Premiera PlayStation Portal. Graj mobilnie w gry z PS5

Były plotki, domysły i kontrowersje, ale za nami już oficjalne potwierdzenie od Sony. Przenośna konsola spod szyldu PlayStation, o której mówiło się od dawna, nazywa się PlayStation Portal i właśnie zadebiutowało na rynku. Ci, którzy zdecydują się na jej zakup, zapłacą okrągłego „tysiaka”.

Czym jest PlayStation Portal?

PlayStation Portal to urządzenie, które ma umożliwić przeniesienie doświadczenia z PS5 na mały, mobilny, 8-calowy ekran LCD. Czy mówimy zatem o konkurencji dla kultowego Switcha od Nintendo albo przynajmniej o konsolowej odpowiedzi na Steam Decka czy ROG Ally?

Nic bardziej mylnego.

Mówimy o handheldzie opartym o koncepcję cloud gamingu, a więc koncepcie wymagającym stałego połączenia z szybkim bezprzewodowym Internetem. Internetem, jak twierdzi Sony, o szybkości co najmniej 5 Mb/s, choć optymalna zalecana prędkość wynosi 15 Mb/s.

PlayStation Portal jest więc niczym innym, jak urządzeniem, które umożliwia streamowanie gier z PlayStation 5.

Czy ma to sens? Wielu graczy odpowiada przecząco, natomiast są tacy, którzy widzą w Portalu coś na kształt rozszerzenia możliwości PS5 i uniezależnienia się od telewizora, do którego podłączona jest konsola.

PlayStation Portal
Źródło: blog.playstation.com

PlayStation Portal – co warto wiedzieć o urządzeniu?

Przenośna konsolka Sony wyposażona jest w kluczowe funkcje kontrolera DualSense, takie jak adaptacyjne spusty i sprzężenie zwrotne. Ponadto oferuje żywy obraz w rozdzielczości 1080p przy 60 klatkach na sekundę. Obraz, jak już zdążyłem wspomnieć, wyświetla się na 8-calowym panelu LCD. Na obudowie Portala znalazło się również miejsce na gniazdo słuchawkowe 3,5 mm.

Głównym założeniem PlayStation Portal jest zdalna gra w gry na PS5. Urządzenie nie jest samodzielnym, dedykowanym systemem przenośnym, ale służy do streamowania gier z PlayStation 5, co może budzić skojarzenia z Gamepadem niesławnego Wii U. Konsolka nie będzie wykorzystywać żadnej lokalnej mocy obliczeniowej do obsługi gier. Moc obliczeniowa będzie jej służyć wyłącznie do strumieniowego przesyłania obrazu.

PlayStation Portal łączy się zdalnie z PS5 za pomocą Wi-Fi, co pozwala graczom na szybkie przełączanie się między grą na konsoli a grą na urządzeniu przenośnym. Urządzenie obsługuje większość gier dostępnych na konsoli PS5 i używa kontrolera DualSense.

Co kryje się pod maską PS Portal? Tego Sony na razie nie zdradziło. Biorąc pod uwagę specyfikę i przeznaczenie konsolki, wydaje się to kwestia drugo-, a może nawet trzeciorzędna.

PlayStation Portal
Źródło: blog.playstation.com

Cena za PlayStation Portal

Cena PlayStation Portal została ustalona na 199,99 dolarów, co w Polsce przekłada się na kwotę 999 zł. Jest to oficjalna cena sugerowana tego urządzenia.

Kiedy premiera PS Portal?

Premiera przenośnego PlayStation Portal odbyła się 1 grudnia 2023 roku.