Dogecoin robi furorę. Kryptowaluta z kilkukrotnym wzrostem

Kryptowaluta dogecoin jest zaraz po bitcoinie najbardziej popularną internetową walutą ostatnich tygodni. Do jej sławy przyczynił się popularny mem z „piesełem”, użytkownicy Reddita oraz sam Elon Musk. Kryptowaluta stworzona dla żartu może stać się poważną konkurencją na rynku.

Kiedy pojawił się dogecoin?

Wszystko zaczęło się w 2013 roku, kiedy internet zalały memy z psem rasy shiba inu. Na zachodzie nazwali go po prostu „dodge”, u nas jednak jest to popularny „pieseł”. W przeciwieństwie do bitcoina znamy dokładnych twórców tej śmieszkowej waluty. Są nimi Billy Markus i Jackson Palmera, którzy swoją technologię oparli na blockchain.

Parę dni temu miało miejsce zdarzenie, o którym mówi się „redditowa rewolucja”, gdzie drobni inwestorzy z Michaelem Burry na czele wywindowali akcje GameStopu wbrew woli giełdowych gigantów. Takim sposobem akcje sklepu z grami wzrosły o ponad 600%.

Dogecoin wzrost kryptowaluty

Kryptowaluta pnie się w górę

Piesełowa kryptowaluta jest kolejną „ofiarą” forum Reddit. Tylko w ciągu ostatniego weekendu jej wartość podrożała o blisko 400%. Powstał nawet specjalny hasztag #DogeTo1dollar, który ma na celu doprowadzić do stanu, kiedy jedna wirtualna monet będzie warta dolara. Pomysł ten spodobał się przede wszystkim Elonowi Muskowi, miliarderowi, który docenia internetowe waluty. Jego twitterowe wpisy od lat rozpalają cały internet. Jeszcze w 2019 roku CEO Tesli napisał, że Dogecoin jest świetny i może stać się jego ulubioną kryptowalutą.

Elon Musk ulubiona kryptowaluta

Natomiast we wpisie z 28 stycznia zamieścił przerobioną okładkę magazynu modowego „Vogue” na „Dogue”.

Elon Musk dodge

Po opublikowaniu tweetu rozpoczęło się ogromne zainteresowanie Dogecoinem, cena pojedynczej jednostki gwałtownie podskoczyła do niemal 0,078 dolara. Wcześniej było to jedynie 0,007 dolara. Na chwilę obecną kapitalizacja waluty spadła i utrzymuje się na poziomie 4,3 miliardów dolarów, co w rankingu plasuje walutę na 14 miejscu wśród wszystkich coinów.

Zdaniem komentatorów najbogatszy człowiek świata, jakim jest Elon Musk i użytkownicy Reddita, drobni inwestorzy mogą mieć olbrzymi wpływ na giełdę i globalne rynki. Dzięki skoordynowanym działaniom utarli oni nosa funduszowi, jakim jest Melvin Capital, który uwielbiał spekulować akcjami i je „szortować”. Po triumfie Reddita, fundusz hendingowy Melvina stracił ponad 53% swojego kapitału, co przekłada się na około 8 miliardów dolarów. Nie da się ukryć, że na naszych oczach rodzi się historia, która zapisze się na kartach giełdy.

Przeczytaj także: Mężczyzna wyrzucił dysk z bitcoinami o wartości miliarda złotych