Jak dodać podcast do Spotify?

Spotify wyrasta na jedną z najpopularniejszych platform podcastowych w Polsce. Nic dziwnego, znajdziemy tu ogromną większość najpopularniejszych twórców z całego świata. Jeżeli Wy również tworzycie podcasty lub planujecie to zrobić, zdecydowanie nie powinno Was tu zabraknąć. Pytanie: jak dodać podcast do Spotify? Niniejszy poradnik powstał właśnie po to, aby Wam w tym pomóc.

O czym warto wiedzieć przed dodaniem podcastu do Spotify?

Pierwsza i najważniejsza rzecz: Spotify nie oferuje usług hostingowych dla podcastów. Co to oznacza?

Po pierwsze to, że pliki audio z nagraniami nie są przechowywane na serwerach platformy. Spotify jedynie odtwarza pliki, które znajdują się na zewnętrznych serwerach. Technicznie rzecz biorąc, należałoby doprecyzować, iż do Spotify nie dodajemy podcastu, ale odnośnik do podcastu.

I tutaj przechodzimy do drugiej rzeczy. Żeby bowiem taki odnośnik wygenerować, musimy mieć hosting. O tym, jaki hosting dla podcastu wybrać, napiszę niedługo w osobnym tekście. Tutaj skupię się na dwóch propozycjach: darmowym Anchor.fm oraz płatnym Spreaker.

Anchor.fm czy Spreaker – co wybrać?

Anchor.fm jest w pełni darmowy i oferuje nieograniczoną przestrzeń na Wasz kanał. Poza tym to narzędzie należące do Spotify, co dodatkowo ułatwia sprawę i skraca cały proces dodawania podcastów do tej właśnie platformy.

Spreaker też co prawda oferuje możliwość „darmową”, natomiast jest na tyle nieatrakcyjna, że wspominam o niej wyłącznie z obowiązku. Najtańszy pakiet, z którego sam na co dzień korzystam, kosztuje na ten moment (31 sierpnia 2022) 6,67 dolarów miesięcznie, co przy obecnym kursie daje nam kwotę niewiele ponad 30 złotych.

Dlaczego zdecydowałem się płacić, mając darmową alternatywę? Przede wszystkim z lenistwa. Uploadując odcinek Gorzkich Wrzali na Spreakera, automatycznie dodaję go do wszystkich innych platform, z którymi zintegrowałem usługę, a więc m.in.: Google Podcasts, Apple Podcasts, YouTube, Soundcloud, Amazon Music czy Deezer. Jest to na tyle wygodne, że aż warte zapłaty.

Najtańszy płatny pakiet Spreaker daje nam ponadto 100 godzin na nagrania, proste narzędzie analityczne zbierające i sumujące dane z wszystkich platform, na których widnieje nasz podcast. Spreaker w pakiecie „on-air talent” oferuje też możliwość zarabiania na reklamach. Oczywiście funkcji, udogodnień i innych ficzerów jest tu zdecydowanie więcej, aczkolwiek to nie one są tematem tego poradnika, więc nie będę się nad nimi rozwodzić.

Co więc wybrać? Jeśli celujecie ze swoim podcastem w bytność na Spotify i tylko tam (czego osobiście nie polecam), anchor.fm będzie najrozsądniejszym rozwiązaniem – darmowym i w pełni kompatybilnym z platformą, na której Wam zależy.

Jeżeli natomiast planujecie dywersyfikować ruch, otworzyć się na większą liczbę platform podcastowych, a tym samym mocniej uderzyć w tony budowania i wzmacniania marki własnej, polecam Spreakera.

W tym poradniku pokażę Wam, jak dodać podcast do Spotify za pośrednictwem Spreakera właśnie, ponieważ to z niego korzystam podczas swojej podcastowej przygody.

podcasty historyczne

Spreaker: jak dodać podcast do Spotify?

Żeby było przejrzyście i zrozumiale, przedstawimy instrukcję krok po kroku:

1. Po zalogowaniu do Spreakera klikacie na ikonę z avatarem Waszego konta. Pojawi się rozwijana lista. Wybieracie pierwszą opcję „Manage your podcast”.

manage podcast spreaker

2. Teraz powinniście widzieć ekran z miniaturami wszystkich podcastów podpiętych do usługi. Najeżdżacie kursorem na miniaturę z podcastem, który chcecie dodać do Spotify, i wybieracie opcję „VIEW & EDIT”.

3. Z menu „Dashboard”, które wyświetli Wam się po lewej stronie, wybieracie opcję „RSS setting” i klikacie na nią. Kopiujecie RSS URL, u mnie wygląda on następująco: https://www.spreaker.com/show/5611974/episodes/feed

rss spreaker

4. Kolejnym krokiem jest wejście na stronę podcasters.spotify.com. Tam logujecie się na swoje konto Spotify. Po kliknięciu na button „GET STARTED” lub po wybraniu opcji „Add or claim your podcast” z rozwijanego menu po lewej stronie otworzy Wam się podstrona z paskiem do wklejenia adresu RSS, który skopiowaliście w poprzednim punkcie. Wklejacie go właśnie tutaj i zatwierdzacie.

podcast spotify rss

5. Następnie, na liście rozwijanej, odszukujecie nazwę hostingodawcy, w tym przypadku jest to „Spreaker”. Jeszcze tylko wybór kategorii dla Waszego podcastu – jedną podstawową i dwie dodatkowe – i to wszystko.

Teraz pozostaje jedynie poczekać na weryfikację ze strony Spotify

W moim przypadku trwało to niewiele ponad dwie godziny. Po tym czasie Gorzkie Wrzale, wraz z pierwszym odcinkiem, który wcześniej już dodałem do Spreakera, były już dostępne z poziomu Spotify.

Warto wspomnieć, że to jednorazowa „operacja”. Kolejne odcinki dodawane do Spreakera, na Spotify będą pojawiać się automatycznie – razem z tytułem, opisem i miniaturą.

Na koniec pozostaje mi jedynie życzyć Was owocnego nagrywania, wielu odsłuchów i pozytywnego feedbacku ze strony słuchaczy.