Xiaomi Mi Gaming już dostępny. Co potrafi i dlaczego nie ma go w Polsce?

O Xiaomi Mi Gaming było już głośno w ubiegłym roku. Jednakże po donośnej zapowiedzi słuch po tym gamingowym laptopie zaginął. Jak reklamują go twórcy, jest to potwór wydajności, nad którym pracowało wielu ekspertów z różnych dziedzin elektroniki i e-sportu. Sprawdź, w jakich konfiguracjach jest dostępny ten laptop i dlaczego jak na razie nie ma go w Polsce.

Najnowsza linia Mi Gaming od Xiaomi. Co oferuje?

Przede wszystkim są to wysokiej klasy notebooki do gier występujące w 3 konfiguracjach. Oczywiście w zależności od konfiguracji różni się też cena każdej z wersji. Choć ceny w juanach (chińskiej walucie) są już znane, to wspomnimy o nich na samym końcu. Dlaczego? Otóż laptopy i tak nie są i prawdopodobnie jeszcze długo nie będą dostępne na naszym rodzimym rynku, ani nawet w Europie. Można je kupić tylko za pośrednictwem chińskich serwisów aukcyjnych. Z tego też powodu kwestia ceny i dostępności schodzi na boczny tor. Przyjrzyjmy się jednak specyfikacji i innowacyjnym rozwiązaniom stworzonym przez inżynierów Xiaomi.

Xiaomi Mi Gaming sylwetka

Specyfikacja Xiaomi Mi Gaming

Wyświetlacz, kamera i głośniki

15,6-calowy wyświetlacz Full HD o częstotliwości odświeżania na poziomie 144 Hz. Oferuje on pokrycie palety barw sRGB na poziomie 72 % i jasności 300 nitów. W obudowie matrycy ukryta jest również kamera 1MP o rozdzielczości 1280 x 720 oraz mikrofon. Może nie jest to rozwiązanie najwyższej klasy, ale znajdzie zastosowanie np. podczas wideokonferencji lub rozmowy ze znajomymi. Jeśli chodzi o system dźwiękowy, są to dwa, 3-watowe głośniki z podwójną cewką, które wspiera technologia Dolby Atmos.

Xiaomi Mi Gaming wyświetlacz

Wyświetlacz, kamera i głośniki

15,6-calowy wyświetlacz Full HD o częstotliwości odświeżania na poziomie 144 Hz. Oferuje on pokrycie palety barw sRGB na poziomie 72 % i jasności 300 nitów. W obudowie matrycy ukryta jest również kamera 1MP o rozdzielczości 1280 x 720 oraz mikrofon. Może nie jest to rozwiązanie najwyższej klasy, ale znajdzie zastosowanie np. podczas wideokonferencji lub rozmowy ze znajomymi. Jeśli chodzi o system dźwiękowy, są to dwa, 3-watowe głośniki z podwójną cewką, które wspiera technologia Dolby Atmos.

Dyski

Jeśli chodzi o miejsce do magazynowania danych, to producent zamontował dyski o pojemnościach 1 TB lub 512 GB SSD podłączonych do złącza PCIe. Jest to raczej zależne od dostępności dysków w fabryce, niżeli poszczególnych konfiguracji laptopów. Nie zapomniano także o dodatkowym slocie M.2 PCIe / SATA SSD, do którego można podłączyć kolejny dysk półprzewodnikowy lub zastąpić go dyskiem twardym.

Łączność i porty

Warto wspomnieć co nieco o WiFi, bowiem Xiaomi Mi Gaming ma zamontowane dwie, podwójne anteny marki Intel. Do tego dochodzi obsługa piątej generacji standardów sieciowych 802.11ac (tzw. Gigabit WiFi) na kanale o szerokości do 160 MHz oraz paśmie 2,4 lub 5 GHz. Laptop posiada także wbudowany moduł Bluetooth.

Porty prezentują się następująco:

 • 1x USB-C
 • 4x USB 3.0
 • 1x gniazdo sieciowe o przepustowości 1 Gb/s
 • 1x gniazdo słuchawkowe
 • 1x gniazdo mikrofonowe
 • 1x pełnowymiarowe wejście HDMI (obsługiwane częstotliwości odświeżania: 1080p – 240 Hz, 2K – 144 Hz, 4K – 60 Hz)
 • 1x czytnik kart SD / SDHC / SDXC

Klawiatura, gładzik i podświetlenie

Xiaomi Mi Gaming 2019 posiada pełnowymiarową klawiaturę, niestety bez dodatkowych przycisków numerycznych. Dostępny jest jedynie angielski, najwygodniejszy dla nas układ klawiszy (QWERTY). Warto wspomnieć, że z klawiaturą zintegrowany jest także przycisk odpowiadający za uruchamianie laptopa, a skok klawiszy wynosi 1,88 mm. Posiada ona dodatkowo zestaw programowalnych przycisków, które znalazły się po lewej stronie.

Xiaomi Mi Gaming klawiatura

Gładzik zdecydowanie nie jest żadną innowacją, której jeszcze nie widzieliśmy na rynku droższych laptopów gamingowych. W skrócie to poprawny, wysoce responsywny touchpad z możliwością sterowania gestami. Xiaomi w tym przypadku uzyskało wsparcie Microsoft Precision Touchpad (PTP).

Obudowa

Kilka słów o obudowie. Całość wykonana jest z wysokiej klasy, odpornego na uszkodzenia metalu. W przeciwieństwie do większości producentów na rynku Xiaomi postawiło na maksymalny minimalizm. Na pokrywie nie znalazło się żadne, nawet najmniejsze oznaczenie. Do momentu jej otwarcia, nie jesteśmy w stanie stwierdzić, ze stajni jakiego producenta wyszedł ten laptop.

Przy tworzeniu zawiasów inżynierowie wykorzystali wysokiej klasy stal nierdzewną, co ma zapewnić gładki, lekki ruch podczas otwierania i zamykania laptopa oraz ustrzec przed wszelkimi luzami przez długie lata.

Xiaomi Mi Gaming obudowa

Wymiary i bateria

Rozmiar laptopa to 364 x 265,2 x 20,9 mm i waży około 2,7 kg w zależności od konfiguracji. Kąt otwarcia pokrywy wynosi natomiast 135 stopni. Sama bateria natomiast ma moc 5500 mAh, co według producenta przekłada się na 5 godzin ciągłego oglądania filmów i seriali w serwisach streamingowych lub 6,5 godziny surfowania po internecie (z zaznaczeniem, że będziemy to robić przez wbudowaną, domyślną przeglądarkę). Niestety nie mamy informacji, jak sprawdza się wydajność laptopa w grach podczas pracy na baterii.

Oprogramowanie

Każdy laptop trafia do użytkownika z zainstalowanym Windows 10 Home Edition z chińskim pakietem językowym. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby potem wersję językową zmienić na polską. Dodatkowo klienci otrzymują bezpłatny dostęp do usługi Office 365 Education (należy ją aktywować w ciągu 6 miesięcy od pierwszego uruchomienia, później usługa przepada).

Na każdym laptopie Xiaomi Mi Gaming jest już zainstalowany oprogramowanie GeForce Experience odpowiadające za poprawne wsparcie karty graficznej oraz aktualizację sterowników. Dodatkowo otrzymamy dostęp do Dolby Atmos oraz Xiaomi Game Box. BIOS, jak zaznacza sam producent, jest zaprojektowany w taki sposób, aby był przyjazny dla wszystkich użytkowników.

Dobra.. to tyle jeśli chodzi o sztywne dane techniczne. Wszystkie powyższe specyfikacje pozostają takie same niezależnie od konfiguracji.

Xiaomi Mi Gaming wygląd

Przegląd konfiguracji

Nr. 1

Dostępność? Nie dla Polaka

Nie dla Polaka i europejczyków. Jak już wcześniej pisałem nie wiadomo kiedy i czy w ogólę Xiaomi Mi Gaming 2019 pojawi się na naszym rodzimym rynku. Chiński gigant nie podał przyczyny ograniczenia dystrybucji. Może być to spowodowane chęcią przetestowania pionierskiej linii laptopów na mniejszej grupie odbiorców.

Jeśli jednak w dalszym ciągu chcesz kupić tego laptopa, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zrobił to przez resellerów na portalach takich jak Gearbest czy AliExpress.

Co otrzymamy w zestawie?

Zasilacz z odłączanym przewodem zasilającym, wprowadzającą instrukcję oraz pakiet certyfikatów poszczególnych podzespołów. No i rzecz jasna, gwiazdę całego zamieszania – laptopa Xiaomi Mi Gaming.

Warto przygotować sobie przejściówkę, ponieważ oryginalny zasilacz umieszczony w zestawie posiada wtyczkę amerykańską.

Gwarancja w Chinach

Jak możemy wyczytać na stronie producenta, gamingowy notebook jest objęty roczną gwarancją, a jego „główne elementy” dwuletnią gwarancją. Co zalicza się do tych elementów? Płyta główna, wyświetlacz, dysk twardy, klawiatura i zasilacz.

Z racji tego, że produkt nie jest jeszcze dostępny na terenie Unii Europejskiej, rękojmia nie obowiązuje. Nie mamy też pewności, jak będzie wyglądało odsyłanie sprzętu do serwisu znajdującego się w Chinach i kto pokryje koszty transportu.

Podsumowanie. Mi Gaming wchodzi do gry w dobrym stylu

Na tę chwilę chiński gigant nie zdradził światu, kiedy zamierza wprowadzić swoje laptopy na rynek europejski. Jeśli chodzi o poszczególne urządzenia, to bez problemu na każdym z nich odpalimy aktualne i nadchodzące gry AAA. Topowa konfiguracja pozwoli nawet cieszyć się grą na najwyższych detalach ze sporym zapasem fps-ów.

 • Podstawowy model kryjący się pod Nr. 1
  przyjdzie nam zapłacić 5999 juanów (ok. 3520 zł bez VAT). 
 • Za mocniejsza konfiguracja Nr. 2 została wyceniona na 7599 juanów (ok. 4700 zł bez VAT). 
 • Natomiast topowy model Nr. 3 kosztuje 8999 juanów (ok. 5280 zł bez VAT).

A Ty co sądzisz o gamingowym laptopie, jakim jest Xiaomi Mi Gaming? Podziel się swoją opinią w komentarzu!

Źródło: mi.com