Najnowsza Nokia X30 5G najbardziej przyjaznym środowisku smartfonem? Tak twierdzi HMD Global

Co wiemy o nowej Nokii X30 5G, która została niedawno zapowiedziana ze swoimi dwiema siostrami – Nokia G60 5G oraz C31? Na przykład to, że jej producent określa ją jako najbardziej przyjaznego środowisku smartfona, jaki kiedykolwiek został wyprodukowany. Mocne słowa. Na ile prawdziwe? Co wiadomo o nowych Nokiach oraz nowej usłudze Circular, również przedstawianej jako eko?

Dlaczego Nokia X30 5G miałaby być najbardziej eko-smartfonem?

Nokia X30 5G ma ramkę wykonaną z aluminium, które pochodzi w 100 procentach z recyklingu, oraz plastikowy tył, w którym użyto 65 procent materiałów z odzysku. Smartfon dostarczany jest w pudełku, które wykonano z kolei w 70 procentach z przetworzonego papieru. HMD Global zapowiada ponadto aktualizację OS przez 3 lata oraz aktualizacje bezpieczeństwa co miesiąc. Do tego dochodzi trzyletnia gwarancja na produkt.

Nokia X30 5G
Źródło: HMD Global

Na pewno najbardziej eko?

Czy powyższe parametry faktycznie czynią Nokię X30 5G najbardziej przyjaznym środowisku smartfonem? Jon Porter z The Verge przeciwstawia najnowszy produkt HMD Fairphone’owi 4. Jego tył wykonany jest z plastiku, który pochodzi w 100 procentach z recyklingu. Lutowanie jest odzyskiwanej blachy (również 100 procent). Wykorzystuje poza tym złoto ze sprawiedliwego handlu oraz wolfram, który nie pochodzi z regionów ogarniętych konfliktami.

Fairphone oferuje też aktualizacje systemowe oraz bezpieczeństwa trwające dłużej niż w przypadku Nokii (bo 5 lat, a nie 3). Urządzenia tej marki są również przygotowywane tak, by nabywca mógł je w prosty sposób naprawić czy ulepszyć. Przykłady to wymienialne baterie czy komponenty, które łatwo można odkręcić i zmienić.

Circular, czyli jak nie wyrzucać smartfona co sezon

Nokia X30 5G może się za to pochwalić tym, że jest także jednym z pierwszych smartfonów dostępnych poprzez nową usługę HMD – Circular. Określana mianem rewolucyjnej, ma również przyczynić się do redukowani śladu węglowego. Początkowo dostępna tylko w UK oraz Niemczech, ma w kolejnych miesiącach objąć resztę świata.

O co chodzi? Otóż Nokię można kupić, ale także wypożyczyć na minimum trzy miesiące w ramach odnawialnej subskrypcji. Zwracane urządzenie może być oddane do ponownego użytku lub do recyklingu. Firma chce również zachęcić użytkowników, by dłużej korzystali z tych samych smartfonów. Czekają na nich nagrody, które mogą spożytkować na dobroczynne cele.

Circular HMD Global mężczyzna ze smartfonem kreśli koło
Źródło: HMD Global

Co jeszcze wiadomo o nowych Nokiach – X30 5G, G60 5G oraz C31?

Najnowsze pozycje w katalogu HMD to smartfony skupione przede wszystkim na rynek europejski.  Nokia X30 5G dostępny w kolorach Cloudy Blue i Ice White to propozycja średniopółkowa, której mózgiem jest Qualcomm Snapdragon 695 z modułem 5G. Wspiera go 8 GB RAM-u, a pamięci wewnętrznej mamy 256 GB. AMOLED-owy  ekran FHD o przekątnej 6,43 cala i częstotliwości odświeżania 90 Hz chroni Corning Gorilla Glass Victus. Bateria ma wystarczyć do 2 dni użytkowania. Jest też wsparcie dla NFC

Z tyłu znajduje się podwójny aparat (główny 50 MP oraz ultraszerokokątny 13 MP). Oferuje tryb nocny oraz statywowy, który uruchamia się automatycznie, gdy smartfon jest stabilny lub umieszczony na statywie. Jest tu także Dark Vision, aktywujący się w bardzo ciemnych środowiskach i pozwalający na uchwycenie niewidocznych detali. Aparat chroni odporne na zadrapania Corning Gorilla Glass z DX+, które przepuszcza 98 procent światła przez soczewki. Kamera selfie ma natomiast 16 MP.

Źródło: HMD Global

Nokia G60 5G również ma Snapdragona 695 5G. Od X30 5G różni się pamięciami (4 GB RAM-u, 64 GB wewnętrznej), ekranem (przekątna 6,58 cala z odświeżaniem 120 Hz i rozdzielczością FHD+, ochrona Corning Gorilla Glass 5). Tylny zestaw aparatów to główny 50 MP oraz ultraszerokokątny 5 MP i DoF 2 MP. Kamera selfie ma natomiast 8 MP. HDM przedstawia tę Nokię jako mającą ramkę wykonaną w 60 procentach z plastiku z recyklingu (tył jest tak wykonany w 100 procentach). Oferuje trzyletnią gwarancję oraz 3 lata aktualizacji systemu i bezpieczeństwa. Jest obsługa NFC oraz bateria, która wytrzymuje do 2 dni. Smartfon dostępny jest w kolorach czarnym i białym (Ice).

Nokia C31
Źródło:HMD Globa

Nokia C31 ma z kolei duży ekran 6,7 cala o rozdzielczości HD+. RAM-u są 4 GB, a pamięci wewnętrznej 128 GB (można ją rozbudować do 256 GB przez kartę microSD). Bateria ma wytrzymać do maksymalnie 3 dni. Z tyłu znajdują się trzy aparaty – główny 13 MP, makro 2 MP oraz DoF 2 MP. Kamera selfie ma natomiast 5 MP. Brakuje obsługi NFC. Aktualizacje bezpieczeństwa zapowiadane są na 2 lata, nie ma jednak wzmianki o większych aktualizacjach OS. Jeżeli chodzi o warianty kolorystyczne, są aż trzy – grafitowy (Charcoal), cyjanowy i miętowy.  

Pamiętajcie, że smartfony i telefony Nokii znajdziecie w sklepie x-kom.

Źródła: Nokia, HMD Global, The Verge