minimalistyczny, a w dodatku działa nie tylko z systemem Windows, ale też z Linux, Android, macOS, iPadOS i iOS.

Unboxing — zawartość opakowania

Wraz z klawiaturą otrzymujemy: silikonową osłonkę na klawiaturę (np. aby ochronić przed brudem lub zachlapaniem), drewnianą podstawkę na smartfona, odbiornik USB (ale spokojnie, klawiatura pozwala też na łączność Bluetooth) oraz instrukcje obsługi (informacje, jak należy ją połączyć z poszczególnymi urządzeniami). Zestaw nie zawiera baterii, te należy dokupić oddzielnie. Do zasilania niezbędne są dwa paluszki AAA.

Jakość wykonania

Klawiatura x-kom jest wykonana z solidnego srebrnego kawałka aluminium. Białe klawisze i podstawa stanowią dobrej jakości tworzywo sztuczne, które w przypadku klawiszy są pokryte warstwą UV zapobiegającą ich ścieraniu się.

Krawędzie aluminium są idealnie zeszlifowane, a wzdłuż górnej części klawiatury biegnie mierząca ok. 1,5 cm podstawka unosząca tył klawiatury i zapewniająca komfortowe pisanie.

Warto zaznaczyć, że klawiatura jest dostępna w dwóch wariantach — testowanym srebrnym oraz czarnym.


Silikonowa osłona

Zestaw jest wzbogacony o dodatkową silikonową nakładkę, która może przydać się jeśli ktoś często podjada przy komputerze (brudne paluszki) lub np. pracuje w warsztacie.

Drewniany stand na smartfona

Dodatkowo w opakowaniu znajduje się też drewniana podstawka na smartfona z logo x-kom. Jest ona niemal idealna, jednak z trudem wkłada się do niej grubszego smartfona lub takiego z założonym etui (w moim przypadku iPhone Xs oraz Apple Silicone Case  wszedł na styk).

Specyfikacja — klawiatura bezprzewodowa x-kom

W poniższej tabeli zebrałem najważniejsze informacje na jej temat. Zachęcam do zapoznania się z nimi:

Uruchomienie i praca

Klawiatura x-kom działa na zasadzie Plug and Play, czyli wystarczy podłączyć się do urządzenia przy użyciu adaptera USB 2.4 GHz lub Bluetooth, bez potrzeby instalowania dodatkowego oprogramowania. Cała procedura zajmuje kilkanaście sekund i pozwala od razu rozpocząć pracę.

Pierwsze dni wymagały ode mnie lekkiego przyzwyczajenia się do kąta nachylenia klawiszy, wysokości skoku i wyprofilowania klawiszy  te, choć stwarzają wrażenie płaskich zaokrąglonych na rogach kwadratów, pośrodku mają niewielkie wgłębienie ułatwiające pracę.

Jak już wspomniałem, klawiatura jest solidna, a cztery gumowe podstawki dbają o to, aby stabilnie stała w jednym miejscu podczas pisania. Poniżej przygotowałem 5-minutowe nagranie pokazujące to, jak wygodnie się na niej pisze: 

Przez 3 miesiące udało nam się tak dobrze zaprzyjaźnić, że nawet nie muszę zerkać na klawiaturę, aby odnaleźć którykolwiek klawisz. W moim przypadku szybkie pisanie przekłada się też na dość głośne klepanie o poszczególne klawisze. Da się usłyszeć na nagraniu, stanowi chyba maksymalny poziom hałasu, jaki da się wygenerować podczas pisania.

Próbując cichego klikania, da się uzyskać pracę na poziomie ok. 40 dB przy 20 cm od miernika. Pisząc w moim stylu, klepiąc bez opamiętania, hałas ten waha się koło 50 dB. Tak cicha praca możliwa jest dzięki niskiemu skokowi klawiszy.

głośność klikania klawiatura x-kom

Problem z portem USB 2.0?

W większości urządzeń są dostępne złącza USB 3.0. W przypadku starszych urządzeń można spotkać jego poprzednią generację, czyli USB 2.0. W przypadku tego portu, co sprawdziłem na czterech laptopach, na pierwszym z nich (Huawei MateBook D 14 z 2019) przy próbie szybkiego pisania pojawiał się problem z opóźnieniami / płynnością.

Po przełączeniu się na łączność Bluetooth lub na port USB 3.0 problem ustępował. Na pozostałych trzech starszych laptopach klawiatura działa bezproblemowo  przy każdym możliwym trybie łączności.

Przypuszczam, że problem podczas podłączenia tej klawiatury do MateBook D 14 jest pojedynczym przypadkiem. Warto mieć jednak na uwadze, że ten problem daje się łatwo rozwiązać. 

Gaming na tej klawiaturze?

Prywatnie jestem uznawany za bardzo niedzielnego gracza, który odpala gry dla towarzystwa razem ze znajomymi, lub aby sprawdzić ich działanie w testowanym laptopie. Choć klawiatura x-kom jest przeznaczona bardziej do domu lub biura, tak w przypadku okazjonalnego grania sprawdza się bardzo dobrze. 

Uważam jednak, że jeśli ktoś szuka klawiatury do wymagających gier e-sportowych to w tej cenie można wybrać np. SPC GK540 posiadająca anti-ghosting (pozwalający jednocześnie wcisnąć wiele klawiszy, gdzie każdy zostanie odnotowany jako pojedyncze zdarzenie).

Klawisze funkcyjne (multimedialne)

Wzdłuż górnego wiersza tj. współdzielone z klawiszami F1-F12 znajdują się klawisze multimedialne. Ich poszczególne funkcjonalności odpowiadają tym, które zna się z laptopów:

  • kontrola poziomu podświetlenia (jeśli mamy klawiaturę podłączoną do laptopa)
  • przejście na stronę startową (np. w przeglądarce)
  • systemową lupkę wyszukiwania (niestety nie działa zamiennie jako ctrl+f)
  • regulację głośności (wyciszenie, ciszenie oraz pogłośnienie)
  • możliwość zmiany utworu (poprzedni, następny) oraz jego pazuję lub wznowienie
  • wyświetlenie i zmianę wśród aktualnie uruchomionych aplikacji
  • przejście do ustawień systemowych
  • możliwość blokady klawiszy

Nad klawiaturą numeryczną znalazły się cztery dodatkowe klawisze odpowiadające za skróty:

  • zaznacz wszystko, czyli ctrl+a
  • kopiuj zaznaczoną treść, czyli ctrl+c
  • wklej skopiowaną treść, czyli ctrl+v
  • wytnij zaznaczoną treść, czyli ctrl+x

Bardzo fajnie, że są. Mogą ucieszyć się z nich niektórzy studenci, którzy dzięki temu przygotują pracę zaliczeniową, używając jednego, a nie jak dotychczas dwóch klawiszy. W moim przypadku przyzwyczajenie do bierze górę i zanim pomyślę o tych dedykowanych klawiszach, to zdążę wykonać czynność z pomocą klawisza ctrl.

W przypadku pewnej grupy pracowników (np. programistów) może rozczarować brak możliwości tworzenia makr (sekwencji zdarzeń). Programowanie makr jest dostępne natomiast m.in. we wcześniej klawiaturze SPC GK540, czy też Logitech G915.

Kompatybilna z systemami: Windows, macOS oraz Linux — jedna, by je wszystkie połączyć

Środowiskami, w których pracuję na co dzień, jest Windows oraz macOS (w obu przypadkach najnowsze odsłony systemów). Dodatkowo sprawdziłem możliwość pracy na tej klawiaturze dla systemu Linux, iPadOS, Android oraz iOS. Za każdym razem wszystko działało prawidłowo.

W tym miejscu warto wyszczególnić bardzo proste i intuicyjne przełączanie się między poszczególnymi urządzeniami. Wystarczy na klawiaturze wybrać skrót odpowiadający za jeden z trybów łączności: USB 2.4 GHz, Bluetooth 1 lub Bluetooth 2.

Oznacza to, że na stanowisku mogę połączyć z klawiaturą np. swojego desktopa odbiornikiem USB 2.4 GHz, laptopa firmowego pod Bluetooth 1, a smartfona do Bluetooth 2. Błyskawicznie mogę przełączać się między urządzeniami, aby np. szybko odpisywać na wiadomości.

klawiatura do systemu apple

Pomimo współpracy z różnymi systemami, klawiatura nie obsługuje technologii Flow pozwalającej na kopiowanie plików np. na komputerze Windows i wklejenie ich na innym urządzeniu np. z systemem macOS. Jeśli ktoś pracuje w takim specyficznym środowisku i chciałby w tej sposób przenosić dane między swoimi komputerami, wtedy warto pomyśleć o Logitech MX Keys.

Czy warto kupić klawiaturę bezprzewodową x-kom? Ocena

Klawiatura bezprzewodowa x-kom sprawdza się w swojej roli. Jest solidnie wykonana, prosta w obsłudze, a palce bardzo szybko się do niej przyzwyczaiły. Poza minimalistycznym wyglądem posiada dwie istotne zalety: świetnie współpracuje nie tylko z urządzeniami Windows, ale też macOS, Linux, czy też Android, iOS lub iPad OS. W bardzo prosty i przyjemny sposób można też przełączać się między poszczególnymi urządzeniami. Cieszę się z zakupu i mogę tę klawiaturę polecić dla każdego, kto chce komfortowo pracować, ale też zasięgnąć okazjonalnej rozrywki.

klawiatura x-kom przy komputerze

Minusy

  • brak podświetlenia
  • brak baterii w zestawie
  • nie obsługuje technologii Flow
  • brak możliwości programowania makr

Plusy

  • bardzo dobra jakość wykonania
  • minimalistyczny design, który cieszy oko
  • kompatybilność z różnymi systemami (Windows, macOs, iPadOs, iOS, Android, Linux)
  • liczne klawisze funkcyjne (multimedialne)
  • bardzo stabilna, wygodna podczas pisania
  • wygodne i łatwe przełączanie się między urządzeniami z którymi współpracuje
  • brak dodatkowego oprogramowania, działa na zasadzie: podłącz i korzystaj
  • długi czas pracy na baterii
  • silikonowa nakładka ochronna
  • drewniany stand na telefon w zestawie

Ocena redakcji

9/10
PL - Cena/Jakość