OMEN 15 od HP, czyli wydajnie i chłodno

Na rynku mobilnych komputerów do gier od pewnego czasu zauważyć można stagnację. Na całe szczęście na scenę wchodzi przeprojektowany OMEN 15 od HP. Co ma do zaoferowania nowy gamingowy laptop spod foremnego logo? Odpowiedź znajduje się w recenzji.

OMEN 15 od HP, nowe wcielenie

Producenci laptopów gamingowych, przyzwyczaili nas, że urządzenia kierowane do graczy, zawsze muszą posiadać kolorowe akcenty i agresywny design. OMEN 15 jest pod tym względem inny. 

Owszem, nie można odmówić mu wyglądu wpisującego się w kanon notebooków do gier. Jednak osoba nastawiona na użytkowanie go w biurze, czy przy kliencie, nie powinna poczuć się przytłoczona LED’owymi akcentami i futurystyczną stylistyką. 

Jest minimalistycznie, elegancko, ale z charakterem. 

OMEN 15 od HP Ryzen 7 4800H, front, prezentacja, RTX 2060

Specyfikacja OMEN 15

Podzespoły, w które został wyposażony bohater niniejszej recenzji, powinny w zupełności pozwolić na płynną rozgrywkę. Szczególnie dobrze na papierze prezentuje się nowy układ AMD z rodziny Ryzen 7, wyposażony w 8 rdzeni i 16 wątków, a także Nvidia GeForce RTX 2060 z pamięcią 6 GB GDDR6. 

 

OMEN 15 HP bang&olufsen głośniki, dźwięk nagłośnienie audio jakość dźwięku, klawiatura, touchpad, palmrest, kolor czarny obudowa jakość wykonania, kmponenty, Ryzne 7 4800h, RTX 2060, Nvidia

Paramtery techniczne

Ekran 

Urządzenie posiada ekran o przekątnej 15,6″. Jest to matryca IPS, która odświeża się z prędkością 144 Hz. Warto w tym miejscu nadmienić, że producent posiada również model z panelem, o szybkości odświeżania 300 Hz. Występują one,  jednak tylko w komputerach zaopatrzonych w procesory marki Intel. 

Matryca Omen 15, kąt odchylenia, ramki, laptop Ryzen 7 4800h

Jakość matrycy 

Charakterystyka pracy matrycy jest zadowalająca. Kolory są ciepłe i nasycone, a ich tonacja bliska jest barwy 5200 K. Sprawia to, że biel jest delikatnie żółta, przez co długa praca/zabawa przy komputerze mniej męczy oczy. 

Dodatkowo kontrast jak i jasność matrycy pozostają na wysokim poziomie, co potwierdza możliwość pracy z laptopem w blasku promieni światła dziennego. Maksymalna jasność ekranu powinna zatem zadowolić nawet te osoby, którym zdarza się użytkować komputer w jasno oświetlonych pomieszczeniach, czy nawet w świetle słonecznym. 

Ramki wokół matrycy są cienkie przy krawędziach, dolna belka jest z kolei wyraźnie grubsza, dodatkowo ozdobiona logo producenta. 

Matryca Omen 15, kąt odchylenia, ramki, laptop Ryzen 7 4800h, jasność kranu, barwa ekranu, kontrast, tonacja, IPS logo omen

Pokrywa matrycy

Zawiasy klapy matrycy pozwalają na pełne jej odchylenie do kąta 180°. Jest to opcja bardzo wygodna, pozwalająca również uniknąć stresu związanego z niefortunnym odchyleniem matrycy za daleko. Budowa zawiasów nie wzbudza zastrzeżeń, pracują one miękko, z wyczuwalnym oporem. Klapa pozostaje sztywna w pozycji przez nas ustawionej. 

Jedynym mankamentem budowy pokrywy matrycy jest jej elastyczność. Bez większego trudu chwytając za przeciwległe krańce ekranu, można go uginać wzdłuż górnej krawędzi. Nie wpływa to negatywnie na pracę z komputerem, ale wzmaga poczucie braku solidności w wykonaniu tego elementu. 

Matryca Omen 15, kąt odchylenia, ramki, laptop Ryzen 7 4800h, jasność kranu, barwa ekranu, kontrast, tonacja, IPS

Budowa zewnętrzna

Kamerka i mikrofon w OMEN 15

Wzdłuż górnej krawędzi ramki matrycy zamontowane są elementy do video-konferencji, w postaci kamerki o rozdzielczości 1.0 Mpix, mikrofonu, a także diody informującej o przechwytywaniu obrazu video.

Matryca Omen 15, kąt odchylenia, ramki, laptop Ryzen 7 4800h, jasność kranu, barwa ekranu, kontrast, tonacja, IPS logo omen, mikrofon, kamerka video, kamera, czujnik, dioda

Porty zewnętrzne, złącza

Lewy bok OMEN 15

Zestaw złącz laptopa, jest obfity. Istnieje możliwość podłączenia dwóch dodatkowych ekranów za pomocą dostępnych wyjść:

 • HDMI 2.0
 • mini Display Port.

Obydwa są w stanie obsłużyć ekrany o rozdzielczości 4K wraz z szybkim odświeżaniem matrycy. 

Na lewej krawędzi obudowy znajdziemy porty takie jak: DC – wtyk zasilacza, RJ45 (Ethernet/LAN), USB 3.1 Gen.1, HDMI, mini-Jack, slot kart pamięci. 

Szczególnie ucieszyła mnie obecność wszystkich portów USB typu A w standardzie 3.1, a nie przestarzałym 2.0. Transfer danych niezależnie od wybranego wejścia będzie zatem na równym, wysokim poziomie. 

Dodatkowym miłym akcentem, jest pomijany ostatnio przez producentów laptopów czytnik kart pamięci — element bardzo przydatny w pracy fotografów, twórców wideo oraz innych osób związanych z branżą kreatywną. 

Ciekawie działa również funkcja „Anty-Lag”, która wymusza pracę karty sieciowej LAN oraz WAN jednocześnie. Aby skorzystać z najwyższej opcji redukcji lagów, czy opóźnień sieci, należy połączyć się z internetem za pomocą kabla Ethernet, a także z domowym Wi-Fi. Przyznam, że to bardzo efektywne rozwiązanie.  

Omen 15 HP, ryzen 7 4800h RTX 2060 lewy bok złącza zewnętrzne, zasilanie, USB, czytnik kart pamięcie, rj45, HDMI

Prawy bok OMEN 15

Prawa krawędź urządzenia, to kolejna dawka wysokiej klasy interface’ów. OMEN 15 oddaje nam do dyspozycji kolejne:

 • 2 porty USB 3.1 Gen. 1,
 • mini DispayPort,
 • USB typu C z funkcją szybkiego ładowania. 

Ten ostatni port, mimo mylnego oznaczenia błyskawicą, to nie Thunderbolt 3. W każdym razie nie podłączmy za jego pomocą dedykowanej, zewnętrznej stacji eGPU — szkoda. 

Wzdłuż prawego boku rozciąga się także kratownica systemu chłodzenia. Jest to dodatkowe źródło wentylacji dla karty graficznej, dzięki któremu pozostaje ona naprawdę chłodna.

Omen 15 HP, ryzen 7 4800h RTX 2060 prawy bok złącza zewnętrzne USB A miniDP usb c

Głośniki, jakość dźwięku

Widząc logo Bang&Olufsen na krawędzi palmrestu spodziewać można się brzmienia dobrej jakości. I przeważnie w tym miejscy recenzja przerywana jest szyderczym stwierdzeniem — ale nie w tym wypadku

OMEN 15 HP bang&olufsen głośniki, dźwięk nagłośnienie audio jakość dźwięku

Tym razem jest inaczej, w pozytywnym sensie. Głośniki grają donośnie, czysto oraz szczegółowo. Oczywiście nie można spodziewać się, że wystarczą one do zorganizowania małej imprezy z muzyką klubową w tle.

Jednak na płaszczyźnie serial/film, rozmowa na wideo-czacie, radzą sobie bardzo dobrze. Odtwarzanie utworów muzycznych, również nie stanowi problemu, trzeba jednak nastawić się na dominację górnego pasma. Basu niestety nie uświadczymy, aczkolwiek instrumenty perkusyjne są słyszalne wyraźnie. 

Klawiatura i touchpad

Laptop posiada pełnowymiarową klawiaturę o niskim profilu. Faktura klawiszy, czytelność fontu oraz ogół użytkowania wypadają dobrze. Znaki są wyraźne w dzień dzięki białym etykietom na szarych klawiszach.  

OMEN 15 HP bang&olufsen głośniki, dźwięk nagłośnienie audio jakość dźwięku, klawiatura, touchpad, palmrest, kolor czarny obudowa jakość wykonania

Podświetlenie klawiszy RGB

W nocy czytelność uwypukla stonowane, trójstrefowe podświetlenie RGB. Możliwe jest ustawienie dowolnej barwy klawiszy. Jeśli domyślne kolory nie pasują do charakteru pracy laptopa, można zmienić je na neutralne — białe, niebieskie, itd.

OMEN 15 HP bang&olufsen głośniki, dźwięk nagłośnienie audio jakość dźwięku, klawiatura, touchpad, palmrest, kolor czarny, klawiatura, plamres touchpad kolory RGB podświetlenie

Klawisze funkcyjne

Ciekawym rozwiązaniem jest dodanie do arsenału guzików tego, który odpowiada za automatyczne wywołanie kalkulatora, a także dedykowanego przywołaniu menu sterowania laptopem — OMEN Command Center. 

OMEN 15 HP bang&olufsen głośniki, klawisze funkcyjne, klawiatura, touchpad, palmrest, kolor czarny, klawiatura, plamres touchpad kolory RGB podświetlenie, Command center, OMEN,

Touchpad

Płytka dotykowa pracuje nienagannie. Touchpad jest dość powolny w swoim domyślnym trybie pracy, nie sprawia jednak ona dyskomfortu. Gracze i tak nie będą z niego korzystać, a osoby pracujące biurowo raczej skorzystają z myszy bezprzewodowej. Do szybkiej nawigacji po stronach internetowych albo oknach Windowsa będzie wystarczający. 

Wykonanie płytki dotykowej

Materiał pokrywający gładzik, jest przyjemny w dotyku. Jego płytka nie jest dzielona. Klikając PPM lub LPM, zapada się on na prawą lub lewą stronę. Skok nie jest jednak głęboki, element pracuje jak należy. 

OMEN 15 HP bang&olufsen głośniki, dźwięk nagłośnienie audio jakość dźwięku, klawiatura, touchpad, palmrest, kolor czarny obudowa jakość wykonania, gładzik, touchpad, płytka dotykowa

OMEN Command Center

Z poziomu tej przydatnej aplikacji zarządzać można charakterystyką pracy układu chłodzenia, przyłączając się pomiędzy 3 dostępnymi trybami. Możliwa jest też zmiana trybu podświetlenia klawiatury oraz ustawienie priorytetów przydzielania mocy do aplikacji (dedykowany tryb gry). Ponadto dostępne są opcje treningowe, mające monitorować postęp w grach sieciowych.

OMEN 15 HP bang&olufsen głośniki, dźwięk nagłośnienie audio jakość dźwięku, klawiatura, touchpad, palmrest, kolor czarny, klawiatura, plamres touchpad kolory RGB podświetlenie, Command center, OMEN

Palmrest

Wykonanie obudowy stoi na dobrym poziomie. Nadgarstki podczas pisania spoczywać będą na gładkiej i dosyć przyjemnej w dotyku fakturze tworzywa sztucznego, którym to obleczona jest aluminiowa konstrukcja plamrestu. 

Podczas pisania nic nie trzeszczy, nie ugina się pod ciężarem dłoni. Laptop stoi stabilnie na blacie biurka, a dostęp do chłodnego powietrza ułatwiają gumowe nóżki jak i specjalna ramka antypoślizgowa. 

Recenzja video + Testy gier

Laptopy OMEN 15 w ofercie x-kom


System chłodzenia

Sporym zaskoczeniem okazało się bardzo wydajne chłodzenie laptopa, wykonane w technologii OMEN Tempest.

Chłodzenie OMEN 15

Producent powiększył turbiny względem zeszłorocznego modelu o 25%, co w efekcie finalnym miało dać wzrost przepustowości chłodzenia w trybie maksymalnym o 62%. I faktycznie wyniki temperatur kształtują się fenomenalnie. 

Testy temperatur 

Maksymalne odnotowane temperatury podczas grania:

 • CPU AMD Ryzen 7 4800H: 86°C
 • GPU NVIDIA GeForce RTX 2060: 76°C

W Omenie zainstalowano również sensor podczerwieni, który bada temperaturę podzespołów na bieżąco. To pozwala dopasować najlepszą wydajność, przy zachowaniu jak najwyższej kultury pracy.

OMEN 15 od HP Ryzen 7 4800H, front, prezentacja, RTX 2060, system chłodzenie, wloty i wyloty, wentylacja, spód laptopa, klapa dolna, system wentylacji

Kultura pracy chłodzenia OMEN 15

System ten jednak sprawdza się jedynie podczas spoczynku lub niewymagających dużej mocy obliczeniowej prac. Przeglądając internet, czy oglądając filmy, system chłodzenia potrafi czasem pracować nawet pasywnie — wentylatory nie obracają się wcale. Jednak podczas grania, laptop hałasuje wręcz nieznośnie. 

Wydajna praca wymaga/granie wymaga przyzwyczajenia do odgłosu wkręcających się na wysokie obroty wentylatorów, dlatego zaleca się granie w słuchawkach. 

Testy wydajności

Do przetestowania laptopa użyłem popularnych gier Single oraz Multiplayer, a także benchmarka syntetycznego — Cinebench R20.

Testy syntetyczne

W testach syntetycznych świetnie widać moc drzemiącą w nowej jednostce Ryzen 7 4800H od AMD. 8 rdzeni fizycznych i aż 16 logicznych sprawia, że komputer świetnie radzi sobie z renderowaniem obrazu 2D. Dekodowanie i enkodowanie materiałów video z użyciem RTX 2060 również przebiega bez przeszkód. 

Handbrake HEVC (x265) Fast Encode, 60 min Video

 • 33.1 min

Cinebench R20

 • 4194 ptk (multi-core)
 • 481 ptk (single-core)

Testy w grach

Testy wydajności OMEN 15 od HD Control RTX 2060 Ryzen7 4800H
Counter Stricke Global Offensive (Dust 2, Deathmath), Det. Minimalne
1% LOW - 80 fps
minimum - 92 fps
średnio - 131 fps
Control (Panoptikon) RT + DLSS, Detale Wysokie
1% LOW - 46 fps
minimum - 75 fps
średnio - 76 fps
Fortnite (Domena Dooma) Detale "E-Sport"
1% LOW - 69 fps
minimum - 83 fps
średnio - 127 fps
Rainbow Six Siege, Detale Maksymalne
1% LOW - 96 fps
minimum - 108 fps
maksimum - 121 fps
Call of Duty : WARZONE (Plac przy stadionie), Detale Normalne
1% LOW - 47 fps
minimum - 74 fps
średnio - 79 fps
Assassin's Creed Valhalla (Więzy Krwi) Detale Średnie
1% LOW - 37 fps
minimum - 39 fps
średnio - 59 fps

Podsumowanie

OMEN 15 pozytywnie zaskakuje. Jest to dobrze wykonany, bardzo wydajny sprzęt, który przemówi nie tylko do graczy, ale również osób poszukujących wydajnego, mobilnego komputera. 

Praca z OMEN-em jest przyjemna. W stanie spoczynku komputer jest bardzo chłodny i pracuje niemal bezgłośnie. Jeśli nastawiamy się na długie posiedzenia przy grach — zalecana jest podkładka chłodząca oraz słuchawki. W tym jednak wypadku podstawka chłodząca nie będzie miała za zadanie obniżać temperatur pracy laptopa (chociaż pośrednio również), ale przede wszystkim zapewnić optymalną ilość chłodnego powietrza, w celu wyciszenia jego pracy. 

OMEN 15 HP, Ryzen 7 4800H, RTX 2060, wygląd zewnętrzny, klapa matrycy, matryca IPS

Urządzenie posiada wiele przydatnych portów, które nie kolidują ze sobą. Dodatkowo ich rozmieszenie pozwala w wygodny sposób ułożyć przewody po jednej lub drugiej stronie komputera, w zależności od tego, czy chcemy wykorzystywać go bardziej biurowo, czy raczej gamingowo.

Matryca posiada żywe, intensywnie nasycone kolory. Jest przy tym jasna i nie sprawia problemów nawet podczas pracy w świetle słonecznym. Delikatnym minusem jest sztywność klapy matrycy. Sprzęt jednak nie ma służyć jak podkładka pod notes, a narzędzie pracy — nie powinno to zatem stanowić problemu dla większości użytkowników. 

Wydajność stoi na bardzo wysokim poziomie (jak na laptopa). Nie jest ona zabijana przez przegrzewające się komponenty, co jest największym plusem notebooka. Gracze powinni zatem być zadowoleni z ilości klatek, która nie spada nawet przy bardzo długich posiedzeniach przy rozgrywce.  

Minusy

 • giętka klapa matrycy
 • brak części numerycznej klawiatury (subiektywnie)
 • hałas generowany pod obciążeniem

Plusy

 • wysoka wydajność w grach
 • prosty, stonowany design
 • szybka i dobra jakościowo matryca
 • bogactwo złącz/portów
 • wygodna klawiatura z podświetleniem
 • przejrzysta aplikacja Omen Center
 • bardzo niskie temperatury pracy
 • relatywnie niska waga

Ocena końcowa

8/10