Jak zmienić nazwę na Twitchu? Nowa polityka platformy zmusza do zmian

Twitch to znana platforma streamingowa. W głównej mierze streamowane i oglądane są tam gry, ale stali bywalcy zapewne wiedzą, że platforma zmaga się z falą kontentu zupełnie nie związanego z grami. By przeciwdziałać hejterom i obraźliwym nickom, Twitch decyduje się na zaostrzenie swojej polityki. Co z tego wynika?

Nowa polityka Twitcha – zmiana nazwy użytkownika

Całkiem niedawno ogłoszono, że wiodąca platforma streamingowa aktualizuje swoje zasady dotyczące nazw użytkowników. Nowy porządek ma ukrócić nienawistne zachowanie i nękanie. W związku z tym żadne odniesienia do aktywności seksualnej i twardych narkotyków nie przejdą.

Na tym nie koniec. To, że Twitch będzie robił porządek z nazwami łamiącymi nowe przepisy, to jedno. Ale powstanie nowy system weryfikujący nicki, który w niedalekiej przyszłości będzie uniemożliwiał stworzenie nowej nazwy naruszającej standardy społeczności.

Dlaczego Twitch wprowadza zmiany?

Platforma uzasadnia, że nazwy użytkowników to ogromna część życia platformy. Ma być to nasz tekstowy awatar, sposób na krótkie wyrażenie siebie i sposób na przedstawienie się publiczności dla streamerów.

Patrząc na czat, rozpoznajemy osoby po nickach właśnie. Nie po awatarach, ale po tekstowym przedstawieniu siebie. Argumentacja Twitcha wydaje się więc zasadna.

twitch gamer

Czego dokładnie dotyczą zmiany?

Twitch deklaruje, że chce, by każdy użytkownik czuł się na platformie jak w domu. To może trochę na wyrost, ale jednak coś w tym jest. Angażując się w życie platformy, chcemy dobrze się bawić, a nie wojować z hejterami. Jak to kiedyś ktoś mądry powiedział, gry łączą, a nie dzielą.  

Platforma ostrzega, że będzie bezwarunkowo ścigała konta (zgłoszone przez ludzi jak i wyłapane przez roboty) o niewłaściwych nickach. Nie wolno będzie więc tworzyć nawiązań do:

  • Aktów seksualnych
  • Genitaliów i płynów
  • Twardych narkotyków

Do tego ostatniego jest mała gwiazdka, Twitch zezwala (jeszcze?) na nawiązania do alkoholu, marihuany i papierosów.

Sposób egzekwowania nowych zasad

Tutaj robi się naprawdę ciekawie. Czy podwójne standardy dotarły i to tego miejsca? A jakże! Podwójne standardy to drugie, hehe, imię tej platformy. Znając kreatywność użytkowników Twitcha w omijaniu zasad i małą elastyczność platformy na polu egzekwowania konsekwencji, podwójne standardy i kary prewencyjne będą częstymi przypadkami.

Rzekomo, jeżeli nazwa użytkownika będzie stanowiła wyraźne naruszenie wytycznych, będzie wydawane bezterminowe zawieszenie konta. Czyli ban, krótko mówiąc. Ma to dotyczyć przede wszystkim nazw nienawistnych, brutalnych, lub złośliwych.

Jeżeli jednak nick nie będzie stanowił wyraźnego naruszenia zasad, konto zostanie oznaczone jako potencjalny kandydat do usunięcia i zostanie zablokowane. Jednak tutaj po zmianie nicku na pasujący do standardów, Twitch zapomina o sprawie, odblokowuje konto, a to nie traci żadnych subów, followów ani swojej historii.

Co w przypadku, kiedy ktoś inny ma niewłaściwy nick?

Jeżeli czyjś nick jest dla nas niezmiernie irytujący, obraźliwy, lub po prostu narusza nowe zasady społeczności, to można takiego gagatka zgłosić. Po tym administracja Twitcha rozważy sprawę i albo wyegzekwuje zmianę, albo uzna, że problemu nie ma.

Kiedy w życie mają wejść nowe przepisy?

Twitch daje czas na zmianę nicku i całej nazwy marki (w przypadku streamerów) do 1 marca. To całkiem długo, więc czasu trochę jest. Uwolnijmy więc swoją kreatywność i wymyślmy nick, który nie podpadnie administracji. Po 1 marca 2022 roku Twitch zacznie egzekwować nowe przepisy. Czas więc na zmianę nazwy na Twitchu.

Jak zmienić nazwę na Twitchu?

Zmienić nazwę na Twitchu można zawsze, nie tylko przy okazji zmiany polityki społeczności. Pamiętajmy tylko o tym, że niezależnie od sytuacji, w której nazwę zmieniamy – możemy robić to co 60 dni. Jeżeli więc zdecydujemy się na słabą nazwę, jesteśmy na nią skazani. A dwa miesiące będą się dłużyły…

Za to jest możliwość powrotu do starego nicku, ponieważ ten będzie możliwy do zarezerwowania przez kogoś innego dopiero po 6 miesiącach od naszej zmiany. Mamy więc czas na poinformowanie świata o tym, że starzy my, to dalej my, tylko w nowym wydaniu. A reszta to tylko mierne podróby.

Zmiana nazwy na Twitchu – PC, Mac, Android

Na wszystkich urządzeniach zmiana wygląda bardzo podobnie. Można to zrobić z poziomu komputera, jak i smartfonu. By zmienić nazwę użytkownika na Twitchu:

  • Otwieramy Twitcha
  • Klikamy swój awatar
  • Wybieramy ustawienia z menu rozwijanego
  • Przewijamy do sekcji ustawienia profilu
  • Wybieramy sekcję nazwa użytkownika
  • Zmieniamy i zatwierdzamy

Zmiana pojawi się natychmiast. Będzie od razu widoczna dla innych użytkowników platformy.