Jakie zasilanie awaryjne wybrać w 2024 roku? Ranking urządzeń zasilania awaryjnego

Zasilanie awaryjne to nieoceniona pomoc w przypadku awarii zasilania. Ta może być wynikiem przerwy w pracy sieci elektroenergetycznej czy burzliwej pogody. Dzięki zasilaniu awaryjnemu możesz utrzymać podstawowe funkcje w domu i miejscu pracy takie jak nieprzerwana praca komputera, działające oświetlenie i ogrzewanie, a nawet zasilanie urządzeń medycznych. Jakie urządzenie najlepiej kupić? Sprawdź w naszym rankingu zasilania awaryjnego.

Dla kogo jest zasilanie awaryjne?

Zasilanie awaryjne jest niezwykle przydatne w domach, mieszkaniach, biurach i wszędzie tam, gdzie występują przerwy w dostawie energii elektrycznej. Zasilanie awaryjne zapewnia ciągłość w dostawie energii, co oznacza, że nie musisz już martwić się o utratę prądu podczas burzy czy innych, nawet planowanych przerw w jego dostawie.

Dzięki temu, w razie jakiegokolwiek spadku energii Twój komputer, lodówka, czy kuchenka nie wyłącza się. Twoja praca nie przepadnie, komponenty komputera nie uszkodzą się na wskutek zmiany napięcia, a jedzenie będzie bezpiecznie przechowywane w odpowiedniej temperaturze.

Zasilanie awaryjne ma też swoje inne, bardzo praktyczne zastosowanie – zasilanie grilla elektrycznego, laptopa i oświetlenia outdoorowego. To znaczy, że dodatkowe źródło zasilania wcale nie musi być awaryjne. Możesz też użyć go do zasilenia np. swojego przyjęcia w ogrodzie. Skorzystaj z możliwości, jakie daje Ci dodatkowe źródło zasilania.

Co warto wiedzieć przed zakupem zasilania awaryjnego?

Przed zakupem zasilania awaryjnego musisz jasno określić, w jakich sytuacjach to może Ci się przydać. Czy w przypadku krótkich przerw zasilania, czy długiego czasu bez prądu? Ile urządzeń łącznie naraz (i o jakim wspólnym poborze mocy) ma obsłużyć urządzenie awaryjne? Aspektów jest więcej, więc omówimy te najważniejsze.

Po pierwsze – rodzaj zasilania. Istnieją różne rodzaje zasilania awaryjnego, takie jak zasilanie bateryjne (UPS), akumulatory i generatory. Zasilanie bateryjne jest bardziej odpowiednie do krótkotrwałych przerw w dostawie energii, podczas gdy generatory są bardziej skuteczne w przypadku dłuższych przerw. Musisz zdecydować, który rodzaj zasilania najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i warunkom lokalnym. Możesz oczywiście połączyć dwa rodzaje zasilania i akumulatorem zasilić UPS. To doskonałe rozwiązanie na garden party, lub nieoczekiwanie przedłużającą się przerwę w dostawie prądu.

Po drugie – obciążenie i moc. Przed zakupem zasilania awaryjnego ważne jest określenie obciążenia, czyli całkowitej mocy elektrycznej, którą będzie musiał dostarczyć system. Musisz uwzględnić wszystkie urządzenia, które chcesz podłączyć do zasilania awaryjnego i sprawdzić ich sumaryczną moc. Na podstawie tych informacji możesz wybrać jednostkę o odpowiedniej mocy, która sprosta Twoim potrzebom.

Po trzecie – użyteczność i funkcjonalność – przed zakupem swojego urządzenia sprawdź, jak dokładnie możesz z niego korzystać. Niektóre zasilacze bateryjne obsłużą więcej urządzeń, inne mniej. Niektóre systemy mają większą pojemność baterii, inne mniejszą. W końcu – są lżejsze, poręczniejsze i bardziej mobilne zasilacze, jak i te większe, stacjonarne. Sprecyzuj swoje potrzeby i wybierz taki zasilacz awaryjny, którego przeznaczenie zgadza się z Twoimi oczekiwaniami.

Ranking urządzeń zasilania awaryjnego

Poniżej znajdziesz nasz ranking zasilania awaryjnego. Lista jest cyklicznie uaktualniana.