Nie każdy bohater nosi pelerynę, tak jak nie każdy notebook musi być wyposażony w najpotężniejsze komponenty i kosztować miliony monet, aby efektywnie realizować zadania, do których został stworzony. Laptopy IdeaPad serii 3 od firmy Lenovo zdają się potwierdzać te słowa; oferują zadziwiająco wiele za… naprawdę niewiele, wszak mówimy tu o notebookach cenowo przystępnych i atrakcyjnych.
Mierz siły na zamiary, a specyfikację laptopa na potrzeby. Czy wiecie, że do napisania „Lolity” Władimir Nabokov nie wykorzystał żadnego laptopa, a George R.R. Martin, gdyby chciał, mógłby kupić każdego notebooka, o jakim by zamarzył, a mimo to wciąż nie potrafi ukończyć „Wichrów Zimy”?
Te dwie zupełnie bezużyteczne literackie ciekawostki (których absolutnie nie przywołałem tylko po to, żeby mi pasowały pod gotową tezę), pokazują coś, o czym często zapominamy jako konsumenci: potężna, a przy tym kosztowna, elektronika nie jest wyznacznikiem naszego warsztatu, profesjonalizmu i doświadczenia. Jest tylko (i aż) narzędziem, po które sięgamy, żeby przekuć nasze umiejętności w konkrety. Albo po to, żeby móc po prostu realizować obowiązki i zadania w pracy, szkole czy na uczelni.
Bywają sytuacje, kiedy okazuje się, że do dźwigania naszych zawodowych, naukowych i kreatywnych ciężarów wcale nie potrzebujemy potężnej laptopowej bestii. Często wszystkie nasze potrzeby w tym zakresie jest już w stanie zaspokoić notebook, którego można określić mianem „budżetowego”.
I tutaj pojawia się miejsce dla takich urządzeń, jak laptopy IdeaPad serii 3 od Lenovo – lekkie, niezawodne, zadziwiająco mobilne, a przy tym dostępne w cenach, które nie wystrzeliwują oczu z orbit ani nie powodują wrzodów żołądka.
Sprawdź również:
Wyważona i uniwersalna specyfikacja laptopów Lenovo z serii IdeaPad 3 otwiera przed użytkownikami szeroką perspektywę potencjalnych zastosowań. Z jednej strony notebooki świetnie sprawdzą się jako domowe centrum multimedialnej rozrywki, narzędzie do nauki, przeglądania stron www, z drugiej — posiadają odpowiednie cechy, aby mogły służyć do pracy w najrozmaitszych branżach i specjalizacjach.
Tym bardziej że modele z serii IdeaPad 3 kupimy w najróżniejszych konfiguracjach, dzięki czemu precyzyjniej dopasujemy laptopa do rzeczywistych potrzeb.
Komu poleciłbym notebooki IdeaPad 3? Z pewnością uczniom, choć niekoniecznie tym, którzy tuż po odrobieniu lekcji odpalają Fortnite’a lub CS:GO. Dla takich Lenovo przygotowało chociażby modele z serii Legion oraz IdeaPad Gaming. IdeaPad 3 sprawdzą się także „po drugiej stronie biurka”, a więc w rękach nauczycieli bądź wykładowców ceniących możliwość wykorzystywania nowoczesnych technologii do efektywnego nauczania.
Modele z serii IdeaPad 3 będą z pewnością wartościowym rozwiązaniem dla osób, które sporo piszą. Niezależnie od tego, czy mówimy o powieściach, artykułach czy mailach wysyłanych w nieprzyzwoitych ilościach, stukanie w klawisze jest przyjemnością, za którą stoją lata doświadczenia Lenovo w tworzeniu ergonomicznych i funkcjonalnych klawiatur w laptopach.
Trudno również nie wspomnieć o zastosowaniach typowo biurowych. Można zaryzykować stwierdzenie, że dla Lenovo z serii IdeaPad 3 jest to wręcz środowisko naturalne, w którym mogą odsłonić pełnię swojego potencjału, nie tylko ze względu na optymalny dobór komponentów, ale też z uwagi na płynność działania systemu, wytrzymałe konstrukcje, technologie chroniące wzrok, świetny czas pracy na baterii, szybkie ładowanie czy elegancką, klasyczną prezencję.
Większość modeli opatrzona logotypem IdeaPad serii 3 nada się także do roli centrum multimedialnej rozrywki, szczególnie, gdy myślimy o oglądaniu filmów i seriali na platformach streamingowych. Tutaj jednak, warto nadmienić, wiele zależy od wyboru konkretnego modelu i konfiguracji, przede wszystkim w kontekście ekranu.
Co z gamingiem? Powiedzmy sobie szczerze — to nie są laptopy tworzone z myślą o grach, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, aby za ich pośrednictwem cieszyć się z dobrodziejstw, jakie dają usługi grania w chmurze.
Zróbmy szybki przegląd kilku laptopów Lenovo IdeaPad 3 i zerknijmy, jakie użyteczne „ficzery” skrywają w swoich specyfikacjach.
Na początek 14-calowy IdeaPad Slim 3i 8. generacji. Niezależnie od wybranej konfiguracji znajdziemy tutaj między innymi wyświetlacz z certyfikatem niskiego poziomu niebieskiego światła, dzięki czemu możemy być odrobinę spokojniejsi o kondycję naszych oczu nawet podczas wielogodzinnej pracy. Rzecz kolejna, którą docenią wszyscy emigranci i korporacyjne gryzonie, a więc kamera internetowa z fizyczną przesłoną zapewniającą prywatność, która w połączeniu z systemem Dolby Audio i funkcją redukcji szumów czyni wideorozmowy… jeśli nie przyjemniejszymi, to przynajmniej bardziej znośnymi.
A teraz szybciutko obróćmy się w stronę innego laptopa, choć z tej samej rodziny, a więc Lenovo IdeaPad 3 Gen 7. Co tutaj mamy? Na przykład trzy różne wielkości matrycy: 14, 15 i 17 cali. Mamy również potężną i świetnie zoptymalizowaną baterię, pozwalającą „przetrwać” cały dzień roboczy na jednym ładowaniu. Co oprócz tego? Chociażby całkiem sporo różnorodnych portów, nowoczesne moduły łączności bezprzewodowej (Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2).
W swojej półce cenowej – absolutny killer. Co tutaj mamy? Procesor AMD Ryzen™ 3 5300U, idealny do zadań biurowych, 20 GB RAM-u, dysk SSD o pojemności 512 GB oraz fabrycznie zainstalowany Windows 11 Home w trybie S. A wszystko to w cenie około 2 tysięcy złotych. Do tego ładny wyświetlacz Full HD z bardzo dobrą jasnością maksymalną, fizyczna osłonka na kamerę, stylowa obudowa… nic tylko brać!
17-calowy „korponiszczyciel”, który prócz uzupełniania tabelek w Excelu, pisania maili, tworzenia tekstów i przeglądania Internetu da Wam jeszcze możliwość całkiem przyjemnej konsumpcji multimediów? Proszę bardzo. Oto Lenovo IdeaPad 3-17 w konfiguracji, która zadziwia rewelacyjnym stosunkiem ceny do jakości.
Bardzo ciekawa, godna rozważenia konfiguracja. Co prawda zapłacimy za nią odczuwalnie więcej niż w przypadku dwójki poprzedników, natomiast specyfikacja z procesorem AMD Ryzen™ 5 5625U daje nam znacznie szersze możliwości, jeśli chodzi o wykorzystanie mocy obliczeniowej. No i ten wygląd, te wąskie ramki wokół wyświetlacza… ten Lenovo IdeaPad 3-15 prezentuje się jak sprzęt ze znacznie wyższej półki, niż sugeruje to jego cena.
Szukacie bezkompromisowej konfiguracji z procesorem Intel Core i7 12. Generacji w kompromisowej cenie? Waszą uwagę powinien zwrócić ten konkretny model, który sprawdzi się zarówno jako kombajn do pracy, jak i okno na świat filmów, seriali czy cloud gamingu.
A kto powiedział, że IdeaPad 3-15 musi koniecznie działać na Windows 11? System ChromeOS to naprawdę wartościowa alternatywa, z która z miesiąca na miesiąc jest wzbogacana o kolejne nowinki i funkcjonalności. Może warto dać szansę konfiguracji z tym właśnie systemem?
Artykuł powstał we współpracy z Lenovo.