WTF #10 – Karty graficzne w końcu tanieją?

WTF, czyli Ważne Techno Fakty to szybki przegląd wybranych informacji ze świata technologii. Najważniejsze premiery, wiadomości sprzętowe oraz ciekawostki – to wszystko w formie krótkiego wideo. Jeśli nie masz czasu na czytanie technologicznych newsów w sieci, WTF to coś w sam raz dla Ciebie.

WTF #10. O czym w dziesiątym odcinku?

  • Karty graficzne nareszcie zaczęły tanieć
  • Oficjalne potwierdzenie prac nad GTA 6
  • Cyberpunk 2077 z aktualizacją 1.5 i wersją next-gen
  • Amerykański youtuber oszukał swoich widzów na pół miliona dolarów
  • Pracownik Amazonu zamiast do klientów, przez ponad rok wysyłał paczki do siebie

Półtora Cyberpunka i GTA 6 na horyzoncie

15 lutego odbyła się transmisja CD Projekt RED, podczas której pokazało gameplay na konsolach nowej generacji oraz omówiono szczegóły zmian aktualizacji 1.5, która została zresztą udostępniona do pobrania zaraz po zakończeniu prezentacji. Poza next-genową wersją gry otrzymaliśmy sporo poprawek oraz wizualnych ulepszeń, a na konsolach PlayStation 5 oraz Xbox Series X|S dostępny jest 5-godzinny Trial. Więcej na ten temat przeczytacie w naszym dedykowanym artykule: Cyberpunk 2077 patch 1.5 wreszcie wydany. Co zmienia next-genowa aktualizacja?

cyberpunk 2077 patch 1.5

Kolejną ciekawą informacją ze świata gier jest oficjalne potwierdzenie produkcji GTA 6. Przy okazji jednego z kolejnych wpisów na „Newswire”, Rockstar Games potwierdziło, że prace nad kolejną odsłoną Grand Theft Auto cały czas trwają, a szczegółami podzielą się tak szybko, jak tylko będzie to możliwe. Co prawda nie otrzymaliśmy żadnego teasera, ani nawet grafiki promującej grę, jednak można się spodziewać, że nastąpi to jeszcze w tym roku.

Czy w końcu doczekaliśmy się obniżek cen GPU?

W styczniu ukazały się dwie nowe karty graficzne do komputerów stacjonarnych – tym razem z niższego segmentu, jednak ponownie w zawyżonych cenach. Mowa o karcie AMD Radeon RX 6500 XT oraz NVIDIA GeForce RTX 3050, które w momencie premiery kosztowały odpowiednio 1600 oraz 2500 złotych. Ich wydajność oraz konkurencyjnie dostępne modele kart zupełnie jednak tej ceny nie uzasadniały.

ceny kart graficznych raport luty 2022

Na rynku GPU pojawiła się jednak nadzieja, ponieważ wedle najnowszego raportu niemieckiej witryny 3DCenter.org, ceny kart graficznych wyraźnie spadają. Polskie oferty z ostatniego tygodnia zdają się to potwierdzać, choć oczywiście do tych „normalnych” wartości jeszcze trochę brakuje. Mimo wszystko wydaje się, że możemy być dobrej myśli, a kolejne obniżki to tylko kwestia czasu.