Współczynnik TGP karty GeForce RTX 4090 wynosi 450 W, czyli dokładnie tyle, ile w modelu GeForce RTX 3090 Ti. Podczas największego obciążenia obie karty potrafią dobić pod 600 W (lub przekroczyć nawet tę wartość). Co ważne – nowszy model jest mniej prądożerny od starszego!
To nie jest mało, ale te karty dzieli wydajnościowa przepaść, więc koniec końców RTX 4090 cechuje się naprawdę dobrą efektywnością energetyczną, co jest zasługą znacznie obniżonego procesu technologicznego (z 8 nm Samsunga na usprawnioną 5-nanometrową litografię TSMC). Nie zrozum mnie źle, to nadal wysoki pobór mocy, ale w kontekście wydajności wydaje się on uzasadniony. Taki mamy teraz klimat…
Zalecana moc zasilacza do wybranych modeli RTX 4090
Komputer to nie tylko karta graficzna, więc potrzebujesz mocnego zasilacza. Rekomendacje firmy NVIDIA i partnerów biznesowych (Asus, Inno 3D, Galax, MSI czy Gigabyte’a) kształtują się następująco (wybrałem tylko przykładowe modele, by wskazać różnice w rekomendowanej mocy PSU):
- GeForce RTX 4090 Founders Edition i podstawowe modele – minimum 850 W
- Asus GeForce RTX 4090 ROG Strix OC – minimum 1000 W
- ZOTAC GeForce RTX 4090 AMP Extreme i Trinity – minimum 1000 W
- Palit GeForce RTX 4090 GameRock OC – minimum 1200 W
Większość modeli potrzebuje „tylko” 850 W. Tylko wybrane niereferencyjne modele z lepszym chłodzeniem oraz wyższymi taktowaniami i/lub limitem mocy mogą pobierać więcej energii. Upewnij się co do tego w specyfikacji na stronie producenta lub karcie produktowej sklepu. Limit mocy w RTX-ie 4090 został ustawiony na 600 W. Oznacza to, że producenci autorskich wersji mogą w swoich modelach OC poszaleć i poluźnić nieco smycz, na której są uwiązane podstawowe modele karty graficznej Lovelace.
Jeśli zamierzasz podkręcać podzespoły i/lub zainwestować w mocniejszego GeForce’a RTX 4090 (np. Palit GameRock), koniecznie postaw na lepszy zasilacz (np. 1200 W+). Dopowiem jeszcze, że to wartości są zalecane przez producentów przy topowych jednostkach CPU (są zwykle nieco zawyżane). Na przykład NVIDIA rekomenduje 850 W do PC z procesorem AMD Ryzen 9 5900X. Flagowe jednostki AMD Ryzen 9 7950X i Intel Core i9-12900K (a więc i nadchodzące i9-13900K) mają jeszcze wyższy pobór, a jak zamierzasz je podkręcać, to do nich warto pomyśleć o lepszym zasilaczu, np. 1000 W.
„Wymóg nowego złącza nie oznacza, że od razu potrzebujesz zasilacza zgodnego z ATX 3.0. Producenci kart graficznych dołączają bowiem do GPU specjalny adapter (4x 8-pin), który pozwala podłączyć kartę graficzną do PSU w standardzie ATX 2.0 bez złącza 12VHPWR. Nie musisz więc niczego zmieniać, pod warunkiem, że Twoja moc zasilacza podoła RTX-owi 4090 (850 W lub więcej). ”
Dzieje się to samo teraz co kiedyś, gdy na rynek wchodziły karty graficzne z zasilaniem PCIe – producenci dorzucali adaptery na molexy żeby zasilić kartę. I co się działo? to samo co obserwujemy już dziś w przypadku RTX z serii 4000 (jest sporo wiadomości na ten temat w sieci). Nie bez powodu nowe karty mają nowe złącze (polecam poczytać o zasadzie działania, oraz o standardzie ATX 3.0).
Unikałbym również twierdzeń, które autor artykułu zamieścił typu „Nie musisz więc niczego zmieniać(…)” – to jest absurdalny błąd! To że istnieje możliwość fizycznego podłączenia (w tym przypadku można powiedzieć „na lewo”) nie oznacza że to połączenie jest poprawne, no chyba że dla kogoś wydanie kilkunastu tysięcy na kartę graficzną to nie problem …
Podsumowując: radzę zdecydowanie poczekać na zasilacze z ATX 3.0 i złączem 12VHPWR (W PL prawdopodobnie dostępne od połowy grudnia, w sieci można już składać zamówienia).
Mała uwaga: należy zwrócić szczególną uwagę przy składaniu zamówienia, czy zasilacz w standardzie ATX 3.0 posiada złącze 12VHPWR – niestety standard nie określa wymagalności tego złącza i wielu producentów już zaczęło wypuszczać zasilacze w standardzie ATX 3.0 ALE bez tego złącza.
Adamie, dzięki za komentarz. Nietrudno się domyślić, o jakiej sytuacji piszesz, ale sprawa jest rozwojowa. Nie wynika również, że jest niepoprawne. Warunkiem jest jednak dobrze zrealizowany adapter.
To prawda. Zasilacz ATX 3.0 może nie mieć odpowiedniego złącza, tak jak zasilacz niezgodny z ATX 3.0 (ATX 2.xx) może mieć złącze 12VHPWR. Myślę, że przy aktualizacji materiału doprecyzuję bardziej te informacje. 🙂
Rozsiewanie plot i papugowanie informacji od producentów, i jeszcze dorzuci na to że jak proponują 1000W to lepiej 1200W.
Tworzą takie pseudo artykuły które zamiast edukować mamią by więcej wydać.
O jakich plotkach niby mówisz? Przecież w żadnym miejscu niczego takiego nie proponuję. Są modele wykręcone o podwyższonym limicie, które mają zdecydowanie wyższe wymagania. Zobacz sobie testy, ile zresztą biorą podstawowe modele w szczytowych momentach. 🙂 Wspominam tylko, że jeśli zamierzasz podkręcać CPU i GPU, zwłaszcza jeśli sparujesz RTX-a 4090 z topowym CPU (np. Intel Core i9-13900K), warto pomyśleć o lepszym zasilaczu, bo to z prawdą się nie mija, niezależnie od tego, co proponuje producent (ten zwykle nieco zawyża i dotyczy tylko bazowych modeli). 🙂 Popatrz sobie, ile potrafią brać po OC topowe Intele i odpowiedz sobie sam, czy do również wykręconego RTX-a 4090 wystarczy zalecana przez producenta wartość (model modelowi nierówny). 🙂