Anchor.fm czy Spreaker – co wybrać?
Anchor.fm jest w pełni darmowy i oferuje nieograniczoną przestrzeń na Wasz kanał. Poza tym to narzędzie należące do Spotify, co dodatkowo ułatwia sprawę i skraca cały proces dodawania podcastów do tej właśnie platformy.
Spreaker też co prawda oferuje możliwość „darmową”, natomiast jest na tyle nieatrakcyjna, że wspominam o niej wyłącznie z obowiązku. Najtańszy pakiet, z którego sam na co dzień korzystam, kosztuje na ten moment (31 sierpnia 2022) 6,67 dolarów miesięcznie, co przy obecnym kursie daje nam kwotę niewiele ponad 30 złotych.
Dlaczego zdecydowałem się płacić, mając darmową alternatywę? Przede wszystkim z lenistwa. Uploadując odcinek Gorzkich Wrzali na Spreakera, automatycznie dodaję go do wszystkich innych platform, z którymi zintegrowałem usługę, a więc m.in.: Google Podcasts, Apple Podcasts, YouTube, Soundcloud, Amazon Music czy Deezer. Jest to na tyle wygodne, że aż warte zapłaty.
Najtańszy płatny pakiet Spreaker daje nam ponadto 100 godzin na nagrania, proste narzędzie analityczne zbierające i sumujące dane z wszystkich platform, na których widnieje nasz podcast. Spreaker w pakiecie „on-air talent” oferuje też możliwość zarabiania na reklamach. Oczywiście funkcji, udogodnień i innych ficzerów jest tu zdecydowanie więcej, aczkolwiek to nie one są tematem tego poradnika, więc nie będę się nad nimi rozwodzić.
Co więc wybrać? Jeśli celujecie ze swoim podcastem w bytność na Spotify i tylko tam (czego osobiście nie polecam), anchor.fm będzie najrozsądniejszym rozwiązaniem – darmowym i w pełni kompatybilnym z platformą, na której Wam zależy.
Jeżeli natomiast planujecie dywersyfikować ruch, otworzyć się na większą liczbę platform podcastowych, a tym samym mocniej uderzyć w tony budowania i wzmacniania marki własnej, polecam Spreakera.
W tym poradniku pokażę Wam, jak dodać podcast do Spotify za pośrednictwem Spreakera właśnie, ponieważ to z niego korzystam podczas swojej podcastowej przygody.
W skrócie – same bzdury w tym artykule niestety i mylące powielanie stereotypów, że jak wygodnie i wszędzie to Spreaker, a Anchor się nie nadaje.
Anchor to jedyna gwarancja pełnych funkcjonalności od Spotify, a żeby w Spreakerze mieć pełną kontrolę nad kanałem w Google Podcasts lub Apple Podcasts i tak TRZEBA dodać to ręcznie do tych platform – więc tyle samo „roboty”, a funkcjonalności finalnie na plus Anchora.
No chyba, że to nieoznaczony tekst partnerski Spreakera
Nigdzie nie napisałem, że Anchor się nie nadaje. Napisałem, że sam korzystam ze Spreakera i to JA go polecam. To moja polecajka i tylko moja. I nie, nie jest to tekst partnerski Spreakera, ale moja własna inicjatywa.
Ale wprowadzasz w spory błąd stwierdzeniem:
„Jeśli celujecie ze swoim podcastem w bytność na Spotify i tylko tam (czego osobiście nie polecam), anchor.fm będzie najrozsądniejszym rozwiązaniem – darmowym i w pełni kompatybilnym z platformą, na której Wam zależy.”
Mając hosting w Anchor można być na KAŻDYM serwisie streamingu audio.