Poznajcie serię mobilnych stacji roboczych HP ZBook Firefly napędzaną przez procesory Intel® Core™

Potężne, wytrzymałe, eleganckie w swoim minimalizmie, a przy tym zadziwiająco lekkie, jak na ogrom mocy obliczeniowej, którą skrywają w środku. Laptopy HP ZBook Firefly – mobilne stacje robocze do wymagającej pracy w najróżniejszych obszarach i dziedzinach – gotowe są zatańczyć dokładnie tak, jak im zagracie. A po tym, co miałem okazję zobaczyć, testując model HP ZBook Firefly 14 G9, stwierdzam, że możecie już zacząć snuć w głowie nawet najbardziej ambitne melodie.

HP ZBook Firefly G9 – przegląd dostępnych konfiguracji

Na wstępie powiem, że celowo zawężam „przegląd” do modeli oznaczonych jako G9, gdyż jeden z takich właśnie otrzymałem do przetestowania. Jest to laptop 14-calowy, choć ZBook Firefly ma też warianty z matrycą o przekątnej 16 cali. Przechodząc jednak do sedna – podoba mi się to, jak wiele różnorodnych konfiguracji przygotowała dla ZBook Firefly G9 firma HP.

Znajdziemy tutaj modele z zintegrowaną grafiką: Intel® Iris™ XE czy Intel® UHD, ale też z dedykowanymi kartami tworzonymi z myślą o profesjonalnych zastosowaniach: NVIDIA RTX™ A500 albo Quadro T550.

Spore pole manewru mamy również w odniesieniu do procesorów. Dostajemy kilka wariantów Intel® Core™ i5 i dobrych kilkanaście — Intel® Core™ i7 12. generacji. Jest to podejście o tyle godne dostrzeżenia i docenienia, że pozwala dobrać użytkownikowi dokładnie taką konfigurację, która precyzyjnie odpowie na jego potrzeby i wymagania.

ZBook Firefly G9 są sprzedawane w wersjach z 16 i 32 GB RAM-u, maksymalnie 64GB RAM, przy czym do wyboru mamy pamięć z taktowaniem 4800 MHz oraz 5200 MHz. Wybierać możemy również, jeśli chodzi o pamięć masową. HP ZBook Firefly G9 kupimy z szybkimi dyskami o pojemności 256, 512 i 1024 GB.

Nieco mniej możliwości mamy przy wyborze ekranu; wszystkie są IPS-ami, a zdecydowana większość pozwala wyświetlać obraz w rozdzielczości WUXGA (1920 x 1200), choć są też modele z panelami 2560 x 1600.

Generalnie tych konfiguracji, jak już wspomniałem, jest naprawdę wiele i co ważniejsze – są bardzo przemyślane pod kątem różnorodności.

HP ZBook Firefly g9

Dla kogo są laptopy HP ZBook Firefly?

Biorąc pod uwagę miks kompaktowości i wytrzymałości laptopów, różnorodność dostępnych konfiguracji, ultrawydajne komponenty czy chociażby efektowny ekran ze 100-procentowym pokryciem barw DCI-P3 i odświeżaniem na poziomie 120 Hz, laptopy HP serii ZBook Firefly jawią nam się jako sprzęt niezwykle uniwersalny, choć wypada dodać, że przede wszystkim w obrębie tych obszarów i specjalizacji, które wymagają sporych nakładów mocy obliczeniowej, porównywalnych z wydajnością, jaką są w stanie zaoferować zaawansowane desktopy.

ZBook Firefly doskonale sprawdzą się jako narzędzie do montowania filmów w wysokich rozdzielczościach. Skorzystają na nich zarówno ci, którzy przygotowują dłuższe i bardziej zaawansowane formy, jak również vlogerzy czy TikTokerzy, którym zależy na szybkich i sprawnym złożeniu krótkich materiałów wideo.

Również fotografowie, graficy i inni użytkownicy zajmujący się projektowaniem graficznym powinni być usatysfakcjonowani tym, co te mobilne stacje robocze mają do zaoferowania. Testowany przeze mnie ZBook Firefly 14 G9 wyposażony był w przepiękny LED-owy ekran IPS, z rozdzielczością 1920 x 1200, HDR-em oraz wspomnianym już pokryciem palety DCI-P3 na poziomie 100 procent. Dodajmy do tego wydajne komponenty, między innymi karty graficzne do zastosowań profesjonalnych, i wyjdzie nam samowystarczalny sprzęt do tworzenia i edycji grafiki dwuwymiarowej.

ZBook Firefly 14 G9 bez zająknięcia sprosta również wymaganiom stawianym przez narzędzia, z których korzystają inżynierowie, geodeci, architekci czy projektanci wnętrz. Jako laptop czysto biznesowy również sobie poradzi, szczególnie gdy ktoś szuka sprzętu wytrzymałego, mobilnego, bezkompromisowego pod kątem wydajności, a także takiego, który raz, że jest w stanie wytrzymać bez ładowarki ponad 10 godzin, a dwa — ma szybkie ładowanie.

HP ZBook Firefly g9

Jak HP ZBook Firefly 14 G9 wypada w praktyce?

Laptop towarzyszył mi przez ponad dwa tygodnie. Postawiłem z nim stronę na WordPressie, obrobiłem dziesiątki zdjęć, wyklepałem grubo ponad 50 tysięcy znaków w najróżniejszych tekstach. Przemaglowałem go przez kilka benchmarków, sprawdziłem, jak radzi sobie pod obciążeniem, a w chwilach słabości i prokrastynacji angażowałem go w charakterze zastępstwa dla telewizora i obejrzałem na jego ekranie kilka filmów i seriali.

I choć przez większość czasu czułem, że moje codzienne obowiązki nie wykorzystują nawet połowy potencjału ZBooka Firefly 14 G9, to i tak zebrałem całkiem sporo spostrzeżeń na jego temat.

Konfiguracja, którą otrzymałem do testów, została wyposażona w procesor Intel® Core™ i7-1255U. To 10-rdzeniowa (2 rdzenie „Performance”, 8 rdzeni „Efficient”), 12-wątkowa jednostka z maksymalną częstotliwością na poziomie 4700 MHz. Procesor znakomicie radzi sobie ze zdecydowaną większością zadań, oferuje bardzo dobrą kulturę pracy, choć przy dłuższym wejściu w tryb „turbo” czasem generuje temperatury, które powodują dławienie termiczne.

HP ZBook Firefly g9

GPU to z kolei NVIDIA RTX™ A500, a więc karta tworzona głównie z myślą o mobilnych stacjach roboczych, oparta na układzie GA107 Ampere. Mamy tu również 32 GB RAM-u oraz superszybki dysk SSD PCIe Gen 4×4 o pojemności 1 TB.

Specyfikacja jest naprawdę okazała i subiektywne doświadczenie korzystania z laptopa zdecydowanie jej dorównuje. Niezależnie od rodzaju pracy, którą wykonywałem, ZBook Firefly 14 G9 działał niezwykle płynnie i bez najmniejszych opóźnień.

HP ZBook Firefly g9

Pod względem konstrukcji i jakości wykonania HP ZBook Firefly 14 G9 to pierwsza liga

Dużo dobrego mogę też powiedzieć o rozwiązaniach konstrukcyjnych.

W pełni aluminiowa obudowa spełnia militarne standardy MIL-STD 810H, a więc ma za sobą udane testy w warunkach m.in.: ekstremalnie niskich i wysokich temperatur, opadów atmosferycznych czy upadków. Laptop jest również odporny na pył, piasek czy wibracje, co z pewnością docenią użytkownicy pracujący na komputerze w terenie. Albo ci, którzy często przemieszczają się z notebookiem z miejsca na miejsce.

HP ZBook Firefly g9

Ciekawy patent zastosowano w klawiaturze. Mamy tutaj otwory odpływowe, które zaprojektowano z myślą o tym, aby przypadkowe zalania nie były w stanie uszkodzić laptopa. Musicie mi jednak wybaczyć, ale nie testowałem tego na otrzymanym egzemplarzu.

Na wyróżnienie zasługują również zawiasy łączące podstawę z pokrywą. Są na tyle sztywne, że nie powodują drgań podczas użytkowania, a jednocześnie na tyle mobilne, że bez problemu otworzycie laptopa jedną dłonią. Przy okazji warto dodać, że maksymalny kąt otwarcia pokrywy wynosi około 170 stopni.

HP ZBook Firefly G9 14 posiada również fizyczną osłonkę obiektywu kamery, która daje nam pewność, że nawet jeśli ktoś przejąłby obraz z kamery, to i tak nie zobaczyłby niczego.

HP ZBook Firefly g9

„Systemowe” bezpieczeństwo od HP

HP kładzie duży nacisk na bezpieczeństwo nie tylko na płaszczyźnie konstrukcji, ale też pod kątem software’owym, a to wręcz niezbędna rzecz, gdy chcecie zadbać o bezpieczeństwo Waszych danych i zapobiegać próbom ataków wywoływanych przez złośliwe oprogramowanie.

Na jakie aplikacje szczególnie warto zwrócić uwagę?

  • Wolf Security, a więc, jak oprogramowanie będące takim centrum dowodzenia wszystkimi narzędziami trzymającymi pieczę nad bezpieczeństwem laptopa.
  • HP Sure Click, czyli aplikacja pomagająca lokalizować i przechwytywać złośliwe oprogramowanie.
  • HP Secure Erase – bardzo przydatne narzędzie, które powstało po to, abyście mieli pewność, że dane, które usuwacie z dysku, będą usuwane bezpowrotnie i nieodwracalnie, a tym samym żadna z niepowołanych osób ich nie odtworzy.
  • HP Sure Sense, a więc narzędzie, które wykorzystując algorytmy sztucznej inteligencji, pozwala efektywniej zapobiegać szkodliwemu działaniu złośliwego oprogramowania.
  • HP Sure Start, czyli coś, co da Wam pewność, że BIOS laptopa jest bezpieczny.
  • HP Autolock and Awake, świetna aplikacja, która – działając między innymi z Windows Hello – automatycznie blokuje laptopa, kiedy sami tego nie zrobicie, odchodząc od stanowiska pracy. Narzędzie nie dość, że jest skuteczne, to jeszcze oferuje spore możliwości personalizowania tego, jak ma działać.
HP ZBook Firefly g9

Feeling korzystania z laptopa jest naprawdę świetny

Dla mnie, copywritera, oczywiście jedną z najważniejszych kryteriów oceny laptopa jest klawiatura. I tutaj HP wykonało fantastyczną pracę. O otworach odpływowych już wspomniałem, natomiast nie wspomniałem o tym, HP Zbook Firefly 14 G9 to istna maszyna do pisania.

Mamy tu nowoczesną, pełnowymiarową klawiaturę z klawiszami DuraKey. I wierzcie mi lub nie, ale od dawna nie pisałem na czymś równie dobrym. Świetne rozmieszczenie klawiszy, przyjemny opór przy nacisku – generalnie klawiatura jest wręcz stworzona do pisania długich tekstów, dzięki czemu możemy postawić kolejny plus przy „biznesowych” atutach ZBook Firefly 14 G9.

Równie dobrze jest w przypadku gładzika. Ma przyjemną, chropowatą fakturę, cichy klik, a przede wszystkim bardzo precyzyjne interpretuje gesty.

Czas pracy na baterii

Chyba moje największe zaskoczenie. Spodziewałem się, że efektywność akumulatorów będzie wąskim gardłem całości, wszak mówimy o laptopie, który posiada tak wydajny procesor, dedykowaną kartę NVIDIA RTX A500 i przepiękny wyświetlacz. Tymczasem nie miałem absolutnie żadnych problemów z tym, żeby wykręcać wyniki wynoszące ponad 10 godzin.

Owszem, w przypadku specjalistycznych, zasobożernych zadań ten wynik mógłby być znacząco niższy, natomiast każdy, kto rozważa zakup ZBook Firefly 14 G9 do celów typowo biznesowych, powinien być zachwycony, a przynajmniej ukontentowany.

HP ZBook Firefly g9

HP ZBook Firefly 14 G9 to naprawdę udana seria ultrabooków

Nie jestem twórcą wideo ani architektem, który potrzebuje do pracy sprzętu o niesamowitej specyfikacji. Potrafię sobie jednak wyobrazić wyzwania, potrzeby i wymagania osoby, dla której laptop stanowi narzędzie do prowadzenia biznesu. I z pełnym przekonaniem mogę potwierdzić, że do tej roli ZBook Firefly 14 G9 nadaje się wprost wyśmienicie.

Nieprzeciętna wydajność, znakomicie wyglądający wyświetlacz, solidna, wytrzymała konstrukcja, czas pracy na baterii, bez problemu przekraczający 10 godzin, ogrom zabezpieczeń, zarówno na płaszczyźnie konstrukcyjnej, jak i software’owej, mnogość dostępnych konfiguracji… to tylko kilka zalet tego ultrabooka. Niezależnie od branży, w której funkcjonujecie, zdecydowanie powinniście rozważyć zakup laptopa HP ZBook Firefly 14 G9.

Artykuł powstał we współpracy z firmą HP.