Konferencja w wersji pro. Test i recenzja kamery Kandao Meeting Pro

Spotkania online są już na porządku dziennym, a żeby jego uczestnicy mogli jak najwygodniej się między sobą porozumiewać, potrzebny jest sprzęt, który prześle obraz i dźwięk odpowiedniej jakości. Takim urządzeniem jest Kandao Meeting Pro, kamera, która stworzona została z myślą o konferencjach. Z testu i recenzji dowiecie się, jakie ma możliwości i jak sprawdza się w boju.

Pierwsze spotkanie z Kandao Meeting Pro

Zaczynamy zabawę – unboxing

Kamera Kandao Meeting Pro przyjechała w dość pokaźnym pudełku. Jego odczuwalna waga trochę mnie zdziwiła. Z drugiej strony pozwalała sądzić, że mam do czynienia z konkretnym sprzętem. W środku znalazłem:

  • kamerę w ładnym, welurowym etui z dużą, gumową zaślepką obiektywów,
  • ładowarkę z kablem USB-C,
  • kabel USB-C -> USB-A,
  • pilot,
  • instrukcje w kilku językach; instukcję w języku polskim znajdziecie na stronie dostawcy
  • karta gwarancyjna

W mojej opinii zabrakło jedynie kabla HDMI, który producent mógłby dorzucić do zestawu.

Kandao Meeting Pro zestaw

Budowa kamery Kandao Meeting Pro

Pierwsze skojarzenie, jakie przyszło mi na myśli po odpakowaniu Kandao Meeting Pro, to głośnik JBL Flip 5, ale z kamerą. Nic dziwnego, w końcu w środku zamontowane są dwa głośniki Hi-Fi oraz aż 8 mikrofonów dookólnych (o tym, jaki daje to dźwięk, piszę niżej). Obraz rejestrują dwa obiektywy, które nagrywają w maksymalnej rozdzielczości 1080p i 30 fps. Jest to więc odpowiednia jakość obrazu, by przeprowadzać wideokonferencje. Na spodzie umieszczono również gwint ¼ cala, co umożliwia montaż urządzenia na statywie.

Dobre wrażenie robi też świecący ring, który jednocześnie informuje o statusie kamery: kolor zielony oznacza połączenie kamery, niebieski – nagrywanie, a czerwony – brak połączenia lub wyciszony mikrofon.  

Złącza i przyciski

Przyznaję, że złącz jest sporo, tak naprawdę podobną liczbę mam w laptopie. Przede wszystkim są to dwa wejścia USB-C: jedno do zasilania, drugie do przesyłania plików. Kandao Meeting Pro posiada również złącze HDMI, a więc to najważniejsze, które umożliwi przesłanie obrazu do telewizora lub rzutnika. Dużym plusem jest wejście USB-A, które pozwala na podłączenie urządzeń peryferyjnych, jak klawiatura lub myszka. Kamera łączy się z siecią poprzez Wi-Fi, a jeśli tego zabraknie, Kandao Meeting Pro możecie podłączyć kablem sieciowym.

Przyciskami z boku urządzenia możecie sterować głośnością, wyłączyć lub uśpić kamerę, rozpocząć nagrywanie, czy zmienić tryb wyświetlania obrazu. Obsługa jest więc bardzo łatwa i nie wymaga studiowania instrukcji.

Specyfikacja techniczna

Poniżej znajdziecie pełną specyfikację techniczną Kandao Meeting Pro:

Konfiguracja kamery – nic prostszego

Na początku obawiałem się, że konfiguracja kamery sprawi mi nieco kłopotów. Nic bardziej mylnego. Jeśli ktoś z Was podłączał kiedyś Xboxa lub PlayStation, zasada jest taka sama. Kablem HDMI lub USB-C łączycie kamerę z TV lub rzutnikiem i czekacie na połączenie. Teraz możecie przejść do podstawowej konfiguracji. Język polski pojawia się po aktualizacji oprogramowania kamery.

System kamery oparto na Androidzie 10, a interfejs jest bardzo przejrzyście zbudowany, wystarczy chwila, żeby zapoznać się ze wszystkimi funkcjami. Trzeba rozpocząć od podłączenia kamery do internetu – możecie zrobić to poprzez Wi-Fi lub kablem LAN. Tutaj przyda się myszka lub klawiatura bezprzewodowa (posiadam poczciwą Logitech K400 Plus i działa z kamerą), która najpierw umożliwi Wam wpisanie hasła do sieci, a potem będzie nieoceniona w korzystaniu z kamery. Alternatywnie funkcję myszki można również włączyć na pilocie i to również powinno wystarczyć.

Musicie jeszcze zezwolić na aktualizację, która trwała u mnie niecałe 10 minut. Kamera odłączy na chwilę sygnał do telewizora (lub rzutnika), przez co TV upomni się, że urządzenie nie działa. Uspokajam, kamera w tym czasie aktualizuje soft i po chwili automatycznie uruchomi się.

Teraz z AppStore wystarczy wybrać aplikację, przez którą będziecie prowadzić konferencję. Dostępne są między innymi popularne Microsoft Teams, Skype czy ZOOM, ale znajdziecie też kilka innych. Jeśli nie łączycie się z kimś zdalnie i chcecie tylko nagrać konferencję, wystarczy użyć aplikacji Camera Tool.

W ustawieniach kamery warto zwrócić uwagę na: dźwięk – zmienić możecie głośność multimediów, połączenia lub powiadomień; Bluetooth – jeśli klawiatura lub myszka nie ma odbiornika i łączy się tylko przez BT. Poza tym jest jeszcze kilka podstawowych, jak zmiana języka czy powrót do ustawień fabrycznych urządzenia.

Konferencja z Kandao Meeting Pro

Sprawdziłem jak Kandao Meeting Pro sprawdza się w boju. Od razu zrobię mały spoiler – jest dobrze!

Tryby kamery

Tutaj dochodzimy do momentu, kiedy faktycznie widać, jakie możliwości ma Kandao Meeting Pro. Największe wrażenie zrobił na mnie widok 360 stopni, który złapał cały mój pokój. Ponadto obraz możemy dzielić w zależności od potrzeb, a właściwie od ilości osób, które biorą udział w konferencji.

Co bardzo ważne – kamera śledzi ruch, więc złapie każdego niezależnie od miejsca zajmowanego w pomieszczeniu. Mam tu na myśli, że nie trzeba siedzieć w równych odstępach od siebie, z kamerą postawioną w centralnym miejscu. Kandao Meeting Pro automatycznie nakieruje obiektywy na uczestników. W praktyce zauważyłem, że kamera najlepiej radzi sobie z wykrywaniem twarzy kiedy obiektywy są na wysokości głowy uczestników rozmowy, lub trochę wyżej. Jeśli jest niżej np. na niskim stoliczku, bywały momenty, że kamera miała problemy z odpowiednim wyłapaniem osób.

Na poniższych zdjęciach dowiecie się, w jaki sposób można dzielić obraz w Kandao Meeting Pro:

2x 180 stopni

Obraz obejmujący pomieszczenie 2x 180 stopni:

kandao meeting pro 2x 180 stopni

Tryb dyskusji z trzema okienkami

Obraz 360 stopni u góry ekranu i dwa okienka na dole:

kandao meeting pro dyskusja z 3 ekranami

Tryb dyskusji z pięcioma okienkami

Obraz 360 stopni u góry ekranu i cztery okienka na dole:

kandao meeting pro dyskusja na 5 ekranów

Kamera obrotowa

Obraz z lewej strony nakierowany jest na osobę mówiącą, a z prawej kamera „podąża wzrokiem”

kandao meeting pro obrót

Widok z jednej kamery

Opcja bez podziału ekranu, skupia cały obraz na jednej osobie:

kandao meeting pro obraz

Jakość obrazu Kandao Meeting Pro

Kamera umożliwia jednoczesne przesyłanie obrazu z zapisywaniem go na karcie pamięci. Do wyboru są rozdzielczości 1080p lub 720p, obie w 30 klatkach na sekundę. Dodatkowo możecie wybrać, czy obraz zapisywać w formacie H264 (bardziej popularne jako MP4) lub MJPEG. W momencie pisania recenzji były jeszcze problemy z przełączaniem tych opcji i kamera pozwalała tylko na nagrywanie w 1080p H264. Błąd ma zostać usunięty po jednej z aktualizacji oprogramowania.

Jakość obrazu jest adekwatna do wybranej rozdzielczości, 30 fps w zupełności wystarcza, by prezentowane osoby podczas dyskusji były wyświetlane płynnie. Szczególnie jeśli te osoby siedzą lub poruszają się powoli. Lekkie rwanie pojawia się dopiero, kiedy dana osoba porusza się bardziej energicznie. Jednak nie sądzę, by podczas konferencji któryś uczestników miałby biegać po sali (chociaż kto wie). Ponadto algorytmy kamery automatycznie optymalizują obraz, dzięki czemu kolory i oświetlenie są odpowiednio dobranego do otoczenia i panujących w nim warunków.

Przykładowe nagranie w rozdzielczości 1080p i 30 fps możecie zobaczyć poniżej. Kiedy tylko będzie okazja, dodam filmiki w większym gronie osób, co w tej chwili, z wiadomych przyczyn, nie jest możliwe.

Dźwięk – można nawet słuchać muzyki

Dźwięk z głośników jest dobrze słyszalny w każdym kierunku i nie trzeba nadstawiać ucha, by usłyszeć, co do przekazania ma rozmówca. Głośniki dają radę nawet z odtwarzaniem muzyki. Może nie jest to wspomniany wcześniej JBL, ale to wystarczająco, żeby nagranie puszczone podczas konferencji było dobrej jakości.

Bardzo dobrze sprawdzają się również mikrofony zamontowane w Kandao Meeting Pro. Przyznaję, że zgodnie z tym, co zapewnia producent, dźwięk jest dobrze odbierany z odległości 5 metrów z każdego kierunku. Rozmówcy, których zwerbowałem do testu, zgodnie stwierdzili, że niezależnie, w którym miejscu w pomieszczeniu się znajduję, słyszą mnie głośno i wyraźnie.

Komfort użytkowania kamery

Śmiało mogę stwierdzić, że po podstawowej konfiguracji kamera jest prawie bezobsługowa. Trzeba ją włączyć, wybrać komunikator, przez który będziecie rozmawiać, dostosować tryb według własnych potrzeb i tyle. Niech konferencja się toczy.

Konferencja przez Teams lub Skype

Pod względem kompatybilności kamery z komunikatorami jest bardzo dobrze. Tak naprawdę wystarczy zalogować się na swoje konto np. w Teams lub Skype i można rozpocząć wideorozmowę. Tryby kamery możecie dowolnie ustawić za pomocą pilota, w zależności jaki obraz chcecie przesłać do swoich rozmówców.

Interfejs Kandao Meeting Pro

Wspomniałem, że interfejs w Kandao Meeting Pro jest przejrzyście zbudowany, i to akurat fakt. Natomiast sam w sobie wymaga jeszcze dopracowania pod kątem technicznym. Czasami otrzymywałem informacje, że aplikacja przestała działać, ale tak naprawdę działała. Nie pojawiają się też komunikaty świadczące o tym, że zmieniłem rozdzielczość lub format nagrywania. Nie wiedziałem, w jakiej jakości nagrywam wideo. Obraz jest też trochę ucięty po bokach i nie da się tego zmienić.

Widać, że oprogramowanie kamery jeszcze raczkuje i wymaga kilku aktualizacji, ale te na szczęście pojawiają się regularnie. Więc to, o czym wspomniałem w punkcie dotyczącym interfejsu, powinno niebawem zostać rozwiązane.

Pilot

Do zestawu dołączony jest pilot, którym możecie sterować kamerą. Umożliwia między innymi włączenie/wyłączenie nagrywania, zmianę trybu wyświetlania obrazu, wyciszenie dźwięku, zmianę rozdzielczości i formatu wideo, czy ogólne poruszanie się po interfejsie kamery. Pilot trzeba każdorazowo sparować z urządzeniem, wystarczy nacisnąć dowolny przycisk na nim i odczekać około trzy sekundy. Pojawi się informacja na ekranie, a także sygnał dźwiękowy, świadczące o tym, że pilot jest połączony z kamerą.

Uważam, że oprócz pilota warto wspomóc się myszką lub klawiaturą, ponieważ łatwiej wprowadzać wtedy dane, np. zalogować się do aplikacji Teams.

Konferencja w wersji pro. Ocena Kandao Meeting Pro

Kandao Meeting Pro to kamera, która stworzona jest do tego, by zająć miejsce w sali konferencyjnej i rejestrować jej przebieg. Jest kompatybilna z najpopularniejszymi komunikatorami, jak Teams, Skype, czy Zoom, ale obsługuje także wiele innych. Duża liczba złącz pozwala na podłączenie kamery do telewizora, rzutnika lub komputera. Kandao Meeting Pro jest bardzo łatwa w obsłudze i konfiguracji. Nagrywa obraz i dźwięk bardzo dobrej jakości, więc zarejestruje każdy szczegół konferencji. Kiedy tylko twórcy usprawnią nieco oprogramowanie, które ma jeszcze swoje „humorki”, będzie to sprzęt, który konkurencja będzie miała trudno dogonić.

Minusy

  • brak kabla HDMI w zestawie
  • kamera czasem miewa problem z nakierowaniem obrazu na twarze uczestników rozmowy
  • interfejs wymaga jeszcze dopracowania

Plusy

  • obraz 360 stopni
  • kompatybilność z najbardziej popularnymi komunikatorami, w tym: Teams, Skype, Zoom
  • możliwość sterowania pilotem, klawiaturą lub myszką
  • duża ilość złącz, np. USB-C, USB-A, LAN
  • nagrywanie na kartę pamięci
  • bardzo dobra jakość obrazu i dźwięku
  • łatwa obsługa i konfiguracja
  • częste aktualizacje oprogramowania

Ocena

8/10
PL - Innowacja