Surface Pro X już w sprzedaży. Co wiemy o nowości Microsoft?

Zgodnie z zapowiedziami wraz z początkiem grudnia do sprzedaży trafił Surface Pro X. Co to jest? Hybryda, czyli połączenia tabletu i laptopa. Nowość Microsoft jest napędzana wydajnym procesorem ARM i ma wbudowany modem LTE. Poznaj pełną specyfikację i możliwości tego urządzenia.

Śniadanie Mistrzów, czyli Microsoft prezentuje

Niemal wszystkie informacje na temat Surface Pro X poznaliśmy podczas październikowej konferencji Microsoft. Ostatnią niewiadomą zostało to, jak prezentuje się na żywo. Mam nadzieję, że zgodzicie się ze mną, że prawdziwy moment poznania jest w chwili, kiedy trzyma się urządzenie w rękach – dostrzega poszczególne detale i możliwości w trakcie użytkowania.

W piątek skorzystałem z zaproszenia Microsoft i pojechałem do Warszawy na prezentację ostatniej tegorocznej nowości. Z tej okazji przygotowałem podsumowanie oraz zebrałem najważniejsze informacje. Jednocześnie zaczynam testy i pracę nad recenzją, która jeszcze w tym tygodniu ukaże się na naszym portalu.

Przejdź do recenzji Surface Pro X

Co to jest Surface Pro X?

Jak wspomniałem na wstępie, jest to urządzenie hybrydowe, czyli połączenie tabletu i laptopa. Oznacza to, że sam ekran stanowi w pełni wystarczalny produkt. Dodatkowo możesz korzystać z dedykowanej klawiatury lub pióra Microsoft Surface Pen, które precyzyjnie odwzorowuje ręczne pismo.

Surface Pro X wyglądem przypomina Surface Pro 7, ale z większym: 13-calowym ekranem i mniejszymi ramkami. Jego sercem jest natomiast wydajny, przygotowany dla Microsoft przez Qualcomm Snapdragon procesor SQ1. Jest to 8-rdzeniowa jednostka taktowana zegarem 3.0 GHz oparta na architekturze ARM, czyli ten sam rodzaj CPU, co znajdujący się w smartfonach.

Przechodząc do praktyki — z urządzenia możesz  korzystać jak z tabletu. Ekran posiada wbudowaną podpórkę, która sprawdzi się np. w sypialni podczas oglądania serialu przed snem lub na blacie kuchennym w trakcie gotowania. Dedykowana klawiatura ułatwi pisanie dokumentów i odpisywanie na e-maile. A jeśli lubisz rysować lub robisz ręczne notatki, wykorzystasz do tego pióro.

podstawka ekranu

Jakby tego wszystkiego było mało, ekran  waży jedyne 0,78 kg, a jeśli dodamy do tego klawiaturę i pióro to cała konstrukcja będzie mieć niewiele ponad kilogram. Bateria naładowana do pełna wytrzyma nawet 13 godzin, a jeśli w trakcie pracy zabraknie energii, wystarczy godzina, aby naładować urządzenie do 80%.

Surface Pro X — specyfikacja

Cechy wspólne dla wszystkich konfiguracji Surface Pro X to procesor, układ graficzny, wyświetlacz i design. Różnice pomiędzy poszczególnymi modelami stanowią pamięć RAM oraz pojemność dysku twardego. W pierwszym przypadku Surface Pro X kupisz z 8 lub 16 GB pamięci RAM, natomiast dysk może mieć 128, 256 lub 512 GB. Ogromną nowością w tak smukłym urządzeniu jest bezpośredni dostęp do dysku i możliwość wymiany (aby nie utracić gwarancji, musi to zostać wykonane przez serwis Microsoft). Dokładna specyfikacja znajduje się w tabeli poniżej:

Najważniejsze cechy

Podczas pracy nad recenzją Surface Pro X postaram się przetestować wszystkie jego możliwości. Jeśli masz pytania lub sugestie, na co powinienem zwrócić szczególną uwagę — daj znać na adres redakcji: geex@x-kom.pl — zajmę się tym.

W tej chwili zachęcam do zapoznania się z najważniejszymi cechami urządzenia.

Wbudowany modem LTE

Modem Qualcomm® Snapdragon™ X24 LTE zapewnia możliwość transferu danych z prędkością nawet 1 Gigabita. Urządzenie obsługuje karty nanoSIM i eSIM. Oznacza to, że brak Wi-Fi nie stanowi problemu, nie trzeba też podłączać dodatkowego modemu lub udostępniać sieci z telefonu, aby mieć dostęp do Internetu.

Instant-on — zawsze gotów do pracy

Surface Pro X wybudza się ze stanu uśpienia i jest gotowe do pracy w ułamku sekundy. Nadzwyczajną szybkość tego rozwiązania widać jeśli skorzystasz z Windows Hello, aby logować się do systemu. 

Fast Charging (szybkie ładowanie)

W razie braku energii wystarczy przerwa na lunch lub dłuższe spotkanie przy kawie. Rozładowana bateria Surface Pro X potrzebuje godzinę, aby naładować się do 80%, a naładowana do pełna wytrzyma nawet 13 godzin pracy. 

Cena i dostępność Surface Pro X

Ceny Surface Pro X zaczynają się od 4999 zł w najtańszej konfiguracji – 8 GB RAM oraz dysk twardy 128 GB. Pojemniejszy dysk lub rozbudowana pamięć wiąże się z większą inwestycją. Przedsprzedaż trwa do 9 grudnia i tego samego dnia rozpocznie się realizacja zamówień. 

Zobacz Surface Pro X w x-kom

Dedykowane akcesoria Surface

Dla wygody użytkowania i wykorzystania pełnego potencjału produktu niezbędny jest zakup klawiatury oraz pióra – Microsoft Surface Pen. Te dwa akcesoria kupisz oddzielnie lub w jednym zestawie. Wybór drugiego rozwiązania jest praktyczniejszy, ponieważ otrzymujemy pióro w wersji Slim. Klawiatura posiada specjalną magnetyczną przegródkę, która nie tylko służy do przechowywania, ale też do jego ładowania.

Zestaw Surface Pro X możęsz wzbogacić o stację dokującą Microsoft Surface Dock lub mysz Microsoft Arc.