Smartfon zmieniający kolor od vivo – pożegnasz się z nudnymi obudowami

„Nieważne jak wygląda, liczy się, co ma w środku”. Czy tym dość popularnym powiedzeniem możemy kierować się także podczas wyboru smartfona? Ja, jeśli mogę, to zawsze stawiam na coś wyróżniającego się wyglądem. I taką propozycję oryginalnego telefonu przedstawiła ostatnio firma vivo. Sprawdźcie, o co chodzi.

Zmienisz kolor jednym kliknięciem

Ostatnio vivo zaprezentowało prototyp smartfona, który zmienia kolor plecków jak za dotknięciem magicznej różdżki. Tym narzędziem niestety nie jest ów czarodziejski przyrząd, tylko przycisk w obudowie, pozwalający na zmianę jej koloru. I chociaż z magią ma to niewiele wspólnego, to i tak efekt jest dość olśniewający.

vivo_smartfon_zmieniający_kolor

Producent zaimplementował w smartfonie materiał elektrochromatyczny, który zmienia swoje właściwości optyczne pod wpływem działania prądu elektrycznego. Jest to to samo rozwiązanie, które zostało umieszczone przez OnePlusa w telefonie Concept One, tylko że do zasłaniania tylnych obiektywów, gdy nie są potrzebne.

Jak to działa? Warstwa magazynująca jony, umieszczona między dwiema pokrywami ze szkła, wraz ze zmianą napięcia modyfikuje ich układ i zagęszczenie. Tym samym zmienia się pochłanianie i odbijanie światła, co w efekcie daje widoczność różnych kolorów. I tak właśnie jest w przypadku obudowy smartfona od vivo.

Jak widać na filmie paleta barw, na które zmieniają się plecki tego telefonu, nie jest bardzo  zróżnicowana. To dwa pojawiające się wymiennie, opalizujące kolory: srebrzysto-biały oraz głęboki szafirowo-chabrowy. Zaprezentowany efekt jest bardzo interesujący i sama z chęcią wybrałabym taki model smartfona, którego obudowę dopasowałabym do kreacji, czy nastroju. Ale ta funkcjonalność jest ciekawa nie tylko ze względu na swój designerski charakter. Ma też duży potencjał na przykład jeśli pomyślimy o rozbudowanej opcji powiadomień.

Czy przyszłość smartfonów będzie różnokolorowa?

Nie znamy jeszcze ani nazwy prezentowanego telefonu, ani daty premiery urządzenia, ale wątpię, by to rozwiązanie trafiło do produkcji w najbliższym czasie. Jeśli jednak dojdzie do skutku, to jak wpłynie na pracę baterii, cenę smafrtfona i chociażby jego grubość?

Źródło: theverge.com