Jaki ekspres do zabudowy? Plusy i minusy oraz polecane marki i modele

Miłego dzionka i smacznej kawusi. Tak, nam też ten tekst wydaje się już mocno nieświeży. Inaczej ma się sprawa z pyszną kawą z ekspresu, która jest niemal zawsze mile widziana. A gdyby tak był to ekspres do zabudowy? Wbrew pozorom to nie sprzęt, którego miejsce jest tylko w kawiarni i restauracji. Z powodzeniem może się także znaleźć w mieszkaniu kawosza. A wraz z kofeinowym napojem oferuje też wachlarz rozmaitych korzyści. O czym jednak warto pamiętać, zanim zdecydujemy się na zakup takiego wynalazku? Kiedy lepiej pozostać przy wolnostojącej alternatywie? I jaki ekspres do zabudowy spośród dostępnych na rynku warto wziąć pod uwagę?

Ekspres do zabudowy – dlaczego warto go kupić?

Wśród zalet ekspresu do zabudowy najczęściej wymienia się wysoką jakość parzonej kawy, stylowość designu, a także uwolnienie kuchennej przestrzeni. Urządzenie takie jest chwalone jako przygotowujące kawę o intensywnym smaku i zapachu, porównywalną z tą, jaką dostaniemy od baristy w kawiarni, a na którą nie zawsze ma się czas czy możliwość. Ekspres do zabudowy pozwala na tworzenie szerokiej gamy kaw (z całych ziaren lub już zmielonych) oraz eksperymentowanie z temperaturą czy wielkością. Wszystko jest oczywiście zależne od konkretnego modelu.

ekspres do zabudowy Bosch CTL636EB6 kawa
Źrodło: Bosch

Mamy na rynku takie, które automatycznie ocenią rozmiar kubka lub filiżanki, zapamiętają preferencje poszczególnych użytkowników (szczególnie cenne, gdy amatorów kawy jest w domu więcej), a także utrzymają napój odpowiednio długo ciepły. Do tego dochodzą też takie funkcje, jak na przykład OneTouch, gdzie nie ma potrzeby przeklikiwania się przez menu w celu stworzenia konkretnej kawy – poszczególne są przypisane do konkretnych przycisków. Prócz tego ekspresy do zabudowy oferują też coś dla osób, które kawy nie piją – spienione mleko do czekolady czy gorącą wodę do herbaty.

śniadanie kawa ciastko

Ekspres do zabudowy kojarzy się również jako niezwykle designerski i elegancki, a producenci dokładają starań, by w parze z jakością kawy szła też jakość wykonania. Będąc wbudowanym, ekspres nie zabiera przestrzeni na kredensie czy stole. Oferuje przy tym wspomniane dodatkowe funkcje, które w przypadku ekspresu wolnostojącego przełożyłyby się na zwiększenie gabarytów i większe zagracenie. Właściwie dobrany, nie burzy też harmonii wystroju. Może być to wręcz bardziej polecana opcja, gdy w kuchni mamy już inne wbudowane sprzęty AGD (piekarnik lub mikrofalówkę) lub chcemy wyremontować kuchnię właśnie pod takiego rozwiązania.

A może jednak nie? Czyli kiedy ekspres do zabudowy może nie być najlepszym wyborem dla kawosza

Nawet w filiżance najsłodszej kawy będzie obecna nutka goryczy. W tym wypadku jest to kwota, jaką zwykle trzeba za ekspres do zabudowy zapłacić. Cena tego typu rozwiązania może znacznie przewyższyć tę nawet droższych ekspresów wolnostojących. Oczywiście entuzjaści tego typu rozwiązań są w stanie wskazać, że ekspres do zabudowy prowadzi w ostatecznym rachunku do oszczędności. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że koszty nie zwrócą się natychmiastowo.

Jeśli nie konsumuje się (samemu lub z domownikami) aż tak dużych ilości kawy, możliwe, że, w dłuższej perspektywie, lepszą i tańszą alternatywą będzie jednak wariant wolnostojący. Tym bardziej, że nawet taki ekspres może dostarczać smacznej, świetnie i na różne sposoby przyrządzonej kawy. Nawiasem mówiąc, warto pamiętać, że żaden ekspres – do zabudowy czy nie – nie zmieni magicznie podrzędnego gatunku w najlepszą kawę pod słońcem. Owszem, proces i system parzenia ma ogromne znaczenie (a ekspres do zabudowy to crème de la crème, jeśli chodzi o przygotowanie kawy), ale jeżeli do pojemnika wsypiemy marnej jakości ziarna, nie ma co oczekiwać cudów.

Ekspres do zabudowy może również nie do końca pasować do wystroju i kubatury kuchni. Uczulamy też, by dobrze wymierzyć przestrzeń, w której ekspres miałby stanąć (oraz oczywiście samo urządzenie), oraz sprawdzić dojście do prądu i ewentualnie wody. Tu swoją drogą pojawia się pytanie…

Czy ekspres do zabudowy koniecznie trzeba podłączyć do instalacji wodnej?

Koniecznie – nie. Są zresztą modele, które takiej opcji nie posiadają. Wszystko tak naprawdę rozbija się o wygodę. Jeśli nie chce się nam napełniać regularnie zbiornika z wodą, lepszą opcją będzie ekspres do zabudowy z podłączeniem do bieżącej wody (alternatywą jest także wybór modelu z większym zbiornikiem).

Jak czyścić ekspres do zabudowy?

To również zależy w dużej mierze od modelu. Niektóre posiadają wyjmowane komponenty, w tym przede wszystkim zaparzacz, który można umyć po zrobieniu 5-7 kaw.

ekspres do zabudowy Bosch CTL636EB6 czyszczenie
Źrodło: Bosch

Inne natomiast mają automatyczny system czyszczenia, gdzie jednak i tak może być potrzeba indywidualnego oczyszczenia pewnych komponentów – pod bieżącą wodą lub przy ręcznie, przy użyciu szmatki lub pędzelka. Osobną kwestią jest odkamienianie – przy pomocy gotowego systemu antywapiennego lub osobno instalowanych filtrów.

Inteligentny ekspres do zabudowy – w jaki sposób wchodzi on do IoT?

Inteligentne ekspresy to nie tylko urządzenia wolnostojące. Także i ekspres do zabudowy może znaleźć się w internecie rzeczy. Dzięki połączeniu przez Wi-Fi i sparowaniu z aplikacją mobilną czy asystentem głosowym, możemy jedną lub paroma prostymi komendami (wypowiedzianymi lub wstukanymi) przygotowywać sobie z kanapy lub łóżka kawę do… Póki co jeszcze nie do łóżka, choć w przyszłości – kto wie. Wszystko – jak zwykle – zależy od modelu (funkcje smart nie są na razie standardem w ekspresach do zabudowy).

Jaki ekspres do zabudowy wybrać? Polecane marki

Miele ekspres do zabudowy
Źrodło: Miele

Popularni producenci ekspresów do zabudowy to m.in. Siemens, Thermador, Wolf, Smeg, De’Longhi, Saeco, a także Miele oraz Bosch. I to właśnie ekspresowi tej ostatniej marki chcemy się bliżej przyjrzeć – także z uwagi na obecność funkcji smart.

Bosch CTL636EB6

Bosch CTL636EB6 ekspres do zabudowy
Źrodło: Bosch

Wymiary tego ekspresu to – w zabudowie – 449 x 558 x 356 mm. Moc to 600 W, a ciśnienie 19 barów. Bosch CTL636EB6 posiada solidny i precyzyjnie mielący ceramiczny młynek Silent Cream Drive oraz podwójny dozownik, przez co może przygotowywać jednocześnie dwie kawy. To kolejna z cech ekspresów do zabudowy, na którą warto zwrócić uwagę, jeśli szuka się urządzenia do obsłużenia większej liczby osób. Bosch CTL636EB6 posiada również możliwość zapisania w swej pamięci ośmiu napojów, personalizowanych pod kątem ilości kawy i mleka.

ekspres do zabudowy Bosch
Źrodło: Bosch

Przydatne funkcje, jakie oferuje ten ekspres do zabudowy, to między innymi:

  • OneTouch – czyli wspomniany sposób na przygotowanie takich kaw, jak ristretto, espresso, espresso mcchiato, cappuccino, latte macchiato oraz tradycyjnej kawy czarnej albo z mlekiem – funkcja ta działa nawet dla dwóch filiżanek jednocześnie;
  • AromaDouble Shot – dwuetapowe mielenie i parzenie mocnej, silnie pachnącej kawy, w którym zużywa się mniej wody, a co za tym idzie przyszykowany napój nie ma aż takiej goryczki;
  • SensoFlow oraz Intelligent Heater – inteligentny system, który przez cały czas parzenia automatycznie podgrzewa temperaturę wody do optymalnych 90-95 stopni Celsjusza;
  • Single Portion Cleaning – czyszczenie przewodów ekspresu po każdym parzeniu – uzupełnia je odkamienianie Calc’nClean oraz creamCleaner do automatycznego dbania o czystość systemu mleka.
Bosch Home Connect inteligenty ekspres do zabudowy
Źrodło: Bosch Home

Jest także wspomniana funkcja smart, czyli Home Connect. Pozwala ona zdalnie sterować ekspresem z poziomu aplikacji mobilnej, a także na korzystanie z międzynarodowej bazy przepisów CoffeeWorld oraz CoffeePlaylist, czyli listy ulubionych napojów przygotowywanych jeden po drugim. Wszystkie te opcje są znowu bardzo przydatne, gdy chce się za pomocą ekspresu do zabudowy przygotować kawy dla większej liczby osób.

Sprawdźcie też inne ekspresydo zabudowy i nie tylko – w sklepie al.to.

Źródła: Bosch, Bosch Home, Miele, CoffeeAbode, These Three Rooms, Coffee Friend, Appliances Connection, Maison Mass, Elite Appliance, SignatureKitchensFL