Wystartował polski Facebook. Albicla ma być portalem bez cenzury

Wczoraj oficjalnie wystartował portal społecznościowi Albicla. Ideą serwisu jest stworzenie miejsca, w którym nie będzie żadnej cenzury. Pomysłodawcami są osoby związane z portalem Niezależna, Strefą Wolnego Słowa, a także Gazetą Polską.

Polska alternatywa dla Facebooka

Po godzinie 17:00 20 stycznia ruszył nowy portal społecznościowy Albicla. Zgodnie z zamiarami twórców ma on być alternatywą dla Facebooka. Zapalnikiem do pracy nad platformom było blokowanie przez socialmediowych gigantów kont osobom głoszącym radykalne poglądy. Ofiarą takich działań w ostatnim czasie stał się m.in. Donald Trump, któremu usunięto konto na Facebooku czy zablokowano na Twitterze.

Albicla polski Facebook

Za polską alternatywą stoi cała grupa prasowa pod przewodnictwem Tomasza Sakiewicza.

Niebezpieczne zjawiska monopolizacji i cenzury narastały od kilku lat, ale teraz osiągnęły apogeum. Musimy, mamy obowiązek się temu przeciwstawić. Jedyną radą jest tworzenie własnych mediów elektronicznych. Mamy już silne strony internetowe, które czytają miliony osób. Teraz trzeba je połączyć z mediami społecznościowymi.
Tomasz Sakiewicz Albicla
Tomasz Sakiewicz
redaktor naczelny Gazety Polskiej i jeden z pomysłodawców portalu Albicla

Wpadki i kontrowersje. Co poszło nie tak?

Oczywiście jak to podczas tworzonych na szybko portali i aplikacji bywa, nie obyło się bez problemów i niedopracowań. Zaufana Trzecia Strona – witryna zajmująca się cyberbezpieczeństwem dwukrotnie poinformowała, że wszystkie osoby z zarejestrowanym kontem mogą pobrać bazę użytkowników witryny, a także poznać hasła użytkowników. Po zgłoszeniu błędów zostały one naprawione.

Albicla dostęp do haseł użytkowników

Portal jest reklamowany jako „bez cenzury” jednak już w regulaminie jeden z podpunktów daje duże pole do działania moderatorom i administracji. Mówi on, że „treści sprzeczne z zasadami współżycia społecznego i dobrym obyczajem będą usuwane”.

Okazało się także, że sam regulamin serwisu Albicla mógł być skopiowany z Facebooka. Na screenie opublikowanym przez jednego z internautów widać, że niektóre podlinkowane słowa prowadzą bezpośrednio do regulaminu większej konkurencji.

Albicla regulamin z Facebooka

Istnieje cień szansy, że portal przetrwa nawałnice hejtu i okaże się realną alternatywą dla Facebooka w naszym kraju. Nasi wschodni sąsiedzi mają całkiem dobrze prosperujący serwis społecznościowy o nazwie VK, który od lat posiada niezachwianą pozycję na rynku. Z racji ostatnich afer dotyczących wejścia w życie nowej polityki prywatności, aplikacje powiązane z niebieskim medium zaczęły masowo tracić użytkowników. Jeśli Albicla dotrzyma obietnice honorowania wolności słowa i będzie prężnie rozwijana, może stać się naszym małym, lecz narodowym Facebookiem.