Test RAM DDR5 Crucial Pro Overclocking 6000 MHz CL36. Minimalizm, który może się (nie) podobać

W sprzęcie komputerowym coraz częściej stawia się na fajerwerki: świecidełka w postaci RGB i coraz bardziej agresywne, zadziorne designy, które niejednokrotnie bardziej odstraszają niż przykuwają uwagę. Dzieje się to nawet w takich komponentach jak RAM, ale na szczęście jest jeszcze miejsce na schludne, eleganckie i na wskroś minimalistyczne pamięci. Do nich zaliczyć można przetestowane przez nas kości Crucial Pro Overclocking o taktowaniach 6000 MHz i opóźnieniach CL36. Sprawdź ich recenzję.

Pamięci Crucial Pro Overclocking kierowane są głównie do użytkowników, którzy szukają szybkich DDR5 do procesorów Ryzen 7000 i Ryzen 9000 oraz Intel Core 13. i 14. generacji. I nie zależy im na wodotryskach i efektownym podświetleniu, a wręcz przeciwnie – szukają nierzucającego się w oczy oraz jednocześnie eleganckiego i minimalistycznego designu.

Jeśli szukasz pamięci RAM DDR5 o prostej budowie, pozbawionym gamingowych akcentów designie i niezłych parametrach, które zagwarantują więcej niż przyzwoitą wydajność, to Crucial Pro Overclocking mogą być całkiem udanym wyborem. Jednak konkurencja w pamięciach o taktowaniach 6000 MHz jest duża, a kwota, jaką żąda producent za model z opóźnieniami CL36, niekoniecznie jest na tyle zachęcająca, by jednoznacznie polecić te pamięci.

Największym problemem pamięci RAM Crucial Pro Overclocking jest cena, a konkretnie cena za parametry, które w tej półce są solidne, ale nie zachwycają. Na rynku znajdziesz bez problemu kości o niższych opóźnieniach czy nawet wyższych taktowaniach w niższej cenie. Brak RGB i design to kwestie mocno subiektywne, więc mogą mieć zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników.

Recenzja Crucial Pro Overclocking 6000 MHz CL36. DDR5 w skromnych szatach

Pamięci RAM DDR5 coraz częściej goszczą w komputerach. Co więcej, wręcz są wymagane w najnowszych generacjach procesorów (Ryzeny na podstawkę AM5), ale nawet wtedy, gdy są opcjonalne (12-14. generacja Intel Core), to obecnie i tak coraz więcej użytkowników inwestuje w nowszy standard. Bo staje się on po prostu coraz bardziej opłacalny, a zyski wydajności na nowych platformach przy szybszych pamięciach DDR5 są mocniej odczuwalne.

Obecnie taktowania 6000 MHz przy opóźnieniach CL30-36 są uznawane za optymalne do współczesnych serii procesorów. I takimi parametrami też cechują się recenzowane Cruciale Pro Overclocking (6000 MHz CL36), które sprawdzą się zarówno w połączeniu z najnowszymi Ryzenami, jak i ostatnimi generacjami Intel Core (czy nadchodzącymi Arrow Lake-S). Zapoznaj się z testem Crucial 32GB (2x16GB) 6000MHz CL36 Pro Overclocking.

crucial pro overclocking opakowanie

Platforma testowa

Specyfikacja DDR5 Crucial Pro Overclocking 6000 MHz CL36

Crucial Pro Overclocking są dostępne wyłącznie w zestawie 2×16 GB oraz pojedynczych modułach 16 GB (nie znajdziesz opcji 1x lub 2x 32 GB). Są dostępne także w dwóch kolorach: czarnym i białym – do testów otrzymaliśmy te pierwsze moduły. Są one przeznaczone do platform AMD i Intel z obsługą stosownych profili, czyli EXPO i XMP 3.0. Parametry pamięci są dobre – sensowne na dziś, chociaż przy 6000 MHz można było się pokusić o jeszcze niższe opóźnienia.

Budowa i wygląd pamięci Crucial Pro Overclocking

To, co rzuca się w oczy, a właściwie nie rzuca, to minimalizm, który wręcz bije od recenzowanych pamięci. Crucial Pro Overclocking to zdecydowanie nie są pamięci dla osób szukających do swoich komputerów fikuśnego czy wręcz agresywnego designu, którym często wyróżniają się pamięci do komputerów gamingowych. Nie znajdziesz tutaj żadnych wystających elementów.

crucial pro overclocking front

Jest zupełne przeciwieństwo tego. Design jest stonowany i łagodny, ale jednocześnie dość elegancki, który może spodobać się osobom stroniącym od zadziornego wyglądu pamięci RAM. Za inspirację posłużyło Crucialowi origami i jak się przyjrzysz konstrukcji aluminiowego radiatora, to zauważysz to bez problemu. Widać wybrzuszenia i zagięcia, które przywodzą na myśl właśnie składany papier. Konstrukcja utrzymana jest w matowej czerni i zobaczysz na niej jedynie skromne logo marki Crucial.

Minimalizm to niejedyne, co wyróżnia Crucial Pro Overclocking. To także brak jakikolwiek pasków podświetlania. Nie uświadczysz na konstrukcji nawet podświetlonego milimetra. Fani RGB będą psioczyć, a ich przeciwnicy – docenią.

Warto też zwrócić uwagę na wysokość pamięci, która jest naprawdę niska (zaledwie 35 mm). Przy potężnych chłodzeniach CPU nie będzie absolutnie żadnego problemu z kompatybilnością i utrudnieniami w (de)montażu RAM-u.

crucial pro overclocking tyl

Test wydajności Crucial Pro Overclocking 6000 MHz CL36

Benchmark AIDA 64

W testach syntetycznych uwzględniliśmy benchmark AIDA 64, który mierzy nie tylko czas dostępu (latency w nanosekundach; im mniej, tym lepiej), ale także odpowiednio, jak widać na załączonych obrazkach, prędkości odczytu, zapisu i kopiowania. Uzyskane wyniki – zarówno przed OC, jak i po podkręceniu – są zadowalające.

Shadow of the Tomb Raider

Shadow of the Tomb Raider może nie jest najświeższy tytułem, ale wciąż to dobry wybór do testowania procesora i RAM-u. Bardzo dobrze skaluje się przepustowością pamięci. Na platformie testowej z Crucial Pro Overclocking udało się osiągnąć średnio 315 klatek na sekundę. Po OC wynik wzrósł do 323 klatek. 

Przy tych wartościach klatek na sekundę nie jest to odczuwalna różnica, ale mimo wszystko poprawa jest, co nie zawsze jest gwarantowane w grach przy podkręcaniu pamięci.

Testy naturalnie odbyły się w rozdzielczości 1080p i najwyższych ustawieniach graficznych bez włączonych technik skalowania obrazu.

Podkręcanie Crucial Pro Overclocking 6000 MHz CL36. Jaki drzemie potencjał OC?

Kości, jakie znajdziesz w Crucial Pro Overclocking 6000 MHz CL36 DDR5, to Micron D-Die. Nie lubią się one z wysokim napięciem, ale ich potencjał w podbijaniu taktowań nie jest zwykle najgorszy. W naszych testach udało się osiągnąć maksymalnie 6600 MHz przy zachowaniu gwarantowanych opóźnień (CL36-38-38-80 2T) i typowego napięcia (1,35 V). Ten wynik nas w pełni satysfakcjonuje.

crucial pro overclocking design

Przekroczenie bariery 6600 MHz nie było możliwe nawet po poluzowaniu opóźnień czy podbiciu napięcia, ale mimo wszystko uważamy, że efekty podkręcania okazały się bardzo udane, przynajmniej na testowanej sztuce procesora i wybranej płycie głównej.

Podsumowanie testu Crucial Pro Overclocking 6000 Mhz CL36

Crucial Pro Overclocking to solidna opcja dla fanów minimalizmu, którzy szukają DDR5 o optymalnych na dziś parametrach. Jednak recenzowane pamięci najtańsze nie są. W cenie do 649 zł znajdziesz bez problemu lepiej wycenione modele, a w dodatku z niższymi gwarantowanymi opóźnieniami (CL30-CL32) przy takich samych albo nawet wyższych prędkościach (np. 6400 MHz). Owszem, mogą one skrywać gorsze kości, które mają niższy potencjał OC, ale jeśli nie zamierzasz podkręcać, to ten aspekt schodzi na dalszy plan.

crucial pro overclocking

Sam wygląd pamięci jest kwestią mocno subiektywną. Design jest schludny i elegancki – dobrze wpasuje się w bardziej minimalistycznych komputerach i obudowach bez okna. Jeśli nie zależy Ci na fajerwerkach, a wręcz przeciwnie – dążysz do braku ferii barw w swojej „skrzynce”, to Crucial Pro Overclocking są dobrym wyborem. Fani świecidełek mogą z kolei narzekać na brak RGB – to po prostu nie jest model kierowany do nich. Tylko gdyby nie ta cena…

Recenzja powstała we współpracy z Jackiem Pelką, specjalistą z działu inżynierii, które przetestował pamięci Crucial Pro Overclocking.

Minusy

  • nie najniższa cena, zwłaszcza jak na model o deklarowanych parametrach
  • część użytkowników może uznać design za zbyt prosty i mało efektowny
  • niektórzy: brak podświetlenia RGB

Plusy

  • solidna wydajność
  • zadowalające wyniki podkręcania
  • pamięci są niskie; nie będą kolidować nawet z większymi chłodzeniami CPU
  • ładny design inspirowany origami
  • obsługa profili Intel XMP 3.0 i AMD EXPO

Ocena redakcji

7/10