Nowy iPhone 2023 – co wiemy? Podsumowanie doniesień przed sezonem na nadgryzione jabłuszka

Rok w rok, zanim jeszcze na dobre opadnie kurz po poprzednim modelu, w sieci rozkręca się dyskusja – jaki będzie nowy iPhone? Analitycy spekulują, entuzjaści robią szum, dziennikarze technologiczni wnioskują… A my teraz zebraliśmy te wszystkie informacje. Dowiedz się wszystkiego, co na tę chwilę wiemy o nowym iPhonie w 2023 roku.

Nowy iPhone – design i rozmiar. Diabeł tkwi w szczegółach

W kwestii wyglądu pozornie niewiele zmieni się w porównaniu z modelami z 2022 roku. Nowy iPhone w 2023 roku wciąż będzie składać się z dwóch płaskich tafli szkła przedzielonych zaokrągloną na krawędziach ramką. Materiał, z którego ją wykonano, to aluminium (podstawowy iPhone) lub tytan (modele Pro) – to nowość w serii, gdyż dotychczas wykorzystywano polerowaną stal. Tytan jest jednak lżejszy i mocniejszy, ale też droższy, dlatego trafi wyłącznie do najlepszych modeli nowego iPhone’a w 2023 roku.

Rozmiary iPhone 14
iPhone 14 oraz iPhone 14 Plus

Kolejną subtelną, choć dość istotną zmianą, będzie suwak wyciszania na lewej krawędzi. Ten znak rozpoznawczy iPhone’ów czeka poważny lifting. Teraz ma stać się „przyciskiem akcji” na podobieństwo Apple Watcha Ultra. Przypiszemy mu różne funkcje, np. włączanie aparatu, uruchamianie wybranej aplikacji czy, rzecz jasna, wyciszanie urządzenia.

Apple Watch Ultra
Apple Watch Ultra z przyciskiem akcji (pomarańczowy na lewej krawędzi). Źródło: Apple

No i na deser nowość wręcz epokowa – nowy iPhone otrzyma złącze USB-C. To rezultat wymogów Unii Europejskiej, dzięki którym wszystkie smartfony naładujemy za pomocą kabli z tą samą wtyczką. Chodzą ponadto słuchy, że do zestawu z nowymi smartfonami Apple trafią także dopasowane kolorystycznie kable w oplocie, na podobieństwo tych w zestawie do iMaków czy MacBooków.

MagSafe w MacBooku Air M2
MacBook Air M2 z kablem zasilającym w oplocie. Źródło: Apple

Procesor i aparaty w nowych iPhone’ach w 2023 roku. Więcej, lepiej i dalej

Podobnie jak w zeszłym roku, procesory w nowych iPhone’ach w 2023 roku będą zależne od modelu. Zgodnie z doniesieniami podstawowe modele dostaną procesor A16 (ten sam, co w serii 14 Pro), natomiast iPhone’y Pro w 2023 roku napędzi procesor A17, wykonany w nowym, 3-nanometrowym procesie technologicznym.

Oprócz oczywistego skoku wydajności, mniejsza litografia procesora w nowych iPhone’ach wpłynie na obniżenie zużycia energii nawet o 30 procent. Ponadto flagowe modele dostaną 8 GB RAM, w porównaniu z 6 GB w obecnych iPhone’ach 14 Pro. Podstawowe smartfony będą miały nadal 6 GB RAM.

A jak z aparatami? W przypadku podstawowych modeli nowego iPhone’a zapowiada się na sporą poprawę. Analityk Apple, Ming-Chi Kuo, uważa, że smartfony będą wyposażone w 48-megapikselowy aparat, czyli rozdzielczość, która w zeszłym roku trafiła do iPhone’ów 14 Pro i iPhone 14 Pro Max. Aparat nie będzie miał jednak tego samego flagowego przetwornika.

System aparatów w iPhone 14 Pro
Aparaty w iPhone 14 Pro. Źródło: Apple

Aparaty w nowych iPhone’ach Pro, jak wynika z dostępnych informacji, powinny wszystkie mieć 48 Mpix. Dodatkowa nowość to peryskopowy zoom, który zastąpi skromne, 3-krotne przybliżenie optyczne. Obiektyw ten ma jednak trafić wyłącznie do modelu Max, gdyż nie uda się go zmieścić w kompaktowej, 6,1-calowej obudowie mniejszego z flagowców.

Zapisz się do newslettera

Ekran i wcięcie na obiektyw do selfie. Wyspa dla każdego

Rozmiary ekranów nowych iPhone’ów, zarówno w przypadku modeli podstawowych, jak i Pro, pozostaną bez zmian – 6,1 i 6,7 cala (Plus/Max). Częstotliwość odświeżania także nie ulegnie zmianie i adaptacyjne 120 Hz zarezerwowane będzie wyłącznie dla flagowców z „Pro”.

Natomiast wszystkie smartfony dostaną bardziej energooszczędny układ sterownika wyświetlacza OLED, wytwarzany w procesie 28 nm, co pozwoli wydłużyć czas pracy na baterii. To duży atut zwłaszcza w przypadku 6,1 calowych modeli, które radzą sobie zauważalnie gorzej na jednym ładowaniu w porównaniu z 6,7-calowymi braćmi.

Co ciekawe, Dynamic Island, czyli interaktywne wcięcie w ekranie, ma trafić do podstawowych modeli nowego iPhone’a w 2023 roku. Dzięki temu legendarny notch, który pamięta czasy iPhone’a X z 2017 roku, oficjalnie przejdzie na emeryturę. Ponadto wszystkie smartfony iPhone w 2023 roku będą miały wyraźnie węższe ramki ekranu.

iPhone 14 Pro dynamic island
Dynamic Island w iPhone 14 Pro. Źródło: Apple

Kiedy premiera nowych iPhone’ów? Ile za nie zapłacimy?

Wszystko, co dotychczas przeczytaliście, to w większości spekulacje, domysły, analizy i przecieki. Pewna jest natomiast data premiery nowych iPhone’ów w 2023 roku. Tim Cook i spółka zaprezentują urządzenia we wtorek, 12 września o godzinie 19:00 polskiego czasu.

Cena nowych iPhone’ów w Stanach Zjednoczonych nie powinna ulec zmianie. Zapłacimy za nie kolejno 799 USD (model podstawowy), 899 USD (Plus), 999 USD (Pro), 1099 USD (Max).

W Polsce ceny nowego iPhone’a będą w dużej mierze zależne od kursu dolara. W zeszłym roku był bardzo niekorzystny, więc ceny poszybowały w górę, ale obecnie kurs powrócił do bezpiecznych okolic 4 zł. Oznacza to, że nowy iPhone w 2023 roku powinien kosztować nieznacznie więcej od obecnej wartości smartfonów z serii iPhone 14.

Zobacz także:

Sprawdź strefę Apple w x-komie

Źródła: 9To5Mac, MacRumors