Jak oszczędzać baterię w smartfonie? Proste triki dla telefonów z systemem Android

Jak mantrę powtarza się, że najlepszy smartfon to ten, który ma się przy sobie. Co zrobić, aby jego bateria pozostawała do dyspozycji przez jak najdłuższy czas? Czy są rzeczy, które realnie mogą wpłynąć na pracę telefonu i wydłużyć czas jego działania? Okazuje się, że tak. Najważniejsze wskazówki w tym temacie zebrałam poniżej.

Pojemność baterii to nie wszystko

Codzienne ładowanie smartfona to już niemal rytuał. Mimo że telefony posiadają coraz pojemniejsze akumulatory, analogicznie wzrasta również ilość aplikacji i oprogramowania, które z nich korzysta. Wydajność urządzenia nie zależy już zatem wyłącznie od baterii, ale i od indywidualnego systemu telefonu. W związku z tym, przed wyjściem z domu dobrze pamiętać o podłączeniu sprzętu do ładowarki choć na kilka minut. Pozwoli to uniknąć alarmu o rozładowaniu baterii, który pojawia się z reguły wtedy, kiedy smartfon jest nam niezbędny.

Co wpływa na spadek baterii w smartfonie?

Wbrew pozorom, na wydajność baterii w smartfonie nie wpływa wyłącznie intensywność używania sprzętu. Tak naprawdę jest cały szereg czynników systemowych, które mogą powodować jej spadek. Wśród najczęstszych należy wyliczyć:

  • korzystanie z aplikacji wymagających dużo energii, np. przez wzgląd na animacje,
  • nieprzerwane działanie aplikacji w tle,
  • nieprzerwane działanie modułów Bluetooth, Wi-Fi, GPS,
  • transmisja danych działająca w tle,
  • jasność ekranu i rozdzielczość wyświetlacza,
  • dwie karty SIM,
  • samodzielnie uruchamiające się aplikacje.
bateria w smartfonie

Nadmienię, że powyższe wyliczenie oczywiście ma wpływ na spadek baterii w smartfonie, ale warto zwrócić również uwagę na podstawowe rzeczy jak tapeta, widgety czy inne bagatelizowane przez nas na co dzień dodatki – one także potrafią skutecznie osłabić działanie akumulatora w smartfonie.

Faktem jest, że nowoczesne smartfony wyposażone są w baterie, które potrafią wytrzymać nawet dwa/trzy dni normalnego użytkowania. Jeden pełny dzień działania w dzisiejszych czasach to absolutne must have. Co jednak zrobić, gdy smartfon nie wytrzymuje nawet tego, a energia spada podejrzanie szybko? Warto przyjrzeć się temu, co tkwi w ustawieniach telefonu. Może okazać się bowiem, że szybko poprawicie swój komfort i długość korzystania ze smartfona.

Jak oszczędzać baterię w smartfonie?

Po pierwsze – optymailizacja aplikacji

Zastanówcie się, z których aplikacji korzystacie często, a z których bardziej sporadycznie. Te, z których korzystacie często, pozostawcie działające w tle, bo tak naprawdę więcej energii zużyjecie na wyłączaniu i włączaniu ich z powrotem niż to warte – zostawiając je „zamrożone” nie generujecie zbędnego zużycia baterii na aktualizowanie ich stanu. Z kolei aplikacje, które użytkujecie sporadycznie zawsze wyłączajcie.

Aby ułatwić sobie nieco proces personalizacji aplikacji, możecie skorzystać również z menadżera auto uruchamiania, poprzez którego dookreślicie, które aplikacje mogą włączać się samodzielnie, np. po włączeniu transmisji danych.

Po drugie – weryfikacja ustawień smartfona

Zajrzyjcie również do ustawień smartfona – szczególnie, jeśli idzie o wyświetlacz, bo to właśnie on „pożera” najwięcej energii od strony systemowej. Zoptymalizujcie ustawienia jasności, skróćcie czas wygaszania ekranu, a w razie sytuacji kryzysowej, gdy bateria spada, możecie również skorzystać z trybu ultraoszczędnego, który włączycie z poziomu ustawień smartfona.

W wielu przypadkach możecie również zweryfikować rozdzielczość ekranu. Wiadomo, że filmy czy seriale chce się oglądać w jak najlepszej jakości, ale jeśli akurat tego nie robicie – w wybranych urządzeniach możecie zmniejszyć jakość wyświetlanego obrazu na tzw. rozdzielczość użytkową.

Po trzecie – używajcie smartfona z głową

Trzecia i najważniejsza moim zdaniem zasada to po prostu – używanie sprzętu z głową. Jeśli nie korzystacie z Internetu w danym momencie – wyłączajcie go. Dbajcie, aby moduły Bluetooth, Wi-Fi czy GPS również były wyłączone w czasie, kiedy z nich nie korzystacie. Jeśli wiecie, że telefon ma Wam posłużyć długi czas – nie oglądajcie nadmiernej ilości wideo i nie odtwarzajcie w kółko muzyki – te wszystkie czynniki znacznie wpływają na zużycie energii w smartfonie.

Możecie również ograniczyć wyskakiwanie powiadomień, odtwarzanie animacji czy wyłączyć synchronizację i automatyczne aktualizacje. Jeśli z kolei macie dostęp do W-Fi, korzystajcie z niego, ponieważ zużywa o wiele mniej energii niż klasyczna transmisja danych.

bateria smartfon

Bateria w smartfonie – podsumowanie

Optymalizacja ustawień smartfona i działających na nim aplikacji pozwala na osiągnięcie satysfakcjonujących wyników pracy baterii. Dobre nawyki to podstawa, a więc pamiętajcie, aby ładować telefon przed wyjściem z domu i korzystajcie z powyższych wskazówek. Jako że przezorny zawsze ubezpieczony, polecam również zaopatrzenie się w solidny powerbank, który już nie raz uratował mi życie podczas sytuacji kryzysowej.