Internet to główne źródło treści multimedialnych w większości domów. Nie każdy jednak ma telewizor, który obsługuje Smart TV – w starszych modelach takiej funkcji nie ma albo przestała być wspierana przez producenta. Zaś sam telewizor działa bardzo dobrze i nie ma sensu go wymieniać. Jak poradzić sobie z taką sytuacją? Bezcenny będzie odtwarzacz multimedialny. I jeden z nich mam okazję przetestować. Sprawdź recenzję Homatics Box R 4K.
Pierwszą częścią testu, jak to zwykle bywa, jest unboxing czy też, jak kto woli, sprawdzenie zawartości pudełka. Zestaw Homatics Box R 4K jest bardzo bogaty, a w nim:
Jak widać, jest tutaj naprawdę wszystko to, co niezbędne, by móc w pełni korzystać z przystawki. Dobrze, że już na początku nie trzeba szukać baterii do pilota czy kabli, bo są w zestawie. Do testów otrzymałem wariant z dołączonym tunerem DVB-T2.
Zacznijmy od subiektywnej oceny wyglądu. Przede wszystkim Box R 4K prezentuje się schludnie, a design sprawia, że nie powinno być większego problemu, by dopasować go do wystroju wnętrza. W mojej opinii box, który umieszczony jest gdzieś w pobliżu telewizora, nie powinien zwracać na siebie u wagi i dokładnie taki jest testowany Homatics.
Jakość wykonania jest solidna, a matowe wykończenie niechętnie zbiera zabrudzenia, za co kolejny plusik. Odtwarzacz wyposażony jest w delikatne podświetlenie, które informuje o stanie urządzenia.
Na spodzie zamontowane są gumowe nóżki, dzięki którym odtwarzacz dobrze trzyma się powierzchni. Na tej części urządzenia jest też przycisk recovery do resetowania.
Homatics Box R 4K wyposażony jest w dużą liczbę złącz, a to daje spore pole manewru, jeśli chodzi o możliwości połączenia odtwarzacza z innymi urządzeniami czy akcesoriami. Na prawej krawędzi dostępny jest slot na kartę microSD, porty USB 2.0 oraz USB 3.0. To pozwalana na podłączenie do urządzenia między innymi zewnętrznych nośników pamięci.
Z tyłu umieszczone są zaś: wejście zasilania, złącze sieciowe (o przepustowości 100 Mbps), wyjścia HDMI, AV oraz optyczne, a na końcu port USB-C, do którego wpiąć da się chociażby dołączony do zestawu tuner DVB-T2.
To jeszcze kilka słów o tym, co drzemie w środku odtwarzacza. Wyposażony jest on w procesor Amlogic S905X4, 2 GB pamięci RAM (LPDDR4), 32 GB (eMMC) miejsca na dane czy dwupasmowy modem Wi-Fi (5. generacji). Obsługuje kodek AV1, co trzeba podkreślić, a ponadto wspiera technologię Dolby Atmos oraz najnowszy standard HDMI, a więc w wersji 2.1. Jak sama nazwa urządzenia wskazuje, pozwala on wyświetlić obraz w rozdzielczości 4K.
A skoro zagłębiamy się w szczegółową specyfikację, poniżej znajdziesz listę wszystkich obsługiwanych kodeków:
Homatics Box R 4K wspiera zaś takie formaty plików jak: *.mkv, *.wmv, *.mpg, *.mpeg, *.dat, *.avi, *.mov, *.iso, *.mp4, *.rm, *.jpg, *.bmp, *.gif.
Niezbędnym akcesorium do odtwarzacza jest oczywiście pilot. Prezentuje się równie ładnie, co sama przystawka. Łączy się poprzez bluetooth, a więc nie trzeba celować nim w boksa, by np. zmniejszyć czy zwiększyć głośność. Oprócz tego wyposażony jest w mikrofon, a dzięki temu możliwe jest wyszukiwanie głosowe, co przecież jest świetną alternatywą dla ręcznego wpisywania czegoś w wyszukiwarkę.
Pilot ma wszystkie niezbędne przyciski, a symbole w jasny sposób opisują, do czego każdy z nich służy. Zwrócę jedynie uwagę na przycisk z rakietą, który jest programowalny, a więc da się do niego podpiąć dowolną aplikację.
Najpierw kilka słów o wstępnej konfiguracji odtwarzacza. Jest naprawdę prosta – kroki, które trzeba wykonać, są zwięźle opisane i cały proces trwa kilka minut. Na koniec warto ustawić sterowanie telewizorem z poziomu pilota do przystawki, by np. automatycznie włączał/wyłączał TV. Dzięki temu nie trzeba korzystać z dwóch pilotów – osobno do telewizora i boksa.
Homatics Box R 4K z internetem da się połączyć zarówno przewodowo (kablem sieciowym), jak i bezprzewodowo (przez domową sieć Wi-Fi). Ja akurat miałem możliwość podłączenia przystawki po kablu i takie rozwiązanie też polecam. Natomiast rozumiem, że doprowadzenie kabla z routera może być problematyczne, jeśli do modemu jest spora odległość.
Dlatego też przez kilka dni sprawdzałem, jak box radzi sobie przy podłączeniu bezprzewodowym. I nie napotkałem problemów z połączeniem. Tak naprawdę jedynym ograniczeniem może być prędkość Wi-Fi oraz siła sygnału. Najlepiej, jeśli odtwarzacz jest w tym samym pomieszczeniu, co router.
Homatics Box R 4K działa na systemie Android TV 11. Jest to więc dobrze znane oprogramowanie, bo producenci telewizorów często wykorzystują je na potrzeby Smart TV, zamiast autorskich systemów. Sam bardzo lubię Android TV, bo poruszanie się po interfejsie jest bardzo łatwe, a ponadto mogę korzystać z tego samego konta Google, co na smartfonie. Zresztą sam telefon (w moim przypadku Samsung Galaxy S23+) bez problemu „dogaduje się” z odtwarzaczem. Box R 4K ma też wbudowanego Asystenta Google i chromecasta. Całkiem dobrze działa też wyszukiwanie głosowe w aplikacjach.
Zaletą przystawki na Android TV jest multum aplikacji, które dostępne są w sklepie Google Play. Wymienię tylko te najważniejsze, bo wylistowanie całej biblioteki Google Play Store nie ma sensu – jest tego naprawdę sporo.
Kilka słów należy się oczywiście dołączonemu tunerowi DVB-T2. By przejść do oglądania cyfrowej telewizji naziemnej, trzeba wcisnąć przycisk z telewizorem na pilocie. Warto pamiętać, że akcesorium trzeba podłączyć, kiedy box jest odłączony od prądu. W innym wypadku odtwarzacz nie będzie go wykrywał.
Aplikacja Live TV (nie trzeba jej ściągać), która odpowiada za obsługę tunera, w łatwy sposób pozwala wyszukać kanały, a potem korzystać z naziemnej telewizji. Dostępny jest przewodnik po programach, z którego można się dowiedzieć: co, kiedy, na jakim kanale. Jest więc to, co dla przeciętnego użytkownika potrzebne.
A jak wyszukać kanały? Odsyłam do naszych poradników o DVB-T2:
Ostatnim, przed podsumowaniem, punktem recenzji jest porównanie funkcji testowanego urządzenia z pozostałymi, które oferuje Homatics. Zakup odpowiedniego odtwarzacza początkowo może wywołać lekki zawrót głowy, szczególnie dla kogoś, kto chce znaleźć po prostu odpowiedni sprzęt dla siebie. W ofercie x-komu przystawek z serii Homatics Box R 4K jest kilka. Rzućmy więc na nie okiem, by wyjaśnić, czym różnią się poszczególne modele.
Pierwszą zasadniczą różnicą jest szybkość działania, na co wpływ ma przede wszystkim procesor oraz ilość pamięci RAM (w tym wypadku im więcej, tym lepiej). Porównując do siebie modele z tej serii, droższy sprzęt będzie działał szybciej. Testowany w artykule odtwarzacz jest pośrodku i to nie tylko w aspekcie prędkości działania.
Drugą kwestią są złącza. Model z Plusem nie ma slotu na kartę microSD oraz wyjścia AV. Zaś Lite ma dwa porty USB w wersji 2.0, wyższe modele mają po jednym USB 2.0 i USB 3.0.
Uwagę trzeba zwrócić też na prędkość sieci. Tylko wersja Plus obsługuje Wi-Fi 6 i ma złączę LAN o przepustowości 1000 Mbps. Pozostałe dwie to Wi-Fi 5 i maksymalnie 100 Mbps po kablu.
Na koniec – technologie. Homatics Box R 4K Plus góruje nad pozostałymi wsparciem dla Dolby Vision i DTS.
Ponadto dostępne są też zestawy z tunerem DVB-T2, a dokładnie taki miałem okazję przetestować. Warto zaznaczyć, że odbiornik da się dokupić osobno. Dlatego jeśli wybierzesz odtwarzacz bez tunera, ale później stwierdzisz, że jednak przyda się możliwość odtwarzania cyfrowej telewizji naziemnej z poziomu przystawki, wystarczy zaopatrzyć się w ten dodatek. Nie musisz wymieniać całego zestawu.
Oprócz tego w ofercie są też prostsze przystawki, które podłączysz bezpośrednio do złącza HDMI w telewizorze. Główne różnice pomiędzy dongle a boksem to mniej portów i pamięci operacyjnej oraz inne procesory, które mają nieco mniej mocy obliczeniowej.
Homatics Box R 4K to świetna propozycja dla tych użytkowników, którzy potrzebują funkcji smart z Android TV na swoim telewizorze. Konfiguracja sprzętu jest bardzo łatwa, system i aplikacje działają szybko (choć stwierdzam to po trzech tygodniach testów), a dołączony do zestawu tuner DVB-T2 pozwala oglądać telewizję naziemną z poziomu boksa. Duża liczba portów umożliwia podłączenie do urządzenia zewnętrznych nośników. Są też niezbędne porty wyjściowe. Do tego obsługa rozdzielczości 4K i w zasadzie mamy wszystko, co przeciętnemu pożeraczowi seriali, jak ja, jest potrzebne.
W zasadzie jedyną kwestią, przy której stawiam mały znak zapytania, to cena. Jasne, wszystko działa jak należy, da się też podłączyć inne urządzenia, ale to ciągle przystawka, której głównym zadaniem jest danie drugiego życia starszym telewizorom. Dlatego, gdyby wersja bez tunera zamknęła się w 300 zł, zastanowiłbym się nad najwyższą oceną.
Mimo wszystko szczerze polecam Homatics Box R 4K, bo jako odtwarzacz multimedialny z Android TV sprawdza się bardzo dobrze.