Disney Plus – kiedy premiera? Kiedy w Polsce?

Gigantom pokroju Netflixa czy HBO Go i Now przybywa konkurencja. O Disney Plus – platformie przeznaczonej dla filmów i seriali Disney’a oraz należących do niego studiów – mówiło się już na początku roku. Teraz jednak mamy potwierdzoną datę startu serwisu oraz szczegóły związane z kosztem abonamentu oraz dostępnością usługi w poszczególnych krajach. Czy wśród szczęśliwców, mogących korzystać z telewizji over-the-top w dniu premiery, znaleźli się widzowie z Polski?

Gwiezdne wojny, Marvel i nie tylko – czyli co znajdziemy w Disney Plus

O Disney Plus pisaliśmy już przy okazji wieści dotyczących nowych przygód Chipa i Dale’a. Shorty z pręgowcami to tylko jeden z wielu tytułów, które będą dostępne w ramach serwisu udostępniającego produkcje studia Disney’a, a także 20th Century Fox czy Pixara.

To właśnie tam trafią wszystkie części Gwiezdnych wojen, filmy wchodzące w skład Marvel Cinematic Universe (wliczając w to Avengers: Koniec gry), nadchodzące produkcje serialowe – Loki, WandaVision, Hawkeye, The Falcon and the Winter Soldier czy The Mandalorian, disneyowskie klasyki pokroju Bambi, Królewny Śnieżki i Króla Lwa, a także aktorskie remaki (w tym Zakochany kundel, którego premiera będzie właśnie na Disney+). Na nowej platformie znajdzie się także wszystkie 30 sezonów Simpsonów oraz filmy dokumentalne National Geographic.

Część materiałów będzie dostępna od razu po starcie serwisu (np. cztery filmu z MCU – Kapitan Marvel, Iron Man i Iron Man 3 oraz Thor: Mroczny świat), część będzie stopniowo dodawana.

A kiedy Disney Plus startuje?

Premiera nowej telewizji over-the-top zapowiadana była na 12 listopada 2019 roku i data ta została potwierdzona. Wówczas serwis wystartuje w USA, a także Kanadzie i Holandii. Tydzień później – 19 listopada – Disney+ dostępne będzie dla widzów w Australii i Nowej Zelandii. Z VOD będzie można korzystać bezpośrednio, poprzez stronę internetową, albo za pośrednictwem:

  • produktów marki Apple (iPhone, iPad, iPod i Apple TV);
  • produktów Google (smartfonów z Androidem, urządzeń z Android TV, Google Chromecast i urządzeń z funkcją wbudowanego Chromecasta);
  • produktów Sony (PS4 oraz telewizorów z Androidem);
  • Xbox One;
  • Roku (urządzeń streamingowych i telewizorów).

Ile taka przyjemność kosztuje?

To zależy. I to wbrew pozorom nie tylko od kraju, w którym chce się oglądać Disney+. W Stanach Zjednoczonych można bowiem wybrać opłatę miesięczna – w wysokości 7 dolarów, roczną – wynoszącą 70 dolarów, a także zdecydować się na pakiet Disney Plus – Hulu – ESPN Plus, którego koszt to 12,99 dolarów za miesiąc.

Widzowie w Kanadzie płacić będą 9 dolarów kanadyjskich za miesiąc lub 90 za rok. W Holandii abonament miesięczny wyniesie 7 euro, a roczny – 70. W Australii koszt miesięczny to 9 dolarów australijskich, roczny 90; w Nowej Zelandii – odpowiednio – 10 i 100 dolarów nowozelandzkich.

Możliwe, że podane kwoty ulegną zmianom. Dyrektorka finansowa Disney’a Christine M. McCarthy wspomniała, że 7 dolarów za miesiąc to cena początkowa. Na razie jednak Disney+ przebija pod względem wysokości abonamentu Netfliksa, a osoby decydujące się na korzystanie z pakietu za dostęp do trzech platform płaciłyby tyle samo co za miesiąc użytkowania najpopularniejszego programu serwisu na N.

Najwcześniej subskrypcji będą mogły dokonać osoby, które wezmą udział w zbliżającym się konwencie D23, rozpoczynającym się pojutrze w Anaheim w Kalifornii.

disney plus
Źródło: Disney+

Disney Plus w Polsce (?)

No właśnie. Na chwilę obecną nie wiadomo kiedy i za ile Disney Plus dostępny będzie w naszym kraju. Wiemy jednak, że Disney ma w planach globalne wprowadzenie nowej usługi w ciągu najbliższych dwóch lat. Na wschodzie Europy Disney+ będzie – wedle aktualnego rozkładu – wdrażany przez rok, począwszy od października 2020 roku. Wtedy rozpocznie się także proces wdrażania serwisu w Ameryce Łacińskiej, jednak tam potrwa on o wiele krócej, bo tylko 3 miesiące. W Europie Zachodniej Disney+ także będzie wdrażany krócej, a przy tym szybciej – od listopada bieżącego roku do marca 2020. W listopadzie rozpocznie się także proces udostępniania usługi w państwach Azji i Pacyfiku.

Tymczasem zbliża się 23 sierpnia, a wraz z nim – D23. Możemy spodziewać się, że zostaną wówczas ujawnione kolejne szczegóły związane z Disney Plus.

Źródła: Disney, Disney+, CNET, Showbiz Cheat Sheet, HDTVPolska