Telegram testuje wersję Premium, która przyniesie płatne dodatki

Telegram to jedna z najpopularniejszych na świecie usług służących do błyskawicznego przesyłania wiadomości. Użytkownicy doceniają komunikator za to, że chroni ich prywatność i jest dostępny za darmo. Niestety to ostatnie może się niedługo zmienić. Do sieci trafiły pierwsze informacje o usłudze Telegram Premium.

Płatny Telegram?

Na rynku istnieje bardzo wiele komunikatorów internetowych. Internauci mogą wybierać spośród tych które są wspierane przez wielkie korporacje, jak Facebook Messenger, WhatsApp i iMessage, a także wśród innych usług służących do wysyłania wiadomości błyskawicznych zastępujących SMS-y, np. Signal i Telegram.

W większości przypadków korzystanie z aplikacji tego typu jest bezpłatne, ponieważ stanowią one dodatek do innych usług online. Czasami są również finansowane z reklam, dzięki czemu można z nich korzystać za darmo. W przypadku Telegrama może to jednak ulec zmianie ze względu na usługę Telegram Premium, która podobno właśnie jest w fazie testów.

Już w zeszłym roku firma podjęła kroki w celu zarabiania na swojej platformie, dzięki sprzedaży reklam i dodatkowym funkcjom. Jeśli informacja o wersji Premium się potwierdzi, użytkownicy mogą zostać wkrótce poproszeni o dokonanie opłaty, aby uzyskać więcej możliwości podczas korzystania z komunikatora.

Czym jest Telegram Premium?

Jeszcze zanim twórcy aplikacji oficjalnie ogłosili start testów płatnej wersji swojego serwisu, pierwsze informacje o nim pojawiły się w sieci. Alessandro Paluzzi, programista zajmujący się inżynierią wsteczną oprogramowania, znalazł swój ślad w kodzie nowej wersji aplikacji Telegram.

Podstawowa wersja Telegrama najprawdopodobniej pozostanie darmowa, a wykupując wersję Premium będziemy mogli po prostu odblokować dodatkowe funkcje. Jak donosi neowin.net , wśród nowości kryjących się za takim paywallem można znaleźć m.in. dodatkowe naklejki oraz reakcje na wiadomości wysłane przez znajomych itp.

Brak reklam na kanałach Telegram

Trzeba przyznać, że przy okazji wprowadzenia reklam Telegram zachował się bardzo dyskretnie i nie bombardował nas nimi na każdym kroku. Właściwie nasze rozmowy ze znajomymi nic się nie zmieniły, bowiem reklamy zadebiutowały na kanałach Telegrama, a nie na prywatnych czatach.

Teraz, jak donosi portal techgameworld, dyrektor generalny aplikacji powiedział, że jeszcze w tym miesiącu pojawią się dwie główne zmiany w aplikacji do przesyłania wiadomości. Pierwsza ma dotyczyć możliwości wyłączenia oficjalnych ogłoszeń. Durov powiedział: „Rozpoczęliśmy już prace nad nową funkcją i spodziewamy się, że zostanie ona uruchomiona w tym miesiącu. Można to oprawić w formę taniego abonamentu, co pozwoli każdemu użytkownikowi bezpośrednio wspierać finansowo rozwój Telegrama i nigdy nie widzieć oficjalnych ogłoszeń i reklam w kanałach”.

telegram

Telegram Premium to nie jedyna tego typu usługa

Telegram nie jest pierwszym komunikatorem, który romansuje z ideą opcjonalnej subskrypcji. Wiadomość o wersji płatnej pojawiła się już wcześniej na WhatsApp. Tam jednak dotyczyła tylko klientów biznesowych.

Jak będzie z Telegramem? Tego jeszcze dokładnie nie wiemy. Nie poznalismy jeszcze ani ceny za taką usługę, ani żadnych konkretnych informacji dotyczących wersji Premium. Możliwe też, że twórcy komunikatora w ogóle wycofają się z tego pomysłu i nigdy go nie wdrożą. Jeśli pojawią się jakieś nowe informacje, będziemy Was o tym informować.