Projektory multimedialne Epson – do domu, biura i szkoły

Zastanawiasz się nad zakupem odpowiedniego projektora multimedialnego, który nie będzie kosztował majątku, a za to zgodnie ze swoim przeznaczeniem będzie się sprawdzał świetnie? W tym artykule omawiamy najistotniejsze cechy projektorów, stosowane technologie i podpowiadamy, jaki rodzaj projektora wybrać. Po przeczytaniu tego artykułu sprawa stanie się jasna.

Czym różnią się od siebie projektory multimedialne?

Powiedzieć, że różnią się zastosowaną technologią i przeznaczeniem to jak nic nie powiedzieć. Ponadto są aspekty jakości, ceny i stosunku jednego do drugiego. Każdy wydaje się najważniejszy. Do tego dochodzą dodatkowe, przydatne funkcje projektora jak dostęp do Android TV, czy możliwość połączenia urządzenia z głośnikiem i słuchawkami.

W ramach stosowanej technologii najważniejszy jest rodzaj źródła światła. Do wyboru mamy LCD, 3LCD, laser i DLP. Jakościowo na prowadzenie zdecydowanie wysuwają się dwie technologie – 3LCD i laser. Projektory firmy Epson, czyli jedne z najlepszych projektorów na rynku, z najlepszym stosunkiem jakości do ceny, są wyposażone właśnie w te technologie.

To, gdzie i jak będziemy chcieli projektora używać również ma niebagatelny wpływ na wybór konkretnego egzemplarza. Są bowiem projektory o większej i mniejszej jasności; długim rzucie i krótkim rzucie. Przyjrzyjmy się więc wszystkim cechom z osobna.

projektor-z-boku
Technologia 3LCD to dominująca kategoria na rynku

Źródło światła projektora. Który model wybrać? Największe różnice i najlepsze modele

Źródło światła to podstawowe kryterium wyboru projektora. Decyduje ono o tym, z jakim typem obrazu dany projektor poradzi sobie najlepiej. Ponadto źródło światła determinuje żywotność i cenę sprzętu.  

Projektory DLP

Projektory DLP (Digital Light Processing – dosł. cyfrowe przetwarzanie światła), oparte o technologię lampową stanowiły kiedyś najczęściej spotykany rodzaj projektora. Urządzenia te wyświetlają obraz za pomocą bardzo silnej lampy, obracającego się koła barw i mikroluster.

Do zalet takich projektorów zaliczymy:

 • Niski pobór energii
 • Długą żywotność

Jednak z racji tego, że projektory lampowe DLP cechuje wysoki efekt tęczy i stosunkowo niska jasność, to powoli się od nich odchodzi, zwłaszcza w domowym i specjalistycznym użytku. Tzw. tęcza może być różnie odbierana przez użytkowników. Część osób może czuć spory dyskomfort patrząc na wyświetlający się obraz, innym może to za bardzo nie przeszkadzać. Ponadto lampowe projektory potrzebują dłuższej chwili, by osiągnąć pełną jasność, co może irytować.

Ze względu na swego rodzaju postęp, który skutkuje ostrzejszym i dokładniejszym obrazem, oraz wyeliminowaniem efektu tęczy, poleca się projektory wykorzystujące nowsze rozwiązania: 3LCD oraz laser.

Projektory LCD i 3LCD

Projektory LCD cechują się wysoką żywotnością i lepszym kontrastem niż te DLP. Wyświetlają obraz za pomocą ciekłokrystalicznej matrycy, która przepuszcza odpowiednią ilość światła. Właśnie dlatego LCD mają większą jasność i wyższy kontrast niż DLP. Są w stanie wyświetlić dokładniejszy i bogatszy w kolory obraz.

Ewolucją tej technologii jest 3LCD. To jedno z najlepszych rozwiązań do użytku profesjonalnego i domowego i najlepsze rozwiązanie w stosunku jakość – cena. Technologia 3LCD działa dzięki trzem osobnym chipom, które odpowiadają za wyświetlanie poszczególnych kolorów. To sprawdzona i ulepszona technologia LCD. Dzięki temu obraz jest:

 • 3 razy jaśniejszy niż w przypadku technologii DLP
 • Przyjazny dla wzroku (brak efektu tęczy i artefaktów na obrazie)
 • Stabilny i jednomierny
 • Energooszczędny

Dlatego właśnie polecamy projektory z technologią 3LCD firmy Epson. To urządzenia wyświetlające niezwykle precyzyjny, jasny i najwierniej odwzorowujący kolory obraz. Nawet w jasnym pomieszczeniu obraz może być ostry jak żyleta. Wybierając projektor multimedialny 3LCD Epson, kupujemy sprawdzony sprzęt o bardzo wysokiej jakości. Łącznie już ponad 70 milionów chipów LCD pracujących w projektorach Epson zdało egzamin.

3LCD cechuje się najlepszym stosunkiem jakości do ceny. To projektory energooszczędne i trwałe, które nie wymagają ciągłej konserwacji i bez przeszkód działają przez bardzo długi czas. Można mówić tutaj nawet o 20 000 godzin pracy.

Zobacz wszystkie projektory 3LCD od firmy Epson w x-komie

Projektory laserowe

Technologia laserowa to dzisiaj szczyt możliwości projektorów. To urządzenia z najwyższej półki przeznaczone do najtrudniejszych specjalistycznych zadań, e-sportu na światowym poziomie i najbardziej wymagających filmożerców. Do najważniejszych cech laserowego typu światła należą:

 • Najwyższa żywotność z zestawienia
 • Niezwykle wysoka jasność i kontrast
 • Bezawaryjność
 • Odporność na przenoszenie
 • Praktycznie natychmiastowa gotowość do pracy

Jeżeli zależy nam na najwyższej jakości, to laserowy projektor Epson będzie najlepszym, sprawdzonym rozwiązaniem.

Zobacz wszystkie projektory laserowe firmy Epson w x-komie

Projektory 3LCD nie wymagają ciągłych przeglądów i konserwacji. Zamontujesz raz i jest spokój

Jasność i kontrast. Czy idą ze sobą w parze?

Jasność i kontrast to kolejne podstawowe parametry wyboru odpowiedniego projektora multimedialnego. Ważne, by te parametry były ze sobą zgrane, ponieważ wtedy wyświetlany obraz jest jasny, czysty i pełen nasyconych barw.

Kiedy jedna wartość jest przesadzona, to możemy mieć do czynienia z przejaskrawionym obrazem, zbyt ciemnym, czy wyblakłym. Odpowiednia wielkość parametrów to kolejny powód, dla którego warto zdecydować się na projektory 3LCD firmy Epson. W tych urządzeniach jasność idzie w parze z kontrastem, dlatego obraz wygląda atrakcyjnie w każdych warunkach – oświetlonym i zaciemnionym pomieszczeniu.

Jasność – na jakie wartości zwrócić uwagę

Dolną komfortową granicą dla jasności jest wartość 2700 lumenów. To pozwala uzyskać przyjemnie jasny obraz, który przy delikatnie zaciemnionym pomieszczeniu pozwoli stworzyć niezapomniany wieczór filmowy, lub świetnie wyglądającą prezentację multimedialną. Ta dolna wartość sprawdzi się w domowych warunkach – do mniejszych i średnich pokoi; oraz w mniejszych salach konferencyjnych.

Praktycznie rzecz biorąc, w przypadku technologii 3LCD górna granica jasności plasuje się w okolicy 4000 lumenów. To naprawdę sporo. Dzięki takiej wartości można uzyskać ładny, czytelny obraz nawet w jasnym pomieszczeniu. To świetny wybór do sal szkolnych i konferencyjnych, barów, czy sporych, jasnych salonów domowych.

Kontrast

Ogółem wysoki kontrast to zaleta dobrych projektorów. Im wyższa jest jego wartość, tym obraz jest bardziej nasycony. Kontrast określa stosunek bieli do czerni. To oznacza, że w przypadku kontrastu o wartości 1000:1, najjaśniejszy punkt obrazu jest o 1000 razy jaśniejszy, niż najciemniejszy punkt.

Za dolną wartość kontrastu warto przyjąć 15 000:1. Wtedy każda prezentacja i każdy film wygląda powalająco. Obraz jest naturalny, czerń jest głęboka, a całość prezentuje się realistycznie. Warto na ten aspekt zwrócić uwagę.

Nie warto mówić o górnej granicy kontrastu. Firma Epson stworzyła projektor 3LCD EH-LS300B dostępny w sklepie x-kom, który cechuje się kontrastem na poziomie 2 500 000:1. Trudno wyobrazić sobie bardziej realistyczny obraz. To wprost fenomenalna wartość.

Krótki i daleki rzut. Na jaki projektor się zdecydować?

Tutaj sprawa jest w zasadzie prosta.

Projektory dalekiego rzutu (Long Throw)

Projektory dalekiego rzutu to takie, które potrzebują przynajmniej 1,5 metra, by odpowiednio wyświetlać obraz. Dobrze jest taki projektor umieścić pod sufitem lub na jakimś podwyższeniu, ponieważ dzięki temu zyskujemy ten sam rzut za każdym razem (nie ma potrzeby każdorazowo przestawiać projektora), a dodatkowo stojące przed urządzeniem osoby nie zasłonią obrazu. Daleki rzut świetnie sprawdza się w rozwiązaniach biznesowych (np. sale konferencyjne) i szkolnych (np. sale lekcyjne).

Zobacz wszystkie projektory dalekiego rzutu marki Epson w x-komie

Projektory krótkiego rzutu (Short Throw)

Projektory o krótkim rzucie przystosowane są do stania dosłownie kilkadziesiąt centymetrów od ściany. Można je więc umieścić na szafce w domu, lub ustawić na podłodze. Ustawienie takiego projektora nie jest trudne, więc spokojnie można go przenosić. Poza tym, nic się nie stanie, jeżeli obraz nie będzie dokładnie w tym samym miejscu za każdym razem. To najlepsze rozwiązanie dla domowych filmożerców i użytkowników małych pomieszczeń konferencyjnych.

Zobacz wszystkie projektory krótkiego rzutu marki Epson w x-komie

Projektor z wbudowanym głośnikiem, możliwością połączenia ze słuchawkami i dostępem do Android TV? Projektory marki Epson pozytywnie zaskakują

Najlepsze rozwiązania w projektorach firmy Epson

Epson to przodujący w segmencie projektorów producent. Nie tylko dlatego, że posiada doświadczenie w produkcji, a co za tym idzie – sprzęt jest godny zaufania. Ale też dlatego, że ktoś tam pomyślał, że projektor nie służy tylko do wyświetlania obrazu w dobrej jakości. Ma też spełniać funkcje multimedialne, np., odtwarzać dźwięk w studyjnej jakości, czy łączyć się z głośnikiem Bluetooth. A to zaledwie część funkcjonalności. Dlatego Epson to tak często wybierana marka – oferuje więcej.

Technologia wyświetlania 3LCD

To zdecydowanie jeden z najważniejszych czynników zapewniających przewagę tym projektorom. Technologia 3LCD to doskonale działające, sprawdzone przez użytkowników rozwiązanie, które pozwala cieszyć się jasnym, ostrym obrazem w każdym pomieszczeniu. Żadnych artefaktów, żadnego efektu tęczy, czy pasów wyświetlania. 3LCD to ostry, o realistycznej głębi obraz.

Wbudowane głośniki

Umieszczone w projektorze głośniki to ułatwienie jakich mało. Nie przejmuj się tym, że komputer nie ma jak odtworzyć dźwięku, że trzeba przynieść swoje głośniki, albo, że laptop ma za słabą moc dźwiękową. Po to Epson zaopatrzył swój sprzęt w studyjne głośniki, by użytkownik już nie musiał. Po prostu podłącz i odtwarzaj zarówno obraz, jak i dźwięk w naprawdę dobrej jakości.

Masz jednak swoje głośniki lub słuchawki, które chcesz podłączyć? Świetnie. Wybierz projektor z modułem Bluetooth i bezprzewodowo łącz swoje urządzenia. 

Łączność bezprzewodowa

Kabel biegnący po ścianie, albo robiący za przeszkodę na ziemi? Nie tutaj. Skorzystaj z bezprzewodowej łączności w swoim projektorze i ciesz się swobodą. W Epsonie pomyślano o wszystkim.

Android TV

Dzięki Android TV możesz oglądać seriale, filmy i grać w gry. Ponadto masz możliwość przesyłania aplikacji rozrywkowych z telefonu i tabletu (również z systemem iOS), komputera z systemem Windows bądź Maca lub Chromebooka na projektor. I to wszystko w jednym projektorze. To już nie tylko wyświetlanie obrazu i emitowanie dźwięku. Projektor Epson w Twoim domu to w pełni multimedialne urządzenie dostarczające rozrywki całej rodzinie.

Polecane modele uniwersalnych projektorów multimedialnych marki Epson – do domu, szkoły i biura

Wpis sponsorowany