Jak rozliczyć PIT-37 przez internet?

E-urzędowość ma się już w Polsce całkiem dobrze, szczególnie w materii urzędowych dokumentów. Zobacz więc, jak złożyć zeznanie PIT-37 przez internet i jak rozliczyć się elektronicznie z Urzędem Skarbowym za rok podatkowy 2022. Proces jest prosty i angażuje maksymalnie na 30 minut. Po pół godziny masz spokój na kolejne 12 miesięcy.

Kiedy rozliczać się z Urzędem Skarbowym?

W roku 2023 ustawodawca pozwala składać deklaracje podatkowe PIT-37 w Urzędach Skarbowych od 15 lutego do 2 maja (włącznie). Dokument PIT-11 otrzymasz w zakładzie pracy (w formie papierowej), lecz jednocześnie taki sam pojawi się na koncie strony podatki.gov.pl.

Pamiętaj, że PIT-11 jest dokumentem przekazywanym przez pracodawcę, natomiast Twoja indywidualna deklaracja to PIT-37, choć w obydwu są te same informacje o przychodach, kosztach i tym podobne informacje.

Nie wiem, jak to wygląda u Ciebie, ale w mojej rodzinie i wśród części znajomych wciąż pokutuje przeświadczenie o konieczności odwiedzania księgowego w pierwszym kwartale nowego roku. 

To świeckie kolędowanie ma na celu rozliczenie z Urzędem Skarbowym, okraszone nutką niepokoju – Wyjdę w tym roku na 0, czy przyjdzie mi dopłacić? A może skapnie jakiś zwrocik?

Na odpowiedź trzeba zaczekać. Księgowy musi najpierw policzyć zawartość okienek, odjąć to i owo, wykonać szereg obliczeń powiązanych z tak trudnym słownictwem, jak: należność z tytułów wymienionych w wierszu 1, dochód, przychód, koszty uzyskania przychodów, dochód zwolniony od podatku itp.

Dla mnie to czarna magia dlatego dotychczas sam dołączałem do korowodu podatników odwiedzających księgowego. W tym roku mówię sobie: Dość! Obsługuję WordPressa to i z e-PITami sobie poradzę.

I wiesz co? Poradziłem sobie. Odkryłem też, że proces składania deklaracji sprowadza się do 5 kroków. Pomyślałem więc: Zachęcę więcej osób do rozliczeń online. I tak oto powstał ten krótki tutorial.

e-Urząd Skarbowy. Jak zalogować się na podatki.gov.pl?

I teraz ważna rzecz – do bezpośredniego rozliczenia się z podatku z Państwem, trzeba zalogować się na stronie podatki.gov.pl.

Tak, ja wiem, że popularnie mówi się o niej e-pity, ale witryna e-pity oferuje program do rozliczania deklaracji PIT. To nie to. Miejsce, do którego masz trafić, wygląda tak:

Jeśli chcesz iść na skróty, możesz wpisać w wyszukiwarkę: Ministerstwo Finansów e-pit. Trafisz we właściwe miejsce.

Teraz czeka Cię wybór sposobu logowania. Najbardziej ograniczoną formą jest logowanie z pomocą numeru PESEL / NIP i zeszłorocznego zeznania. Zobaczysz jedynie swoje dane i rozliczysz podatek. Pozostałe opcje są niedostępne.

Tymczasem logowanie profilem zaufanym albo przez aplikację mObywatel daje Ci wgląd we wszystkie usługi e-Urzędu, łącznie z nieopłaconymi mandatami (o ile takie posiadasz).

Jak sprawdzić swój PIT online?

Będąc już zalogowanym, zobaczysz dostępne usługi. Na pierwszym miejscu jest Twój e-PIT. Kliknij to właśnie pole.

Jak złożyć deklarację PIT-37 za 2022 rok?

Panel jest przejrzysty i intuicyjny. W górnej linijce wybierasz sposób rozliczania z Urzędem Skarbowym.

Niżej informacja o tym, na podstawie ilu dokumentów powstało zeznanie podatkowe. Tę listę możesz rozwinąć i sprawdzić, czy wszystko się zgadza. Warto to zrobić.

Następnie w tabeli widnieją najważniejsze informacje na temat odliczeń, czyli tego, co lubimy najbardziej (gdy mamy zwrot).

Jak widzisz, z prawej strony są ikony edycji. Tam dodasz ulgi podatkowe, określisz organizację pożytku publicznego, której podarujesz 1% swojego podatku (zachęcam!). I wreszcie na końcu numer swojego rachunku bankowego.

Jak odliczyć ulgę na dzieci?

Tu nie ma filozofii. Urząd Skarbowy zrobił to za Ciebie (jeśli już wcześniej dzieci były zgłaszane w rozliczeniu). Jeśli urodziły się w ostatnim roku podatkowym, klikasz: Dodaj lub zmień ulgi. Wprowadzasz dane malucha albo maluchów, zatwierdzasz i gotowe.

Pamiętaj, że kwota ulgi dotyczy pełnych 12 miesięcy i w pierwszym roku liczona jest proporcjonalnie do liczby miesięcy od chwili narodzin.

Później masz możliwość edytować dane personalne (m.in. adres zamieszkania).

Niżej są 3 przyciski:

  • Odrzuć rozliczenie PIT
  • Podgląd PIT
  • Akceptuj i wyślij

Jeśli wszystko jest OK, klikasz Akceptuj i wyślij. Teraz pozostaje czekać na zwrot podatku albo dopłacić to, co jeszcze się Państwu należy.

Jak sprawdzić, czy PIT jest rozliczony?

Żeby sprawdzić, czy PIT aby na pewno jest już rozliczony, przejdź do usługi Twój e-PIT, potem najedź kursorem na górną belkę. Kliknij Złożone dokumenty. Zobaczysz historię, od kiedy rozliczasz się elektronicznie oraz dokumenty złożone tą drogą.

Korekta deklaracji e-PIT. Jak to zrobić?

Korektę przeprowadzasz wtedy, gdy coś się nie zgadza lub doszło do oczywistego błędu. Być może poinformuje Cię o tym urzędnik, np. telefonicznie. Do mnie tak właśnie dzwonił rok temu, bo podałem numer konta żony, zamiast własnego.

Zalogowałem się do platformy Ministerstwa Finansów, wszedłem w Twój e-PIT, potem w zakładkę Złożone dokumenty.

Zrobiłem, co trzeba, zatwierdziłem. W zakładce Złożone dokumenty pojawiła się nowa pozycja, o taka:

Ministerstwo zadbało o szczegółową solucję, którą znajdziesz w odnośniku: Korekta deklaracji.

Teraz pozostaje czekać na akceptację Urzędu Skarbowego. W tym miejscu wszystko odbywa się tak, jak dotychczas. I jeśli ma coś skapnąć na konto, to na pewno skapnie 😉

Na koniec przypominam, że w roku 2023 termin składania deklaracji PIT upływa 2 maja.

FAQ
Do bezpośredniego rozliczenia się i sprawdzenia swojego PITu, trzeba zalogować się na stronie podatki.gov.pl. Będąc zalogowanym zobaczysz dostępne usługi. Na pierwszym miejscu jest Twój e-PIT.

Urząd Skarbowy zrobił to za Ciebie (jeśli już wcześniej dzieci były zgłaszane w rozliczeniu). Jeśli urodziły się w ostatnim roku podatkowym, klikasz: Dodaj lub zmień ulgi. Wprowadzasz dane malucha albo maluchów, zatwierdzasz i gotowe. Pamiętaj, że kwota 1 112,04 zł na dziecko jest kwotą należną za 12 miesięcy i w pierwszym roku liczona jest proporcjonalnie do liczby miesięcy od chwili narodzin.

Żeby sprawdzić, czy PIT aby na pewno jest już rozliczony, przejdź do usługi Twój e-PIT, potem najedź kursorem na górną belkę. Kliknij Złożone dokumenty. Zobaczysz historię, od kiedy rozliczasz się elektronicznie oraz dokumenty złożone tą drogą.

Korektę przeprowadzasz wtedy, gdy coś się nie zgadza lub doszło do oczywistego błędu. Być może poinformuje Cię o tym urzędnik, np. telefonicznie. Zaloguj się później się do platformy Ministerstwa Finansów, wejdź w Twój e-PIT, potem w zakładkę Złożone dokumenty.