Rzadki kartridż „The Legend of Zelda” z 1987 roku na aukcji. Cena jest naprawdę bajeczna

Pamiętacie czasy wypraw na bazarek w celu wymiany kartridża na Pegazusa? Ile płaciliście wtedy za grę? 5, 10 zł? A co powiedzielibyście na ponad 100? To znaczy 100 tysięcy. To znaczy 100 tysięcy dolarów. Taką właśnie kwotę przekroczył wystawiony na aukcji kartridż z grą na oryginalnego kuzyna naszej konsoli – NES. Chodzi konkretnie o „The Legend of Zelda”. A właściwie o rzadką kopię tej słynnej gry Nintendo.

Co jest szczególne w tej wersji The Legend of Zelda?

Rzeczony kartridż został wystawiony przez amerykański dom aukcyjny Heritage Auctions, który specjalizuje się w licytacjach materiałów kolekcjonerskich – monet, dzieł sztuki, książek, ale też komiksów czy różnego rodzaju pamiątek związanych ze światem filmu, sportu lub muzyki. Ostatnia kwota, która padła w trakcie trwającej jeszcze cztery dni aukcji, to 110 tysięcy dolarów (następna zainteresowana osoba musi zaproponować przynajmniej 115 tysięcy).

Licytowany zapieczętowany kartridż The Legend of Zelda określany jest jako prawdziwy święty Graal, choć i tak ma to być porównanie niewystarczające. To wczesna kopia produkcyjna słynnego tytułu Nintendo, pochodząca z końcówki 1987 roku. Według opisu na stronie Heritage Auctions może być to najwcześniejsza możliwa to nabycia wersja gry. Istnieje wprawdzie, wcześniejszy wariant z pierwszej serii produkcyjnej, ale najpewniej istnieje tylko jedna kopia i nie wiadomo, czy kiedykolwiek trafi ona na sprzedaż.

The Legend of Zelda NES aukcja

Nie tylko Link – inne kosztowne gry na aukcjach

Jeśli komuś cena za The Legend of Zelda wydaje się absurdalna, to tylko nadmieniamy, że w tym roku kolega Linka z Nintendo – Mario – rozbił bank i ustanowił rekord. Rzadka kopia Super Mario Bros. sprzedała się bowiem za 660 tysięcy dolarów.

Na licytację w Heritage Auctions ma też trafić jeden z kartridży ze słynnych Nintendo World Championship. Zarówno mistrzostwa, jak i historię kopii gier i ich szalonych cen, mogą kojarzyć fani Angry Video Game Nerda.

Wszystkim, którzy chcieliby sobie przypomnieć oryginalne przygody Linka, ale niekoniecznie chcą brać udział w licytacji, przypominamy, że tytuł ten dostępny jest w bibliotece Nintendo Switch Online. A w sklepie x-kom mamy zarówno konsole, jak i gry oraz gadżety związane z The Legend of Zelda. Sprawdźcie też, co słychać w kwestii kolejnej gry z universum – The Legend of Zelda: Breath of the Wild 2.

Źródło: Nintendo Life, Heritage Auctions, The Verge