Chat GPT wytłumaczy Ci różne zagadnienia, a później Cię z nich przepyta, np. w formie quizu. Ale uważaj, bo robi błędy
Poprosiłam Chat GPT, by wcielił się w nauczyciela języka polskiego i w jasny, zrozumiały sposób wytłumaczył zasady stosowania przecinków w zdaniach. Zaznaczyłam, by pisał prostym językiem, stosował wypunktowania, bo w takiej formie zwykle łatwiej jest przyswajać informacje. Zażyczyłam sobie również przykłady zdań. Zadanie wykonał poprawnie, udzielił prawdziwych informacji, ale pomylił się w przykładzie! Oto fragment notatki wygenerowanej przez chatGPT z podkreślonymi błędami.
Przecinek przy wyliczeniach
- Używamy przecinka, kiedy w zdaniu wyliczamy kilka rzeczy, czynności, cech.
Przykłady:
- W sklepie kupiłem chleb, masło, mleko, i jajka.
- Lubię czytać książki, oglądać filmy, spacerować, i słuchać muzyki.
Dostarcz chatowi wiedzy, by nie podawał Ci błędnych informacji
Kiedy masz do zapamiętania konkretne zasady i fakty, podsuń chatowi sprawdzoną wiedzę. Każ mu najpierw zapamiętać następujące informacje i wklej, np. tekst z zaufanego źródła albo własne notatki. I dopiero wtedy poproś o wytłumaczenie zagadnienia albo stworzenie przejrzystych notatek w punktach, by łatwiej było je zapamiętać.
Quiz edukacyjny i śmiechom nie było końca…
Quiz edukacyjny nie brzmi jak coś fascynującego, ale na pewno jest ciekawszy niż powtarzanie w kółko regułek z zeszytu albo poszukiwanie wśród domowników ochotnika, który przepyta Cię przed sprawdzianem. Warto przygotować go razem z notatkami. Nie będzie trzeba wtedy dwa razy wprowadzać do chata poprawnych informacji na dany temat. By przygotować quiz w chacie GPT, wykorzystałam następujący prompt: „Na podstawie powyższych informacji przygotuj quiz edukacyjny sprawdzający wiedzę o zasadach interpunkcji języka polskiego”. Oto jego fragment (na końcu chat podał też poprawne odpowiedzi):
Quiz: Zasady Interpunkcji w Języku Polskim
Sprawdź swoją wiedzę na temat stosowania przecinków w języku polskim. Wybierz poprawną odpowiedź dla każdego z poniższych pytań.
Pytanie 1
W którym zdaniu przecinek jest postawiony poprawnie?
- a) Wczoraj, poszedłem na zakupy.
b) Wczoraj poszedłem, na zakupy.
c) Wczoraj poszedłem na zakupy.
d) Wczoraj poszedłem na, zakupy.
Pytanie 2
Gdzie należy postawić przecinek w zdaniu: „Kasia chciała obejrzeć film ale była zbyt zmęczona”?
- a) Kasia chciała obejrzeć, film ale była zbyt zmęczona.
b) Kasia chciała obejrzeć film ale, była zbyt zmęczona.
c) Kasia chciała obejrzeć film, ale była zbyt zmęczona.
d) Kasia chciała, obejrzeć film ale była zbyt zmęczona.
Powtórki z lektur z ChatemGPT
Wiadomo, że każdy uczeń przeczytał „Lalkę” Bolesława Prusa. To lekka i przyjemna lektura, tylko jest tam dużo bohaterów i łatwo się w tych przyjemnościach zagubić. A mówiąc już całkiem poważnie, prawdą jest, że po przeczytaniu niektórych lektur przyda się konkretne i zwięzłe podsumowanie faktów.
Jak stworzyć praktyczne materiały edukacyjne z pomocą sztucznej inteligencji?
Aby uporządkować chaos informacyjny, jaki powstaje w głowie po przeczytaniu niektórych lektur, można wspomóc się chatem GPT i poprosić go np. o stworzenie tabelki, w której wymieni najważniejszych bohaterów powieści, krótko ich scharakteryzuje i wyjaśni symbolikę postaci. Poniżej fragment takiej tabeli stworzonej przez AI.