W oczekiwaniu na Google Pixel 4a. Jaka będzie jego specyfikacja?

Google Pixel 4a ma się ukazać już dzisiaj. A emocje, związane z jego debiutem, podsycają liczne rendery i przecieki. Zwłaszcza opublikowana wczoraj na Twitterze informacja o pełnej specyfikacji. Czy rzeczywiście o Pixelu 4a wiemy już wszystko? Czy dzisiaj faktycznie ujrzymy smartfon w pełnej okazałości, a dotychczasowe przypuszczenia się sprawdzą?

Dzisiaj premiera nowego smartfona od Google?

Wyczekiwany od maja Google Pixel 4a ma zadebiutować na rynku właśnie dzisiaj. Wskazuje na to opublikowana niedawno zapowiedź, a właściwie przekaz ukryty na stronie store.google.com, nazwany „lorem ipsum”, czyli wypełniony tekstem służącym do demonstracji kroju pisma. W łacińskim tekście ukryto jednak słowa wskazujące na pewne cechy smartfona, na przykład: blur bokeh, długotrwała bateria, dużo megapikseli czy przechwytywanie w słabym świetle.

google pixel 4a zapowiedź

Specyfikacja Google Pixel 4a

O przewidywanej specyfikacji nowego smartfona od Google dyskutuje się od dawa. Teraz jednak, chwilę przed zapowiedzianą premierą, w sieci mocno zawrzało. Głównie za sprawą opublikowanego przez Ishana Agarwala tweeta, rzekomo przedstawiającego specyfikację Google Pixel 4a. Z najnowszych przecieków wynika, że smartfon jest wyposażony w procesor Qualcomm Snapdragon 730G i 6 GB RAM oraz 128 GB pamięci wbudowanej.

Wyświetlacz z matrycą OLED ma mieć przekątną 5,81”, proporcje 19,5:9 oraz rozdzielczość Full HD+, 2340 x 1080 px. Z dodatkowych cech wskazano obsługę HDR, Always on Display i Now Playing. Aparat selfie ma być natomiast umieszczony w lewym górnym rogu ekranu.

Z podanych informacji wiadomo także, że Google Pixel 4a ma mieć wymiary 144 x 69,4 x 8,2 mm i ważyć 143 g. Byłby to zatem naprawdę niewielki jak na obecne standardy, kompaktowy smartfon.

Ostatnia cecha wskazana w tweecie dotyczy baterii o pojemności 3140 mAh. A już od jakiegoś czasu mówi się także o szybkim ładowaniu 18 W.

Jak wiadomo z poprzednich doniesień, rozdzielczość przedniego obiektywu ma wynosić 8 Mpix, a pole widzenia 84 stopnie. Z tyłu natomiast wbudowany będzie jeden aparat 12,2 Mpix, z przysłoną f/1.73. Liczne źródła wskazują także na takie cechy aparatu, jak optyczna stabilizacja obrazu, Dual Pixel, Night Sight oraz możliwość nagrywania filmów w 4K UHD przy 30 kl/s i 1080p FHD przy 120 kl/s.

Oprócz tego Google Pixel 4a ma być wyposażony w czytnik linii papilarnych umieszczony na tylnej obudowie czy złącze słuchawkowe minijack 3,5 mm. Ponadto smartfon ma zostać objęty gwarancją trzech lat aktualizacji systemu. W tym miejscu warto wspomnieć, że wbrew oczekiwaniom fabrycznie instalowanym systemem operacyjnym będzie raczej Android 10, a nie 11.

Cena Google Pixel 4a

Z przytoczonego tu tweeta oraz poprzednich informacji wiadomo, że smartfon od Google ma kosztować w Stanach Zjednoczonych 349 dolarów. W przeliczeniu jest to około 1 300 zł. Jaka jednak będzie rzeczywista cena w Polsce, można jedynie domniemywać. Google Pixel 4a zapowiada się jednak na bardzo dobry, średniobudżetowy smartfon.

google pixel 4a wygląd

Kolejne przecieki

Warto także dodać, że gdy wszyscy wyczekują premiery Google Pixel 4a, do sieci wyciekł obraz przedstawiający dwa smartfony 5G. Prawdopodobnie są to Google Pixel 5 oraz Google Pixel 4a w wersji 5G. Natomiast w Android Open Source Project wykryto wzmianki wskazujące na nadejście Google Pixel 5a.

Źródło: Twitter, 9to5google, store.google.com