AMD nieźle namieszało! Recenzja Acera Swift 3 z Ryzenem 5

Acer Swift 3 to wszechstronny laptop dla niemalże każdego. Mobilne procesory AMD Ryzen 5 czwartej generacji wprowadzają nową jakość na rynek urządzeń mobilnych. Tylko czy to wystarczy, by zrobić z tego notebooka dobry sprzęt? Tego dowiecie się z poniższej recenzji.

Acer Swift 3. Mocarz w wadze piórkowej

Pierwsza myśl, jaka przyszła mi do głowy, gdy wyjmowałem Acera Swift 3 z pudełka, to: „wygląda solidnie”. Warto dodać, że waga laptopa, to tylko nieco ponad kilogram.

Dokładnie jest to 1,19 kg, chociaż urządzenie wydaje się być „masywniejsze”. Już po pierwszych oględzinach, sprzęt wzbudza pozytywne odczucia płynące z obcowania ze sferą zewnętrzną – obudową.

Acer Swift 3 warianty


Wygląd zewnętrzny

Acer Swift 3 posiada bardzo cienkie ramki wokół matrycy. Potęguje to wrażenie konstrukcji lekkiej i zgrabnej. Klapa matrycy jest wykonana z odpowiednio grubej warstwy aluminium. Dzięki temu, po wywarciu nacisku palcem na matrycę od strony zewnętrznej, obraz się nie zniekształca.
Zawias klapy pracuje z wyczuwalnym oporem. Jest on na tyle duży, że urządzenia nie da się otworzyć jedną ręką. Za to zewnętrzna warstwa aluminium, pokrywająca klapę  dobrze chroni ekran przed uszkodzeniem.

Kładąc zaś ręce na palmreście komputera, pod nadgarstkami czuć sztywną i chłodną, aluminiową powierzchnię. Obudowa Acer Swift 3 pozostaje odporna na zbieranie się odcisków palców. Całość komponuje się spójnie w odcieniach srebra i czerni, z przewagą tego pierwszego koloru.

rzut z góry, klawiatura, touchpad

Czytnik linii papilarnych

Na palmreście, przy prawej krawędzi urządzenia, odnaleźć można czytnik linii papilarnych.
Acer Swift 3 Ryzen 5 4500U czytnik linii papilarnych, fragment klawiatury
Aby działał, wymagany jest dedykowany sterownik. Jeśli zatem dokonamy konfiguracji urządzenia bez podłączenia do internetu, system nie zapyta nas o jego skonfigurowanie.

Można to oczywiście zrobić później, po połączeniu się z siecią i instalacji odpowiedniego oprogramowania. Uruchomienia czytnika można dokonać w opcjach logowania do systemu. Wymagane będzie również powiązanie urządzenia z kontem Microsoft.

Gadżet ten działa wybiórczo, o czym należy pamiętać w razie chęci szybkiego logowania do systemu. Wymaga bardzo precyzyjnego zeskanowania palca. W przypadku zrobienia tego w niedbały sposób może być konieczne powtórzenie skanowania odcisku palca.

Kamerka internetowa

W górną krawędź ramki matrycy wbudowana została kamerka o rozdzielczości 1 Mpx. Z jej lewej strony znajduje się dioda, która zapala się w chwili uruchomienia aplikacji do wideo-rozmów, zaś po obu stronach oczka obiektywu znajdują się mikrofony.

Urządzenie działa poprawnie, szybko łapie ostrość na rozmówcę, a w świetle dziennym obraz jest klarowny.

Specyfikacja Acer Aspire 3

Urządzenia wskazujące

Laptop posiada klawiaturę wyspową, która mimo niewielkiego rozmiaru urządzenia pozostaje wygodna.

Osobiście preferuję klawiatury odcinające się kolorystycznie od korpusu, niemniej, jednak kiedy po muśnięciu dowolnego klawisza, ta podświetla się, całość zyskuje na czytelności. 

Acer Swift 3 Ryzen 5 4500U kalwiatura, palmrest rzut

Klawiatura

Font zastosowany na klawiszach jest wyraźny, znaki są łatwo rozpoznawalne. Czasem zdarza się natomiast, że samoczynnie aktywuje się klawisz „Num Lock”. Powoduje on, że klawisze U,I,O,J,K,L,M nie wprowadzają powyższych liter, a cyfry, zgodnie z przypisaną kolejnością. Ot, taka ciekawostka.

Acer Swift 3 Ryzen 5 4500U naklejki, radeon, amd ryzen

Gładzik

Touchpad urządzenia na domyślnych ustawieniach przesuwa kursor myszy z zadowalającą prędkością. Płytka nie ma problemów z odczytywaniem i rejestrowaniem poleceń. Przesuwając palec od jej skrajnego końca do przeciwległego, bez trudu kursor pokona szerokość całego ekranu. Precyzja stoi na dobrym poziomie, jednak zdarzało mi się musieć skorygować ruch, aby trafić precyzyjnie w drobne elementy jak „krzyżyki” zamykające okna etc.

Podczas pracy z komputerem zauważyłem, że gładzik jest dość luźno osadzony w korpusie laptopa. Fakt ten sprawia, że czasem zdawało mi się, że stuknięcie w niego nie było precyzyjne. Mimo to, gesty oraz rejestrowanie ruchu palców odbywało się bez przeszkód.

Płytka dotykowa nie posiada przycisków fizycznych, LPM oraz PPM działają na zasadzie wciśnięcia prawej lub lewej strony powierzchni touchpada.

Jak na początek, wydaj się być jednak bardzo dobrze.

Acer Swift 3 Ryzen 5 4500U touchpad

Matryca IPS

Laptop wyposażony został w matrycę IPS o mocno nasyconych barwach. Temperatura barwowa w moim egzemplarzu przesunięty jest lekko w lewą stronę względem środka skali, o czym świadczy lekko żółtawe zabarwienie matrycy. 

Balans bieli

Biel jest ciepła, co pozytywnie wpływa na jakość pracy z urządzeniem oraz spowalnia męczenie się oczu. Należy jednak pamiętać, że taka kalibracja sprawdzi się przede wszystkim w użytkowaniu codziennym czy pracy biurowej.

Acer Swift 3 Ryzen 5 4500U matryca IPS

Kąty widzenia

Na szczególne wyróżnienie zasługują za to kąty widzenia. Są one po prostu bardzo dobre. Zarówno odchylanie się od komputera w pionie jak i w poziomie, nie sprawia najmniejszego kłopotu. Oglądanie filmu/serialu z częstą zmianą pozycji lub w nietypowym ułożeniu użytkownika będzie zatem komfortowe.

Backlight Bleeding praktycznie nie występuje. Podświetlenie matrycy jest równe, a efekt srebrzenia zaczyna być widoczny mniej więcej pod kątem około 45*.

Luminancja

Matryca pozostaje też na tyle jasna, że praca w świetle dziennym nie sprawia problemów, tak długo, jak promienie słoneczne nie świecą bezpośrednio na ekran. Praca stricte w plenerze – choć możliwa, na dłuższą metę wymaga dużego skupienia użytkownika.

W razie charakterystyki pracy, wymagającej częstego przebywania z komputerem w intensywnym świetle słonecznym, polecam wyłączyć opcje„dark mode” w aplikacjach, czy na stronach internetowych. Podczas pracy z klasycznym – jasnym stylem okien/stron, matryce pozostaje dużo bardziej czytelna.

Złącza, porty

Acer Swift 3 posiada podstawowy zestaw złącz. Na wyposażeniu są 2 USB typu A, port HDMI, złącze słuchawkowe mini-jack oraz USB typu C.  To niewiele, jednak dzięki nowemu standardowi USB-C, możliwe jest szybkie ładowanie urządzenia.

Teoretycznie, dokupując odpowiedni adapter, hub USB, można dość niskim kosztem rozszerzyć dostępne interface’y o szereg dodatkowych złącz. Niemniej jednak jest to ekstra wydatek.

Wydajna bateria, to podstawa!

Z jednej strony chciałbym napisać, że jestem zachwycony czasem pracy na baterii, z drugiej strony moje wymagania chyba są zbyt niskie. Podczas „intensywnej” pracy biurowej, w skład której wchodziło pisanie maili, przeglądanie Internetu, pobieranie aplikacji, a także odtwarzanie muzyki i oglądanie materiałów na platformie YouTube, udało mi się wycisnąć z urządzenia 4 godziny.

Kontekst testów

Całość przy trybie pracy faworyzującym wydajność, zamiast oszczędzania energii, co istotnie rzutuje na odbiór wyników testów czasu pracy na jednym ładowaniu. No właśnie – ile trwa takie ładowanie?

Od 0 do 100% baterię laptopa napełniłem w niecałe 1,5 h, co uważam za dobry wynik, biorąc pod uwagę, że mikroskopijne ogniwo mojego iPhone SE 2 potrafi ładować się analogiczną ilość czasu i co gorsza, działać niewiele dłużej podczas intensywnego użytkowania.

W testach mieszanych, czyli faworyzujących oszczędzanie energii oraz przyciemniony ekran, urządzenie przekroczyło 6 h czasu pracy na jednym ładowaniu. Pracując za to w charakterze odtwarzacza muzyki, przpracowało 8 h. Wyniki są jak dla mnie zadowalające.

Wydajność Ryzen 5 4500U w Acer Swift 3

Bez owijania w bawełnę – jest dobrze. Nawet bardzo dobrze. Oczywiście poziom zadowolenia z wydajności jest zależny tylko i wyłącznie od oczekiwań użytkownika.
Acer Swift 3 Ryzen 5 4500U naklejki, artystyczne, klapa matrycy
Dla kogo zatem jest Acer Aspire 3 w moim odczuciu? Przede wszystkim dla użytkowników, którzy koncentrują swoje użytkowanie wokół aplikacji operujących na środowiskach 2D, obliczeniach matematycznych, czy renderingu video. Wydajność 6-rdzeniowego procesora Ryzen 5 4500U w codziennej pracy biurowej jest aż nadto wystarczająca.

Parametry techniczne z programu CPU-Z

Wydajność dysku SSD

crystalDisk mark Acer Swift 3 test dysku SSD nvme

Wydajność wielowątkowa

CPU pokazuje też tak zwany „pazur” w aplikacjach wielowątkowych, osiągając nawet dwukrotnie wyższą wydajność od niebieskiej konkurencji. Z pewnością nie ma co narzekać na nadmiar mocy obliczeniowej.

Czy jednak tak wysoki poziom będzie niezbędny w codziennej pracy? Moim zdaniem nie. Jeśli jednak jesteś osobą korzystającą z wielu okien aplikacji, masz otwarte „naście”, a nawet „dziesiąt” kart w przeglądarce, a dodatkowo nie masz w zwyczaju zbyt często ich zamykać – wydajności będzie pod dostatkiem (pod warunkiem, że mówimy o wersji 16 GB RAM).

cinebech r15 test 2 acer swift 3 wyniki wydajności
Jak można zaobserwować na powyższym screenie, wydajność mobilnego procesora AMD Ryzen 5 4500U uplasowała się na poziomie 719 punktów. To rewelacyjny wynik, jak na procesor mobilny. Dla porównania, desktopowy, podkręcony do 4 Ghz Ryzen 3 1200AF, w tym samym teście osiąga jedynie około 620 punktów.

Wynik Ryzen 5 4500U może zatem bez kompleksów konkurować z podobnymi rozwiązaniami dostępnymi dla użytkowników komputerów stacjonarnych. Imponujące.

Thermal-Throttling

Zjawisko tak zwanego „Throttlingu” to nic innego, jak obniżanie zegara procesora (a zatem zmniejszanie wydajności) w celu uniknięcia jego przegrzania. Niestety, ale fakt występowania tego zjawiska jest powszechny w bardzo dużej ilości modeli laptopów. Testowanego Acera Swift 3 też nie ominęło.

Układ chłodzenia w Acer Swift 3

Nie ma róży bez kolców, a największym mankamentem wynikającym z wydajności procesora jest nienadążający za nim system chłodzenia lub źle ustawione limity mocy. O tym, że producenci traktują urządzenia z mobilnymi Ryzenami po macoszemu, można przeczytać wiele artykułów. Acer Swift 3 czerpie dopływ świeżego powietrza przez dwa szerokie otwory wentylacyjne na spodzie obudowy.
Acer Swift 3 Ryzen 5 4500U kratki wentylacyjne, system chłodzenia

Problem z efektywnym odprowadzeniem ciepła powoduje jednak umiejscowienie wylotu nagrzanego powietrza, który znajduje się za zawiasem matrycy. Taka konstrukcja, choć optycznie korzysta dla designu urządzenia, na dłuższą metę wpływa negatywnie na temperatury wewnątrz obudowy.

Acer Swift 3 Ryzen 5 4500U kratki wentylacyjne_

Projekt obudowy laptopa

Prawdopodobną przyczyną problemów opisanych wyżej może być fakt, że producenci, zamiast zaprojektować urządzenie od podstaw pod konkretny procesor – „przekładają” tylko wnętrza z obudowy do obudowy. I to tworzy spore problemy…
Sprawa jest jednak dużo bardziej skomplikowana, więc porzucę te dywagacje.

Zegar procesora

Przede wszystkim moje rozgoryczenie potęguje fakt, że procesor praktycznie w ogóle nie pracuje z zegarem wyższym niż bazowy. W teorii wszystko się zgadza. Jego podstawowa wartość to 2,3 GHz i taką widzimy najczęściej w codziennym użytkowaniu. Szkoda jednak, że deklarowany zegar boost – 4 GHz, zauważyłem może kilka razy, i to tylko przez chwilę.

cinebech r15 test acer swift 3 throttling
Co ciekawe, producent ukrywa dane z czujnika temperatury procesora. Nie jest zatem możliwe sprawdzenie, z jaką temperaturą pracuje CPU.

Jedynie zewnętrzny pomiar temperatur obudowy pozwala stwierdzić, co może dziać się wewnątrz urządzenia. Odpowiednio dla górnej części obudowy, przeciętna notowana przeze mnie temperatura najgorętszego miejsca, to okolice 40*C.

temperatura acer swift 3 góra, cpu

Z kolei najgorętsze miejsce spodu obudowy komputera podczas obciążenia oscylowało w okolicy 42-43*C.

temperatura acer swift 3 spód, cpu

Głośność pracy układu chłodzenia

Widać wyraźnie, w którym miejscu producent postawił punkt ciężkości. Komputer podczas niewymagających zadań pozostaje chłodny i cichy (choć wentylator pracuje cały czas). Względnie niski poziom generowanego hałasu pojawia się również podczas obciążenia. Praca wentylatora cechuje się generowaniem niskiego tonu, o charakterystyce lekko „basowej”.

Jeśli zatem system chłodzenia próbuje za wszelką cenę zachować wysoką kulturę pracy – całość musi odbić się na temperaturach. Osobiście brakuje mi tutaj trochę rozwiązania softwarowego, aplikacji gdzie użytkownik mógłby samodzielnie dostosować sposób pracy wentylatora.

Rozumiem jednak, że Acer Swift 3, to komputer przede wszystkim do zastosowań multimediano-biurowych, a w takim trybie pracy układ chłodzenia radzi sobie bardzo dobrze.  

Acer Swift 3 Ryzen 5 4500U rzut ogólny, miniatura, perspektywa

Gry i multimedia

Procesor oferuje świetną wydajność, to już wiemy. Co za to z grafiką? W końcu to układ zintegrowany z procesorem. Jest zaskakująco dobry. Serio. Uruchomiłem kilka popularnych gier, w tym między innymi Counter Strike Global Offensive, League of Legends, PUBG, Euro Truck Simulator 2 czy nawet Fortnite i… wszystkie wyżej wymienione były grywalne. Oczywiście jedne mniej, a inne bardziej, niemniej na upartego radość z rozgrywki dało się czerpać w każdej z nich.

Acer Swift 3 Ryzen 5 4500U PUBG test wersja duża

Odtwarzanie treści w rozdzielczości 4K na ekranie zewnętrznym przebiegało zgodnie z oczekiwaniami. Szkoda jedynie, że podział lokowania pamięci Radeon Graphic jest dość… skomplikowany.

Zintegrowana karta ma zarezerwowane na stałe jedynie 512 MB pamięci VRAM, za to dynamicznie może korzystać z aż 8 GB RAM. Warto zatem przy okazji wyboru mobilnego Ryzena 5 czwartej generacji, wybrać wersję z pamięcią operacyjna większą niż 8 GB RAM. Dla modelu z tą bowiem ilością dla karty graficznej przewidziane jest z kolei 4 GB.  

Wyniki wydajności w grach

Podsumowanie

Acer Swift 3 z procesorem Ryzen 5 4500U, to dobrze wykonany, wszechstronny laptop, który z powodzeniem może być domowym centrum pracy i rozrywki. Wydajny procesor w połączeniu z dużą ilością pamięci RAM (w wariancie 16 GB), stanowi idealne podłoże do produktywnej i efektywnej pracy w wielu oknach systemowych jednocześnie.

Dodatkowo dzięki niezwykle wydajnemu, zintegrowanemu układowi graficznemu, możliwe jest uruchamianie starszych, czy po prostu tych lepiej zoptymalizowanych gier, w zadowalającej płynności.

Praca z programami do montażu filmów, pokroju Adobe Premiere Pro, również nie stanowi dużego wyzwania, tak długo, jak projekt realizowany jest w rozdzielczości 1080p i ogranicza się do ujęć z 2-3 ścieżek oraz prostej kolor-korekcji.

Urządzenie świetnie odnajdzie się wszędzie tam, gdzie liczy się wielozadaniowość i produktywność. Z pewnością laptopem powinni zainteresować się studenci kierunków ścisłych, którzy planują wykonywać proste projekty 2D i 3D, oraz programiści. Oferowana wydajność w połączeniu z dość wydajną baterią zapewne pozwoli na komfortową pracę bez zasilacza przez cały dzień wykładów (w trybie oszczędzania baterii).

Minusy

 • zbyt luźno osadzony touchpad
 • źle wyważony zawias
 • brak slotu na kartę SD/microSD
 • balans bieli
 • nieefektywny układ chłodzenia

Plusy

 • niska waga
 • wysoka wydajność wielordzeniowa
 • stosunkowo długi czas pracy na baterii
 • bardzo wydajny zintegrowany układ graficzny
 • brak nierównomiernego podświetlenia/Backlight bleedingu
 • wygodna, podświetlana klawiatura
 • sztywny korpus oraz matryca
 • cicha praca systemu chłodzenia (względem wydajności urządzenia)

Ocena redakcji

8/10
Acer Swift 3 R5-4500U 8 GB oraz Acer Swift 3 R5-4500U 16 GB znajdziecie w ofercie x-komu