Google Multisearch: nowy sposób wyszukiwania za pomocą tekstu i obrazów

Google ogłosiło nową aktualizację Google Lens, która ma umożliwić użytkownikom dodawanie wyszukiwanego hasła tekstowego na górze wyszukiwania grafiki w celu uzyskania bardziej szczegółowych wyników. Funkcja nazywa się Google Multisearch i firma ma nadzieję, że pomoże ona w przypadkach, gdy nie potrafimy podać zbyt wielu szczegółów opisujących wyszukiwaną rzecz.

Czym jest i jak działa Google Multisearch?

Masz nową roślinę, ale nie wiesz jak się nią zająć? Być może już niedługo będzie można zrobić jej zdjęcie i dodać tekst „pielęgnacja”, aby dowiedzieć się o niej więcej. Ma w tym pomóc Google Multisearch, czyli Multiwyszukiwarka Google. Jest to najnowsza innowacyjna funkcja wyszukiwania Google, która umożliwia wyszukiwanie według obrazu, a następnie dodawanie tekstu do konkretnego wyszukiwania grafiki.

Przykład: zamiast pisać w polu wyszukiwania, będzie można zrobić zdjęcie obiektywem Google. Jeśli będziemy poszukiwać np. zasłony w takim samym wzorze, w jakim mamy poduszki, wystarczy, że zrobimy poduszce zdjęcie i dopiszemy słowo „firanka”. Można będzie też np. zrobić zdjęcie swojej zastawy stołowej i dodać zapytanie „stolik kawowy”, aby znaleźć pasujący stół.

Możliwości są ogromne, a Google przyznaje, że początkowo największy potencjał nowej funkcji widzi w kontekście zakupów.

„Badamy również sposoby, w jakie ta funkcja może zostać ulepszona przez MUM — nasz najnowszy model sztucznej inteligencji w wyszukiwarce — w celu poprawy wyników wszystkich pytań, które można sobie wyobrazić.”

Google twierdzi, że nowa funkcja pozwala wyszukiwarkom „wyjść poza pole wyszukiwania i zadawać pytania dotyczące tego, co widzisz”. Na razie z możliwości Google Multisearch mogą korzystać tylko użytkownicy w USA i to tylko w wersji beta.

google multisearch
Źródło: Google

Jak korzystać z Google Multisearch?

Tak jak pisaliśmy wyżej, na razie nowa opcja wyszukiwania na razie dostępna jest jedynie w Stanach Zjednoczonych. Jeśli pojawi się także u nas lub jeśli macie okazję z niej skorzystać już teraz, wystarczy, że wykonacie kilka kroków. Aby skorzystać z Google Multisearch, należy:

  • Otworzyć aplikację Google na Androida lub iOS
  • Stuknij ikonę obiektywu aparatu
  • Prześlij zapisany obraz lub zrób zdjęcie otaczającego Cię świata
  • Przesuń palcem w górę i naciśnij przycisk „+ Dodaj do wyszukiwania”, aby dodać tekst

Możesz zadać Google pytanie dotyczące obiektu przed Tobą i użyć tekstu, aby zawęzić wyszukiwanie według koloru, marki lub atrybutu wizualnego.