Możliwości stworzenia inteligentnego domu są coraz większe. Czym byłby smart home bez nowoczesnego wideodomofonu? Jest to urządzenie, za pomocą którego możesz zdalnie otworzyć drzwi, furtkę lub bramę i mieć podgląd, kim jest dzwoniący gość. Czym różni się od domofonu? Jakie funkcje i cechy ma dobry wideomofon? Czym się sugerować przy jego wyborze? Sprawdź ranking najlepszych wideodomofonów.
Domofon to urządzenie, która pozwala na głosową komunikację i identyfikację osoby, która próbuje np. dostać się do naszego mieszkania lub domu. Umożliwia również otwarcie drzwi lub furtki. Z kolei wideodomofon to nic innego, jak domofon z kamerą, która pozwala nie tylko usłyszeć, ale także zobaczyć interesanta, dzięki czemu jest dobrym wyborem także dla osób niesłyszących albo niedosłyszących. Możliwość podglądu otoczenia przed wejściem do domu zdecydowania zwiększa poczucie bezpieczeństwa.
Wideodomofon doskonale się sprawdzi w domu jedno- i wielorodzinnym, ale także w biurowcach. Składa się z kilku kluczowych elementów. Najważniejszymi są kaseta bramowa z kamerą, mikrofonem, głośnikiem i dzwonkiem, która znajduje się na zewnątrz. Drugim istotnym elementem jest aparat z monitorem (z odpowiednimi funkcjami i przyciskiem otwarcia zamka), który instaluje się wewnątrz domu. Wyświetlacz pozwala na ocenę otoczenia monitorowanego przez kamerę.
Panel wewnętrzny może być wyposażony w tzw. unifon, czyli słuchawkę, która służy do komunikacji z osobą znajdującą się na zewnątrz, ale nie musi, gdyż może równie dobrze mieć system głośnomówiący. Ponadto wiele z nich umożliwia montaż np. dodatkowego monitora w pokoju na piętrze, co zdecydowanie zwiększa wygodę użytkowania. Domofony są dostępne w różnych wariantach, które różnią się budową i funkcjonalnością.
Dzisiejsze wideodomofony to nowocześniejsze i bardziej rozbudowane domofony, które może jeszcze nie wyparły tradycyjnych urządzeń tego typu, ale cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Nie bez powodu – mogą w końcu pochwalić się niezwykle dużą funkcjonalnością. Nie musisz być nawet obecny przy urządzeniu, by z niego korzystać. Możesz obsługiwać je za pomocą smartfona lub tabletu. To wygoda, wobec której trudno przejść obojętnie.
Ponadto niektóre wideodomofony pozwalają na zapis nagrań z kamery w chmurze (często wymaga opłacenia abonamentu), wbudowanej pamięci czy dzięki odpowiedniemu czytnikowi na karcie SD, co może być przydatne w przypadku w identyfikacji nieproszonego gościa. Opcja ta może się przydać w razie aktu wandalizmu. Zarejestrowane nagrania pozwalają sprawdzić, kto odwiedził dom podczas Twojej nieobecności i dokonał ewentualnych zniszczeń.
Co więcej, wybrane modele wyposażone są w noktowizję, która pozwala dojrzeć w nocy osobę, która chce wejść na naszą posesję lub po prostu skontaktować się z nami. Jeśli cenisz sobie bezpieczeństwo, wideodomofony są zdecydowanie lepszym wyborem niż tradycyjne domofony. Szczególnie ich odmiana – IP, która sprawia, że smart home staje się jeszcze bardziej smart.
Wyróżniamy domofony:
Wideodomofony są dostępne w wersji przewodowej i bezprzewodowej. W tym drugim przypadku sygnał przesyłany jest obecnie najczęściej za pomocą sieci Wi-Fi 4. Przed zakupem pomyśl także o tym sposobie montażu (podtynkowo i natynkowo) oraz czy wymaga on pomocy specjalisty. W sprzedaży są wideodomofony, których instalacja nie wymaga wiedzy i umiejętności fachowca. Na koniec należy wspomnieć, że do wideodomofonów cyfrowych zalicza się również modele oznaczone jako IP. Co musisz o nich wiedzieć?
Najnowocześniejszym rodzajem są wideodomofony IP. Są one bardziej zaawansowane niż modele cyfrowe (są ich odmianą). Można je porównać do tego, czym są współczesne smartfony względem modeli, które pojawiły się na początku rozwoju tego typu urządzeń. Bogata funkcjonalność to bez wątpienia zaleta, ale przed zakupem należy rozważyć to, czy będziesz z niej korzystać. Jakie przykładowe funkcje może zawierać wideodomofon IP?
Jak już możesz domyślić po liście wybranych funkcji, wideodomofony podpinasz pod sieć komputerową. Parujesz je z routerem przewodowo za pomocą skrętki komputerowej (CAT5) lub zdalnie za pomocą sieci Wi-Fi. Możliwość łączenia ze smartfonem lub z tabletem przekłada się też na opcję bezpośredniego przekierowania transmisji audio-wideo na dane urządzenie mobilne.
To jeszcze bardziej zwiększa wygodę użytkowania. Jesteś poza domem? Dostajesz powiadomienie na telefonie i możesz sprawdzić, kto dzwoni domofonem i czeka na otwarcie furtki. Możesz wpuścić kuriera i poprosić, by zostawił upragnioną przez Ciebie paczkę pod drzwiami. Jest to niezwykłe ułatwienie i najlepsza opcja dla tych, którzy spędzają większość czasu poza domem.
Przed wyborem powinieneś zdecydować o tym, na jakiej funkcjonalności Ci zależy najbardziej. Określ, jak bardzo potrzebujesz danych opcji w wideodomofonie i ile jesteś w stanie dopłacić za większe możliwości. Odpowiedz sobie na pytanie: na czym Ci najbardziej zależy i ile chcesz wydać na urządzenie? Jakie ma być połączenie: bezprzewodowe czy przewodowe? Wybrane wideodomofony oferują nawet opcje podwójnego zasilania (akumulatorowe i przewodowe), co może być sporym udogodnieniem dla wielu użytkowników.
Wideodomofon powinien cechować się dobrą jakością obrazu (im wyższa rozdzielczość kamery i ekranu, tym zobaczysz na monitorze więcej szczegółów) i dźwięku (modele mogą oferować np. redukcję szumów i echa) oraz sporą funkcjonalnością, obejmującą nawet m.in. możliwość włączenia oświetlenia furtki, nagrania natychmiastowych odpowiedzi itd. Uogólniając, powinieneś wziąć pod uwagę między innymi takie czynniki, jak:
Przed wyborem wideodomofonu weź pod uwagę m.in. wielkość ekranu oraz rozdzielczość wyświetlacza i kamery, które wpływają na komfort użytkowania i jakość obrazu. Nie bez znaczenia są też: sposób połączenia, budowa oraz odpowiednia funkcjonalność (m.in. sterowanie smartfonem, tryb nocny, czytniki itd.). Przede wszystkim wybierz taki wideodomofon, który ma najbardziej przydatne dla Ciebie funkcje, które dodatkowo zwiększają bezpieczeństwo.
To, jakich i ile potrzebujesz kabli do wideodomofonu, jest zależne od rodzaju urządzenia. Zarówno do analogowych, jak i cyfrowych modeli używa się żelowanych przewodów wielożyłowych (np. 2-8-żyłowych) o odpowiedniej długości. Stosuje się także przewód niskonapięciowy YTDY lub skrętkę komputerową (UTP), która wykorzystywana jest głównie w modelach IP.
Sposób podłączenia wideodomofonu oraz poziom jego skomplikowania zależy przede wszystkim od rodzaju urządzenia (postępuj z instrukcją). Wideodomofon montujesz podtynkowo lub natynkowo, a każdy element łączysz odpowiednim okablowaniem. Modele IP niekoniecznie wymagają fachowej wiedzy. Parujesz je z siecią – bezprzewodowo lub przewodowo za pomocą skrętki komputerowej z routerem. Jednak i one wymagają zasilania (może być np. wbudowany akumulator).
Wybierz odpowiedni wideodomofon dla siebie i swojego domu.