RTX 3050 nie stanie się łakomym kąskiem dla kopaczy kryptowalut

Premiera karty GeForce RTX 3050 tuż, tuż i wygląda na to, że gracze mogą się cieszyć z dwóch powodów. Po pierwsze, ma być lepsza dostępność. A po drugie, kopanie kryptowaluty Ethereum za jej pomocą nie będzie opłacalne. Czy wpłynie to korzystnie na ceny RTX-a 3050? Karta może stać się dużym hitem na rynku GPU.

GeForce RTX 3050 nie nadaje się do kopania kryptowalut

Serwis VideoCardz przynosi znakomite wieści prosto z Chin. Według źródeł portalu GeForce RTX 3050 nie wzbudzi zainteresowania „górników”. Jaki jest powód? Karta spisuje się według pierwszych testów wydajności w wydobywaniu Ethereum wyjątkowo źle.

Wszystkie obecne karty graficzne z serii RTX 3000, wyłączając RTX-a 3090 (Ti), są wyposażone w zabezpieczenia LHR (ang. Lite Hash Rate), które obniżają możliwości w kopaniu ETH. Ale RTX 3050 na tle pozostałych modeli zapowiada się na mało atrakcyjnie dla kopaczy. Karta osiąga zaledwie ok. 12,5 MH/s przy obniżonym poborze energii (73 W).

wyniki wydajności w kopaniu kryptowalut na rtxie 3050
Źródło: VideoCardz

Kiepską wydajność w kopaniu Ethereum na RTX-ie 3050 potwierdził także jeden chińskich youtuberów. Mało imponującymi wynikami podzielił się na forum platformy Bilibili. Udało mu się po zabawach z limitami mocy i taktowaniem pamięci uzyskać 13,66 MH/s przy 57 W. Lepiej, ale wciąż nie jest to zawrotna wartość, która może skusić potencjalnych kopaczy ETH. Szczególnie jeśli ceny RTX-ów 3050 znacznie przekroczą sugerowane (MSRP), a na razie w ofertach sklepów są one dwukrotnie albo trzykrotnie wyższe…

wydajność rtxa 3050 w kopaniu ethereum
Źródło: 潮玩客, Bilibili

Wygląda na to, że RTX 3050 stanie się więc kolejnym, po Radeonie RX 6500 XT, mało interesującym GPU z punktu widzenia „górników”. Inwestycja w ten model po prostu się nie opłaci przy obecnych wartościach ETH. Potrzebowaliby oni nawet 500 dni na zwrot wydatku przy założeniu, że wynosił on 250 dolarów. I dobrze, bo będzie więcej dla graczy. Nie tylko z tego powodu.

GeForce RTX 3050 z lepszą dostępnością. Jest nadzieja dla graczy

Według nieoficjalnych doniesień, ponownie z Chin, dostępność GeForce’a RTX 3050 ma być znacznie lepsza niż pozostałych modeli z rodziny Ampere. NVIDIA wraz z partnerami biznesowymi szykuje więcej egzemplarzy niż RTX-a 3060 i RTX-a 3060 Ti, które do tej pory można było najłatwiej kupić ze wszystkich RTX-ów 3000.

Nawet jeśli nie uda się zrealizować wielu zamówień na premierę, to podobno dużych dostaw kart RTX 3050 można spodziewać się po wiosennym festiwalu chińskiego Nowego Roku, który wypada 1 lutego 2022 roku.

opis cech rtxa 3050
Źródło: NVIDIA

Niestety, mimo że RTX 3050 nie zapowiada się na łakomy kąsek dla kopaczy kryptowaluty Ethereum, nadzieja dla graczy może być złudna. Mała atrakcyjność Radeona RX 6500 XT może negatywnie wpłynąć na ceny „taniej” karty NVIDIA, która zapewne okaże się dużym hitem na rynku GPU. Przekonamy się w tym tygodniu.

Źródło: VideoCardz, Bilibili