Karty graficzne MSI na prezent świąteczny. Polecane GPU z logo smoka pod choinkę

W życiu każdego komputerowca przychodzi taki moment, w którym karta graficzna musi udać się na zasłużoną emeryturę. Jednak często odkłada się tę chwilę w niemal nieskończoność (np. aż GPU nie wyzionie ducha). Nie na urodziny, nie na imieniny, to może na święta Bożego Narodzenia? Czy to nie najlepszy okres na odpowiedni prezent? MSI, jako jeden z najpopularniejszych producentów kart graficznych, skrywa w swojej ofercie modele, które warto rozważyć pod choinkę dla najbliższych zapalonych graczy (i nie tylko graczy) albo… dla siebie.

MSI w czołówce producentów kart graficznych. W czym tkwi siła smoczej marki?

Co w ogóle kryje się za nazwą MSI? To skrót od Micro-Star International, tajwańskiej firmy, którą założyła piątka byłych pracowników Sony w sierpniu 1986 roku. Początkowo skupili oni swoją całą uwagę na płytach głównych i kartach rozszerzeń. Jednak z czasem sukcesywnie poszerzali portfolio o kolejne rodzaje produktów, zyskując stopniowo na popularności.

Obecnie MSI ma oddziały na całym świecie (w ponad 120 krajach) i wyrosło na jednego z wiodących producentów (przede wszystkim) gamingowego sprzętu. To już nie są tylko płyty główne i karty graficzne, ale także monitory, myszki, zasilacze, obudowy, routery oraz wreszcie komputery (desktopy i All-in-One) i laptopy. MSI stawia też na współpracę z graczami (e-sportowymi). Również w Polsce stało się jedną z najbardziej rozpoznawalnych i najchętniej wybieranych marek na rynku komputerowym, choćby według takich raportów jak Polish Gaming Hardware.

karty graficzne msi pod choinkę
Grafika powstała przy użyciu w DALL-E. Jest ona tylko odwzorowaniem produktów i nie przedstawia ich wiernej kopii (dotyczy także grafiki z tła)

Jednym z kluczowych produktów w ofercie MSI są karty graficzne, które wydaje we współpracy z firmami NVIDIA i AMD. Ich sukces należy upatrywać w autorskich rozwiązaniach, przykuwającym wzrok designie ze znanym dobrze logo smoka oraz przede wszystkim dobrym stosunku jakości wykonania do ceny. Jeśli chodzi o karty graficzne, to szczególne uznanie w oczach graczy zdobyła seria Gaming (Trio), która często ma jedno z najlepszych chłodzeń w swojej klasie przy jednocześnie nie najwyższej cenie.

Jakie karty graficzne MSI na prezent świąteczny? Które GPU z logo smoka wybrać?

Karta graficzna nie musi być droga – postęp jest tak duży, że dziś nawet najtańsze modele oferują często wydajność, która zadowoli wielu gamingowych malkontentów.

A dla graczy, którzy nie ograniczają się tylko do najpopularniejszej rozdzielczości Full HD, przeznaczone są wyższe i droższe modele GPU. Dziś w końcu można śmiało grać w ultra detalach w 1440p albo nawet w 4K. Ewentualnie wymagać mogą kompromisów w rozdzielczości na rzecz technik skalowania obrazu DLSS i FSR oraz olśniewającego, ale też niezwykle obciążającego ray i path tracingu.

Brak (większych) kompromisów wymaga jeszcze kosztowniejszego prezentu, ale czego to się nie robi, by grać w najwyższej możliwej jakości i płynności? Sprawdź polecane modele kart graficznych MSI z różnych półek cenowo-wydajnościowych, które możesz sprezentować najbliższym albo sobie. Bo kto wie lepiej, czego potrzebujesz Ty i Twój komputer do optymalnych doświadczeń gamingowych?

msi gaming slim

Karta graficzna MSI na prezent do 1000 zł

Najtańszy prezent w polecanej przeze mnie ofercie MSI, ale Radeon RX 6600 to model, który zadowoli mniej wymagających graczy do rozdzielczości 1080p. To karta graficzna, która jest w stanie zagwarantować już sensowne detale i cieszyć oko grafiką, mimo stosunkowo niewielkiego – jak na ten podzespół komputerowy – wydatku.

MSI Radeon RX 6600 Mech 2X to solidne chłodzenie z dwoma wentylatorami TORX 3.0, praca półpasywna (Zero Frozr), która wyłącza wentylatory przy niewielkim obciążeniu, i płytka usztywniająca całą konstrukcję z tyłu karty.

Sprawdź kartę graficzną MSI Radeon RX 6600 Mech 2X w x-komie


Karty graficzne MSI na prezent do 1500 zł

Więcej polecanych kart graficznych z typu „małe, ale wariaty”, a przy tym względnie tanie to MSI Radeon RX 6650 XT Mech 2X OC i MSI GeForce RTX 3060 Ventus 2X OC. Jeden powie, że stare, a drugi, że nadal jare  – w każdym przypadku można przyznać rację.

Starsze karty graficzne nie muszą być koniecznie złym wyborem na prezent, gdy w grę wchodzi bardziej ograniczony budżet. To nadal solidne propozycje, które spiszą się dobrze do grania w Full HD, a przy tym nie uszczuplą zbytnio portfela na świąteczne zakupy.

Oba modele wykorzystują również solidne w swojej półce system chłodzenia Mech i Ventus w dwuwentylatowym wydaniu. OC jest niczym dodatkowa bombka na ładnie wystrojonej choince, z tym, że przekłada się na osiągi, a nie wygląd.

Sprawdź karty graficzne MSI Radeon RX 6650 XT Mech 2X OC oraz MSI GeForce RTX 3060 Ventus 2X OC w x-komie

Karty graficzne MSI na prezent do 2000 zł

Radeon czy GeForce? To zależy od oczekiwań. MSI Radeon RX 6750 XT Mech 2X OC bazuje na starszej architekturze AMD RDNA 2, ale ma ogólnie wyższą wydajność i 12 GB pamięci VRAM. Z kolei MSI GeForce RTX 4060 Gaming X NV Edition jest tańszy, ale w związku z tym nieco odstaje osiągami w grach i ma mniej pamięci VRAM. Z drugiej strony ma dodatkowe plusy w postaci obsługi innowacyjnych technik DLSS 3 i DLSS 3.5, które są w stanie poprawić płynność i jakość grafiki z ray tracingiem.

MSI GeForce RTX 4060 NV Edition to unikatowe, limitowane wydanie karty graficznej, które utrzymane jest w stylistyce charakterystycznej dla firmy NVIDIA, producenta układów GeForce. To więc model, który może wyróżnić wygląd wnętrza obudowy.

MSI Radeon RX 6750 XT Mech 2X OC to dwuwentylatorowa konstrukcja utrzymana w srebrno-szarej kolorystyce, charakterystycznej dla tej serii kart graficznych z logo smoka. Mimo że to starszy model nadal cechuje się on solidnym systemem chłodzenia, które dba o optymalną pracę karty graficznej nawet w iście spartańskich warunkach.

Sprawdź karty graficzne MSI Radeon RX 6750 XT Mech 2X OC i MSI GeForce RTX 4060 Gaming X NV Edition w x-komie

Karta graficzna MSI na prezent do 2500 zł

GeForce RTX 4060 Ti to karta graficzna wręcz stworzona do rozdzielczości 1080p, a dzięki obsłudze DLSS 3 może pokusić się nawet o aktywację ray tracingu lub granie w jeszcze wyższej rozdzielczości. Model MSI Ventus 3X to połączenie trójwentylatorowego systemu chłodzenia w technologii Zero Frozr, które działa w trybie półpasywnym. Wentylatory TORX Fan 4.0 aktywują się wtedy, gdy karta będzie odpowiednio obciążona.

MSI GeForce RTX 4060 Ti Ventus 3X OC skrywa także dodatkowe pokłady mocy dzięki podkręconym zegarom, które przekładają się na jeszcze lepsze osiągi w grach. A dzięki temu, że konstrukcja jest cienka i stosunkowo niewielka (zajmuje raptem dwa sloty na płycie głównej), nie zajmuje dużej przestrzeni w obudowie.

Sprawdź kartę graficzną MSI GeForce RTX 4060 Ti Ventus 3X OC w x-komie

Karta graficzne MSI na prezent do 3500 zł

GeForce RTX 4070 to jedna z najlepiej wycenionych pod kątem wydajność-cena kart graficznych z serii GeForce RTX 4000, opartych na nowoczesnej architekturze NVIDIA Ada Lovelace. W wydaniu MSI Gaming X Slim łączy wysokiej jakości system chłodzenia Tri Frozr 3 z wręcz ultracienką, jak na GPU tej klasy, konstrukcją.

Trzy wentylatory TORX Fan 5.0 z układanym potrójnie zestawem łopatek, specjalne żeberka Wave Curved 2.0  i ciepłowody o kwadratowym przekroju poprzecznym dbają o to, by przewiew powietrza, a co za tym idzie – temperatury były utrzymywane na idealnym poziomie. A ten poziom udaje się uzyskać przy generowaniu stosunkowo niewielkiego hałasu podczas najwyższego obciążenia.

MSI GeForce RTX 4070 Gaming X Slim to wydajna karta graficzna ze stylowem chłodzeniem, która poradzi sobie nawet z najbardziej wymagającymi grami w rozdzielczości WQHD. Ten prezent docenią nawet bardziej zapaleni gracze.

Sprawdź kartę graficzną MSI GeForce RTX 4070 Gaming X Slim w x-komie

Karta graficzna MSI na prezent powyżej 5000 zł

To kosztowny prezent dla (naj)bardziej wymagających graczy (i profesjonalistów też). 16 GB pamięci VRAM na pokładzie przyda się nie tylko do grania w wysokich rozdzielczościach (1440p i 4K) z ray i path tracingiem, ale także do obciążającego GPU oprogramowania.

MSI GeForce RTX 4080 Gaming X Slim wyróżnia się jednak nie tylko wysoką wydajnością, ale także – jak sama nazwa modelu wskazuje – cienką, agresywnie wyglądającą konstrukcją. GPU samo w sobie wygląda imponująco, a dzięki innowacyjnemu podejściu MSI ta wersja nie zabiera tyle miejsca w obudowie. Jakby tego było mało, przy tym nadal zachowuje najlepsze cechy chłodzenia Gaming X z wentylatorami TORX Fan 5.0 i optymalnym przewiewem powietrza.

Sprawdź kartę graficzną MSI GeForce RTX 4080 Gaming X Slim w x-komie