Jak postanowiłam zostać youtuberem cz.3 – lampa doświetlająca Elgato Key Light

Youtuberzy i streamerzy potrafią mieć naprawdę imponującą liczbę fanów. Wiele osób chciałoby iść ich śladami i zdobyć popularność w sieci. Jednak, aby robić to profesjonalnie potrzebne są do tego odpowiednie akcesoria. Jeśli zdecydujecie się nagrywać, warto pomyśleć np. o odpowiednim oświetleniu. W tym artykule dowiedzie się dlaczego jest to tak ważne i co sądzę o lampie Key Light od Elgato.

Dobre oświetlenie to podstawa

Niezależnie od tego czy filmujecie smartfonem, lustrzanką czy profesjonalną kamerą i dla jakich celów powstaje nagranie, zawsze musicie pamiętać o świetle. Jest ono bowiem jednym z najważniejszych elementów wpływających na jakość obrazu. Przykład tego, jak istotne jest dobre oświetlenie, pokazałam Wam przy okazji artykułu o Green Screenie Elgato.

Jeśli zdecydujecie się pokazać siebie widzom podczas rozgrywki to dobrze, żeby było Was wyraźnie widać. Samo światło padające z ekranu monitora nie wystarczy do dobrego doświetlenia. W najlepszym wypadku – możecie po prostu wyglądać niekorzystnie. W najgorszym – możecie być tak mało widoczni, że widzowie, zamiast skupiać się na Waszej rozgrywce, będą próbowali dojrzeć, kto kryje się za tajemniczo przyciemnioną sylwetką 😉 Dzięki odpowiedniemu oświetleniu, filmy nabiorą profesjonalnego wyglądu i dokładnie będzie widać Wasze reakcje podczas streamowania, a przecież o to właśnie chodzi.

W przypadku filmów na YouTube to tym bardziej istotne. Cała uwaga skupia się na Was i odpowiednie światło to konieczność. Jest wiele różnych technik oświetlania sceny. Zależnie od efektu, jaki chcecie uzyskać, trzeba sterować ilością i jakością światła.

Najlepsze i najbardziej korzystne jest oczywiście naturalne światło słoneczne, jednak nie zawsze jest możliwe jego uzyskanie, dlatego często trzeba wspomagać się sztucznym oświetleniem. Umiejętne posługiwanie się światłem jednak wcale nie jest takie proste, a źle dobrane potrafi czasem zrobić więcej szkody niż pożytku. Poznajcie zatem kilka podstawowych informacji dotyczących światła. Są one przydatne w kontekście nagrywania i udostępniania filmów w internecie oraz pozwolą lepiej zrozumieć działanie lampy Elgato Key Light, której się dzisiaj przyjrzymy.

key light elgato

Miękkie światło i twarde

Może spotkaliście się już z określeniem światła miękkiego lub twardego. Czym zatem one się różnią od siebie? W skrócie: światło twarde to takie, przy którym oświetlony obiekt zostawia bardzo ostre, dokładnie zarysowane cienie. Światło miękkie natomiast to światło rozproszone lub odbite, przy którym cienie są niewidoczne lub widoczne w małym stopniu.

Dla potrzeb streamingu czy filmów na YouTube, na których chcecie prezentować swoją sylwetkę pożądane będzie światło miękkie. W takim świetle będziecie po prostu wyglądać najkorzystniej. Jednym z najprostszych sposobów na jego uzyskanie jest użycie dyfuzora, za który posłużyć może po prostu jakiś kawałek białego, przepuszczalnego materiału. Przepuszczając światło przez taki materiał uzyskacie pożądany efekt rozproszonego, a więc miękkiego światła. Rozproszenie jest jednym ze sposobów uzyskania miękkiego światła, drugim rozwiązaniem jest odbicie światła od jasnej, gładkiej powierzchni.

Barwa światła

Temperaturę barwową światła określa się najczęściej jako ciepłą, neutralną i zimną. Każde światło ma swoją barwę, którą mierzymy w stopniach Kelwina (K). Przykładowo płomień świecy posiada temperaturę około 1900 K, natomiast światło dzienne w środku dnia około 6000 K. W uproszczeniu oznacza to, że im więcej stopni Kelwina – tym światło jest bardziej niebieskie, czyli zimniejsze. Niższe wartości natomiast dają światło ciepłe – bardziej pomarańczowe.

Intensywność

Najprościej sterować intensywnością światła oddalając lub przybliżając jego źródło od oświetlanego obiektu. Intensywność światła sztucznego regulujecie w zależności od tego, w jakich warunkach nagrywacie. Inna będzie potrzebna tylko do częściowego doświetlenia, inna w momencie, kiedy nie ma wcale dostępu o naturalnego światła. Samo naturalne światło słoneczne mimo, że jeśli chodzi o barwę jest najbardziej pożądane, też nie zawsze działa na korzyść – nie może być po prostu ani zbyt mocne ani zbyt słabe.

Lampa Elgato Key Light

Poznaliście już podstawowe informacje dotyczące światła i jego rodzajów. Przyjrzyjmy się zatem lampie Elgato i sprawdźmy jak i czy w ogóle będzie ona przydatna do uzyskania pożądanych efektów przy nagrywaniu filmów na YouTube czy streamowaniu.

Pisałam o tym, że nieważne czy nagrywacie materiały filmowe z rozgrywki czy filmy o jakiejkolwiek tematyce na YouTube – dobre oświetlenie to podstawa. Przy nagrywaniu filmów ważne jest, także z punktu widzenia oświetlenia, znalezienie odpowiedniego miejsca. Jak już wspominałam, idealnie nagrywać i fotografować przy naturalnym świetle słonecznym, jednak w praktyce wiadomo, że nie jest to zawsze możliwe. Nawet jeśli nagrywalibyście filmy np. w pobliżu okna i tylko w dzień, to i tak w naszym klimacie pogoda nie zawsze sprzyja i nawet w środku dnia światło słoneczne może okazać się niewystarczające i potrzebne będzie dodatkowe doświetlenie.

Key Light – kompaktowe rozwiązanie

Elgato Key Light to panelowa lampa LED, która ma zastąpić klasyczne softboxy. Przeznaczona jest głównie dla osób twórców publikujących w internecie. W estetycznym pudełku oprócz lampy znajdziecie statyw i uchwyt. Dołączony został też oczywiście zasilacz i różne końcówki.

końcówki do zasilacza - lampa elgato

Sama lampa od Elgato wygląda jak jakiś ekran czy tablica. W każdym razie gdy testowałam lampę, na pierwszy rzut oka nikt nie domyślał się co to jest, szczególnie zanim przymocowałam ją do statywu. Zastanawiacie się czemu taka lampa jest lepsza np. od klasycznego softboxu? Przede wszystkim jest niewielkiej wielkości, możecie ją dosłownie wszędzie zabrać ze sobą np. w torbie na laptopa czy w plecaku. Jej wymiary to 30mm x 350mm x 250mm , a waga 1,3 kg.

elgato key light - pudełko

Z tyłu lampy znajduje się przycisk, którym z jednej strony ją włączamy i wyłączamy, a z drugiej resetujemy ustawienia.

włącznik - elgato key light

Mocowanie i regulacja wysokości

Key Light można łatwo zamocować zaciskowo na biurku, dzięki czemu profesjonalne oświetlenie możecie uzyskać nawet przy niewielkiej powierzchni. Lampa ta zajmuje bowiem zaledwie ułamek miejsca w porównaniu np. do wspomnianego softboxu.

mocowanie lampy elgato

Lampa jest naprawdę bardzo solidnie zrobiona. Gwinty do mocowania znajdują się z każdej strony, więc możecie ją mocować zarówno pionowo jak i poziomo do statywu, który można regulować oczywiście jeśli chodzi o wysokość (55 cm do 125 cm) oraz kąt nachylenia.

mocowanie - lampa elgato

Uważać trzeba jednak przy mocowaniu do biurka, gdyż antypoślizgowa podkładka jest trochę słabo przymocowana. Podczas dociskania miałam wrażenie, że może się odkleić po paru razach. Jednak sam statyw jest stabilny i bardzo solidnie wykonany.

Możliwość zmiany barwy i intensywności światła

Dlaczego informacje, które zawarłam na wstępie są istotne w kontekście lampy Elgato Key Light? Otóż po pierwsze – dzięki białej powierzchni panelu lampy możecie uzyskać pożądane przy nagrywaniu, miękkie światło. Po drugie – parametry, o których pisałam możecie w niej dowolnie regulować i ta regulacja, do tego całkowicie zdalna, jest czymś, co mnie urzekło.

Jeśli chodzi o temperaturę barw, możecie w niej ustawiać od 2900 K do aż 7000 K. Tak że, bez względu na to czy potrzebujecie chłodnej czy ciepłej barwy – wystarczy Wam ta jedna lampa.

Jeśli chodzi o jasność światła, tutaj też możecie ustawiać ją według potrzeb. W środku lampy jest 160 diod Led, które potrafią wygenerować maksymalnie moc 2500 Lumenów. Jeśli ustawicie światło na 100 % mocy to naprawdę jest bardzo intensywne, wręcz rażące. Jeśli macie lampę przymocowaną do biurka i ma tylko doświetlać Was na filmie, to zdecydowanie będzie za mocne. Jeśli jednak lampa miałaby posłużyć do oświetlenia zdjęć produktowych albo doświetlenia całego pomieszczenia, taka moc jest już przydatna.

włączona lampa elgato key light

Sterowanie lampą

Jakością i temperaturą oświetlenia w lampie Elgato Key Light możecie sterować zdalnie na trzy sposoby:

  • z komputera – w wygodnej aplikacji Elgato Control Center;
  • przez darmową aplikację na smartfonie;
  • przez przyciski na kontrolerze Elgato Stream Deck.

Zdalna obsługa to rozwiązanie idealne jeśli chodzi o nagrywanie filmów na YouTube, a jeszcze bardziej przy streamowaniu. Nie musicie szukać podczas nagrania żadnych pokręteł czy przycisków, wszystkim możecie sterować za pomocą smartfona czy niewielkiego panelu widocznego na ekranie Waszego komputera. Jeszcze lepiej wygląda sprawa, jeśli zdecydujecie się na sterowanie lampą za pomocą Stream Decka Elgato. Szybka zmiana oświetlenia podczas transmisji? Z połączeniem lampy Key Light i Stream Decka to dziecinnie proste. O obsłudze Stream Decka także w kontekście sterowania lampą pisałam w artykule: Jak postanowiłam zostać youtuberem cz.2 – Stream Deck Elgato.

Poprzez aplikacje bez problemu możecie także sterować dwoma lampami jednocześnie.

Cena

Cena Key Lighta Elgato nie jest mała, na moment pisania artykułu wynosi 799,00 zł. Za tę cenę macie wiele innych opcji oświetlenia. Jeśli wziąć pod uwagę, że jedna taka lampa nie jest wystarczająca – dla równomiernego oświetlenia wypadałoby mieć takie dwie, zamontowane po lewej i prawej stronie biurka – to koszt niemal 1600 zł za oświetlenie jest naprawdę sporym wydatkiem. Czy warto tyle zapłacić? Patrząc na wszystkie jej zalety, jeśli możecie sobie pozwolić na taki koszt, moim zdaniem warto.

Podsumowanie

Podsumowanie zacznę od tego, że uwielbiam dobrze doświetlone zdjęcia, więc myśląc o nagraniach na YouTube, z ciekawością zaczęłam testować Key Light. Sama lampa Elgato zrobiła, nie tylko na mnie zresztą, bardzo dobre wrażenie. Jej wykonanie i wygląd robią wrażenie. Kiedy zainstalowałam sobie ją przy biurku, nikt nie przeszedł obojętnie, interesując się tym, cóż to za urządzenie.

Podobnie jak w przypadku Green Screena, tak tutaj Elgato również zadbało o to, aby sprzęt był bardzo kompaktowy. I ponownie – jeśli nie macie specjalnego pomieszczenia, które posłużyć Wam może za studio do nagrywania filmów i w którym możecie na stałe zainstalować duże softboxy – taka lampa sprawdzi się idealnie. Zajmuje niewiele miejsca, przykręcacie tylko statyw do biurka. Odbywa się to więc praktycznie bez utraty przestrzeni.

Elgato Key Light to lampa stworzona dla osób działających w internecie. Jednak nie widzę przeciwskazań przy stosowaniu jej np. przy robieniu zdjęć produktowych. Dostosowanie barwy i intensywności światła sprawia, że lampa może okazać się przydatna w każdej sytuacji, w której potrzebujemy coś doświetlić.

Cena to jedyna wada jaka przychodzi mi na myśl w stosunku do tej lampy. Cała reszta naprawdę robi wrażenie: wykonanie, kompaktowość, możliwość sterowania na odległość i ustawiania temperatury barw. Sam wygląd jest bardzo przyjemny i nawet jeśli taką lampę mielibyście zainstalować na stałe, będzie wyglądała estetycznie. W ogóle trzeba przyznać, że wszystkie produkty Elgato są bardzo estetycznie wykonane. I instalując jakiś sprzęt tej marki wręcz uatrakcyjniamy wizualnie nasze stanowisko.

Zobaczcie Elgato Key Light w x-kom

Sprawdźcie też pozostałe artykuły o tym „Jak postanowiłam zostać youtuberem…”: