Walentynki – świętować czy nie? Plusy i minusy obchodzenia święta zakochanych

14 lutego to dzień, który wzbudza wiele emocji, i niekoniecznie jest to tylko miłość. Jedni uwielbiają święto zakochanych i celebrują je ze swoją drugą połówką. Są też tacy, którzy nie stronią od mało pochlebnych komentarzy i wyciągają argumenty przemawiające za tym, by ten dzień traktować jak każdy inny. Jakie są zalety i wady walentynek i która strona sporu ma rację?

Dlaczego obchodzimy walentynki

To pytanie, od którego trzeba zacząć dyskusję na temat święta zakochanych. Powód jest dosyć prozaiczny. Chodzi o to, by stworzyć okazję ku temu, by wyrazić swoją miłość i podziękować drugiej osobie za to, że po prostu jest. W natłoku codziennych zadań przyda się chwila na to, by wydobyć z siebie iskrę romantyczności i zaplanować miło spędzony wieczór tylko we dwoje.

Chociaż to święto skierowane jest w głównej mierze do zakochanych, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby potraktować ten dzień jako pretekst do tego, by spędzić czas z przyjaciółmi i rodziną. Miłość ma różne, nie tylko romantyczne oblicza. Jeśli więc aktualnie określasz swój status jako singiel lub singielka, to wcale nie musi oznaczać, że nie możesz celebrować tego święta z bliskimi Ci osobami. Każdy powód jest dobry, by wyrazić swoje uczucia. Walentynki mogą być kolejną okazją, by spędzić z nimi czas.

walentynki święto zakochanych

Zalety i wady walentynek

Kwestia dotycząca plusów i minusów święta zakochanych nadal pozostaje nierozstrzygnięta. Obie strony sporu mają mocne argumenty przemawiające za tym, by celebrować lub bojkotować dzień zakochanych. Bierzemy pod lupę dwie strony medalu i przyglądamy się wszystkim walentynkowym rozterkom.

❤ Zaleta walentynek: wskrzeszenie iskry romantyczności

Zaczynamy od pozytywów i kierujemy się w stronę miłośników święta. Co takiego sprawia, że ochoczo planują romantyczny wieczór i wymyślają miłosne rymy dla swojej drugiej połówki?

Przede wszystkim to dobry moment, by wyznać swoje uczucia. Oczywiście swoją miłość powinniśmy okazywać nie tylko od święta. Czasami jednak zapominamy o tym, jak ważny jest romantyczny nastrój, a walentynki są świetną okazją, by sobie o tym przypomnieć. Kameralna kolacja przy świecach, randka w kinie, a może wspólny wyjazd poza miasto? Pielęgnowanie miłości i okazywanie uczuć to najmocniejszy argument, który przemawia za tym, by jednak łaskawie obejść się z tym świętem.

💔 Wada walentynek: brak spontaniczności

Mimo że święto ma pozytywny wydźwięk, to jednak powiedzenie: co za dużo, to niezdrowo może mieć tutaj swoje uzasadnienie. Dekoracje w sklepowych witrynach niejednokrotnie przyprawiają o zawrót głowy – wszystko jest czerwone lub różowe, a już koniecznie w kształcie serca. Tego dnia single oraz pary, które świadomie rezygnują z celebrowania i okazywania swojej miłości, nie mają łatwo. Zewsząd pojawiają się propozycje na wspólne spędzenie romantycznego wieczoru. Nawet jeśli nie chcesz i tak natkniesz się w radiu na Love me Tender Elvisa Presleya.

❤ Zaleta walentynek: możesz dostać (i podarować) prezent

Jeśli otrzymywanie prezentów jest dla Ciebie równie wielką przyjemnością, jak zaskakiwanie bliskich upominkami – walentynki są na to idealną okazją. Twoja druga połówka już od kilku miesięcy wspomina, że chciałaby w końcu wymienić słuchawki na lepszy model albo marzy jej się nowy smartwatch – święto zakochanych może przyspieszyć ten proces 😊.

💔 Wada walentynek: komercyjne święto

Dla osób, które nie przepadają za wszechobecną atmosferą miłości, jednym z ważnych argumentów przemawiających za tym, by potraktować ten dzień z chłodną obojętnością jest fakt, że walentynki stały się komercyjnym świętem, które napłynęło do nas w latach 90. prosto z Ameryki. Wraz z nim przyszła moda na obdarowywanie się miłosnymi upominkami – począwszy od czerwonych róż, czekoladek w kształcie serca, kartek z wierszykami, różowych balonów, aż po biżuterię, maskotki, breloczki z Kupidynem, zapachowe świece i poduszki. To urocze, a bywa też kiczowate.

❤ Zaleta walentynek: każda okazja jest dobra, by spędzić miło czas

Jeśli lubisz świętować, możesz potraktować walentynki jako dobry pretekst do tego, by wyjść do kina, zamówić pizzę, wybrać się na masaż lub skorzystać z okazji, by odwiedzić nowo otwartą restaurację blisko Twojego domu. Jeśli już od dawna krążyło to w Twojej głowie, w walentynki możesz nadrobić zaległości z rozrywki i kulinariów.

💔 Wada: przesyt miłości

…ale musisz też uzbroić się w cierpliwość, bo dzień świętego Walentego mnóstwo osób ma podobny plan. Dlatego przygotuj się na to, że Twoja ulubiona knajpa zapełni się tłumami zakochanych. Jeśli chcesz wybrać się do kina, lepiej kup bilet wcześniej, by uniknąć długich kolejek przy kasie. W walentynki za miłosną atmosferę zapłacisz też nieco więcej, niż w każdy inny, powszedni dzień. Choć możesz też spodziewać się miłej niespodzianki, na przykład w postaci kieliszka prosecco przed filmowym seansem.

A może razem z przyjaciółmi lub swoją drugą połówką macie w planach spokojny wieczór w domu i wspólne granie w planszówki? Przed stoczeniem pojedynku warto uzupełnić energię, ale jeśli chcecie zamówić jedzenie z dostawą do domu – lepiej zrobić to odpowiednio wcześniej. Czas oczekiwania może skutecznie wyczerpać zasoby cierpliwości.

walentynki

❤ Zaleta: wyzwanie na kreatywność

Nie lubisz oklepanych rozwiązań, a zamiast bukietu róż i czekoladek wolisz stawiać na niebanalne prezenty? Walentynki to spore wyzwanie, by wykazać się romantyzmem i zaskoczyć druga połówkę czymś zupełnie wyjątkowym.

Nieważne czy jesteś w świeżo upieczonym związku, czy masz na koncie wieloletni staż – walentynki to dobra okazja, by popisać się swoją kreatywnością. Personalizowany prezent, rękodzieła a może coś, co zmieni Wasz schemat i otworzy na nowe zainteresowania? Wspólne gotowanie, kurs nurkowania, a może lekcja gry na perkusji? Próbowanie razem nowych rzeczy umocni związek i przyniesie wiele satysfakcji.

💔 Wada: „Walentynki? A skąd w ogóle wzięło się to święto?”

Początków trzeba doszukiwać się starożytności i rzymskich Luperkaliach. W przeddzień uroczystości organizowanej na cześć boga płodności urządzano loterię, podczas której młodzi łączyli się w pary i pozostawali w nich na czas trwania święta. A czasami nawet na całe życie. Wszystko zmieniło się wraz z rozwojem chrześcijaństwa. W V stuleciu na pogańskie święto narzucono liturgiczną zasłonę, a na patrona wybrano świętego Walentego. I tak 14 luty stał się dniem, w którym wspominano postać świętego, męczennika i patrona miłości w kościelnych obrzędach. 

Chociaż walentynki to święto, które ma europejskie korzenie, to w Polsce zadomowiło się dopiero w latach 90. Upowszechniło się wraz ze zwyczajem wysyłania walentynkowych kartek i wręczania miłosnych upominków, których tego dnia nie brakuje na sklepowych półkach. 

❤ Zaleta: okazja na złapanie promocji

W walentynki pojawia się wiele interesujących promocji. Czemu by nie połączyć romantycznej atmosfery z odrobiną praktyczności? Ten dzień możesz więc wykorzystać jako okazję na to, by wyposażyć dom w nowy ekspres do kawy, robota kuchennego, konsolę do gier albo pokusić się o nowy smartfon lub zainwestować w projektor do prywatnych filmowych seansów i jeszcze zaoszczędzić. W walentynki nie brakuje atrakcyjnych ofert. Począwszy do promocji na czekoladki i pralki aż po vouchery dla dwojga i rabaty na konkretny sprzęt do wyposażenia domu. Przyjemne z pożytecznym znów się spotyka i łączy w parę w walentynkowy dzień.

Przebrnęliśmy przez wszystkie najważniejsze argumenty. Zalety i wady walentynek to temat rzeka, a obu stronom nie można odmówić racji. Z jednej strony walentynki mają swój urok i tworzą okazję do wyrażenia swoich uczuć, ale czasami przez nadmiar ofert, dekoracji i wszechogarniającego, romantycznego klimatu mogą powodować uczucie przytłoczenia. Która strona sporu wygrała? Przyznajmy remis. W końcu niedługo walentynki nie wypada się kłócić 😉.