Samsung ożywia Monę Lisę. Czy to aby bezpieczne?

Tym razem obeszło się chyba bez błyskawic i elektrod. Sceneria też jakaś taka bardziej przyjazna. Ponure zamczysko – przynajmniej w teorii – zamieniono bowiem na przestronne sale Luwru. No i sam obiekt eksperymentu jest znacznie bardziej urodziwy. O co tu w ogóle chodzi? O sztuczną inteligencję, jej rolę w ożywianiu statycznych obraz(k)ów i o związane z tym zagrożenia.

Uśmiech znika z oblicza Mony Lisy

Tajemnica jej miny od lat frapowała badaczy i inspirowała twórców. Wielu nawiązań do tego motywu doczekaliśmy nawet w kulturze masowej (w moim rankingu pierwsze miejsce zajmuje film z przepięknie się uśmiechającą Julią Roberts). A teraz Samsung pokazuje nam, jak twarz Mony Lisy mogłaby wyglądać w innych sytuacjach. Na przykład z wyrazem dezaprobaty po przeczytaniu tego tekstu.

Sprawcami całego zamieszania są nowe algorytmy AI, które opracowali inżynierowie z koreańskiego giganta przy pomocy pracowników znajdującego się w Moskwie Skolkovo Institute of Science and Technology. Dzięki wsparciu procesów maszynowego uczenia się mogą one wygenerować wideo przedstawiające twarz w ruchu, na przykład podczas wypowiadania słów. Ciekawostką jest to, że nowej technologii wystarczy jedno zdjęcie, co potwierdza przykład z Moną Lisą.

I proszę nie wkładać mi w usta tego, czego nie powiedziałem

Najnowsze dokonanie Samsunga wywołuje wrażenie. Najprawdopodobniej znajdzie zastosowanie w biznesie, grach sieciowych i mediach społecznościowych.

Specjaliści od bezpieczeństwa w sieci ostrzegają jednak, że technologia może zostać wykorzystana do tworzenia deepfake’ów, na których zobaczymy rozpoznawalne postaci. Istnieje więc zagrożenie, że ktoś wykorzysta zaawansowane możliwości do niecnych celów (szerzenia dezinformacji, manipulacji itd.) Czyżby zatem w niedalekiej przyszłości czekał nas atak wirtualnych „potworów Frankensteina”? Najwyraźniej potwierdza się to, że nowoczesna technologia ma sporo wspólnego z ogromną mocą. Obie wymagają dużej odpowiedzialności.

Źródła:
The Independent, ScienceAlert