Jaki laptop do 10 000 zł? Ranking na marzec 2024

Budżet z granicą 10 tysięcy zł stanowi już przepustkę do laptopów z górnej półki, niezależnie od typu sprzętu, jakiego poszukujecie. Znajdziecie tutaj znakomite modele biznesowe, gamingowe czy cienkie, a jednocześnie wytrzymałe ultrabooki. Sprawdźcie nasz ranking laptopów do 10000 zł na marzec 2024.

Laptop do 10000 zł. Czy w tej cenie można już wymagać produktu klasy premium?

Myślę, że jak najbardziej tak. Nawet jeśli ktoś słusznie wypomni, że przecież są na rynku modele za kilkadziesiąt tysięcy. Nie zmienia to faktu, że z budżetem 10 000 zł można już przebierać w topowych (lub prawie topowych) notebookach wszystkich najpopularniejszych marek.

Jeśli mielibyśmy wskazać na cechę łączącą urządzenia z przedziału cenowego 5000-10000 zł, abstrahując całkowicie od podziału na gamingowe, biznesowe etc., z pewnością byłaby to wyrazistość. Laptopy, które znalazły się w naszym zestawieniu, posiadają cechę lub zespół cech, wyróżniających je z grona notebooków z niższych półek cenowych.

Czasem jest to nieprzeciętna wydajność, czasem ultralekka waga, czasem swoista unikatowość urządzenia (np. dwa ekrany w ASUS Zenbook Duo UX481 czy „kreatywne”: charakter i moc Acera ConceptD 7), innym razem znów ekran, wzmocniona konstrukcja czy ogólny design.

Do jakich zastosowań laptopy dominują w przedziale 5 tys.–10 tys. zł? Przede wszystkim znajdziemy tu urządzenia przeznaczone do szeroko rozumianej pracy. Jednocześnie nie na tyle szeroko rozumianej, by sprowadzać ją do wypełniania tabelek Excela, pisania tekstów w Wordzie, wysyłania maili i pracy z przeglądarką internetową. Do takich zastosowań powinny już wystarczyć laptopy z przedziału cenowego do 3000 zł.

Tutaj jednak cena jest wyższa, więc i wymagania wobec sprzętu stosownie wzrastają. W przypadku laptopów do 10 tys. zł praca z wymagającymi aplikacji ma być nie tylko „możliwa”, ale przede wszystkim – w pełni „komfortowa”. Przy czym komfort bardzo często rozumiany jest nie tylko przez pryzmat odpowiednio wysokiej wydajności, ale już na płaszczyźnie konstrukcji urządzenia. Ci, którzy często pracują w podróży, wybiorą smukłe i lekkie ultrabooki z baterią zapewniającą wiele godzin bezprzewodowego użytkowania i wydajnością, która nie wymaga kompromisów.

Osoby pracujące w trudnych warunkach, na przykład fotografowie organizujący sesje w plenerach, postawią na sprzęt, który da im gwarancję niezawodności w każdej sytuacji. Priorytetem będzie tu wzmocniona konstrukcja, odporność na zalanie czy działanie pyłów.

W naszym zestawieniu znalazło się miejsce również dla laptopa zaprojektowanego z myślą o graczach. Z takim budżetem warto, by gamingowy notebook nie tylko świetnie się prezentował, ale i miał w sobie wydajnościowego potwora i chłodzenie, które skutecznie studziłoby jego nieprzeciętny entuzjazm.

Na co warto zwrócić uwagę przez zakupem laptopa do 10000 zł?

Tutaj rzeczą kluczową jest precyzyjne określenie użytkowych priorytetów i tego, do jakich zastosowań potrzebny jest Wam laptop.

Laptopy gamingowe do 10000 zł

Większość graczy na przykład stawia na gamingowe desktopy, potrzeba zakupu notebooka dla gracza pojawia się zwykle dopiero wtedy, gdy często przemieszczacie się z miejsca na miejsce (np. z akademika czy internatu do domu) i zawsze chcecie mieć swoją gamingową maszynę przy sobie.

W przypadku takich urządzeń wydajność musi być w stanie poradzić sobie z obsługą najbardziej wymagających tytułów AAA w rozdzielczości co najmniej Full HD. Mocna karta graficzna (najlepiej z obsługą technologii śledzenia promieni w czasie rzeczywistym, czyli tzw. ray tracingu), potężny procesor, szybki i pojemny dysk SSD i odpowiednia ilość pamięci RAM – to podstawa. Ale nie tylko to.

W parze z wysoką wydajnością idzie konieczność odpowiedniej wentylowania podzespołów. Po pierwsze po to, by nie skrócić znacząco żywotności komponentów (a długotrwałe narażanie ich na wysokie temperatury może do tego prowadzić). Po drugie – aby podczas rozgrywki nie doświadczać tzw. throttlingu, czyli celowego obniżenia wydajności np. procesora w celu zabezpieczenia go przed przegrzaniem, a co za tym idzie – uszkodzeniem.

Laptopy biznesowe

Tutaj już macie taki wybór, tyle dostępnych nowinek i ciekawych funkcjonalności, że ustalenie priorytetów jest nie tyle możliwością, ile koniecznością. Lekki ultrabook do pracy w terenie lub podróży? Warto zastanowić się nad wyborem niedużego laptopa z wydajną baterią, na tyle komfortowego w transporcie, by można zabrać go ze sobą wszędzie.

A może jesteście wielbicielami niekonwencjonalnych rozwiązań? Z budżetem wynoszącym 10 tysięcy złotych znajdziecie na przykład laptopy z dwoma ekranami. Albo z ekranem wbudowanym w touchpad. Chcielibyście tworzyć projekty wizualne i potrzebujecie świetnego wyświetlacza, który z powodzeniem mógłby zastąpić zewnętrzny model dla grafików? W naszym zestawieniu znajdziecie model wyposażony w panel 4K ze znakomicie odwzorowanymi kolorami. Nic tylko siąść i tworzyć.

O dyskach SSD nie ma co wspominać, bo to dziś standard w dużo tańszych laptopach. W przypadku tych z przedziału między 5 a 10 tysięcy zł warto zwrócić uwagę na pojemność. Wiadomo – im więcej, tym lepiej. Co z pamięcią RAM? Tutaj w większości modeli mamy już 16 GB, a w niektórych istnieje też możliwość rozbudowania RAM-u do 32 GB.

Jakie marki znajdziemy wśród laptopów do 10 000 zł?

W naszym zestawieniu, obejmującym laptopy z przedziału cenowego od pięciu do dziesięciu tysięcy złotych, umieściliśmy modele takich producentów, jak: Lenovo, Dell, HP, ASUS czy Acer. Miejsce znalazło się też dla przedstawiciela systemu macOS od Apple.

Jaki laptop do 10 000 zł? Ranking na marzec 2024

Nasze rekomendacje:


* Podane ceny są aktualne na dzień publikacji rankingu