Kamera sportowa zamiast internetowej? Tak i polecam Xblitz Move 4K+

Przyszła jesień, a wraz z nią ponownie masowe Home Office i nauka zdalna. Znowu wzrosło zapotrzebowanie na kamery internetowe, które wyprzedają się w zastraszającym tempie i fakty niestety są takie, że dla wszystkich nie wystarczy. Trzeba więc kombinować, szukać zamienników. Jednym z nich jest kamera sportowa Xblitz Move 4K+, którą testowałem.

Szerokokątne rozmowy wideo

Ten aspekt nie każdemu przypadnie do gustu. Tym bardziej że Xblitz Move 4K+ nie pozwala zmieniać kąta rejestrowanego obrazu. Siłą rzeczy jest on maksymalny i wynosi 170°. Dobrze i niedobrze zarazem.


Dobrze, bo jeśli ma się za sobą (lub obok siebie) tablicę, to zmieści się ona w kadrze i widzowie zobaczą dokładnie jej zawartość. Szeroki kąt przyda się również wtedy, gdy w rozmowie bierze udział kilka osób siedzących w jednym pomieszczeniu.

Niedobrze, gdyż przed rozpoczęciem transmisji trzeba posprzątać (o ile platforma nie ma opcji zmiany tła). Ewidentnie widać też odkształcenie obrazu. Na screenie poniżej mam nagle zaokrągloną szafę. Widać też balona pozostawionego przez syna, a jeśli się dobrze przyjrzysz, zobaczysz mój monitor UltraWide z włączonym wygaszaczem.

Teraz pomyśl, że tam mogą chodzić roznegliżowani domownicy…

screem z kamery Move 4K plus

Niemniej jakość obrazu jest nieporównywalnie lepsza od kamery 1 Mpix (720p) z laptopa. Mam tu na myśli nie tylko detale, ale i kolory oraz jasność.

screen kamery hd w laptopie

Po co jakość 4K? Czy w ogóle się przydaje?

Nie mam pewności, czy transmisja faktycznie odbywa się w jakości 4K, czy może w Full HD, bo kamera nie przekazuje takiej informacji. Podobnie rzecz się ma z aplikacjami, w których mogę zdecydować jedynie, z jakiej kamery korzystam. Move 4K+ znajdziesz pod nazwą DEMO1.

Nie ubolewam jednak nad kwestią braku jakości 4K. Specyfikacja kamery podaje, że wprawdzie nagrywa ona w 4K, lecz tylko w 24 kl./s. Żadna to strata. Full HD to już 60 kl./s. i to zdecydowanie bardziej mi odpowiada.

Xblitz Move 4K+ kamera

Wspomniany wyżej laptopowy 1 Mpix może zaspokoić potrzeby szybkiego calla firmowego. W ich trakcie na pierwszy plan wysuwa się wymiana myśli, opracowanie konceptu, podjęcie decyzji. Ważne, że się słyszymy. Obraz ma drugorzędne znaczenie.

Ale gdy prowadzisz webinar z użyciem tablicy lub jakichś rekwizytów, wypadałoby transmitować obraz w jakości lepszej niż HD. Zwłaszcza że obciążony transfer i tak może obciąć jakość.

Jak uruchomić Move 4K+?

Żeby uruchomić Xblitz Move 4K+, należy:

  1. Podłączyć kabel USB do kamery i do laptopa.
  2. Włączyć kamerę.
  3. Wybrać opcję PC Camera.

Co dalej? Dalej musisz już pogrzebać w ustawieniach aplikacji, ustawiając pozycję DEMO1 ręcznie. W mojej wersji Windowsa 10 nie znalazłem funkcji globalnie zmieniającą kamerę domyślną na Xblitz Move 4K+.

Xblitz Move 4K+ wybór funkcji transmisji

Jak już wspomniałem, we wszystkich musiałem ręcznie przełączać się na DEMO1, na szczęście nie nastręcza to trudności. I niemal wszystkie aplikacje szybko uruchamiały nagrywanie z innego źródła. Niemal, bo problematyczny okazał się Zoom, który potrzebował dłuższej chwili na przechwycenie obrazu. Kamerę wykrył od razu, ale na ekranie zobaczyłem siebie dopiero po jakichś 30-40 sekundach.

Xblitz Move 4K+ kamera podłączona do PC

Z jakimi aplikacjami współpracuje Move 4K+?

Sprawdziłem w tych najpopularniejszych komunikatorach i w każdej Xblitz Move 4K+ działa poprawnie. A są to:

  • Microsoft Teams
  • Zoom
  • Discord
  • Skype

Jak już wspomniałem, we wszystkich musiałem ręcznie przełączać się na DEMO1, na szczęście nie nastręcza to trudności. I niemal wszystkie aplikacje szybko uruchamiały nagrywanie z innego źródła. Niemal, bo problematyczny okazał się Zoom, który potrzebował dłuższej chwili na przechwycenie obrazu. Kamerę wykrył od razu, ale na ekranie zobaczyłem siebie dopiero po jakichś 30-40 sekundach.

Nie porzucaj zatem nadziei, połączysz się z Move 4K+. Natomiast Teamsy nie chciały przechwytywać dźwięku z kamery i musiałem włączyć mikrofon systemowy.

Ważne: żeby kamera działała poprawnie, korzystaj z oryginalnego kabla! Z jednej strony ma wtyczkę USB-C (do kamery), z drugiej USB-A (do komputera albo laptopa).

Xblitz Move 4K+ kabel USB-C

Move 4K+ ma mnóstwo akcesoriów, poza jednym

Pamiętam, że do modelu Move 4K dodawany był uchwyt z gwintem i z miejscem na klips. W wersj z plusem już tego zabrakło, więc:

Nie wyobrażam sobie trzymania kamery w dłoni przez całe nagranie. Odbiorcy dostaliby szału.

Xblitz Move 4K+ opakowanie
Xblitz Move 4K+ akcesoria
Xblitz Move 4K+ gwint

Finalnie rekomenduję Xblitz Move 4K+ w roli kamery internetowej. Chcę sprawdzić też inne urządzenia, być może i one zastąpią produkt, którego brakuje teraz na rynku.