Czy mam w sobie coś z piromana? Nie sądzę. Czy na miejscu Andrzeja Kmicica spaliłbym w odwecie Wołmontowicze? Nie wydaje mi się. Czy jako młodzieniec byłem instruowany przez rodziców, że dziecko plus zapałki równa się pożar? Oczywiście, że tak. A jednak to właśnie mnie przypadł zaszczyt przetestowania osobliwego skądinąd urządzenia, jakim jest czujnik dymu. Zatem Panie i Panowie, oto Honeywell XS100T i 10 argumentów przemawiających za jego zakupem.
Trudno zaimprowizować odpowiednie warunki do przetestowania czujnika dymu. W zasadzie najlepiej byłoby rozniecić pożar i gdzieś między zadymioną kuchnią a płonącym salonem obserwować zachowanie urządzenia.
Niestety na taki luksus pozwolić sobie nie mogłem, więc testy w większości przeprowadzone były na otwartej przestrzeni, przy użyciu grilla i paleniska. Gdy inni zajadali się kiełbaskami i pieczonkami (taka tam regionalna potrawa) z żeliwnego kociołka, ja rozwalałem imprezę alarmowym jazgotem wydobywającym się z głośniczka testowanego czujnika (wtedy jeszcze nie doszedłem do tego, że podczas testów sygnał alarmowy można przyciszyć).
Ponieważ urządzenie pokroju czujnika wymyka się nieco klasycznej formie recenzji, przygotowałem dla Was 10 punktów, które – moim zdaniem – czynią z Honeywell XS100T-PL rzecz wartą zakupu.
Czy instrukcja obsługi może stanowić jeden z istotniejszych atutów urządzenia? W przypadku Honeywell XS100T (ale i pozostałych urządzeń z serii X, bo instrukcja dotyczy też czujników XH100 i XS100) tak właśnie jest.
Dołączona do czujnika instrukcja w sposób bardzo przystępny wyjaśnia tajniki korzystania z urządzenia, a tych – jak na akcesorium z jednym przyciskiem – jest zadziwiająco sporo. Jeżeli w 90% przypadków omijam instrukcje szerokim łukiem, przechodząc od razu do etapu eksploatacji, tak tutaj zginąłbym marnie, darując sobie lekturę spisanych przez producenta informacji, porad i wyjaśnień.
Nic tu nie chybocze się, elementy są sztywno ze sobą połączone, a plastik, z którego wykonany jest czujnik, prezentuje się naprawdę solidnie. Do tego jeszcze minimalistyczny design i neutralna kolorystyka, które sprawiają, że urządzenie łatwo zakamuflować na ścianie bądź suficie i prawie zapomnieć o jego istnieniu.
Do czujnika dołączone zostały dwa niewielkie kołki rozporowe. Sam montaż jest naprawdę łatwy i nie trzeba wielkiej filozofii, aby przytwierdzić urządzenie do ściany lub sufitu. Nieco trudniej go zdemontować, ale przecież nie po to kupuje się czujnik z baterią mającą działać przez 10 lat, żeby go zaraz demontować?
Zanim dotarłem do tego fragmentu instrukcji, który informuje o możliwości ściszenia sygnału alarmowego na potrzeby testów, a także instruuje, w jaki sposób to uczynić, miałem „przyjemność” kilkukrotnego usłyszenia dźwięku wydobywającego się z tego niepozornego urządzenia.
Raz zdarzyło się to w mieszkaniu. Muszę przyznać, że nie byłem przygotowany na ów pisk, który torturował uszy niczym dwudziestokilkuletni szlagier disco polo. Ale miało to też pozytywne strony, bo w chwilę potem do drzwi zapukał sąsiad, który, usłyszawszy alarm, postanowił sprawdzić, czy wszystko w sąsiedztwie jest w porządku.
Producent przekonuje, że natężenie dźwięku alarmowego wynosi powyżej 85 dB w odległości do 3 metrów. Do tej pory nie potrafiłem wyobrazić sobie, czy to dużo, czy mało. Ale piszczący Honeywell XS100T przekonał mnie, że nie chcę wiedzieć, co znajduje się powyżej tej wartości.
Według zaleceń producenta absolutnym minimum jest zainstalowanie jednego czujnika na piętro. Optymalne rozwiązanie zakłada montaż w każdym pomieszczeniu, z wyłączeniem kuchni, łazienki i garażu. Testowany optyczno-termiczny model XS100T zaleca się umieszczać przede wszystkim w okolicach dróg ewakuacyjnych i klatek schodowych. Dlaczego? Ponieważ jest on w stanie wykryć nagromadzenie ciepła w wąskich i wysokich miejscach, gdzie dym mógłby po prostu nie dotrzeć do standardowego czujnika dymu.
Tak czy inaczej istnieje możliwość stworzenia bezprzewodowej sieci czujników X-Series firmy Honeywell (włączając w to także czujniki tlenku węgla X-Series), potrzebny jest do specjalny moduł wtykowy. Co zyskamy, tworząc sieć? Przede wszystkim to, że gdy jeden z czujników wykryje zagrożenie i włączy alarm, pozostałe również to zrobią. To znakomite rozwiązanie zwłaszcza w budynkach o co najmniej dwóch kondygnacjach. Maksymalna liczba urządzeń, jakie możemy włączyć do sieci czujników, wynosi aż 32.
Spośród czujników z serii X model XS100T wyróżnia się wykorzystaniem techniki podwójnego wykrywania (optyczno-termicznego). Dzięki temu urządzenie jest w stanie szybciej zareagować na niebezpieczeństwo, posiada również szerszy zakresy wykrywanych rodzajów pożarów. Dużym plusem tej techniki jest także znaczące redukowanie występowania fałszywych alarmów.
W warunkach grillowo-ogniskowych Honeywell XS100T-PL sprawował się bez zarzutu, co rusz irytując wygłodniałych gości swym piskliwym sygnałem alarmowym.
Akumulator w Honeywell XS100T-PL został zaprojektowany z myślą o 10-letniej eksploatacji – bez konieczności wymiany, bez potrzeby ładowania. Kolejna rzecz, która sprawia, że szybko zapomnimy o istnieniu tego urządzenia. Choć warto pamiętać, że co najmniej raz na miesiąc powinniśmy wykonać test sprawdzający prawidłowe działanie sygnałów wizualnych i dźwiękowych.
Skoro bateria ma zasilać urządzenie przez 10 lat, to i gwarancja producenta udzielana jest na dekadę. No chyba, że umieszczony na urządzeniu sugerowany rok wymiany wypada wcześniej. W przypadku czujnika, który testowałem, jest to rok 2028, więc gdybym zdecydował się na zakup, gwarancja obowiązywałaby przez 9 nadchodzących lat.
Rzecz równie niepozorna, co niezwykle pomocna podczas codziennej eksploatacji. XS100T posiada trzy diody, a każda informuje o czymś innym; zielona sygnalizuje, że czujnik działa prawidłowo, żółta informuje o wystąpieniu usterki, a czerwona – o alarmie. Co więcej, w niektórych przypadkach wyświetlaniu kontrolek towarzyszą też sygnały dźwiękowe. I tak na przykład, gdy czujnik wykryje usterkę, będzie informować nas o tym, migając co minutę żółtą diodą i wydobywając z głośnika krótki sygnał dźwiękowy.
Honeywell XS100T-PL co 10 sekund wykonuje autotest, na bieżąco analizując działanie urządzenia. Dzięki temu zyskujemy pewność, że urządzenie cały czas pracuje tak, jak powinno, i nie musimy obawiać się, że zawiedzie nas w najmniej odpowiednim momencie. Jeśli bowiem coś z czujnikiem będzie nie tak, ten sam nas o tym poinformuje – miganiem żółtej diody i krótkimi dźwiękowymi sygnałami.
Honeywell XS100T-PL jest prosty do zamontowania, nie wymaga cyklicznego serwisowania. Nie musimy w nim również wymieniać baterii, bo zainstalowany akumulator został zoptymalizowany do nieprzerwanej pracy przez blisko dekadę. Urządzenie nie bezcześci wnętrz pomieszczeń swoim wyglądem; jest dyskretne i nie rzuca się w oczy, przez co szybko można zapomnieć o jego istnieniu.
XS100T może stanowić element sieci czujników, może również sam taką sieć tworzyć, np. gdy mówimy o lokalach o stosunkowo niewielkiej powierzchni. Koszty związane z jego eksploatowaniem zamykają się w cenie zakupu, a ten na chwilę obecną (26 czerwca 2019) wiąże się z wydaniem 159 złotych. Jeśli rozbijemy to na zakładaną dekadę działania urządzenia, da nam to śmieszne 1,32 zł miesięcznie.
Biorąc pod uwagę jak długoterminowa jest to inwestycja, cena wydaje się bardzo rozsądna. Tym bardziej, że mówimy o bezpieczeństwie w domu bądź biurze, a to rzecz, na której oszczędzać, moim zdaniem, nie warto.