Challenge z papierem toaletowym? Na TikToku znajdziesz wszystko

Jeśli nie do końca rozumiecie na czym polega fenomen TikToka i skąd wzięła się jego popularność to … ja Wam tego nie wytłumaczę. Myślę, że ogromna jego popularność zaskoczyła wielu. Tym bardziej, że sama platforma na tych samych zasadach już istniała od lat, a prawdziwy jej rozkwit rozpoczął się po jej połączeniu z Musical.ly. Dzisiaj przyjrzymy się jednemu zjawisku, które prawdopodobnie najszybciej rozkręciło ten portal, a więc challenge.

Challenge – co to jest?

Sama koncepcja internetowych challenge-y nie jest niczym nowym i nie została odkryta dopiero na potrzeby TikToka. Już sześć lat temu wielką popularność na Facebooku robił tzw. Ice Bucket Challenge. W tym przypadku cała akcja służyła szczytnemu celowi, czyli zwróceniu uwagi społeczeństwa na chorobę stwardnienia zanikowego bocznego i zachęcanie do przekazywania darowizn na badania. Jednak w większości challenge są tworzone jedynie dla zabawy. Mieliśmy zatem Gessler Challenge, który roztańczył Instagram, 10 years challenge, dzięki któremu mogliśmy zobaczyć, że niestety wbrew naszemu przekonaniu my również się zmieniliśmy w ciągu ostatniej dekady. Popularny niedawno był także Dolly Parton Challenge, czyli tworzenie zestawienia czterech zdjęć przedstawiających daną osobę na różnych portalach – jego popularności nie rozumiem do tej pory.

Wraz ze wzrostem popularności takich zadań należało się spodziewać, że firmy będą chciały je wykorzystać w celach promocyjnych. Wymyślają więc różne challange do powtarzania, lokując swój produkt w samym filmie lub po prostu nazywając hashtag z danym challangem w sposób, który może przysporzyć im reklamę. 

 

Najpopularniejsze challange na TikToku

Challenge rosną jak grzyby po deszczu i trudno nadążyć za wszystkimi i czasami zrozumieć dlaczego tak naprawdę jedne się przyjmują, a drugie nie. Z pewnością udział w ich popularności mają tutaj w dużym stopniu najpopularniejsze konta i wykonujący dane zadanie Tiktokerzy – influencerzy.

Popularne na TikToku challenge taneczne polegają po prostu na naśladowaniu ruchów do jakiegoś utworu muzycznego. W tym przypadku trudno doszukiwać się czegoś więcej niż po prostu rozrywki. Przykładem takiego popularnego challengu jest: I love Poland, który nie wiedzieć czemu został rozkręcony przez użytkowników w Chinach. Tam oszaleli na jego punkcie i w momencie największej popularności ten utwór był najczęściej wybierany w całej aplikacji TikTok.

Wiele znanych gwiazd i celebrytów zaznacza swoją obecność na TikToku, także uczestnicząc w różnego rodzaju zadaniach.  Poniżej przykład tanecznego challange’u z udziałem amerykańskiego piosenkarza Ne-Yo.

Zupełnie innym przykładem jest wyzwanie z najbardziej deficytowym produktem na rynku,  czyli… papierem toaletowym, którego to hasztag #papertowelchallenge został wyświetlony już ponad 730 mln razy. Ten wybrany przeze mnie jest w tym momencie najpopularniejszy i zawiera przesłanie, tak bardzo będące teraz na czasie. 

@washingtonpost

A great way to avoid exposure to coronavirus ##papertowelchallenge

♬ Originalton – qwestar

Hitem ostatnich dni była także Jennifer Lopez biorąca ze swoim partnerem udział w challengu #fliptheswitch.

@jlo

Wait for it…😂♥️ @arod13

♬ I just flipped the switch – bellalambert

Zajrzyjcie też koniecznie na x-komowy profil na Tik Toku. Poniżej jeden z naszych najpopularniejszych filmików. 

Niebezpieczny trend na TikToku

Jednak, o ile w challengach tanecznych i rozrywkowych nic złego nie ma, o tyle istnieją takie, które są po prostu niebezpieczne. Przykładem takiego jest popularny Skull Breaker Challenge. Na czym polega nowy trend? Na nagranym filmie trzy osoby stają obok siebie i mają za zadanie skoczyć w tym samym momencie. W momencie wyskoku, osoby stojące po bokach podstawiają nogi tej po środku, w wyniku czego upada i uderza np. głową o podłogę. Nie trudno wyobrazić sobie, że takie wyzwanie może skutkować poważnymi obrażeniami. W internecie można odnaleźć wiele zdjęć, którymi dzielą się rodzice poszkodowanych dzieci z różnymi urazami: od  złamań po wstrząsy mózgu. Szkoły i komendy policji w Stanach Zjednoczonych ostrzegają przed braniem udziału w zabawie, która może się skończyć tragicznie.

Co następne?

Niestety powyższy przykład to tylko jeden z kilku, delikatnie mówiąc, nie najmądrzejszych wyzwań. Ale wobec mnogości ciągle powstających challenge’y stanowią one tylko ułamek tego zjawiska. Jednak nie ma się co dziwić, że rodzice widząc je, są zaniepokojeni. Niektórzy nawet zaczęli razem ze swoimi dziećmi brać udział w różnych zadaniach. Z pewnością jest to jakaś metoda, aby poznać trochę od środka jak wygląda TikTok. Jakie następne challenge podbiją TikToka? Trudno powiedzieć, ale patrząc na pomysłowość użytkowników do tej pory, można się spodziewać dosłownie wszystkiego. Pozostaje tylko liczyć nam na to, że wciąż część z nich będzie powstawała także w szczytnych celach, a nie tylko dla rozrywki.